hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milyen munkajogi szempontokat érdemes mérlegelni év végén?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Cikkünkben olyan munkajogi szempontokat mutatunk be, amelyek olyan jogi rendelkezésekhez kötődnek, melyek kifejezetten vagy elsősorban a 2022. év végi időszakban gyakorolható jogokhoz kapcsolódnak, ezért érdemes ezeket megfontolni. Nézzük, melyek ezek a szempontok!

Ekkor vihető át a szabadság a következő évre

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 122. §-a alapján a szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki. Minden esetben rá kell mutatni ezzel összefüggésben arra a tényre, hogy a szabadságot a munkáltató köteles kiadni. A szabadságot ráadásul az esedékesség évében kell kiadni, kivéve, ha a szabadság következő évre történő átvitelére a törvény lehetőséget ad.

Ha a szabadság igénybevétele még az esedékesség évében megkezdődik, az esedékesség évét követő évben ezzel egybefüggően legfeljebb öt munkanap (azaz 2023. január 6. napjáig) kiadható. Ebben az esetben törvényi fikció, hogy a szabadság még az esedékességének évében kiadásra került.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

Legfeljebb az esedékesség évét követő év március 31-éig adható ki a szabadság, ha a munkaviszony az esedékesség évében október 1-jén vagy azt követően kezdődött, vagy amennyiben a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdeke vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok miatt arra kollektív szerződés felhatalmazást ad.

Legfeljebb a tárgyévet követő év (2023.) december 31-éig adható ki a munkavállalót az életkora alapján megillető pótszabadság, amennyiben erre vonatkozóan a munkáltató és a munkavállaló megállapodik. Fontos, hogy a megállapodást naptári évekre külön kell megkötni, és nem igényel írásbeli formát (de az javasolt).

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, melyből megtudhatja, a szabadság kiadásával összefüggésben a munkáltató milyen megállapodást köthet, továbbá megismerheti az egyenlőtlen munkaidő-beosztás speciális esetét.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink