2541 találat a(z) számla cimkére

Evafizetési kötelezettség Kérdés

Bevételi nyilvántartásra kötelezett evás bt. esetében mikor keletkezik az evafizetési kötelezettség? Akkor, amikor a vevő számla értéke ténylegesen beérkezik a bt. számlájára, vagy akkor is fizetési kötelezettsége keletkezik, ha 30 napos moratórium elteltével még nem érkezik meg a pénz?

Számlázóprogram és pénztárgép közös használata Kérdés

Társaságunknál több éve működik az a gyakorlat, hogy a kiállított készpénzes számlák ellenértéke a fizetés napján a pénztárgépbe beütésre kerül. Minden esetben számlát bocsátunk ki ügyfeleink felé, azaz nem fordul elő olyan, hogy csak nyugta készülne. A számlák számlázóprogrammal kerülnek kiállításra. Az ügyfeleink kiszolgálását mind magánszemély, mind gazdasági társaság felé végezzük. Ugyanakkor most kérdésként merül fel, hogy ha a 2018. évben bekötésre kerülnek a számlázóprogramok a NAV adatbázisába, akkor vajon hogyan tovább a készpénzes számlák terén. Mellőzhetjük-e a pénztárgépes nyugtakiállításokat a továbbiakban, avagy minden maradhat jelen működési rendszerben?

Számlázás Kérdés

Úgy tudom, hogy egyedi megállapodással el lehet térni a számla kiállításától számított visszamenőleges 15 napos teljesítési dátumtól, nagyobb intervallumban is. Van ilyen? Ha igen, hol van ez szabályozva?

Fuvarszervező társaság áfabevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk fuvarszervezéssel, logisztikával foglalkozik. A fuvarszervezés kiterjed mind a 3. országokból történő beszállításra (légi, vízi, szárazföldi), mind az EU-ban történő ki- illetve beszállításokra. A 3. országból beszállításra került áruk általában konténerekben történnek. A tevékenységet "alvállalkozók" közreműködésével végezzük, társaságunknak szállítójárműve nincs. Maga a folyamat: - általában 3. országbeli partnerektől kapjuk a bejövő számlát, amelyen általános forgalmi adó nincs feltüntetve; - az EU-s partnereinktől kapott számlák szintén áfamentesek, de nagyon sok számlán szerepel a "Reverse charge" megjegyzés; Mivel az esetek többségében klasszikus importról van szó, amely feltételezi, hogy a vámolás során a fuvardíj is bekerül a vámáru értékébe, megítélésünk szerint ezeket a számlákat az áfabevallásban már nem kell szerepeltetni – legyen az 3. országbeli vagy EU-s szállítótól kapott számla. Mivel nem egyértelmű, melyik költség épül be a vámolás során az áru értékébe (milyen érték után fizetik meg az importáfát, vámot stb.), jól járunk-e el, ha az összes külföldi szolgáltatást szerepeltetjük az áfabevallásban, mind a befizetési, mind a levonási oldalon? A 18. sorban szereplő összegről leadjuk az A60-s bevallást is. Vagy a fentiekre való tekintettel (mely szerint az áfát a vámolás során megfizetik), cégünknek az áfabevallásban csak a "tisztán" közösségen belüli fuvarokat szabad szerepeltetni? Válaszukat köszönjük! IntelliTax kft.

Felnőttképzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbiban: Cukrász mester egyéni vállalkozó szerződést kötött "szakmai gyakorlat igénybevételére" elnevezéssel Szakképzési Centrummal, amelyben a képzés gyakorlati oktatási helyszínének biztosítása a feladata mint gyakorlati képző hely, és az, hogy a megállapodásban megjelölt időszakban a résztvevők gyakorlati képzését valósítsa meg. A képzés az egyéni vállalkozó irányításával zajlik, melynek a helyszínét is ő biztosítja. (A feltételek adottak.) A képző intézmény 1150 ft/fő/nap gyakorlati képzési díjat fizet az egyéni vállalkozónak számla ellenében. A képzés elkezdődött 2017.10.02-én és jelenleg is folyik. Az egyéni vállalkozónak a tevékenységei közé milyen tevékenységet kellett volna fölvenni (TEÁOR), már 2017.10.02-én vagy a számla kibocsájtása előtt tudja már csak? Hogyan számlázza le, helyes-e az ha tárgyi adómentes tevékenység mint oktatás? Köszönöm a segítséget.

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Kedves Szakértő! Korábban feltettem egy kérdést, az idegen ingatlanon végzett beruházással kapcsolatosan, amit Hunyadné Szűts Veronika meg is válaszolt. Sajnos, még mindig nem teljesen egyértelmű nekem pár dolog, ezért kérem az alábbi kérdésekre szíveskedjenek válaszolni. Azt írja, hogy az egyik megoldás, hogy bérbevevőnek, aki felújítaná az ingatlant, mindenképpen fel kell tűntetnie a könyveiben a felújítást, mint idegen ingatlanon végzett beruházás. (Ezt a megoldást elvetették.) A másik megoldás, hogy a bérbevevő, nem mutatja ki a könyveiben, hanem a felújítás költségeit kiszámlázza a bérbeadó felé. Ez ebben az esetben közvetített szolgáltatás lesz? A felújítás végeztével a bérbevevő kiállítja a számlát 2 millió forint+áfáról, itt az áfát befizeti. (A felújítás során az áfát visszaigényelte, az iroda székhelyként szolgál.) A bérbeadó nem fizeti ki a felújítás számláját, mert megbeszélés szerint azt a bérlő lelakja. A havi bérleti díjról a számlát kiállítja áfával, aminek az áfatartalmát befizeti. A felújítás költségének áfáját visszaigényleheti? (Nem lakóingatlan.) Amíg ki nem fut a felújítás összege, nem fognak bérleti díjat fizetni. Nem volt építésiengedély-köteles a felújítás. A szerződésben erről rendelkeznek, illetve itt kell annak is szerepelnie, hogy a tulajdonos megrendelő a bérlőtől a felújítást? Köszönettel: Kelemenné T. Henrietta

Katás készlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem katás egyéni vállalkozóként csomagolt élelmiszerek kiskereskedelmével foglalkozik. Várakozásait felülmúlva az idei évben túllépné a katás keretét, ezért egy kft.-t alapított, amelyben tovább folytatná a tevékenységet. Az egyéni vállakozásban felhalmazódott készletett és tárgyi eszközöket szeretné átrakni a kft.-be. Ezt mindenképp csak számlázás útján tudja megtenni, vagy mivel a katás egyéni vállakozásban nem költségelszámoló, így magánszemélyként is, adásvételi szerződéssel átruházhatja értékeit? Válaszát előre is köszönöm!

Családi gazdaság tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság tagja szakmai szolgáltatást végez a gazdaságban. Kérdésem az lenne, hogy erről a szolgáltatásról állíthat ki számlát a családi gazdaság felé?

Albérleti díjból levonható költségek, elég-e a nyugta, vagy számla kell? Cikk

Összegyűjtöttünk néhány, tételes költségelszámolásra vonatkozó tudnivalót a magánszemélyként ingatlan-bérbeadási tevékenységet folytatók számára.

Utazási költségtérítés könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk munkába járásához cég nevére szóló számlát szeretnénk elszámolni. A munkavállalónak a bérlet 86 százalékát térítjük adómentesen, a 14 százalékot áfásan leszámlázzuk részére. Ennek a könyvelése bérfeladással történik T 551-K 471. A bérlet vásárlásáról a számlát pedig T 52- K 381., illetve T 4661. Úgy érzem, hogy így kétszeres költségelszámolás történik. Kérdésem, hogyan tudom helyesen könyvelni a fenti eseményt? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel:

Ingatlaneladási számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Idén vettünk át egy ingatlanforgalmazású céget könyvelésre. Áfaalany a cég, viszont az ingatlan adás-vétel nincs bejelentve áfakörbe. 2017 decemberében egy magánszemélynek ingatlant értékesített, amelynek birtokba adása 2018 március vége volt. Volt a vevő részéről előlegfizetés. Jól gondolom-e, hogy első körben előleg számla, majd a birtokba adással (márciusban) végszámla kiállítása történik a magánszemély felé? Illetve ennek könyvelése 2017-ben vagy 2018-ban történik? (Én a birtokba adással könyvelném az eladást.) Segítségét előre is köszönöm szépen!

Üzletág-átruházás a gyakorlatban (adózás és számvitel) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az üzletág-átruházással kapcsolatban lenne számvitelt és adózást érintő kérdésem is. Egy társaság komplett termelési üzletágát kívánja átruházni a vevő társaságra berendezésekkel és élő munkaerővel együtt, úgy, hogy csak két termelőberendezést és az értékesítést tartja meg. Az átvett berendezésekkel és munkaerővel – a két termelőberendezés nélkül is – megvalósítható az önálló gazdasági tevékenység tartós folytatása. A kérdésem az, hogy a gyakorlatban hogyan megy végbe az üzletág-átruházás? Milyen eszközlistát szükséges készíteni? Mi alapján kerül bele az eszközök értéke? Hogyan kell számvitelileg kezelni az ügyletet átadó és átvevő oldalon? Kell-e számlát kiállítani? Ha nem, akkor milyen egyéb bizonylat szükséges? Ha az üzletágvétel pénzintézeti finanszírozással történik, ezzel kapcsolatban mire kell figyelni? Az üzletág-átruházásánál melyek az áfamentesség feltételei? Ezt hogyan lehet biztosítani? És mire kell az ügylet során odafigyelni? Válaszát előre is köszönöm.

Upwork számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Erre a kérdés-válaszra hivatkozok: http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_10_Hangmernoki_szolgaltatas_az_USba_iba Én is rendelkezem jövedelemmel az Upwork oldalról. Több megbízónak is dolgozom/dolgozni fogok kisebb-nagyobb munkákon. Több esetben heti elszámolás van. A bevételeket összeadja a rendszer, kiutalhatok tetszőleges összeget belőle, amikor akarok. Tegyük fel kapok jövedelmet a következő időpontokban, a feltüntetett megrendelőktől, a jelzett összeggel: 2018.04.10: XY1 - 50$ 2018.04.15: XY1 - 50$, XY2 - 100$ 2018.04.20: XY1 - 50$, XY3 - 20$ Kiutalást 2018.04.22-én végzek a bankszámlámra 200$ értékben, aminek a küldője az Upwork Inc. Ebben az esetben mikor, kinek és milyen összegről kell kiállítani számlát? Az Upwork ilyen tételeknél 20 százalékos jutalékot számít fel, a fent feltüntetett összegek már a jutalék levonása utáni értékek. Ha esetleg a megbízó magánszemélynek is ki kell állítani számlát (ahogy a fentebb hivatkozott linken le van írva), akkor ha magánszemélyről van szó, a nevét és címét kell feltüntetni? Nem probléma ebben az esetben, hogy az összeg nem a magánszemély bankszámlájáról érkezik, hanem az Upwork számlájáról? Válaszát előre is köszönöm!

Láncügylet áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! „A” cég: magyarországi import-exporttal foglalkozó kft. „B” cég: kínai gyár. „C” cég: „A” cég lengyelországi vevője. „A” cég importál „B” cégtől, az általa gyártott ruházati cikkeket. A termékek/konténer vámolása Lengyelországban történik. A vámolás a „C” cég nevére történik, ő fizeti meg Lengyelországban a vámot és az áfát is, az ottani szabályok szerint. Az áru nem lép Magyarország területére. A lengyelországi vámeljáráshoz szükséges „A” cég kiállított számlája „C” cég felé. Kérdés, hogy mivel a „C” cég nevén kerül a Kínából importált áru szabadforgalomba, viszont „A” cég az eladó az Unióban, „A” cég milyen számlát állít ki áfa tekintetében a „C” vevőnek, illetve ezt az áfabevallásban, valamint az A60-as bevallásban fel kell-e tüntetni, ha igen mely sorokon? Köszönettel: Reményi Győzőné

Méhcsaládok értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kompenzáció feláras őstermelő méhcsaládokat adott el, egy másik kompenzáció feláras őstermelőnek, de nem állított ki számlát, csak adásvételi szerződést. Nem rendelkezett számlatömbbel, mert eddig csak felvásárlási jegyre értékesített. Milyen szankciók várhatóak a két fél részéről? A vevő elszámolhatja-e költségként az adásvételi szerződés alapján a kiadását, és az eladót milyen büntetéssel sújthatják a számla elmaradása miatt? A méhcsaládok tárgyi eszköznek számítanak-e? Áfafizetési kötelezettség terheli-e az eladót? Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink