1217 találat a(z) táppénz cimkére
Felmondás táppénz alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni. Mi egy fuvarozással foglakozó kft. vagyunk. Egyik alkalmazottunk jogosítványát bevonták, mert alkalmatlan lett a munkavégzésre alvászavar miatt. Ugyanezen a napon ki is íratta magát táppénzre. Mit tudunk mi tenni ebben az esetben, mikor mondhatunk fel neki, hisz nem tudja elvégezni a munkáját (kamionsofőr), másik munkakörben pedig nem tudjuk alkalmazni, mert nincs. Valamint sajnos pont olyan gazdasági helyzetbe kerültünk, hogy az ő pozíciója pont meg is szűnt volna december 31-ével, mert sajnos leépítés miatt megszűnik az ő állása (eladunk autót, mert kevesebb partnernek dolgozunk). Válaszát előre is köszönöm.
Fizetés nélküli szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk ukrán-magyar állampolgár. Augusztus végéig táppénzen volt veszélyeztetett terhesként. Augusztus végén szült, a szülésről csak egy kórházi igazolást adott le. Nem igényelt semmilyen ellátást, illetve fizetés nélküli szabadságot sem, a gyermekkel visszaköltözött Ukrajnába, nem elérhető. Kérdésem az lenne, hogy milyen lehetőségeink vannak a munkavállalóval szemben? Bérszámfejtésnél igazolt nem fizetett vagy igazolatlan napokat számfejtsünk neki? Tudjuk, hogy szült, bár nem láttunk születési anyakönyvi kivonatot sem. Ilyen esetben nem védett a munkavállaló. Felszólításokra nem reagál. Válaszukat előre is köszönöm.
Munkavégzés táppénz alatt: mikor lehet, mikor nem? Példákkal Cikk
Gyakori kérdés, hogy a keresőképtelen, táppénzben részesülő személy folytathat-e ezen ellátás mellett bármilyen keresőtevékenységet.
Őstermelő táppénze Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy több éve működő őstermelő, aki előző évi árbevétele után fizet járulékot. Ha 2018. első negyedévében magasabb alap után fizet járulékot – többek közt 7% egészségbiztosítást –, lehet jogosult pénzbeli ellátásokra, függetlenül attól, hogy előtte nem fizette csak a 4%-ot? Ha igen,mennyi időre jogosult? Családi gazdaságról van szó, a többi tagnak is így kell eljárnia, vagy ez egyéni döntése minden tagnak? A törvény nem ír felső határt a magasabb járulékalap behatárolására. Van valami egyéb rendelet, ami ezt számszerűsíti? Ha például az első negyedévben a tavalyi árbevétel után fizet járulékot, a másodikban magasabb összeg után, a harmadikban a tavalyi után, a negyedikben megint más magasabb összeg után. Erre olvasatom szerint biztosít lehetőséget a törvény. Vagy rosszul gondolom? Válaszát előre is köszönöm: József
Szabadság/betegszabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk műtét előtt áll, valószínűleg huzamosabb ideig keresőképtelen lesz. Mivel még van szabadsága erre az évre, kérésére ki lehet-e adni neki a szabadságát a keresőképtelenség idején? A keresőképtelenség első napjától szabadságot igénylene, majd pedig, a szabadság lejártát követően kerülne kiadásra a betegszabadság, és azt követően igényelne táppénzt. Van-e lehetőség ily módon eljárni? Válaszát köszönöm
Üzemi baleset kifizetőhelyi feladatok Kérdés
Tisztelt Adózóna! Mint tb-ügyintéző, most találkozom először üzemi balesettel. A pontos menetében kérnék egy kis segítséget. Kollégánk munkába jövet (a legrövidebb útvonalon) robogójával balesetet szenvedett. A mentő kórházba vitte, a balesetről rendőrségi jegyzőkönyv is készült. A kórházban megfigyelést javasoltak neki, de ő ezt saját felelősségére elutasította. Még aznap elment a háziorvosához, aki 4-es kóddal táppénzre vette 5 napra, tehát utána már keresőképes állapotban jött dolgozni. Felvettük az üzemi baleseti jegyzőkönyvet, kitölti a baleset, sérülés körülményeiről című nyomtatványt, ezen kívül ki kell-e tölteni az Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz igényléséhez című nyomtatványt? A dokumentációhoz szükség van-e a mentőktől valamilyen iratra? Ha minden irat megvan, hoznom kell egy elismerő, illetve elutasító határozatot, és ha jól tudom, mindent továbbítani kell az OEP részére azért, hogy leigazolják, hogy valóban üzemi balesetről van szó. Megküldik a háziorvosnak az erről szóló dokumentumot, mely alapján ő átírja 1-es kódra az orvosi igazoláson szereplő kódot. Ha ez megvan, a dolgozó eljuttatja azt nekünk, és csak ezután folyósíthatjuk a táppénzt? Ebben az esetben – mivel megtagadta a kórházi kezelést, de elment betegállományba – el lehet ismerni üzemi balesetként az esetet? Elnézést a sok kérdésért, de nem szeretnék hibázni. Előre is köszönöm a választ!
Táppénz munkaidőkeret esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét. Az intézményben dolgozó munkavállalók beosztás szerint háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, folyamatos munkarendben, és a munkavállaló táppénzre megy (a betegszabadságát már kimerítette), akkor a táppénzes távollétét mely napokra, hány órában kell figyelembe venni? (Beosztás szerint vagy minden napra, hétvégére is – mivel a táppénz naptári napra jár –, és 8 óra az időtartam vagy a beosztás szerinti óra, de szabadnapon nincs óraszám?) Válaszukat előre is köszönöm.
Táppénz, csed, gyed, üzemi baleset: eljárási szabályok 2018-tól Cikk
Hosszabb idő alatt állapítják meg a pénzbeli egészségbiztosítási ellátást 2018-tól, ha hiányosak az ehhez szükséges adatok. Hogyan változtathatja meg az ellátást folyósító szerv a határozatát? Hogyan támadható meg a határozat? Ismertetjük az egészségbiztosítás eljárási szabályainak módosítását.
Munkaviszony – kata, táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-ben 8 órás munkaviszonyban dolgozik egy hölgy ügyvezetőként. Az orvos kiírta táppénzre várandósság miatt (például fertőzésveszély). Mellette katás egyéni vállalkozó. Kérdésem a következő: katásként dolgozhat-e, számlát állíthat-e ki a táppénz ideje alatt? (Otthonról dolgozik.) Köszönöm gyors válaszukat!
Katás ügyvezető táppénze Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. ügyvezetője jelenleg határozott idejű szerződéssel, mely 2018. 06. hóban jár le, heti 4 órás munkaviszonyban van főállása, a bt. fizeti a havi 25 000 forintot utána mint katás ügyvezető után. Az úr november végével szívműtéten fog átesni és az orvosai nem javasolják, hogy dolgozzon, mert minden megterheléstől óvni kell, a leszázalékolását is javasolják majd. Egyelőre a műtét után táppénzen lesz, ami maximum még 7 hónapig lehetséges, mert a szerződése akkor jár le. 2018. júliustól főállású katássá válik, ha továbbra is táppénzen van, akkor nem kell utána a katát megfizetni. Csak akkor kérheti az orvosi javaslattal a leszázalékolását, ha egy évig táppénzen van? A bt.-nek, ha nincs más alkalmazottja, akkor nem is számlázhat ki semmit? Szakértői, tanácsadói tevékenységet végez a bt., ezért kérdezem? Továbbá a bt. kültagja családtag, de ő 100 százalékos rokkant. Ő végezhet-e munkát a bt.-ben, vagy lehet-e ő a bt. új ügyvezetője?
Gyes mellett dolgozó anyuka Kérdés
Gyes mellett 8 órában helyezkedett el az édesanya, egy hónapja terhes lett, jár-e a betegállomány után táppénz, ha veszélyeztetett terhes?
Táppénz felszámolás alatt lévő munkáltató esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. Egyik ügyfelem 2010 óta dolgozik a munkahelyén, határozatlan szerződéssel, gyermeke 2015. 03. 06-án született, jelenleg fizetés nélküli szabadságon és gyesen van. A munkahelye 2013.12. hó óta felszámolás alatt áll, a felszámoló egy ideig engedélyezte a továbbműködést, így dolgozott 2015.03.05-ig, a szülés napjától cseden volt, majd gyeden és gyesen. A felszámoló értesítette, hogy az eljárás a végéhez érkezett, a szabadságai egy részét pénzben megváltották, a bíróság megküldte a felszámolási zárómérleget, mely jogerőre nem emelkedett, információi szerint több hitelező is fellebbezett. Jelenleg 20 hetes terhes. A kérdésem az lenne, hogy ha jelzi a fizetés nélküli szabadság megszüntetése iránti igényét a felszámolónak, melyben azonnal jelzi, hogy terhes, akkor a felszámoló megszüntetheti-e a munkaviszonyát vagy a védettség ilyen esetben is él a cég jogutód nélküli megszűnéséig? Veszélyeztetett terhes, de nincs táppénzen. A megszűnésig lehet táppénzen? Amennyiben szerencséje van, és nem szűnik meg a cég jogutód nélkül addig, akkor tudja majd a csedet igényelni, illetve mi lesz a helyzet a gyeddel, ha csed alatt fejeződik be az eljárás? 2017.01.01-től egy bt.-ben katásként kültag 2017.06.hóig 50 ezer, 07. hótól 75 ezer forintot fizet. Egyelőre ebben a jogviszonyban nem menne táppénzre, mert ha jól gondolom, csak akkor fogja tudni a magasabb összeg után járó alapot megkapni a csedhez, ha végig dolgozik? Segítségét előre is köszönöm.
Munka kisgyermekkel Kérdés
Gyed/gyes folyósítása mellett szülési/fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállaló bejelentette munkába állási szándékát. A munkavállaló esetleges betegsége esetén a betegszabadság/táppénz folyósítására milyen szabályok vonatkoznak, ha a gyes/gyed folyósítására is igényt tart a munkavállaló?
Betegállomány igénylése Kérdés
A munkavállaló betegállományba ment, betegállomány alatt kilépett, és katás vállalkozóit váltott ki. A betegállománya még mindig tart, mert rosszul lépett, és kibicsaklott a bokája. Hogyan adom le a táppénzes papírját?
Gyes alatti felmondás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Van-e arra mód, hogy a gyesen lévő kismamának (még nem töltötte be a gyermek a 3. életévét), aki visszajönne dolgozni (de ismét várandós) valamilyen formában megszüntethető legyen a munkaviszonya? Amikor pár éve felvették dolgozni 45 nap munkaviszony után elment táppénzre, majd onnan csedre, gyedre, gyesre. A munkáltató kiszolgáltatott helyzetben van, mert most is az a célja a munkavállalónak, hogy a felgyűlt szabadságát kiadják, majd feltételezhetően ismét elmegy táppénzre, és megint szinte semmi munkavégzés nélkül fizet a munkáltató. Ilyen esetben mit tehet a munkáltató, mert sajnos elég kiszolgáltatott a helyzetük. Ebben a helyzetben egyértelmű, hogy miért állt munkába dolgozó évekkel ezelőtt pár napra. Csak azért, hogy kaphasson ellátást. Válaszukat előre is köszönjük!