adozona.hu
Várandós munkavállaló: mennyibe kerül a munkáltatónak? – 1. rész
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Varandos_munkavallalo_mennyibe_kerul_a_munk_UZUVA6
Várandós munkavállaló: mennyibe kerül a munkáltatónak? – 1. rész
Egy várandós, majd gyermeket szült munkavállaló távollétre és különféle ellátásokra lehet jogosult, ebben az időszakban a munkáltató a munkájára nem számíthat, hiszen vagy már nem dolgozik – akár az egészségügyi állapota miatt, akár, mert nemsokára megszületik a gyermeke –, vagy gyermekgondozás céljából otthon van a gyermekével. Erre joga és lehetősége is, számos munkáltató azonban nem veszi jó néven a várandósságot, mivel jó ideig nem számíthat a dolgozóra, és még bizonyos mértékű költséget is jelent számára.
Mindez persze természetes élethelyzet egy munkavállaló számára, és a munkáltatóknak is ehhez igazodva kell tervezniük a költségeket, a helyettes munkavállalók felvételét, majd a visszatérők folytatólagos alkalmazását. Cikkünk első részében a munkáltató számára felmerülő költségeket nézzük végig a várandósság alatt, a szüléssel bezárólag. A második részben pedig majd azt mutatjuk be, milyen költségek merülnek fel akkor, amikor a gyermekgondozást a munkavállaló megszakítja, vagy letelik a 3 év, és újra vissza szeretne térni a munkahelyére.
A gyermek megszületése előtti időszak költségei
Amikor a munkavállaló megtudja, hogy várandós, terhesgondozásra jár a gyermek születéséig, közben pedig, ha az egészségügyi állapota engedi, akkor dolgozik. Milyen költségek keletkezhetnek ilyenkor, aminek nem minden munkáltató örül, és esetenként nem is kezeli jogszabályszerűen?
A munka törvénykönyve (Mt.) 55. paragrafusának (1) bekezdése kimondja, hogy …a munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól az alábbi esetekben: ….
b) a jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés, valamint
c) a kötelező orvosi vizsgálata tartamára, továbbá….
Az, hogy mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, azt jelenti, hogy az alábbi esetekben a munkáltatónak el kell engednie a munkavállalót, hogy az adott kezelésen, orvosi vizsgálaton részt vehessen. Ez még nem jelenti azt, hogy erre az időszakra költsége is keletkezik a munkáltatónak. Nézzük meg, mi számít orvosi vizsgálatnak!
Az Mt. 294. § (1) bekezdésének d) pontja szerint kötelező orvosi vizsgálat az az orvosi vizsgálat, amelyen a munkavállalónak munkaviszonyra vonatkozó szabály előírása alapján részt kell vennie, ideértve a várandós állapotra tekintettel előírt orvosi vizsgálatot is…
Kapcsolódó cikkünk: Gyermeknevelés és munkavégzés: ezekre a szabályokra kell figyelemmel lenni
A jogszabály tehát egyértelműen kimondja, hogy a várandós állapotra tekintettel előírt orvosi vizsgálatra el kell engedni a munkavállalót. Ilyen például a reggeli laborvizsgálat, ami egy terheléses cukorvizsgálat esetében mindenképpen belenyúlik a reggeli munkakezdésbe. Természetesen törekedni kell arra, hogy amennyiben megoldható, akkor a vizsgálatok minél kevésbé ütközzenek a munkavégzéssel, értelemszerűen nem egy egész napot vegyenek el.
Költségoldalról azt kell vizsgálni, hogy jár-e a kieső időre juttatás a munkavállalónak, és az milyen költséget jelent a munkáltatónak. A munkavállaló ugyanis ebben a pár órában nem dolgozik, költsége azonban bizonyos esetekben keletkezik.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben jogszabályi helyekkel alátámasztva részletezzük, milyen kiadásokkal, költségekkel kell számolniuk a munkáltatóknak munkavállalóik várandóssága ideje alatt!
Hozzászólások (0)