hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Példák a munkavállaló hátrányára köthető megállapodásokra

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkavállaló hátrányára is köthető megállapodás, ha az adott kérdésben ezt a munka törvénykönyve megengedi. A törvény mintegy 50 ilyen lehetőséget kínál.

Ha a munkáltató okosan él a munka törvénykönyvében megengedett munkavállaló hátrányára köthető lehetőségekkel, könnyedén a cég sajátosságaihoz igazíthatja a jogviszonyt és hatékonyabb eredményeket érhet el. A munkavállalóra ráerőltetni ezeket a „kiskapukat” azonban legfeljebb ideig-óráig éri meg, a munkaadónak hosszabb távon kell gondolkodnia, megtartva és ösztönözve a kiváló munkaerőt. Így, ha kompromisszumot kötve a dolgozóval, a hátrányért cserébe más tárgykörben többletjuttatást, esetleg kedvezményt ad, az mindkét fél elégedettségét növelheti.

Hosszabb ebédidő, osztott munkaidő

A munkaközi szünet időtartama:

♦ 20 perc, amennyiben a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje vagy a rendkívüli munkaideje időtartama a 6 órát meghaladja,
♦ további 25 perc, ha a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje vagy a rendkívüli munkaidejének időtartama a 9 órát meghaladja,
♦ 45 perc a 9 órát meghaladó munkaidő-beosztás esetén, függetlenül attól, hogy a munkavégzésre rendes munkaidőben vagy rendkívüli munkaidőben került sor (például: 12 órás műszak esetén összesen 45 perc munkaközi szünet jár).

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan lehet eltérni a munka törvénykönyvének reguláitól például felmondás, szabadság, munkaidő esetén!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink