hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kismama visszatérne dolgozni, nem tudják foglalkoztatni, mire jogosult?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Mire lehet jogosult a munkába visszatérő kismama, akit korábbi munkáltatója nem tud foglalkoztatni? Akkor sem foszthatók meg a visszatérő kismamák járandóságaiktól, ha közben a munkáltatók zöme a költségcsökkentésre kényszerül.

Munkavállaló több éves munkaviszony után térne vissza fizetés nélküli szabadsága után

Egy munkavállaló 2014. január 1. óta áll munkaviszonyban egy vállalatnál, határozatlan idejű szerződéssel. 2019. március 15-én született a gyermeke, ettől a naptól cseden volt, majd gyeden, végül gyesen. 2022. március 15-én lejárt a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadsága. A munkáltató jelezte, hogy a munkakör megszűnt a cégnél, nem tud felajánlani számára a képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő másik munkakört, a munkaviszonyát jogszerűen meg tudja szüntetni. Nézzük, mire lesz jogosult.

További munkajogi cikkeket és válaszokat itt olvashat!

A munkaválló 2014. január 1.  óta áll munkaviszonyban, ez 2022. március 16-ig, amikor feltételesen a közlés megtörtént, 8 évet jelent. Mivel a munkáltató szünteti meg a munkaviszonyt, jár végkielégítés a munkavállaló számára. Vannak sajnos olyan munkáltatók, akik úgy gondolják, mivel a csed, gyed, gyes alatt a munkavállaló számukra semmilyen munkát nem végzett, így ezt az időt nem számolják bele a végkielégítés jogosultsági időszakába. Ez helytelen a munka törvénykönyve (Mt.) előírásai miatt:

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

77. § (2) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott tartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve

a) a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §),

b) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (132. §) három hónapot meg nem haladó

tartamát.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, mennyi végkielégítés és távolléti díj illeti meg a kismamát, illetve határozott idejű munkaszerződés lejárta esetén milyen szabályokat kell alkalmazni!


A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink