adozona.hu
Melyik hónapban éri meg szabadságra menni?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Melyik_honapban_eri_meg_szabadsagra_menni_OCG655
Melyik hónapban éri meg szabadságra menni?
2013. január 1-jétől kell az új Munka törvénykönyve szerinti távolléti díjat számolni. Az új jogszabály gyakorlati alkalmazásánál problémát jelent a 174-es osztószámmal számítás.
Havi bér esetén az egy órára járó távolléti díjat úgy kell meghatározni, hogy a havi alapbér összegét osztani kell az általános teljes napi munkaidő esetén 174 órával. Ha a teljes napi munkaidő eltér az általánostól vagy részmunkaidőben történik a munkavégzés, akkor a 174 óra időarányos részével kell osztani a havi alapbér összegét.
Tekintettel arra, hogy szabadság esetén távolléti díjat kell számolni, több esetben is azt tapasztalták a bérszámfejtők, hogy ha valaki egy kevesebb munkanapból álló hónapban megy el szabadságra, akkor kevesebb bért kap, mint ha több munkanapból álló hónapban veszi ki a szabadságát. A jogalkalmazók – többek között, hogy megpróbálják kiküszöbölni ezt az eltérést – többféle magyarázatot is adtak a távolléti díj számítására vonatkozóan.
Mindezek következtében a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatást tett közzé, hogy miként kell a szabadság idejére a távolléti díjat továbbá a bért kiszámítani. A minisztérium álláspontja szerint:
„Ha a dolgozó szabadságra megy a hónapban, akkor az arra a napra őt megillető távolléti díjat úgy kell kiszámolni, hogy a havi alapbért el kell osztani 174-gyel, majd fel kell szorozni annyival, ahány munkaóra van azon a napon. Ha több nap szabadságot vesz ki, akkor minden egyes napra külön ki kell számítani a távolléti díjat.
Ezután azt kell megnézni, hogy hány napot dolgozik abban a hónapban az alkalmazott. Az egy ledolgozott munkanapra jutó bér úgy jön ki, hogy a havi alapbért le kell osztani a - munkavállalóra irányadó általános munkarend szerinti -- havi munkanapok számával. (A munkanapokba be kell számítani a fizetett ünnepeket, például január 1., március 15.) Meg kell nézni ezután, hogy a szabadságként kivett napokat levonva hány ledolgozott munkanap és fizetett ünnep marad a hónapban, majd ezeknek a számával kell felszorozni a napi munkabért.”
A minisztérium számítását képletbe foglaljuk.
Hozzászólások (2)
A távolléti díjat a 2012. évi I. törvény 148. § - 152. §-ai szabályozzák.
A törvény 165. §-a rögzíti:
A felek megállapodása vagy kollektív szerződés 136. §-ban, a 137. § (3) bekezdésében, 138. § (1)-(5) bekezdésében, 139. § (1) bekezdésében, a 154. §-ban, a 159. § (5)-(6) bekezdésében, 161-163. §-ban foglaltaktól nem térhet el. Ebbe nem tartoznak bele a távolléti díjat szabályozó 148. § - 152. §-ok.
Továbbá ugyanez a 165. § kitér arra is, hogy kollektív szerződés a 138. § (6) bekezdésében, a 160. §-ban, a 164. §-ban foglaltaktól csak a munkavállaló javára térhet el. Ebbe szintén nem tartozik bele a távolléti díj szabályozása. Mindezek alapján van arra lehetőség, hogy felek megállapodása vagy kollektív szerződés rendezze a távolléti díjból adódó problémát, a jogszabály módosításig.
Tisztelt Radics Zsuzsanna! Én úgy értelmezem a 165.§-t, hogy NEM hagy eltérést az új számítási módszertől, csak kollektív szerződés keretében, és csak a munkavállaló javára.