2541 találat a(z) számla cimkére

Magyarországi székhelyű cég számláz szolgáltatást EU országbeli magyarországi diplomáciai képviseletnek Kérdés

Magyarországi székhelyű cég ("A" cég) légtechnikai rendszer átalakítására kötött szerződést az EU egy országában található magyarországi diplomáciai képviselettel, amit annak irodaházában végeznek. Az áfatörvény (2007. évi CXXVII. tv.)107. § (1) a) pontja, valamint a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1965.évi 22. törvényerejű rendelet alapján a szerződésben foglalt szolgáltatás nyújtása mentes az adó alól. Helyesen járt-e el a magyar cég, ha az EU-s magyar diplomáciai képviseletnek áfa területi hatályán kívüli számlát állított ki? Továbbá ezen "A" cég megbízott egy szintén magyarországi székhelyű céget ("B" céget) mint alvállalkozót ezen munka tényleges elvégzésére az adott EU-s országban. Ezen magyarországi két ("A" mint megrendelő és "B" mint alvállalkozó) cég hogyan számlázzon egymásnak az áfa tekintetében? Keletkezik áfafizetési kötelezettség? Segítségüket előre is köszönöm!

Közösségen kívüli számla kiállításának szabályai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy kft. közösségen kívüli országba értékesít, milyen szabályai vannak a számla kibocsátásnak? Az áfatörvény értelmében, ha közösségen kívülre történik az értékesítés és a termék közösségen kívüli kiszállítását az értékesítő tudja igazolni, akkor export miatti adómentességről beszélünk – ez esetben nem számít az, hogy magánszemély vagy adóalany a vásárló (áfatörvény 98. §). A kérdésem az lenne, hogy milyen módon lehet igazolni a kiszállítást egyéni vállalkozói okmányon kívül? Elegendő-e például, ha a termék átvételét a vevő visszaigazolja? Mi történik abban az esetben, ha nem tudja az értékesítő a kiszállítást igazolni? Kell-e ebben az esetben akkor az áfa mértékét szerepeltetni a számlán? Helyesbítő számla kiállítása szükséges abban az esetben, ha mégis áfás számlát kell kiállítani? És ezt elegendő egy számlával egy tekintet eső alá okirattal helyesbíteni? Köszönöm válaszát!

Online számla-adatszolgáltatás: itt az ideje rohamtempóban programozni Cikk

Nagyon nehéz helyzetben vannak a vállalkozások, hiszen csak január 17-én jelentek meg az online számla-adatszolgáltatásra vonatkozó újabb jogszabálytervezetek és a programozáshoz szükséges technikai paraméterek, így eddig önhibájukon kívül nem tudták elkezdeni a munkát. Ezért – a legtöbb reformhoz hasonlóan – most is rohamtempóban kell programozni, de tovább halogatni semmiképpen sem szabad – figyelmeztet Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető adótanácsadója. Még így is sok gyakorlati kérdésre kell majd számítani a bevezetés utáni időkben.

Számla elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Egy kft. közösségi tagállamból rendelt terméket, a termék vételárát bankon keresztül elutalta a külföldi cégnek. Azonban a terméket nem tudták szállítani valamilyen ok miatt, így a megrendelés törlésre került. A vételárat visszautalták. A megrendeléskor elutalt összeg után kapott a kft. egy számlát, ami bekerült a könyvelésbe, de a rendelés törlése (és a vételár visszautalása) után sztornó számlát nem küldtek ígéretük ellenére sem, többszöri felszólításra sem. Ilyen esetben hogyan könyvelem le azt a bevételt, amely a bankszámlán megjelent ugyan (mint visszautalt összeg), de nincs alátámasztó bizonylat? Válaszát előre is köszönöm!

Előlegszámla vagy számla 2. Kérdés

Köszönöm a választ! Az első számla kiállítása akár 10 hónappal az utazás megkezdése előtt történik. A második számla az utazás előtt 30 nappal készül. Minden esetben a számla kiállítása után történik a pénzügyi teljesítés. Az áfa megfizetése a pénzügyi teljesítés hónapjában történik, annak ellenére, hogy a számlák nem előlegszámlaként készülnek. Tudtommal előlegszámla csak a pénzügyi teljesítés után készülhet, így csak fizetésbekérő lehetne a megoldás, ebben az esetben viszont nagyon megnő az adminisztráció, mivel 2 fizetésbekérőt, 2 előlegszámlát és 1 végszámlát kellene kiállítani, a módosításokról nem is beszélve. A vállalkozás gyakorlata ezt leegyszerűsíti. A fentieket figyelembe véve adókockázat nincs, mivel az áfa megfizetése szabályos. Helyesen teszi-e az utazásszervező, hogy „számlát” állít ki? Tudomásom szerint az utazásszervezőknél ez bevett gyakorlat. Köszönöm a segítséget!

Költség- és áfaelszámolási probléma Kérdés

Az egyik nagy szolgáltató társaság úgy állítja ki a számlát, hogy a vevő nevére a nála korábban szerződésben lévő céget tünteti fel. A számlafizető neve egy másik társaságé. Kérdésem, hogy a számlafizető jogosan számolja-e el a költséget és igényli vissza az áfát? Takács Gyula

Tehergépjármű-beszerzés külföldről Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk Németországból autókereskedőtől használt tehergépjárművet vásárolt. A kereskedő a számlát áfamentesen állította ki. Feltételezzük, hogy az autókereskedő a különbözeti áfa szabályozás szerint járt el. Szükséges nyilatkoztatni a kereskedőt, ha a különbözeti adózás tényét nem tüntette fel a számláján? Amennyiben nem ad a kereskedő nyilatkozatot, keletkeztethet az ügylet adófizetési kötelezettséget Magyarországon? Köszönettel.

Szlovák számla áfája, annak elszámolása Kérdés

Az egyéni vállalkozó áfás, közösségi adószámmal rendelkezik. Szlovákiából szerez be anyagot vállalkozásához, a szlovák számla forintban van kiszámolva. Ebben az esetben a számla nettó összege költség, az áfája 20%, azt visszaigényelheti, és hol kell ezt vallani melyik soron, illetve a 1865 mellett a 1865A nyomtatványt is be kell adni?

Import használt személygépkocsi bt.-nek Kérdés

Betéti társaság közösségi adószámmal rendelkezik, áfaalany. Használt személygépkocsit szerez be Németországból. A beszerzést igazoló számlán 19 százalékos áfa került feltüntetésre, a bt. közösségi adószám nincs a számlán. (Csak a bt. neve és az ügyvezető neve került feltüntetésre, közösségi adószám nem szerepel.) Magyarországon terheli-e áfafizetési kötelezettség? Az áfabevallásban szerepeltetni kell-e a behozott gépkocsi értékét és milyen összegben?

Kényszertörlés alatti számlakibocsátás Kérdés

Egy betéti társaság – amelytől vállalkozásom részére üzlethelyiséget béreltem – 2017. szeptember 10-étől kényszertörlés alatt áll. 2017. november 30-ai teljesítéssel és dátummal bérleti díjról kaptam tőlük számlát, olyan megjegyzéssel, hogy márciusi bérleti díj számlázása. A kérdésem az volna, hogy a bt. a kényszertörlés megkezdése után állíthat-e ki számlát, illetve én egyéni vállalkozóként lekönyvelhetem-e azt?

Dropshipping termékértékesítés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nagykereskedelmi cég vagyunk, akik szeretnénk, hogy termékeinket közvetve is tudjuk értékesíteni, úgynevezett dropshipping keretén belül. Az lenne a kérdésem, hogy a vevő megrendeli a weboldalt üzemeltető cég oldaláról a kívánt terméket, mi pedig postázzuk a raktárkészleten lévő terméket, termékeket. Ki köteles a vevő felé számlát kiállítani a termékértékesítésről? Mi, akié a termék, vagy a weboldalt üzemeltető cég? Várom mielőbbi válaszukat. Üdvözlettel: Karóczkai Enikő

Őstermelő nemleges nyilatkozata Kérdés

Őstermelő nemleges nyilatkozatot tesz. Kérdésem az lenne, hogy a 20 százalék számlával igazolt költségeknél figyelembe vehető-e a magánszemélynek szerződés alapján kifizetett termőföld haszonbérleti díj? Számla nincs róla, csak szerződés és átvételi elismervény. Válaszát előre is köszönöm.

Közös költség továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott Kft. ingatlan-bérbeadást számláz 27 százalék áfával. Kérdésem, hogy új bérlő esetén, ha szerződés alapján az első havi közös költséget, mint a birtokbavétel feltételeként megfizeti bérbeadó részére, úgy azt számláznia kell-e, illetve, ha igen, akkor ugyanúgy 27 százalék áfával vagy más módon? Későbbiekben a bérlő szerződés szerint közvetlenül a társasház részére fizeti majd a közös költséget. Válaszát előre is köszönöm szépen.

Norvég cégtől beszerzés belföldről (láncügylet) II. Kérdés

Kedves Nagy Róbert! Köszönöm szakmai válaszát. Álláspontja szerint a "C" Kft. jól számláz, hogyha a megrendelőknek "D" cégeknek 27 százalék áfával növelten számláz, ha belföldi, ha közösségen belüli akkor mentes és szintén áfamentes export, ha harmadik országba számláz. További kérdéseim merültek fel: 1. A norvég cég mit kell, hogy tegyen, hogy helyesen járjon el? A "C" Kft. a gépekre eddig nem áfás számlákat kapott, mert a norvég cég nincs itt Magyarországon. Gondolom a gyártó "A" egyéni vállalkozó sem számláz a norvég felé áfásan. Mit kell, hogy tegyenek, hogy megfeleljenek a jogszabályi előírásoknak? 2. A "C" Kft. fuvarozó céget bíz meg minden egyes kiszállításhoz, melynek a költségeit viseli, de van amikor a gyártó "A" átvállalja a szállítási költségeket, ettől még a "C" Kft. részéről ez az eladás az áfatörvény 26. §-a szerintinek számít? 3. Hogyha a norvég cég "B" cég nem hajlandó magyar áfával növelt számlát küldeni, mit lehet tenni? Köszönöm válaszát előre is.

"Döglött a buli" a NAV ADÓtraffipax oldalán Cikk

Téli álomra szenderült a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ADÓTraffipax oldala, ahol hétfőn délelőtt mindössze négy megye tervezett adóellenőrzései olvashatók – közülük egynél egy hónappal ezelőttiek az információk –, s csak egy megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg közölte napokra lebontva, mikor, hol tervez ellenőrzést az adóhatóság.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink