adozona.hu
Milyen járandóságra jogosult a kismama munkáltatója végelszámolása esetén?
//test-adozona.hu/munkajog/kismama_varandos_jarandosag_vegelszamolas_9KOARQ
Milyen járandóságra jogosult a kismama munkáltatója végelszámolása esetén?
A katás adózási forma átalakulása is eredményezi, hogy több betéti társaságnál (bt.) döntöttek a tulajdonosok a végelszámolás mellett, valamint az is megfigyelhető, hogy egyre több társas vállalkozás dönt a befejezés mellett különböző okok miatt. Amennyiben munkavállalóik vannak, akkor rendezni kell a jogviszonyokat, megszüntetni azokat. De mi a helyzet a kismamákkal, akik felmondási védelem alatt állnak? Mi jár a számukra? Ezt vizsgáljuk meg cikkünkben.
A munkaviszony az alábbi esetekben szűnik meg, tehát amikor nincs szükség megszüntetésre:
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szerint:
63. § (1) A munkaviszony megszűnik
a) a munkavállaló halálával,
b) a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével,
c) a határozott idő lejártával,
d) a (3) bekezdésben meghatározott esetben,
e) törvényben meghatározott más esetben.
63. § (4) A (3) bekezdés szerinti esetben az átadó legkésőbb a munkaviszony megszűnését megelőzően tizenöt nappal köteles az érintett munkavállalót írásban tájékoztatni a megszűnés időpontjáról vagy tervezett időpontjáról és a megszűnés indokáról.
Augusztustól hatályos EU irányelvek és az Mt. várható módosításai – videó |
Ha egy cég a végelszámolás mellett dönt, és nincs egy jogutód, másik vállalat, amely átvenné a munkavállalókat, akkor jogutód nélküli megszűnésről beszélünk. Ha ennek a cégnek olyan munkavállalói is vannak, akik éppen várandósak, szülési szabadságon vannak, vagy éppen gyermekgondozás célból fizetés nélküli szabadságon vannak, akkor őket felmondási védelem illeti meg. Tehát megszüntetni a jogviszonyukat nem lehet, nem lehet elküldeni őket munkáltatói felmondással. A végelszámoló ilyenkor közös megegyezéssel tud próbálkozni a munkavállalóknál, akik eldönthetik, hogy számukra megéri-e aláírni a közös megegyezést vagy sem. Kérdés, mi szerepel abban, illetve egyébként mikorra várható a vállalat megszűnése.
Ha várandós kismamáról beszélünk, akkor neki nem áll érdekében aláírni egy közös megegyezést, hiszen akkor feltételezhetően hamarabb megszűnne a jogviszonya, minthogy a gyermek megszületik. Egy ilyen helyzetben pedig nagy eséllyel nem lenne jogosult egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra.
Akkor érdemes megfontolni egy közös megegyezést egy várandós kismamának, ha olyan dátumban egyeznek meg a munkaviszony végére vonatkozóan, amikor már biztosan megszületik a gyermek, valamint minden kifizetésre kerül, amelyre az Mt. szerint jogosult lenne. Közös megegyezés esetén ugyanis nem köteles a cég végkielégítést fizetni, munkavállalói oldalról azonban ebben az esetben nem érdemes aláírni azt. Sokszor ilyenkor attól tartanak a munkavállalók, hogy nem kapják meg a pénzüket, ezért döntenek a közös megegyezés mellett, amikor még él a vállalat. Mindezeket figyelembe véve érdemes a döntést meghozni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben bemutatjuk, milyen szempontokat érdemes mérlegelnie a kismamának közös megegyezés esetén, illetve mire jogosult a várandós munkavállaló munkáltatójának jogutód nélküli megszűnése esetén.
Hozzászólások (0)