adozona.hu
Ingatlan felértékelése drágulás miatt
//test-adozona.hu/szamvitel/Ingatlan_felertekelese_ZYD3QY
Ingatlan felértékelése drágulás miatt
A kft.-ben lévő, nemrégiben vásárolt ingatlanok már jóval többet érnek, mint a nyilvántartott érték. Kértünk ingatlanbecslőtől szakvéleményt és felértékelte nekünk. Abban szeretnék segítséget kérni, hogy a T12 mint értéknövekedést mivel szemben számolom el? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A tárgyi eszköznek minősülő ingatlannak beruházás, felújítás nélküli értéknövekedése a számviteli törvény (Szt.) 26. § (1) bekezdése, illetve az 58. § (5) bekezdése szerint értékhelyesbítésként mutatható ki. Az értékhelyesbítés forrása az értékelési tartalék, amely az Szt. 35. § (1) bekezdés, illetve az 58. § (5) bekezdés szerint a saját tőkének minősül. Könyvelése: T 127 Ingatlanok értékhelyesbítése K Értékelési tartalék.
Az Szt. 39. § (1) bekezdése szerint az értékhelyesbítés értékelési tartaléka és az értékhelyesbítés kizárólag egymással szemben és azonos összegben változhat, így a változás nem érinti az eredményt. Az értékelési tartalék terhére a saját tőke más elemeit nem lehet kiegészíteni, annak terhére kötelezettség nem teljesíthető.
Az Szt. 58. § (6)–(9) bekezdése szerint a könyvekben az értékhelyesbítés összegét és annak változásait egyedi eszközönként elkülönítetten kell nyilvántartani.
Ha pedig az egyedi eszközönként meghatározott értékhelyesbítés összege jelentősen eltér az előző üzleti év mérlegfordulónapján kimutatott értékhelyesbítés összegétől, a leltárral alátámasztott különbözet
a) növeli az értékhelyesbítés összegét az értékelési tartalékkal szemben, ha a tárgyévi értékhelyesbítés értéke meghaladja az előző évit,
b) csökkenti az értékhelyesbítés összegét az értékelési tartalékkal szemben, ha a tárgyévi értékhelyesbítés értéke alacsonyabb az előző évinél, legfeljebb az előző üzleti év mérlegfordulónapján kimutatott értékhelyesbítés összegéig.
Ha pedig egy tárgyi eszköz mérlegkészítéskori piaci értéke alacsonyabb a könyv szerinti (bekerülési) értékénél, a terv szerinti értékcsökkenés figyelembevételével meghatározott nettó értékénél, akkor az eszköznek a b) pont szerint elszámolt értékhelyesbítést meghaladó különbözettel a könyv szerinti (bekerülési) értéket kell terven felüli értékcsökkenés elszámolásával csökkenteni az Szt. 53. §-a szerint.
Az eszköznek a könyvekből történő kivezetésekor a hozzá rendelt, elkülönítetten nyilvántartott értékhelyesbítést is ki kell vezetni az értékelési tartalékkal szemben.
Az Szt. 59. § szerint a kiegészítő mellékletben be kell mutatni az értékhelyesbítések nyitó értékét, növekedését, csökkenését, záró értékét legalább vagyoni értékű jogok, szellemi termékek, ingatlanok, ideértve az ingatlanokhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogokat is, műszaki berendezések, gépek, járművek, továbbá egyéb berendezések, felszerelések, járművek, tenyészállatok, tartós tulajdoni részesedést jelentő befektetések részletezésben. A kiegészítő mellékletben ismertetni kell a piaci értéken történő értékelés alkalmazott elveit és módszereit.
Az értékhelyesbítések megállapításának, elszámolásának szabályszerűségét a könyvvizsgálónak a kötelező könyvvizsgálat keretében ellenőriznie kell. Ha a könyvvizsgálat az Szt. 155. § (3) bekezdése alapján nem kötelező, az értékelés felülvizsgálatával független könyvvizsgálót kell megbízni.
Hozzászólások (0)