1289 találat a(z) társasági adó cimkére

Üzleti vagy cégérték – társaságiadó-alap korrekciók, példákkal Cikk

Az üzleti vagy cégértékhez kapcsolódóan a társaságiadó-alapnál érvényesíthető értékcsökkenési leírás változása kapcsán a cikk átfogóan mutatja be az ezen eszközhöz kapcsolódó módosító tételeket.

Itt vannak a módosított adótörvények Cikk

Megjelentek a legfrissebb Magyar Közlönyben a június 16-án megszavazott adótörvény-módosítások.

Radikális reform a társasági adózásban Cikk

Az Európai Bizottság a kontinens társasági adózási rendszerének radikális megreformálására vonatkozó akciótervvel állt elő az elmúlt napokban. A nyilvánosságra hozott elképzelés öt fő területre összpontosít, amelyek az adókikerülés visszaszorítását, a fenntartható bevételek biztosítását és az egységes piac megerősítését célozzák – emeli ki Fajcsák Gábor, az RSM DTM Zrt. adómenedzsere bejegyzésében.

Új uniós terv a társasági adóra Cikk

A társasági adózás uniós rendszerének mélyreható reformját célozza az a cselekvési terv, amit szerdán terjesztett elő az Európai Bizottság. Brüsszel többek között leporolja a közös konszolidált társaságiadó-alapra vonatkozó korábbi javaslatát, és arról is gondoskodni kíván, hogy a cégek ott fizessenek adót, ahol a nyereségük keletkezik.

Értékcsökkenés ingatlan-bérbeadás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk ingatlan-bérbeadással foglalkozik. A Tao-törvény szabályait alkalmazzuk jelenleg az alábbiak szerint: "b) Építmény, épület bérbeadása esetén, ha a bérbeadás nem egész évre vonatkozik és/vagy a bérbeadás csak az ingatlan alapterületének egy részére valósul meg, a 3. pontban meghatározott értékcsökkenési leírás összegéből – a bérbeadás időszakára eső időarányos részt (naponta 365-öd részt), – a bérbeadott (hasznosított) alapterület négyzetméterrel arányos részét, ha az előző két eset együttesen áll fenn, akkor mindkét arányosítást figyelembe véve kiszámított részt lehet érvényesíteni.” Eddig év végén megállapítottuk a bérbeadott és a nem bérbeadott területek arányát, ami alapján kalkuláltuk a Tao szerinti értékcsökkenési kulcsot. A kiszámolt kulcs természetesen évről évre változik. (A számviteli törvény szerinti értékcsökkenés állandó a könyveinkben.) Helyesen járunk-e el, ha a Tao-törvény szerint minden évben más összeggel korrigáljuk az adóalapot az értékcsökkenés évenkénti százalékának változása miatt? Köszönettel.

Társaságiadóalap-csökkentő tételek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társasági adóalapot csökkentő tételek összegét jogcímenként külön-külön kell vizsgálni? Példa: Adózás előtti eredmény:7.900 - Fejlesztési tartalék:3.500 (max: ad.előtti eredmény 50%-a) - Beruházási érték: 4.900 (max: ad.előtti eredmény) Csökkentő tételek összesen:8.400 Növelő tételek összesen: 2.100 Adóalap:1.600 Helyes a fenti levezetés? Köszönöm válaszát.

A társasági adóról vitáztak az Európai Bizottságban Cikk

Szerdán úgynevezett orientációs vitát tartott a társasági adózás témakörében az Európai Bizottság biztosi kollégiuma, a testület júniusban ismerteti erre vonatkozó akciótervét.

Társaságiadó-alap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy társas vállalkozás, amely 2010-től él annak a lehetőségével, hogy a beruházási hitelével kapcsolatos év végi értékelésből adódó árfolyam-változással módosítja az adó alapját (más devizás tétel nincs, amire ezt alkalmaznia kellene). (TAO tv. 7. § 1) dzs), 2), illetve 8. § 1) dzs.) Az egy dolog, hogy erről adónyilvántartást kell vezetni, ezt értem. Azt is értem, hogy ezeket a módosításokat a kötelezettség kivezetése arányában vissza kell állítani, tehát ami egykor növelt, az most csökkent, és fordítva. Ennek a mértékét nem értem. A törvény úgy fogalmaz, hogy az előző évi záró állomány arányában kell mindezt megállapítani. Megerősítést szeretnék kérni, hogy ez annyi lenne, hogy fogom, mondjuk 2014-ben, a 2015-ös törlesztőrészleteket, hiszen ezt vezettem csak ki, az ideit már tavaly kivezettem, elosztom a tavalyi évi záró állománnyal, ami kijött eredmény, azzal beszorzom az előző évi növekedéseket és csökkenéseket, és ennyi? Illetve azok nettó értékét szorzom, mert hiszen már az előző években is kellett csökkennie, vagy a teljeset? Nem igazán értem, és ez lesz az első zárásom velük, és az előző nyilvántartások sem egyértelműek. Ha nagyon rosszul gondolkodom, akkor esetleg egy egyszerű példával le tudná vezetni ennek a menetét? Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Társasági és iparűzési adót spórolhat! Mutatjuk, hogyan Cikk

Ha egy vállalkozás tevékenysége során akár jogi oltalomban is részesíthető szellemi terméket, vagyoni értékű jogként hasznosítható eszközt (szellemi vagyont) hoz létre, érdemes szem előtt tartania, hogy nem feltétlenül csak szolgáltatás, vagy termékértékesítés ellenértékeként juthat bevételhez, hanem jogdíjat is kérhet. A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao tv.) pedig számos jogdíjhoz kapcsolódó adóalap-csökkentő tételt tartalmaz, mely a kedvezményezett lehetőségek ismerete és a vonatkozó jogszabályok helyes alkalmazása esetén a vállalkozások számára.

Újdonságok a társasági adóban. Előnyök és hátrányok Cikk

Bevezetnék a növekedési adóhitelt, a külföldről származó jövedelmeknél pedig a progresszió melletti mentesítést. Ez a két legfontosabb újdonság lenne a múlt héten benyújtott adócsomag szerint a társasági adóról szóló törvényben.

Beruházási kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. 2013-ban kezdett meg egy idegen ingatlanon végzett beruházást, irodakialakítást. 2014-ben aktiválta, még 2014-ben is tartott az átalakítás. Kérdésünk, hogy csak a 2014. évi beruházás értékével csökkenthetem az adóalapot vagy az egész értékkel?

BHTL.c.nyilv. adótartozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! NAV-folyószámla egyeztetéskor a következőkkel találkoztam:BHTL.c.nyilv.adótart. Az adónemeken lévő tartozást a NAV átvezette behajthatatlan tartozásokba? A tartozás attól még él? Viszont a főkönyvön (illetve a társasági adóban a kötelezettségek között) szerepelnie kell. Ezeket az összegeket vezessem át egy külön számlára a főkönyvben, vagy elég ha folyószámla-egyeztetéskor a NAV által elvezetett adónemekkel a főkönyvem megegyezik? Válaszukat nagyon köszönöm. Csirmazné

Előző években ki nem vezetett tárgyi eszköz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft., ami gazdasági tevékenységet nem végez, 2013. évtől és 2010. évben telket értékesített (amit számla is igazol), de a telek nem lett kivezetve az eszközök közül. Ez a dolog 2014-ben derült ki. A kérdésem a következő: helyesen járok-e el, ha 2014. évben kivezetem az eszközök közül (ráfordítások között számolom el), és az adózás előtti eredményét a társasági adóban ezzel az összeggel megnövelem. És önellenőrzöm a 2010. évi társasági adót, szintén ezzel az összeggel? Gyors válaszukat köszönöm.

Értékcsökkenés a társasági adónál Kérdés

Ügyfelem a társasági adónál elszámolt értékcsökkenést azonosan kezelte a számvitellel, a két összeg a maradványértékes eszközöknél is megegyezett 2011-ben, 2012-ben és 2013-ban. 2014-ben készültem arra, hogy önellenőrzés nélkül (ennek ugyanis minden feltétele adott volt) elszámolom a 2011., 2012. és 2013-as év értékcsökkenés-különbözetekből adódó tao-különbözeteket, de az ügyfél ezt az eszközt 2014-ben eladta. Így a számításaim szerint értelmetlen visszamenőleg tao-különbözeteket számolnom, hisz értékesítéskor "eltűnik" a korábbi 3 év el nem számolt értékcsökkenés-különbözete (feltételezve persze azt, hogy a tao mértéke mind a négy évben azonos). A kérdéseim: 1.) Logikus-e a fenti levezetés? 2.) Annak ellenére, hogy a fenti számítás ugyanarra az eredményre vezet (azaz nullára hozza ki a tao-különbözetet 2011-2014. évek tekintetében), vezessem-e le az egyes adóévek értékcsökkenés-, illetve adókülönbözeteit? 3.) Hibát követett-e el az ügyfél, amikor a tao-ban nem érvényesített magasabb értékcsökkenést a számviteli értékcsökkenéshez képest? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel.

Közhasznú nonprofit kft. társasági adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú nonprofit kft. családi napközit és magánóvodát működtet. A működtetéshez az államkincstár határozata alapján a költségvetési törvényre hivatkozva normatív támogatásban részesül. A költségvetési támogatás mellett magánszemélyektől és cégektől támogatást kap, valamint a szülőktől térítési díjat szed. Kérdésem, hogy a költségvetéstől kapott támogatás kedvezményezett bevételnek minősül-e a Tao-törvény 6. számú melléklet E) fejezete alapján, és erre tekintettel e bevétel arányában mentesül-e a társaságiadó-fizetési kötelezettség alól? Köszönettel: VL

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 April
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink