933 találat a(z) szabadság cimkére
Folyamatos túlóráztatás, szabadság és pihenőnap nélkül - van megoldás
Cikk
Szabadság megvonása, túlóráztatás, elbcsátással való ijesztgetés - csak néhány a leggyakoribb munkáltatói jogsértések közül, amivelszemben a munkavállalók kiszolgáltatottak. Milyen lehetőségei vannak ilyen esetekben a dolgozónak? Olvasóink kérdéseire dr. Viszló László, a hvg.hu és az Adózóna munkajogi szakértője válaszol.
A munkajogász válaszol: felmondási védelem és ki nem adott szabadság
Cikk
Kit illet meg a felmondási védelem? Mit lehet tenni a ki nem adott szabadságokkal? Kinek mennyi garantált bér jár? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
A munkajogász válaszol: nyugdíj, gyes, szabadság
Cikk
Elmaradó napidíj-kifizetés, rendelkezésre állási támogatás és munka, visszamenőleg igényelt szabadságpénz, gyes és tgyás igénylésének feltételei, közalkalmazottak és az előrehozott nyugdíj - olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
Hogyan juthat hozzá a költségtérítéséhez?
Cikk
Miként lehet kiadni 12 órás munkarendben a szabadságot? Mit tehet az a munkavállaló, akit nem tájékoztatott cége a szerződésmódosításról? Mit tehet rendkívüli felmondás esetén az állapotos kismama? Milyen módon veheti igénybe a munkábajáráshoz rendelt költségtérítést az, akinek a munkaadója nem akar fizetni? Olvasóink kérdéseire Horváth Linda, az Adózóna munkajogásza válaszol.
A munkajogász válaszol: felmondási védelem és szabadság
Cikk
Mire kell figyelnie egy, a felmentési idejét töltő köztisztviselőnek? Ki érint a felmondási védelem? Miként kell kiadni a szabadságot? Olvasóink kérdéseire Horváth Linda, az Adózóna munkajogásza válaszol.
A munkajogász válaszol: szabadság, táppénz és munkaidő
Cikk
Munkahelyi baleset után mit és hogyan ellenőrizhet a munkaadó, milyen védelem illetei meg a munkavállalót? Hogyan számolja a gyed szabadságát a kismama (konkrét példával)? Miként kell rögzítenie a munkaidőt a foglalkoztatónak?
A munkajogász válaszol: megalázás, elbocsátás, szerződéskötés
Cikk
Egy közalkalmazottat megalázhat-e mások előtt a felettese? Lehet-e valakit hónapokon keresztül hetente meghosszabbított szerződéssel foglalkoztatni? Védett korban lévő munkavállalót miként lehet elbocsátani? Olvasóink kérdéseire Horváth Linda és Szűcs Tamás munkajogász válaszol.
A munkajogász válaszol: szabadnapok, leépítés, felmondás
Cikk
Kit és milyen esetben illetnek meg munkaszüneti és szabadnapok? Közös megegyezéssel távoztam létszámleépítés miatt a munkahelyemről, ez hátrányosan érinthet az álláskeresésnél? Közalkalmazottként kérhetem a munkaviszonyom felmentéssel történő megszüntetését? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
Munkajogász válaszol: kiküldetés, szabadság számítása, színlelt szerződés
Cikk
Mikor köteles ügyeleti díjat fizetni a munkáltató? Hogyan számítják a szabadságát a prémiuméves óvónőnek? Olvasóink kérdéseire Viszló László ügyvéd és munkajogi szakértő válaszol.
Szakértő válaszol: megváltozott munkaszerződés, kölcsönzött dolgozó
Cikk
Mikor és milyen formában illeti meg az egyenlő bér a kölcsönzött munkaerőt? Ha a munkahely egy része vidékre költözik, és hetente több napot ott kell töltenem, akkor a munkáltatónak mit kell biztosítania a munkavállaló számára? Megváltoztatott munkaszerződés ellenére elbocsátások lesznek cégünknél, ez jogszerű? Olvasóink kérdéseire Horváth Linda, az Adózóna munkajogásza válaszol.
Válság: tanácsok a végső megoldás előtt
Cikk
Több tízezerrel nőtt Magyarországon az elmúlt hónapokban a munkanélküliek száma a KSH adatai alapján, a regisztrált álláskeresők száma pedig – miután idén január végén átlépte a félmilliót - jelenleg 560 ezer fő felett mozog. Az elbocsátások, csoportos létszámleépítések a legvégső megoldást jelentik a kiadások csökkentésére. A cégek - köztük a válság miatt válaszúthoz érkezett középvállalatok - egy része mégis úgy nyúl ehhez a drasztikus eszközhöz, hogy nincs tisztában a lehetőségekkel, amelyeket a munkajog, ha korlátozottan is, de biztosít a vállalkozások számára a foglalkoztatásból eredő költségek csökkentésére - figyelmeztet közleményében a Deloitte.
A munkajogász válaszol: mi jár a gyesről visszatérő munkavállalónak?
Cikk
Ha felmondok a munkahelyemen, akkor célszerű kivenni a gyed alatt összegyűlt szabadságokat, vagy jobb döntés egyben kifizettetni? Gyes után megyek vissza dolgozni, de másik pozíciót ajánlanak, mit tehetek? Nem tudom foglalkoztatni a gyesről visszattérő kismamát, megszűnt a pozíciója, mit tehetek? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
A munkajogász válaszol: gyes, szabadságolás, kölcsönzött munkaerő
Cikk
Hányszor lehet meghoszabbítani a határozott idejű munkaszerződést? Csökkenthetik-e a gyesről visszatérő dolgozó munkaidejét? Milyen szabályok alapján határozható meg a munkarend és a szabadságolás? Milyen jogai vannak a kölcsönzött munkaerőnek? Az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol az olvasók kérdéseire.
Elbocsátás, szerződésmódosítás, felmondás: ki mit tehet?
Cikk
A munkahelyemen azt mondták, hogy csökkentik a fizetésemet és, ha nem megyek bele, akkor viszont elküldenek. Ezt megtehetik? Ha a munkába állásom első napjára megbetegszem, felmondhatnak nekem? Van egy alkalmazottam, aki hosszú ideje betegszabadságon van, s bár tudom, hogy valójá-ban nem beteg (hallottam kollégáitól, családtagjaitól), nem tudom, hogy mondhatok fel neki. Van erre mód? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
Kirúghatnak a gazdasági válságra hivatkozva?
Cikk
Közel húszezren veszítették el az állásukat Magyarországon a hitelválság okozta krízisben. A munkaadók és a munkavállalók számára is fontos kérdéseket tisztáz az Adózóna munkjogásza, Horváth Linda: a csoportos látszámleépítés körülményei, a közös megegyezés előnyei, fizetés nélküli szabadság és állásidő.