933 találat a(z) szabadság cimkére
Betegszabadság számítása 2013.
Kérdés
Tisztelt Szakértő!Kérdésem a távolléti díj számítása körüli bonyodalmak miatt merült fel. A betegszabadság számításának alapja a távolléti díj. Azt szeretném megkérdezni, hogy a megváltozott Mt. szabályozás szerint 2013-ban a 174-es osztószámmal meghatározott napi távolléti díj 70 %-át kell kell-e a betegszabadság idejére fizetni?
Közalkalmazottak szabadsága
Kérdés
48 éves családtagomnak eddig évi 30 nap alap- és pótszabadság járt. Munkahelye megszűnése után közalkalmazottként talált állást magának, ahol most szembesítették azzal, hogy hiába az egyetemi végzettsége miatti H fizetési osztálya, az 1. fizetési fokozat miatt csak az évi 21 napos alapszabadság jár neki, pótszabadság nem, mivel a közalkalmazottak jogállására vonatkozó törvény felülírja a Munka Törvénykönyve vonatkozó rendelkezéseit. Lehetséges volna, hogy valakinek 2 gyermek felnevelése után csak annyi szabadság járjon, mint egy pályakezdőnek, csak azért, mert egyik állami munkahelyről egy másikba került kényszerűségből? Én eddig azt gondoltam, hogy a közalkalmazottakat az állam pozitívan diszkriminálja az alacsonyabb fizetések miatti részleges kompenzációként, de hogy a valóságban ennek pontosan az ellenkezője történik, az sokkoló. Önök szerint nincs megoldás?
Melyik hónapban éri meg szabadságra menni?
Cikk
2013. január 1-jétől kell az új Munka törvénykönyve szerinti távolléti díjat számolni. Az új jogszabály gyakorlati alkalmazásánál problémát jelent a 174-es osztószámmal számítás.
Egy jogszabály változás miatt sokat bukhat, aki februárban megy szabadságra!
Cikk
Egy új szabály miatt akár tízezreket is bukhat, aki rövid hónapban megy szabadságra, cserébe egy hosszú hónapban kivett szabadság pluszpénzt hozhat. Pórul járhatnak a februári síelők: több ezer, sőt, akár pár tízezer forinttal is kevesebb bért kapnak ugyanis, mint ahogy megszokták, köszönhetően az új munka törvénykönyvének most januártól életbe lépett módosulása miatt, írja a biztositasszemle.hu.
Szabadság idejének kiszámítása
Kérdés
Az Mt 115§ (2) bek e pontja értelmében munkában töltött időnek számít a naptári évenként 30 napot meg nem haladó keresőképtelenség. Mi van a 30 napon túli idővel? Azt hogy kell számítani és az így keletkezett idővel mi lesz?
Apák pótszabadsága: ki fizeti a távolléti díjat?
Cikk
A korábbi Mt. 138. §-a a gyermeke születésekor az apának 5 nap munkaidő kedvezményt biztosított, melynek költségét teljes egészében megtérítette a munkaadó számára. Az új Mt. ezt a kedvezményt nem pótszabadságként, hanem munkaidő kedvezményként kezeli, nem tartalmazva utalást az kapcsolatos költségek megtérítésére, ezért sokan joggal gondolhatták azt, hogy ez a teher immár – a többi pótszabadsággal megegyezően – teljes egészében a munkáltatóra hárul. Utánajártunk.
Szabadság eltérő munkarendben dolgozóknál
Kérdés
Tisztelt Szakértő!Egyik munkavállalónk eltérő munkarendben dolgozik (heti 40 órás munkaszerződéssel) az ügyfélszolgálati iroda nyitvatartása szerint. Hétfőként 10 órát van nyitva az iroda. A munkavállalónak 30 nap szabadság jár erre az évre, viszont az Mt. szerint órában kell nyilvántartani a szabadságokat. Az világos, hogyha ő egy ilyen hétfői napon szabadságon van, akkor 10 óra távolléti díjat fizetünk ki neki. A kérdésünk az lenne, hogy a szabadságos óráinak a száma ilyen esetben 10 vagy 8 órával csökkennek. Ha 10-zel, akkor éves szinten előfordulhat, hogy 240-nél több órányi távolléti díjat fizetünk ki a munkaválalónak, hiszen szélsőséges esetben (ha minden szabadságát hétfői napon veszi ki) előfordulhat. Vagy ilyen esetben a dolgozónak ugyan 30 nap szabadság jár, de mivel órában tartom nyilván ezért mindösszesen 240 óra szabadság jár neki? Ebben az esetben viszont előfordulhat, hogy a 240 óra szabadsága nem 30 napot tesz ki, hanem csak 24-et. A bérrendszer csak az utóbbit tudja kezelni.Válaszát előre is köszönöm.
Mikortól jár pótszabadság a szülőknek?
Cikk
A gyermekek után járó pótszabadság mikortól jár mindkét szülőnek? Olvasói kérdésre dr. Hajdú-Dudás Mária munkajogász válaszol.
Munka törvénykönyve: visszalépések sora
Cikk
Január 1. napján az új Munka törvénykönyv teljes terjedelmében hatályba lép, a munkavállalók számára több, érdekeiket jelentősen sértő rendelkezés teljes körű alkalmazására mostantól kerülhet sor.
Szabadság kivét
Kérdés
Egy dolgozónak maradt 10 nap szabadsága, melyet úgy adnánk ki, hogy december 27-től kezdődne a szabadsága és januárban folytatódna, amíg el nem fogy. Tehát folyamatosan lenne szanadságon.Nem tudom, hogy lehet-e ezt az új szabályok alapján? Vagy ilyen esetben mi a helyes megoldás?Köszönettel: Lédererné
Bedolgozói jogviszony új szabályai
Kérdés
Bedolgozói jogviszony július 1-től változott, most ez kizárólag munkaviszonyban végezhető és ezzel együtt jár szabadság, és minimálbért is kell fizetni? Akkor is ha egy adott hónapban nem végez munkát a bedolgozó?
Így változnak a szabadság szabályai 2013-tól
Cikk
A szabadság továbbra is alap- és pótszabadságból áll. A jelenleg hatályos szabályozás szerint az alapszabadság a munkavállaló életkorát követve, sávosan növekedik. Január 1-jétől az alapszabadság minden munkavállaló esetében 20 munkanap, mely mellé az Munka törvénykönyve bevezeti a munkavállalót életkora alapján megillető pótszabadság intézményét. Azaz e körben változás csak az elnevezésben történik majd.
Szabadságkiadás eltérő munkarend esetén
Kérdés
Itt az adózónán egy augusztusi kérdésfeltevő a 12 órás munkarend esetén kiadandó szabadságról kérdezett. Ennek kapcsán merült fel egy kérdés. Itt 11 órás beosztásról van szó. Július 1-től kötelező-e a szabadságát 11 órában elszámolnom, illetve, ha így kell elszámolni, akkor év végén marad töredéknap, azzal mit kell csinálni, mert ebben az elszámolási rendszerben nem fog mindig egész napra kijönni a kiadott szabadság?
Gyesről visszatérő szabadsága
Kérdés
Egy kismama 2013-ban, a gyerek 3. életévének betöltése után visszajön dolgozni.A gyerek 2010-ben született, de már akkor is gyesen volt egy másik gyerekkel. Mennyi szabadság illeti meg a gyesről visszatérőt?
Fizetetlen szabadságon levő munkavállaló, aki egyéni vállalkozó is
Kérdés
Fiam 2011. ősze óta 36 órát meghaladó munkaviszonyban van, emellett egyéni vállalkozó is bár azóta nem folytat vállalkozói tevékenységet, nem volt vállalkozói jövedelme.Tavasszal fizetetlen szabadságra "küldték" a munkaadójának gazdasági problémái miatt. A vállalkozói tevékenység szüneteltetését csak a napokban tudta úgy bejelenteni, hogy az elektronikus rendszer fogadta is. Az a kérdésem, hogy arra az időszakra, amíg fizetetlen szabadságon is volt és egyéni vállalkozó is volt mi alapján és mennyi tb-t, szociális hozzájárulást, munkaerőpiaci pótlékot kell fizetnie.