151 találat a(z) vendéglátás cimkére
Vendéglátás: áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaságnak két vendéglátó üzlete van egy mástól pár méterre. Az egyikben van street food konyha, ott készítik az ételt. A szomszédos pizzériából rendelünk pizzát, azt nem mi gyártjuk. 18-%-os a pizza áfája, mi hány szazalékos áfával adhatjuk tovább? Abban az üzletben, ahol nincs konyha, ott hány százalékos az áfa és a melegszendvics áfája, ha más szállítja számlával? A szendvicset ott sütik meg.
Számla kiszállítás esetén Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Az alábbi kérdésben szeretném segítségét kérni: Vendéglátós ügyfelünk pizzarendelés esetén kiszállítja a pizzát. Ahhoz, hogy a kiszállított pizza mellé a számlát is oda tudja adni a megrendelőnek, azt előre be kell ütnie a pénztárgépbe. Mi van akkor, ha nem fizetik ki mégsem a pizzát (tehát nem veszik át)? Helyesen oldja meg, hogy a hiány elkerülése végett az átvételig a beütött összeget kiveszi a kasszából, és hogy ne legyen hiány egy esetleges ellenőrzéskor? Mi ilyen esetben a szabályos megoldás?
Fesztiválos vendéglátós tevékenységhez milyen pénztárgép kell? Kérdés
Kedves Szakértők! Büfékocsis vállalkozás indításán fáradozom. Fesztiválokra céges rendezvényekre, piacokra, egyéb helyeken szeretnék büfékocsival értékesíteni. Nem fix helyen és nem állandó jelleggel, emellett fix helyünk nem lesz, csak rendezvényeken szeretnénk működni. Nem lesz felszolgálás, pincér. Helyben fogyasztható ételek, és italokat értékesítenénk. Ülőhelyeket max. a rendezvény szervezői biztosítanak, mi nem. Az adott rendezvény időtartama alatt helyet nem változtatunk, csak két rendezvény között állunk át. A kérdés az lenne, hogy kötelező-e a pénztárgép, és ha igen, jó egy sima online pénztárgép vagy csak GPS modullal rendelkező gép jöhet szóba? Amennyiben nem kötelező, de mi szeretnénk, akkor választhatunk-e simát vagy GPS-es szükséges? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Sáth Viktor
Vendéglátás áfája Kérdés
Kft. az étkezőhelyi vendéglátás keretében a helyben fogyasztott ételeknél helytelenül 18%-os áfakulcsot alkalmazott az áfabevallásában, és a pénztárgépnél is ezt a gyűjtőt használta a 2019-es évben, holott megfelelt az 5530-as szja-számnak. Havi áfabevalló. Kérdésem, hogy a hibát feltáró hónapban javíthatom-e a tévedést, mivel a fizetendő adó csökkenésénél önellenőrzésnek nincs helye, a vendégeket hátrány nem érte (07. havi áfabevallás), tehát a 18-as áfában mínusz az összeg és a helyes összeg az 5%-os áfába.
Pénztárgép borfesztiválon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Borfesztiválra kitelepült borász saját borát palackból árusítja, illetve üveges borként is eladja, mást nem értékesít. Kérdés, hogy ez az eset termelői borkimérésnek minősül-e, ha igen, akkor nem kell pénztárgépet használnia, ha vendéglátásnak, akkor viszont kell pénztárgép. Van-e valami feltétel, hogy a kitelepülésen történő saját bor értékesítése termelői borkimérésnek minősüljön? Köszönettel: Nagy Péter
Egyéb vendéglátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan könyvelhető és milyen nyilvántartást kell vezetni, ha a kft. ügyvezetője meghívja üzleti partnerét ebédelni és mindezt céges bankkártyával fizeti? Hogyan könyvelhető, ha tévedésből történt a céges bankkártya használata, a bankkivonat pedig tartalmazza a tételt? Válaszát előre is köszönöm!
Kevés a pincér és a szakács a Balatonon, nőnek az órabérek Cikk
Egyre nehezebben találnak munkaerőt a balatoni vállalkozók, akik szerint ennek is szerepe van abban, hogy elszálltak az árak a tóparti üzletekben, ugyanis a vállalkozóknak vonzó bért kellene kigazdálkodniuk – írta szerdai számában a Népszava.
Csirkesütő – GPS pénztárgép Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy csirkesütő autó (mozgóbolt) GPS pénztárgéppel ellátva, mely normál esetben 27%-os áfagyűjtőt köteles használni. A kérdésem a következő: ugyanezt az autót meghívják egy zárt rendezvényre (belépődíjas vagy cégrendezvényre), ahol a rendező biztosít WC-t, kézmosási lehetőséget, illetve asztalt, széket az étel elfogyasztásához. Az ételt helyben fogyasztják el a rendezvényre kilátogató személyek és dolgozók. Ilyen esetben elég-e az 5 százalékos áfagyűjtőt használnom a pénztárgépen vagy nem? Köszönöm a választ.
Foglalkoztatási szabályok a turizmus-vendéglátás területén Cikk
Közeledik a turisztikai főidény, amit ebben az évben is jelentős munkaerőhiány kísér. Fontos tehát áttekinteni mindazon munkajogi lehetőségeket, melyek a vállalkozások számára a munkaidőbeosztás vagy a bérezés területén mozgásteret biztosítanak. Lássuk, mely rendelkezések a legfontosabbak, és mi azok gyakorlati haszna!
Üzleti ajándék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk üzemcsarnok-avatása napján a meghívott vendégeket és a közreműködő dolgozókat vendégül látta, és ajándékot is adott a résztvevőknek. A vendéglátás vendég szakács közreműködésével történt, amelyhez a húst cégünk adta. Kérem segítségét abban, hogy milyen és mennyi adót kell ezek után bevallani és megfizetni?
Csocsó a vendéglátásban Kérdés
Tisztelt Szakértö! Kérdésemre legyenek szívesek választ adni: ügyfelem vendéglátó egységet üzemeltet, csocsó játékot szeretne beállítani vendégei számára. Kérdésem: hogyan adózik?
Próbamunka szerződés nélkül Cikk
A vendéglátásban elterjedt gyakorlat, hogy a leendő munkavállalók alkalmasságát a munkaszerződés megkötése előtt munkában tesztelik. Az is előfordul, hogy szakácsok más munkáltatónál dolgoznak, hogy elsajátítsák a neves séf fortélyait. Mi a szabályos rendezése az ilyen ügyeknek? Olvasónk kérdéseire dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Bankkártyás árbevétel vendéglátásban Kérdés
Kisvendéglőben a helyben fogyasztás esetében a vendég (általában cég, magánszemély is) bankkártyával fizet. Pénztárgépen kívül van bankkártyaleolvasó és külön modul alapján számlázó program. A vendég számlát kér a fogyasztásról. Ez rögzítésre kerül a kártyaleolvasóban. Az online pénztárgépbe viszont nem, nyugta nem kerül kibocsátásra, mert a vendég számlát kér. 1./ A leírt eljárás megfelel a törvényi előírásoknak? Nem okozhat problémát, hogy az online pénztárgépbe nem kerül rögzítésre a bankkártyás bevétel ? 2./ A vendéglátó egyéni vállalkozó, egyszeres könyvvitelt vezet. A leírt bankkártyás árbevételt milyen módon és milyen időpontban köteles a naplófőkönyvben szjaalapot képező árbevételként és fizetendő áfaként könyvelni ? 3./ Az éttermi szolgáltatás számla szerinti értéke 19 000 Ft, a vendég (aki a számlát is kéri) bankkártyával 20 000 Ft-ot fizet. A vendéglőben nincs szervízdíj, a borravalót a pincérek kapják "ajándékba" a vendégektől. Hogyan kell ebben az esetben az 1000 Ft borravalót könyvelni ? 4./ A vendéglátóipari szolgáltatásról kiállított számlán hogyan kell szerepeltetni az 5 százalékos áfakulcsba tartozó ételt, alkoholt nem tartalmazó saját készítésű italt, süteményt, desszertet, kávét, illetve a 27 százalékos italokat? A számlában soronként tételesen kell felsorolni, vagy mint éttermi szolgáltatás, összesíteni gyűjtősorokban? Például: ételforgalom 5% 4 fő 12 000 Ft, saját készítésű ital 5%, 4 fő 4000 Ft, egyéb ital 27% 3 fő 3000 Ft, összesen 19 000 Ft? A szíves válaszadását köszönöm.
Számlaadás vendéglátásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy szabályos-a az alábbi eljárás? 1./ Kisvendéglőben a helyben fogyasztásnál a vendég készpénzben fizet és készpénzfizetési számlát kér. Az étterem azt a módszert választja, hogy a pénztárgépben rögzíti az ellenértéket, a pénztárgépi nyugtát átadja a vendégnek. Emellett gépi számlázó programot is alkalmaznak. A készpénzes számlát viszont az alkalmazott nem tudja azonnal kiállítani, hanem csak a következő napon állítja ki az üzletvezető a készpénzfizetési számlát, majd postázza a vendég részére. Az alkalmazott részesült ezzel kapcsolatos oktatásban, de ennek ellenére nem tudja szabályosan kezelni a számlázó programot. Nem maradt nyugta példány a vállalkozásnál, ez okozhat-e problémát? 2./ Szabályosnak tekinthető-e a készpénzfizetés esetén az utólagos (következő napon) kibocsátott számla? 3./ A gépi készpénzes számlák nem kerülnek kinyomtatásra (pénztárgépi napi zárás tartalmazza az összeget). Kötelező-e ezeket a gépi számlákat a könyvelés, illetve esetlegesen az ellenőrzés miatt kinyomtatni ? (Pénztárgép és gépi számlázás külön-külön programon működik, nincs egybekötve.) 4./ A számlamásolathoz (amennyiben szükséges kinyomtatni), hozzá kell-e csatolni a gépi nyugtát abban az esetben, ha azt a módozatot választották, hogy a pénztárgépbe is rögzítésre kerül a készpénzes számlás árbevétel a hagyományos, megbízható, ellenőrizhető könyvelés és bevallás érdekében? A szíves válaszadását előre is köszönöm.
Bérbeadás + kapcsolódó szolgáltatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem oktatási tevékenységet folytat, ami 0 százalékos és 27 százalékos áfás. Rendelkezik saját tulajdonú ingatlannal, amelyet időnként bérbe ad konferenciák, tanfolyamok céljára. Ezen ingatlan bérbeadására szintén az áfamentességet választotta. Szerződés szerint bérbe adja egyik termét egy konferencia céljára, meghatározott díjért. Ezen felül biztosít a konferencián részt vevők részére étkezési szolgáltatást, mely üdítőt, pogácsát és egy ebédet foglal magában a szomszédos vendéglátó egységben, mellyel külön szerződése van erre az eseményre. Ez az étkezési szolgáltatás a bérleti díjon felül /fő összegben került meghatározásra. Kérdésem a következő: A bérleti díjat 0 százalékos áfakulccsal számlázza ki, de a vendéglátás számlázása ebben az esetben milyen áfakulccsal történjen? 27 százalékos, mert az alvállalkozója is ezen áfakulccsal számlázza, vagy 0 százalékos lesz, mert felveszi a bérbeadás áfakulcsát? Előre is köszönöm válaszát.