hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A diákmunka nem szünidei kaland

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A diákok, tanulók életében a szünidei munkavállalás inkább csak egy jó kis szünidei kaland, zsebpénz-kiegészítés, általában nem tulajdonítanak jelentőséget a foglalkoztatással összefüggő kötelezettségeknek. Ugyanakkor a fiatalok számára munkavállalás elősegítheti a munkaügyi és adózási ismeretek bővülését is, ezért foglalkoztatóiknak, szüleiknek fokozottabban kell ügyelniük a kifizetéseket igazoló bizonylatok szabályos kiadására, megőrzésére, az adózásra vonatkozó tájékoztatásra. Cikksorozatunk emlékeztet a legfontosabb tudnivalókra.

Munkavállaló csak az lehet, aki a tizenhatodik életévét betöltötte, illetve az iskolai szünet alatt – a törvényes képviselője hozzájárulásával – az a tizenötödik életévét betöltött tanuló is, aki az iskola által igazoltan, nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat. A gyámhatóság engedélye alapján kulturális, művészeti, sport-, hirdetési tevékenység keretében a tizenhatodik életévét be nem töltött gyermek is foglalkoztatható.

Nem lehet éjszaka dolgoztatni, ha nem múlt el 18 éves. Négy és fél órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén, legalább harminc perc, hat órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén, legalább negyvenöt perc munkaközi szünetet, és legalább tizenkét óra tartamú napi pihenőidőt kell biztosítani.

 Fő szabályként a diákmunkából származó jövedelemre is ugyanazon adókötelezettségek vonatkoznak, mint a más munkavállalók jövedelmeire. Így mindenekelőtt szükséges, hogy a diáknak legyen adóazonosító és TAJ kártyája, bankszámlája. A legtöbb esetben a diákmunkából származó adóköteles jövedelmet is be kell vallani, ám a bevallás több mint fél év múlva, az adóévet követő év május 20-áig esedékes, ezért fel kell hívni a diákok, adott esetben a szülők figyelmét, hogy majd ne feledkezzenek meg erről, és gondosan őrizzék meg a kifizetésekről kapott adóigazolásokat. Egyebekben a diákok munkavállalásának adózási következményei a foglalkoztatási formától függően lehetnek eltérőek. A szakmai gyakorlat munkadíja adómentes.

Munkajog 2012/II. különszám – júliusi változások, jogszabálymagyarázatok

Megjelent  Munkajog 2012/II. különszám, ami választ ad számos problémás kérdésre.  


A tartalomból:

    hatályos munka törvény könyve,
    átmeneti rendelkezések,
    munkáltatói teendők júliustól,
    szabadságszabályok változása 2013-tól,
    szigorítás közmunkáltatóknál,
    munkaügyi ellenőrzés - bírságok,
    vasárnapi munkavégzés,
    szakértői magyarázatok,
    szerződésminták.

Rendelje most meg a Munkajog 2012 /II. különszámot a fenti tartalommal és ezért az árért megkapja a Munkajog 2012/I. különszámot!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink