hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kiküldetés: német vagy francia minimálbér, távolléti díj is járhat

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Rendszeresen visszatérő kérdés, hogy milyen munkajogi szabályokat kell betartani uniós országba kiküldött munkavállalók esetében. Az Európai Unió irányelve és számos területen előírja, hogy a fogadó állam jogát kell alkalmazni.

Eltérő definíciók a kiküldetésre

A négy éve elfogadott új munka törvénykönyve (Mt.) egyik újítása az volt a korábbian hatályos jogszabályhoz képest, hogy a kiküldetés, kirendelés, átirányítás szabályait megváltoztatta, és ezeket a kategóriákat az Mt. 53. paragrafusában az újonnan létrehozott „munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás” fogalmába olvasztotta bele. Az elnevezésen túlmenően tartalmi változásokat is végrehajtott a jogalkotó, a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás időtartamát ugyanis naptári évenként 44 beosztás szerinti munkanapban vagy 352  órában maximálta.

Tekintettel azonban arra, hogy a külföldi kiküldetés az Európai Unió egységes belső piacát is érinti, így a területre kiterjedt uniós szabályozás is vonatkozik. A 96/71/EK irányelv pedig a kiküldetésnek három fajtáját különbözteti meg, melyek mindegyikére alkalmazandók az irányelvben foglaltak. Az első eset az, amikor egy vállalkozás munkavállalókat küld ki egy tagállam területére saját nevében és saját irányítása alatt a felek közötti szerződés alapján. A másik esetben a tagállami vállalkozás a vállalatcsoporthoz tartozó telephelyre vagy vállalkozáshoz küld ki munkavállalókat. Az utolsó esetben pedig a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó vállalkozás küld ki munkavállalót egy másik tagállam területén lévő vállalkozáshoz. Kiküldött munkavállalónak pedig az minősül, aki a munkát ideiglenesen egy, szokásos munkavégzése szerinti tagállamon kívüli tagállam területén végzi.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, mely kérdésekben alkalmazandó kiküldetéskor a fogadó állam joga.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink