adozona.hu
Kismama visszatérne dolgozni, nem tudják foglalkoztatni, mire jogosult?
//test-adozona.hu/munkajog/kismama_visszateres_munkaba_munkahiany_felm_J4FP3Y
Kismama visszatérne dolgozni, nem tudják foglalkoztatni, mire jogosult?
Mire lehet jogosult a munkába visszatérő kismama, akit korábbi munkáltatója nem tud foglalkoztatni? Akkor sem foszthatók meg a visszatérő kismamák járandóságaiktól, ha közben a munkáltatók zöme a költségcsökkentésre kényszerül.
Egy munkavállaló 2014. január 1. óta áll munkaviszonyban egy vállalatnál, határozatlan idejű szerződéssel. 2019. március 15-én született a gyermeke, ettől a naptól cseden volt, majd gyeden, végül gyesen. 2022. március 15-én lejárt a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadsága. A munkáltató jelezte, hogy a munkakör megszűnt a cégnél, nem tud felajánlani számára a képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő másik munkakört, a munkaviszonyát jogszerűen meg tudja szüntetni. Nézzük, mire lesz jogosult.
További munkajogi cikkeket és válaszokat itt olvashat! |
A munkaválló 2014. január 1. óta áll munkaviszonyban, ez 2022. március 16-ig, amikor feltételesen a közlés megtörtént, 8 évet jelent. Mivel a munkáltató szünteti meg a munkaviszonyt, jár végkielégítés a munkavállaló számára. Vannak sajnos olyan munkáltatók, akik úgy gondolják, mivel a csed, gyed, gyes alatt a munkavállaló számukra semmilyen munkát nem végzett, így ezt az időt nem számolják bele a végkielégítés jogosultsági időszakába. Ez helytelen a munka törvénykönyve (Mt.) előírásai miatt:
Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó |
77. § (2) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott tartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve
a) a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §),
b) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (132. §) három hónapot meg nem haladó
tartamát.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, mennyi végkielégítés és távolléti díj illeti meg a kismamát, illetve határozott idejű munkaszerződés lejárta esetén milyen szabályokat kell alkalmazni!
Hozzászólások (0)