hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milyen járandóságra jogosult a kismama munkáltatója végelszámolása esetén?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A katás adózási forma átalakulása is eredményezi, hogy több betéti társaságnál (bt.) döntöttek a tulajdonosok a végelszámolás mellett, valamint az is megfigyelhető, hogy egyre több társas vállalkozás dönt a befejezés mellett különböző okok miatt. Amennyiben munkavállalóik vannak, akkor rendezni kell a jogviszonyokat, megszüntetni azokat. De mi a helyzet a kismamákkal, akik felmondási védelem alatt állnak? Mi jár a számukra? Ezt vizsgáljuk meg cikkünkben.

A munkaviszony az alábbi esetekben szűnik meg, tehát amikor nincs szükség megszüntetésre:

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szerint:

63. § (1) A munkaviszony megszűnik

a) a munkavállaló halálával,

b) a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével,

c) a határozott idő lejártával,

d) a (3) bekezdésben meghatározott esetben,

e) törvényben meghatározott más esetben.

63. § (4) A (3) bekezdés szerinti esetben az átadó legkésőbb a munkaviszony megszűnését megelőzően tizenöt nappal köteles az érintett munkavállalót írásban tájékoztatni a megszűnés időpontjáról vagy tervezett időpontjáról és a megszűnés indokáról.

Augusztustól hatályos EU irányelvek és az Mt. várható módosításai – videó

Ha egy cég a végelszámolás mellett dönt, és nincs egy jogutód, másik vállalat, amely átvenné a munkavállalókat, akkor jogutód nélküli megszűnésről beszélünk. Ha ennek a cégnek olyan munkavállalói is vannak, akik éppen várandósak, szülési szabadságon vannak, vagy éppen gyermekgondozás célból fizetés nélküli szabadságon vannak, akkor őket felmondási védelem illeti meg. Tehát megszüntetni a jogviszonyukat nem lehet, nem lehet elküldeni őket munkáltatói felmondással. A végelszámoló ilyenkor közös megegyezéssel tud próbálkozni a munkavállalóknál, akik eldönthetik, hogy számukra megéri-e aláírni a közös megegyezést vagy sem. Kérdés, mi szerepel abban, illetve egyébként mikorra várható a vállalat megszűnése.

Ha várandós kismamáról beszélünk, akkor neki nem áll érdekében aláírni egy közös megegyezést, hiszen akkor feltételezhetően hamarabb megszűnne a jogviszonya, minthogy a gyermek megszületik. Egy ilyen helyzetben pedig nagy eséllyel nem lenne jogosult egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra.

Akkor érdemes megfontolni egy közös megegyezést egy várandós kismamának, ha olyan dátumban egyeznek meg a munkaviszony végére vonatkozóan, amikor már biztosan megszületik a gyermek, valamint minden kifizetésre kerül, amelyre az Mt. szerint jogosult lenne. Közös megegyezés esetén ugyanis nem köteles a cég végkielégítést fizetni, munkavállalói oldalról azonban ebben az esetben nem érdemes aláírni azt. Sokszor ilyenkor attól tartanak a munkavállalók, hogy nem kapják meg a pénzüket, ezért döntenek a közös megegyezés mellett, amikor még él a vállalat. Mindezeket figyelembe véve érdemes a döntést meghozni.

Olvassa el az Adózóna „Mire kell(ene) figyelnie a munkáltatónak a kismama munkába való visszatérésekor?", „Gyedre jogosultak: nevelőszülőkre vonatkozó speciális szabályok”, „A járulékalap minimumáról és a szochoalap maximumáról” és a „Hallgatói gyed: jogosultsági feltételek, amelyekkel érdemes tisztában lenni” című írását!

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben bemutatjuk, milyen szempontokat érdemes mérlegelnie a kismamának közös megegyezés esetén, illetve mire jogosult a várandós munkavállaló munkáltatójának jogutód nélküli megszűnése esetén.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink