adozona.hu
Tanulmányi szerződés: mi változott? - gyakorlati példákkal
//test-adozona.hu/munkajog/Tanulmanyi_szerzodes_mi_valtozott__gyakorla_3HFBIQ
Tanulmányi szerződés: mi változott? - gyakorlati példákkal
A tanulmányi szerződésben (mely írásba foglalása kötelező) a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt (fizetett, illetve fizetetlen munkaidő-kedvezményt, a tanulmányok folytatásához anyagi támogatást), a munkavállaló pedig arra kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja (megszerzi a képzettséget) és a képzettség megszerzése után a támogatás mértékével arányos időn – de legfeljebb öt éven – keresztül munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg. Július 1. napját követően e körben is történt érdemi módosítás, életszerű példákon keresztül ezeket gyűjtöttük össze.
Az új Munka törvénykönyve (Mt.) már nem írja elő, hogy a munkáltatónál munkaviszonyban töltendő időbe nem számít bele a munkaviszony szünetelésének szabadságra nem jogosító ideje (pl.: gyermek gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság). A felek szabadon megállapodhatnak arról, hogyan állapítják meg a munkáltatónál letöltendő időt.
Nem köthető tanulmányi szerződés munkaviszonyra vonatkozó szabály (pl.: kollektív szerződés) alapján járó kedvezmények biztosítására, továbbá, ha a tanulmányok elvégzésére a munkáltató kötelezte a munkavállalót.
Átmeneti rendelkezés
A munkaviszonyhoz kapcsolódó egyes megállapodások körében a tanulmányi szerződés esetén a megkötéskor hatályos jogot kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy annak érdekében, hogy a július 1. napja előtt megkezdett tanulmányokat folytató munkavállalókat ne érje aránytalan hátrány, az új Mt. hatálybalépését megelőzően megkezdett tanulmányokra a tanulmányok befejezéséig, de legfeljebb a jogszabály vagy az oktatási intézmény által előírt képzési idő tartamára a régi Mt. rendelkezései az irányadók.
Vége a szabadidőnek
Tanulmányi szerződés nélkül a munkáltató ezentúl nem köteles időt biztosítani a munkavállalónak az iskolai rendszerű (tanulói vagy hallgatói jogviszony létesítésével járó) tanulmányok folytatásához, valamint a vizsga letételéhez és a diplomamunka elkészítéséhez. Ezt azonban saját döntése vagy kollektív szerződés előírása alapján megteheti.
Tibor segédmunkás, 2012. szeptember 1. napjától folytatta a korábban megkezdett általános iskolai tanulmányait. Július 1. napja előtt a tanulmányok idejére távolléti díjban részesült volna, azonban a módosítása következtében erre nem jogosult (ettől kollektív szerződés vagy a felek megállapodása eltérhet), de továbbra is mentesíteni kell a munkavégzés alól.
A munkáltató nemcsak a saját munkavállalójával kötheti meg
Változás, hogy amennyiben a munkáltató olyan személlyel kíván megállapodást kötni, aki nem áll vele munkaviszonyban, ezt az általános szerződéskötési szabadság alapján a Ptk szerint megteheti. Ekkor a felek közötti szerződés tartalmi elemei egyezőek lehetnek az Mt. szerinti szerződés tartalmával, értelemszerűen ebben az esetben nem értelmezhető a munkavégzés alóli mentesülés.
A szerződés fennállása, megszűnése
István 2012. július 6. napján kötött tanulmányi szerződést az egyetem által szervezett szőlész-borász képesítést adó szak elvégzésére. Arra az esetre, ha a munkáltató jogutóddal megszűnne, az új Mt. szerint az új munkáltató köteles a támogatást továbbra is nyújtani, István pedig nem mentesülne a tanulmányok folytatását, illetve a munkaviszonya fenntartását érintő kötelezettsége alól.
Júliát a munkáltatója nem engedte el tanulmányi szabadságra, Ferenc után nem folyósította a vállalt pénzbeli támogatást. Mit tehetnek a munkavállalók? Egyrészről mentesülnek a tanulmányi szerződésből rájuk háruló kötelezettségek alól, másrészről követelhetik a szerződésszegés következtében őket ért kár megtérítését.
Ha pedig a munkavállaló az, aki megszegi a tanulmányi szerződésben foglaltakat (pl.: tanulmányait nem megfelelő eredménnyel végzi, nem tölti le a meghatározott időtartamot), a munkáltató elállhat és követelheti a támogatást. Változás július 1. napjától, hogy abban az esetben is elállhat a munkáltató, ha a munkaviszonyt a munkavállaló magatartása miatt (munkáltatói felmondás vagy azonnali hatályú felmondás) szüntette meg, vagy a megszüntetés oka a munkavállaló valamely képességének magatartására visszavezethető hiány (pl. ittas vezetés miatt bevonták a munkavállaló jogosítványát).
X Kft. csődközeli helyzetbe jutott, helyzetét súlyosbítja, hogy legalább 25 munkavállalóval áll fenn érvényes tanulmányi szerződése. Mit tehet? Az új Mt. szerint a tanulmányi szerződést a fél azonnali hatállyal felmondhatja, ha körülményeiben olyan lényeges változás következett be, amely a kötelezettség teljesítését lehetetlenné tenné, vagy az aránytalan sérelemmel járna. A munkáltató felmondása esetén a támogatás nem követelhető vissza.
Hozzászólások (0)