adozona.hu
Folyamatos túlóráztatás, szabadság és pihenőnap nélkül - van megoldás
//test-adozona.hu/archive/20100520_munka_munkahely_szabadsag_tappenz
Folyamatos túlóráztatás, szabadság és pihenőnap nélkül - van megoldás
Szabadság megvonása, túlóráztatás, elbcsátással való ijesztgetés - csak néhány a leggyakoribb munkáltatói jogsértések közül, amivelszemben a munkavállalók kiszolgáltatottak. Milyen lehetőségei vannak ilyen esetekben a dolgozónak? Olvasóink kérdéseire dr. Viszló László, a hvg.hu és az Adózóna munkajogi szakértője válaszol.
Három műszakos munkarendben dolgozom, heti 40 órás szerződéssel. Most már folyamatos a 12 órázás, és az 1 pihenőnap. Jogosan teszi ezt a munkáltató? Teszem hozzá, hogy a plusz négyórákat, csak negyedév végén fizetik ki. A szabadság kivétel szinte lehetetlen, hiába szólok előre, hogy szükségem lenne a szabadságra, kirúgással fenyegetnek. Hiába hivatkozom a törvényességre, akkor mondvacsinált ürüggyel, írásbeli figyelmeztetőt adnak, a pénzt megvonják. Mi tehetek azonkívül, hogy másik munkahelyet keresek?
A heti munkaidő mértéke 40 óra, az azon felül végzett munka túlmunka, melynek mértéke a heti 48 órát nem haladhatja meg. A pihenőnapok vonatkozásában bizonyos esetekben lehetőség van összevonásra. Általában azonban hetente egyszer legalább 48 órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidőt kell biztosítani a munkavállaló részére. Az alapszabadság egynegyedét a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét a szabadság kezdete előtt legkésőbb tizenöt nappal be kell jelentenie. Kivétel az alól, ha a munkavállalót érintő olyan körülmény merül fel, amely miatt a munkavégzési kötelezettség teljesítése aránytalan vagy jelentős sérelemmel járna, az alapszabadság egynegyedéből összesen három munkanapot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Amennyiben sérelmesnek tart egy írásbeli figyelmeztetést, vagy pénzmegvonást, abban az esetben munkaügyi bírósághoz fordulhat.
Május 13-án lejár a táppénzem, amire IVF reprodukciós eljárás miatt volt szükség. Ezidő alatt felszámolás alá került a cég ahol dolgoztam. Azt szeretném megtudni, hogy a táppénz lejárta után van-e 30 nap védettségem és ezalatt ki kell-e vennem a tavalyi és idei évre járó szabadságomat vagy a cégnek ki kell fizetnie? Van-e erre vonatkozó jogszabály? A 30 után jár 45 nap felmondási idő is mivel 2004 óta dolgozom a cégnél. Ha jól olvastam végkielégítést is kapok, mivel régóta dolgozom a cégnél.
A táppénz után összegyűlt szabadságot (amelyet azért nem tudott kivenni, mert akadályoztatva volt) igénybe kell vennie a munkavállalónak. A 45 nap felmondási idő felének ledolgozására kötelezheti Önt a munkáltató, a másik felére (mentesítési idő) pedig köteles átlagkeresetet fizetni. Ön kéthavi átlagkeresetnek megfelelő végkielégítésre jogosult.