2541 találat a(z) számla cimkére
Nyomdai úton előállított számla helyesbítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás nyomdai úton előállított számlát használ. Hogyan tud számlával egy tekintet alá eső okiratot kiállítani, ha nem rendelkezik számlázó programmal? A korábbi kérdések-válaszok szerint a word-ben kiállított okirat nem felel az Áfa tv. előírásainak. Válaszát előre is köszönöm!
Támogatás vagy bevétel? Kérdés
Egy profitorientált gazdasági társaság honlapján keresztül lehetne támogatni az ott regisztrált felhasználók ötleteinek a megvalósulását. Ezzel kapcsolatos kérdéseim: 1. Ha magánszemély is támogatná az ötlet megvalósulását, akkor felé tartozunk valamilyen elszámolással, igazolás kiállítással, esetleg számlakiállítási kötelezettségünk van-e? 2. Milyen adóvonzata van, ha magánszemélytől, illetve ha gazdasági társaságtól érkezik a felajánlott összeg (áfafizetési, illetve számla kiállítási kötelezettség felmerülhet-e), vagy ez támogatásnak minősül, és csak a társaságiadó-fizetési kötelezettség keletkezik?
Menedzserszűrés dolgozó által térített összege Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk vezetősége úgy döntött, hogy a menedzserszűrést a cég valamennyi dolgozójára kiterjeszti, de oly módon, hogy a dolgozók a csomag értékének felét megtérítik. Ezzel kapcsolatban több kérdés is felmerült: ha a kórház a cégnek számlázza a teljes költséget, akkor a dolgozó által térített résznél van-e lehetőségünk arra, hogy azt (a dolgozó hozzájáruló nyilatkozata alapján) a béréből levonjuk? Ilyenkor kell-e a dolgozó részére számlát kiállítanunk vagy elegendő egy megállapodást aláíratni erről? Ilyen esetben a kórháztól kapott számla összege után kell adóznunk vagy abból levonható a dolgozók által megtérített összeg? (A számla a személyi jellegű költségek között szerepelne, a dolgozók által megtérített összeg viszont egyéb bevétel.) Válaszát előre is köszönöm!
Mintatermék áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni az alábbi kérdésben. Cégünk az olasz anyavállalattól kap tisztítószereket, amit mi itthon igyekszünk minél több ügyféllel megismertetni. Ennek okán többször adunk (ingyenesen) termékeket kipróbálásra a leendő partnerek részére. A kérdésem az lenne, hogy van-e az ügyletnek áfavonzata, illetve kinek és milyen adóalappal kell számolni ennek az értékét? Számlaadási kötelezettséggel jár-e, illetve annak kiállítása milyen formában történik (nullás)? Köszönöm megtisztelő válaszukat.
Reklámszolgáltatás közösségi adóalany részére Magyarországon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. egy szlovák cég részére reklámszolgáltatást nyújt Magyarországon. Ennek része a szlovák céget hirdető reklámhordozó eszközök (molino) elhelyezése a kft. üzletének belterében, illetve a külföldi cég a kft. szociális médiaoldalán való népszerűsítése. Jól tudom, hogy a kft. számlakibocsátása során az áfatörvény 37. § (1) bekezdése érvényesül mint főszabály, és közösségi mentes szolgáltatás nyújtásként számlázható a fenti szolgáltatás? Köszönöm válaszát!
Számlázás javítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy áfakörös gazdasági társaság egy másik cégnek 2017 nyara óta rendszeresen havi időszaki elszámolással nyújt szolgáltatást, és erre tekintettel időszaki elszámolási ügyletként havonta számlát állít ki. Az áfatörvény 58. § szerinti besorolás alapján a havi szolgáltatások teljesítési időpontja megegyezően kerül megállapításra a bizonylatokon. A számlát befogadó most észlelte csak, hogy az eladó hibásan állította ki valamennyi – számítógépes számlázóprogrammal készített – számláját korábban, ugyanis a számlákon – tévedésből – nem a saját adószámát és székhelyét tüntette fel, hanem egy másik, egyébként a cégtár szerint is létező vállalkozásét (a számlán feltüntetett név helyes). Mi ilyenkor a teendő? Hogyan kell a számlákat kijavítani szabályosan? Milyen dátumozással kell a módosító bizonylatokat ellátni? A kérdést kérném a számla befogadó szempontjai és érdekei szerint megválaszolni.
Itt a NAV listája az e heti adóellenőrzési célpontokról Cikk
Zöldség- és gyümölcstermesztők, hús- és hentesáru-eladók, ruhakereskedők, pékségek, vendéglátóhelyek mellett az ékszerboltosokat is ellenőriznek a héten az adórevizorok.
Belengette Varga Mihály az alanyi áfamentes határ emelését, ez lett belőle Cikk
Azt gondolta az adózó, ha Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta tavaly november elején, hogy tizenkétmillió forint lehet a legkisebb vállalkozásoknál az adómentesség felső összeghatára az áfában, akkor az már 2018 januárjától úgy is lesz, ez viszont nem következett be. Ugyan időben korrigálta az áfastátuszát áfakörösre a NAV-nál, a számlázó programja áfamentes bizonylatokat bocsátott ki. Hogyan tudja korrigálni a hibát? – kérdezte olvasónk. Dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.
Számla, nyugta – ki kötelezett pénztárgép használatára? Cikk
Mikor kell számlát, nyugtát, pénztárgépes nyugtát kiállítani, mikor mentesülhet az adóalany a pénztárgépes nyugta kiállítása alól? Ismertetjük.
2015. évi számla Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Ügyfelemnél 2015. évi teljesítésű áfát is tartalmazó számla került elő. Jól gondolom-e, hogy a számla miatt nem kell a 2015. év áfa-bevallását önellenőrizni, mivel a 2016. január 1-jétöl érvényben lépő új szabályt azon ügyletek esetén kell először alkalmazni, amikor a levonási jog 2016. január 1. napján vagy azt követően keletkezik, tehát a 2015-ös teljesítésű számlákra még az 5 év elévülési idő vonatkozik. Köszönettel!
Jóváíró számla kiállítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik partnere felé januárban kiállított számláját téves áron számlázta. Ezen rossz árkalkulációt április hónapban vettük észre, amelyet aznap egy jóváíró számla kiállításával korrigáltunk. Teljesítése 04. 25., kelte: 04. 25., fizetési határidő 8 nap. A partner megreklamálta, hogy nem hajlandó befogadni, mert az eredeti teljesítése az ügyletnek január havi volt és neki január havi számla kell, de mi nem akarnánk áfa önellenőrzést végezni, ha nem muszáj. Kérdésem, hogy mi lenne a szabályos eljárás a törvénynek, előírásoknak megfelelően. Válaszát köszönöm előre is! Tisztelettel!
Előlegszámla áfamegosztása Kérdés
Szerződést kötöttünk egy magánszeméllyel 300 négyzetméternél kisebb alapterületű családi ház építésére garázzsal együtt. A szerződésben 0-12 ütemre bontottuk az elvégzendő munkákat a kiszámlázandó bruttó összegek feltüntetésével. A 0. ütem egy előleg számlázását tartalmazza azért, hogy a munkálatokat el tudjuk kezdeni. Mivel a kivitelezés szerződés szerinti végösszege kb. 96 százalékban magát a családi házat, 4 százalékban pedig a garázs és a külső térburkolatok elkészítését tartalmazza, de az egyes ütemek nem nevesítik azt, hogy épp mikor készül a garázs, ezért az előlegszámlát százalékos arányban megosztanánk áfa szempontjából. Tehát az előlegszámla 96 százaléka 5 százalékos, 4 százaléka 27 százalékos áfát tartalmazna. Helyesen járunk-e el?
Sorszámtartomány értelmezése Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Elektronikus számlázási rendszerünkben többféle bizonylat kerül kiállításra, nevezetesen: elektronikus számla, egyszerűsített számla, nyugta stb..Egyedi azonosításra használható-e ugyanaz a sorszámtartomány azzal a megkötéssel, hogy a különféle bizonylatokat betűjelekkel különítünk el? Válaszukat előre is köszönöm.
Közvetett vámjogi képviselő Kérdés
Társaságunk közvetett vámjogi képviselőként végez szabad forgalomba bocsátás vámkezeléseket importőr partnerünk részére. A vámkezelés során az importot bonyolító partnereink tevékenységével kapcsolatban történő szabad forgalomba bocsátás során a felmerült vámot a vámhatóság minden esetben részünkre, mint közvetett vámjogi képviselő részére veti ki. A kivetett vámot bizonyos esetekben nem mi fizetjük ki, hanem a határozat alapján az importőr. Hogyan kell helyesen dokumentálni ezt a folyamatot? Jelenleg azt a gyakorlatot követjük – függetlenül attól, ki fizeti ki a vámot –, hogy a vám összegét kiszámlázzuk az importőrnek. Amikor az importőr fizeti a vámot, akkor a számlán feltüntetjük, hogy pénzügyi teljesítést nem igényel. Úgy könyveljük, hogy a vámhatározat kézhez vételekor előírjuk kötelezettségként a vámelszámolási számlán technikai számlával szemben, majd, amikor a partner igazolja a pénzügyi teljesítést, akkor állítjuk ki a számlát ("pénzügyi teljesítést nem igényel" megjegyzéssel) a technikai számlával szemben, majd a vevőt és a vámelszámolási számlát egymással szemben kiegyenlítjük. Helyes-e az, hogy számlát állítunk ki a vámról, vagy elég lenne számviteli bizonylat?
Szálláshely-szolgáltatás Kérdés
Tisztelt szakértő! Segítségét kérném, mert kicsit összezavarodtam a teljesítéshely-megállapítás és áfa-alkalmazás szabályaiban. Következő az eset: belföldi adószámmal rendelkező cég szálláshely-szolgáltatást végez (hostel). A következőt szeretné csinálni: EU-s (szlovák, cseh) utazásszervező céggel kötne szerződést, aki embereket, csoportokat küldene Magyarországra és itt a magyarországi hostelben lennének elszállásolva. Viszont az embereknek a EU-s cég állítaná ki a számlát a szállás igénybevételéről, nem pedig a magyar. De nem igazán találok rá magyarázatot, hogy az itthoni cég milyen jogcímen és milyen áfával számlázhatna az EU-s cégnek. Előre is köszönöm a segítséget és a választ! Ildikó