1217 találat a(z) táppénz cimkére
Mikor kell beküldeni a T101-es nyomtatványt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni. Egy magánszemély katás egyéni vállalkozást hoz létre. Szükséges-e beküldenie a T101-es nyomtatványt, ha egyébként a kormányablakon keresztüli vállalkozás alapításakor már nyilatkozott arról, hogy főállású kiadózónak minősül? Ugyancsak ez a kérdésem, ha egy bt.-nek, mely 2017. január 1-jétől tért át a katás vállalkozásra, a beltagját be kell-e jelentenie a T101-es nyomtatványon is? Ha ezen bt.-beltag tartósan (egy hónap valamennyi napján) táppénzen volt, mely nyomtatványon tudja bejelenteni a tételes kata megfizetése alóli mentességét? Előre is köszönöm a segítségét!
Folyamatos táppénz Kérdés
Mint munkáltató a dolgozó betegállományának kezdő beteglapját és munkáltatói igazolását hagyományos formában küldtem el, tekintettel arra, hogy az elektronikus ügyintézéshez szükséges regisztráció visszaigazolása hosszú ideig nem érkezett meg. Azóta már megtörtént a nyilvántartásba vétel. Kérdésem az, hogy az adott dolgozó további (folyamatos betegállomány) táppénzes papírjait papíralapon vagy elektronikus formában kell-e továbbítani?
Vállalkozás szüneteltetése és munkavállaló táppénzen Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy egyéni vállalkozó ügyfelünk – zöldséges –, aki minden évben november közepétől március elejéig szünetelteti vállalkozását. Augusztusban nem munkahelyi, súlyos baleset érte az egyik munkavállalót – határozatlan munkaviszonyban van. Egy hete került ki a kórházból, valószínűleg még hónapokig nem tud dolgozni. A betegszabadság után jelenleg táppénzen van, de milyen ellátást kap, ha a vállalkozó szünetelteti a tevékenységét? Kijelentsem vagy nem? Táppénzt kap, vagy a kijelentés napja után jelentkezzen be munkanélkülire? Köszönöm.
Kata táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó pár napra kórházi ellátásra szorult (október 09-12-ig), ez idő alatt keresőtevékenységet sajnos nem tudott folytatni, nem egész hónapban volt beteg, csak arra a pár napra, amit kórházban töltött. Kérdéseim, erre a pár napra igényelhet táppénzt? Hogy befolyásolja a katafizetést és bevételi értékhatárt? A teljes kata összeget kell neki megfizetnie? A pár nap táppénz miatt a bevételi összeghatár is módosul? Továbbá, ha teljes hónapban táppénzen van, akkor kell neki katát fizetnie, ez az idő kiesik a bevételi határösszegéből? Válaszát előre is köszönöm. Lászlók Éva, Virtus Kft.
Gyes Kérdés
Tisztelt Adózóna! Munkavállalónk, aki előző munkaviszonya alatt volt gyesen, 2010. 05. 05-éig, 2010. 10. 25-én megszűnt a munkaviszonya. Kiderült, hogy a gyermek nagyothall, és 2013. 10. 01-jétől 10 éves koráig gyesre jogosult utána. Közben 2016-ban munkaviszonyt létesített a mi cégünknél. Folyamatosnak számít a biztosítási viszonya és 60 százalékos táppénzre jogosult, ha gyápra vagy saját maga után táppénzre megy? Válaszát előre is köszönöm.
Tb-kiskönyv kitöltése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tb kifizetőhely lévén a dolgozó tb-kiskönyve alapján kell elbírálnom a pénzbeli ellátását. Mi a teendő, ha a dolgozó elmondása szerint 10 hónapig táppénzen volt az előző cégnél, és ez nincs felvezetve a tb-kiskönyvbe. Az Eb. törvény végrehajtási rendelete alapján csak a tb kifizetőhely kötelessége felvezetni a táppénzes időszakot a tb-kiskönyvbe. Táppénzelőzmény-vizsgálat esetén mi a teendőm ebben az esetben? Köszönöm
Megbízási jogviszony gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha állandó szerződéssel megbízási jogviszony keretében végez munkát egy kismama egy éve iskolában, előtte több évig folyamatos jogviszonya volt munkaviszony keretében, hogy lehet jogosult gyedre a megbízási jogviszonyából? Ha 12. 20-ra van kiírva, de épp decemberben az állapota miatt a megbízó nem ad annyi megbízást és nem lesz már annyi jövedelme, hogy biztosítottá váljon arra a hónapra, akkor elesik a gyedtől? Decemberben nem lesz biztosított, de eddig évekig folyamatos a biztosítása. Akkor a szülés napján nem biztosított. Csedre még jogosult lesz, de gyedre már nincs esélye? Ha az állapota miatt decemberben táppénzre veszik, az megoldás lehet? Köszönöm szépen a segítségét.
Táppénzjogosultság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállaló felmondással kilép 10. 15-én. A T1041-es nyomtatványon kijelentve 10.13-án. 10.14-én balesetet szenved, kórházba kerül. Milyen ellátásra jogosult?
Táppénz után gyedszámítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk jelenleg gyeden van első gyermekével, aki 2016.02.06-án született. A dolgozó azon gondolkodik, hogy megszakítja fizetés nélküli szabadságát, és saját jogon elmegy táppénzre. A kérdés, hogy ilyenkor a táppénz, későbbiekben a csed és a gyed mi alapján fog elszámolódni? A dolgozó időközben terhes lett a második gyermekével, aki valamikor a 2018-as évben születik meg. Elképzelhető, hogy a dolgozó a táppénz miatt kevesebb csedet, gyedet fog kapni a második gyermek után, mint az első után kapott? Az első gyermekkel nem volt táppénzen. Megéri-e a dolgozónak elmenni a jelenlegi gyed mellett táppénzre? Köszönettel: Lászlók Éva Virtus Kft
Keresőképtelen katás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olyan problémával találkoztam, hogy katás egyéni vállalkozó, aki ez év február, március, április hónapra szünetelt, július végén balesetet szenvedett. Keresőképtelenné vált, és táppénzt igényeltem neki. A szünetelés miatt a táppénz-jogosultságának a köre október közepén lejár, bár keresőképes tevékenységét nem tudta elkezdeni, mert még mindig kórházban van, és valószínűleg hosszabb ideig így is lesz. Kérdésem az lenne, hogy megoldható-e, ha 17T101E bevallást 10 hónapra beadok neki (10.15-én), ugyanakkor a táppénz lejárta után azonnal le is szüneteltetem a vállalkozását (10.15-én)? Feltételezem, hogy a szüneteltetés hónap közben is megoldott, és nem fogják neki az 50 ezer forint adót előírni. Jól gondolom? Köszönettel várom válaszát.
Egészségügyi alkalmatlanság, ha lejár a táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben fordulok Önökhöz. Megszüntethető egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással annak a munkavállalónak a munkaviszonya, aki kimerítette az egyéves táppénzjogosultsága tartamát, de nem munkaképes? Az egészségügyi alkalmasság/alkalmatlanság keresőképes állapot esetén értelmezhető. Kérdésem annak kapcsán merült fel, hogy mi a helyzet akkor, ha a munkavállaló nem munkaképes, de táppénzre már nem jogosult, mivel az lejárt. Ebben az esetben az üzemorvos megállapíthatja a munkavállaló alkalmatlanságát? Köszönettel.
Egészségügyi alkalmatlanság – szabadság, állásidő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Ha például lejár a munkavállaló táppénzre való jogosultsága, de a munkavállaló nem munkaképes, és egészségügyileg alkalmatlan a munkaköre ellátására, van mód részére szabadságot kiadni? Álláspontom szerint nem, mivel az Mt. 124. § (1) bekezdés alapján szabadságot a munkaidőbeosztás szerinti munkanapokra lehet csak kiadni. Amíg a munkaviszony nem szűnik meg, szerintem az állásidőre vonatkozó rendelkezések alkalmazandók. Szíves válaszukat köszönöm!
Baleseti táppénz a munkaviszony megszűnését követően Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni baleseti ellátással kapcsolatban. A munkavállaló határozatlan idejű munkaviszonyának fennállása alatt 2017 szeptemberében balesetet szenvedett, melynek üzemiségét a kifizetőhely megvizsgálta, de még nem került sor a baleseti ellátás folyósítására. A munkavállalónak a munkaköre és ezzel együtt a munkaviszonya is 2017. szeptember 30-ával megszűnik. Tovább kaphatja-e a baleseti táppénzt a munkavállaló, amennyiben annak üzemiségét határozatban elismerik? Amíg ez nem történik meg, mit tehet a munkavállaló, ha továbbra is igazoltan beteg? Október 1-jétől jelentkezhet, hogy álláskeresőként nyilvántartásba vegyék? Válaszát előre is köszönöm!
Gyedszámítás szabályai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég alkalmazottja 2017. szeptember 1-jétől veszélyeztetett terhesként táppénzen van. Munkaviszonya több mint három éve megszakítás nélküli. A szülés várható időpontja 2018. február 5-e. A csedet 28 nappal korábban, 2018. január 8-ától szeretné igényelni. A gyedet a 168 nap leteltét követően kéri. Vagyis 2017. szeptember 1-jétől a gyed jogosultságig folyamatosan valamilyen ellátásban fog részesülni. Ha jól tudom, akkor a gyed számításába sem a táppénz, sem a csed összege nem számít bele. Kérem segítségét annak megállapításában, hogy a gyed összegét a fentiek ismeretében melyik időszak jövedelme alapján fogják megállapítani. Mekkora összegre számíthat, ha a jövedelme 2017. január 1-jétől bruttó 260 ezer forint volt? Segítségét előre is köszönöm.
Gyed alatt táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik gyeden lévő alkalmazottunk második gyermekével terhes, szeretne a gyed mellett táppénzre menni, ezt hogyan teheti meg? Mi kell ahhoz, hogy mindkét ellátást egyszerre igénybe tudja venni? Egyből mehet táppénzre, ha visszajön dolgozni vagy ki kell vennie a bent lévő szabadságait? Illetve ilyenkor mekkora összegű táppénzt kaphat, mi alapján számolják a táppénzt? A kismama 2016 februárjában szülte első gyermekét. Köszönettel: Lászlók Éva Virtus Kft