hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Melyik hónapban éri meg szabadságra menni?

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
2

2013. január 1-jétől kell az új Munka törvénykönyve szerinti távolléti díjat számolni. Az új jogszabály gyakorlati alkalmazásánál problémát jelent a 174-es osztószámmal számítás.

Havi bér esetén az egy órára járó távolléti díjat úgy kell meghatározni, hogy a havi alapbér összegét osztani kell az általános teljes napi munkaidő esetén 174 órával. Ha a teljes napi munkaidő eltér az általánostól vagy részmunkaidőben történik a munkavégzés, akkor a 174 óra időarányos részével kell osztani a havi alapbér összegét.
Tekintettel arra, hogy szabadság esetén távolléti díjat kell számolni, több esetben is azt tapasztalták a bérszámfejtők, hogy ha valaki egy kevesebb munkanapból álló hónapban megy el szabadságra, akkor kevesebb bért kap, mint ha több munkanapból álló hónapban veszi ki a szabadságát. A jogalkalmazók – többek között, hogy megpróbálják kiküszöbölni ezt az eltérést – többféle magyarázatot is adtak a távolléti díj számítására vonatkozóan.

Mindezek következtében a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatást tett közzé, hogy miként kell a szabadság idejére a távolléti díjat továbbá a bért kiszámítani. A minisztérium álláspontja szerint:

Ha a dolgozó szabadságra megy a hónapban, akkor az arra a napra őt megillető távolléti díjat úgy kell kiszámolni, hogy a havi alapbért el kell osztani 174-gyel, majd fel kell szorozni annyival, ahány munkaóra van azon a napon. Ha több nap szabadságot vesz ki, akkor minden egyes napra külön ki kell számítani a távolléti díjat.
Ezután azt kell megnézni, hogy hány napot dolgozik abban a hónapban az alkalmazott. Az egy ledolgozott munkanapra jutó bér úgy jön ki, hogy a havi alapbért le kell osztani a - munkavállalóra irányadó általános munkarend szerinti -- havi munkanapok számával. (A munkanapokba be kell  számítani a fizetett ünnepeket, például január 1., március 15.)  Meg kell nézni ezután, hogy a szabadságként kivett napokat levonva hány ledolgozott munkanap és fizetett ünnep marad a hónapban, majd ezeknek a számával kell felszorozni a napi munkabért.”

A minisztérium számítását  képletbe foglaljuk.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
radics.zsuzsanna

A távolléti díjat a 2012. évi I. törvény 148. § - 152. §-ai szabályozzák.
A törvény 165. §-a rögzíti:
A felek megállapodása vagy kollektív szerződés 136. §-ban, a 137. § (3) bekezdésében, 138. § (1)-(5) bekezdésében, 139. § (1) bekezdésében, a 154. §-ban, a 159. § (5)-(6) bekezdésében, 161-163. §-ban foglaltaktól nem térhet el. Ebbe nem tartoznak bele a távolléti díjat szabályozó 148. § - 152. §-ok.
Továbbá ugyanez a 165. § kitér arra is, hogy kollektív szerződés a 138. § (6) bekezdésében, a 160. §-ban, a 164. §-ban foglaltaktól csak a munkavállaló javára térhet el. Ebbe szintén nem tartozik bele a távolléti díj szabályozása. Mindezek alapján van arra lehetőség, hogy felek megállapodása vagy kollektív szerződés rendezze a távolléti díjból adódó problémát, a jogszabály módosításig.

béka77

Tisztelt Radics Zsuzsanna! Én úgy értelmezem a 165.§-t, hogy NEM hagy eltérést az új számítási módszertől, csak kollektív szerződés keretében, és csak a munkavállaló javára.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink