58 találat a(z) határozott idejű munkaviszony cimkére
Betegszabadság határozott idejű munkaszerződés esetén Kérdés
Határozott idejű munkaviszony végének meghatározása Kérdés
Határozott idejű munkaviszony Kérdés
Csed, gyed, szabadság, ha szülés után lejár a határozott idejű munkaviszony Cikk
Kismama határozott idejű munkaviszonya közvetlenül a szülés után lejár. Mennyi ideig jogosult csedre, kaphat-e gyedet, és mi történik a ki nem vett szabadságnapjaival? – érdeklődött az Adózónához intézett kérdésében olvasónk. Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Hogyan jár a táppénz, a csed, a gyed a határozott idejű munkaviszony megszűnése esetén? Cikk
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint, Magyarországon 2021-ben több, mint 5 százalékra tehető azon 15–64 éves korosztályban foglalkoztatottak aránya, akiknek a foglalkoztatása határozott időre szól. A határozott időre létrejött munkaviszony megszűnésekor előfordulhat, hogy a munkavállaló egészségi állapota, vagy gyermekvállalása kapcsán társadalombiztosítási ellátásban részesül. Az alábbi cikkben részletezzük, hogy mennyiben érinti a táppénz, a csecsemőgondozási díj (csed), a gyermekgondozási díj (gyed) megállapítását és folyósítását a határozott idejű munkaviszony megszűnése.
Csed, gyed, szabadság Kérdés
M30-as kiadása Kérdés
Határozott idejű munkaviszony – ellátások Kérdés
Táppénz és egyéb ellátások határozott idejű munkaviszony esetén Kérdés
Csed, gyed alap Kérdés
Járandóságok a munkaviszony megszűnésekor Cikk
A járandóságokra jogosultság szempontjából nem mindegy, hogy melyik fél és milyen jogcímen szünteti meg a munkaviszonyt, illetve az törvény alapján szűnik-e meg. Eltérő juttatások járnak abban az esetben, ha a munkáltató felmondással él, ha jogutód nélkül szűnik meg, ha lejár a munkaszerződésben kikötött határozott időtartam, de az atipikus munkaviszonyok megszűnése esetén is. Megint más a helyzet, ha a munkavállaló szünteti meg a munkaviszonyt. Gyakori kérdés, hogy lemondhat-e a munkavállaló az időarányosan járó szabadsága pénzbeli megváltásáról.
Határozott idejű munkaviszony megszüntetése Cikk
Határozott idejű munkaszerződés esetén a határozott idő lejárta előtti – a munkavállaló magatartásával összefüggő vétség miatti – munkaviszony megszüntetése milyen dokumentációval támasztható alá úgy, hogy a későbbiekben ebből jogvita ne keletkezhessen? Elegendő-e a felmondásban (azonnali hatályú felmondás) írásban megindokolni a munkáltató döntését, vagy szükséges azt megelőznie írásbeli figyelmeztetésnek – akár több alkalommal –, egyéb szankciónak? Olvasói kérdésre Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Ha a munkavállalónak mehetnékje van, felmondáskor ezekre figyeljen! Cikk
Tekintettel arra, hogy a munkaerőhiány, illetve az áremelkedések, költségnövekedések egyaránt sújtják a munkáltatókat, nem ritka, hogy a munka- és pihenőidőket a munkavállalói érdekek figyelmen kívül hagyásával osztják be. Ilyenkor gyakran előfordul, hogy a munkavállaló többé nem megy munkába. Lehet, hogy nagyobb keresettel járó állást talál és szeretné a munkaviszonyát mihamarabb megszüntetni.
Amikor felmondana a munkáltató, de mégsem teheti meg Cikk
Mielőtt a munkáltató felmondással szüntetné meg a munkavállaló munkaviszonyát, számos szempontot kell figyelembe vennie, így például azt, hogy a jogviszony határozott vagy határozatlan időtartamú, a dolgozó nem várandós-e, védett korú-e, a tervezett intézkedés indoka jogi szempontból is megállja-e a helyét stb. Körültekintően kell eljárnia, ellenkező esetben könnyen szembe találhatja magát a jogellenes munkaviszony megszüntetés jogkövetkezményeivel.
Munkahelyváltás csed után: mi alapján jár a gyed? Cikk
Nem ritka az olyan eset, amikor egy határozott idejű munkaviszonyban foglalkoztatott dolgozó várandós lesz, és a gyermeke születése után lejár a munkaszerződése. Mi történik akkor, ha a csecsemőgondozási díj folyósítása alatt szűnik meg a jogviszony, és a kismama újabb munkaviszonyt létesít? Mi alapján számoljuk a gyedet?