261 találat a(z) szálláshely-szolgáltatás cimkére

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Kérdésem, hogy üdülőszövetkezet tagja által fizetett fenntartási költséghozzájárulás szálláshely-szolgáltatásnak minősül-e? A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központnak jelenteni kell-e a tagok által igénybe vett üdülést? Köszönöm: Rácz Ildikó

Szálláshely munkásoknak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves állásfoglalását. Van egy közösségi szálláshely tevékenységű szálló, ahol zömében cégek munkavállalói vannak elszállásolva szerződés szerint. Kérdésünk, hogy ebben az esetben a szálláshely-szolgáltatást hány százalékos áfa adómértékkel kell kiszámlázni? Válaszát előre is köszönjük. T. Mária

Új közteher januártól a szálláshely-szolgáltatóknak Cikk

Január 1-jétől turizmusfejlesztési hozzájárulást kell fizetni a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás után is, cserébe, hogy 5 százalékra csökken a jelenlegi 18-ról – figyelmeztet honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem szálláshely szolgáltatással foglalkozik. Panziót üzemeltet. Megkereste egy cég, aki szeretné dolgozóit elszállásolni a panzióban hosszabb ideig. A szerződéstervezetben, amely kereskedelmi szálláshely szolgáltatásra szól, meghatározott fő elhelyezését kéri. A díjat fő/éjszaka árban határozzák meg. Kérdésem, hogy azáltal, hogy hosszabb időre szóló szerződést kötnek, továbbra is tekinthető ez szálláshely-szolgáltatási tevékenységnek? 2020.01.01-jétől alkalmazhatjuk rá az 5 százalékos áfakulcsot? Felmerülhet ebben az esetben az ingatlanbérbeadás?

Szálláshely-szolgáltatás besorolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 239/2009. Kormányrendelet 2019 júniusi módosítása szerint: 2. § 2. egyéb szálláshely: nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített épületben, de szálláshely-szolgáltatási céllal és nem magánszemély vagy nem egyéni vállalkozó által hasznosított, önálló rendeltetési egységet képező épületrész… 2. § 6. magánszálláshely: az a nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából, magánszemély vagy egyéni vállalkozó által hasznosított lakás vagy üdülő… 2. § 11. szálláshely: a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény (a továbbiakban: Kertv.) 2. § 22. pontjában meghatározott fogalom (azaz: „szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített vagy használt épület…) Kérdésem arra irányul, hogy ha én magánszemélyként kívánom az eddigi gyakorlat szerint szálláshelyként hasznosítani présház besorolású (tehát nem lakás és nem üdülő besorolású) ingatlanomat, akkor melyik szálláshely-fogalomba eshetek bele? Ugyanis a 2. pont szerint az „egyéb szálláshely”-ből kiesem, mivel magánszemélyként hasznosítom. A 6. pont szerinti „magánszálláshely” fogalomból is kiesem, mert a hasznosított ingatlan nem lakás és nem üdülő. A 11. pont szerinti „szálláshely” fogalomból pedig azért esem ki, mivel a présházam nem „szálláshely-szolgáltatás céljából létesített vagy használt épület”, bár időszakosan ilyen célra hasznosítjuk. Üdvözlettel: T. I.

Szállás olcsóbban rokonoknak, barátoknak: az áfa és a társasági adó szabályai Cikk

Kereskedelmi szálláshely-szolgáltató ingyen vagy kedvezményes áron adna ki szobákat rokonoknak, barátoknak, milyen áfa- és társaságiadó-kötelezettsége van az érintett szálláshelyekre vonatkozóan? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László adószakértő válaszolt.

Szálláshely-szolgáltatás 2019-2020 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk szálláshely-szolgáltatással foglalkozik. 2019. december végi foglalások érkeznek, melyek 100%-os előlegfizetéssel járnak, a foglalás nem mondható le, és az előleg nem jár vissza. Előlegszámla kiállítása megtörténik az összeg beérkezésekor, 18 százalékos áfával. Kérdés, hogy a végszámla hogyan készüljön majd el, ha 3-4 éjszaka 2019-re vonatkozik, 2-3 éjszaka pedig 2020-ra? Válaszukat előre is köszönöm!

Szálláshely-szolgáltatás online foglalási rendszeren keresztül 2. Kérdés

https://adozona.hu/kerdesek/2019_9_25_Szallashelyszolgaltatas_online_fo_lxj A korábbi kérdésemhez kapcsolódóan kérdezném, hogy ha mint saját tulajdonú, nem szálláshely rendeltetésű lakást vagy üdülőt adnak ki adószámos magánszemélyként, a tételes átalányadózás választásán kívül választható-e 10 %-os költséghányados elszámolás? És ebben az esetben is kötelező regisztrálni az NTAK-nál, illetve az adatszolgáltatás? Válaszát előre is köszönöm.

Szálláshely-szolgáltatás, szolgáltatás besorolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás ingatlannal rendelkezik, tevékenységei között szerepel az ingatlan-bérbeadása – az áfa hatálya alá bejelentkezett –, illetve a szálláshely-szolgáltatás is. Rendelkezik olyan ingatlanrésszel, ahol a szobák ágyakkal, bútorokkal fel vannak szerelve. Hogyan, milyen ismérvek alapján kell eldönteni, hogy egy szolgáltatás szálláshely-szolgáltatásnak, vagy ingatlan-bérbeadásnak minősül? Milyen plusz szolgáltatásokat kell minimálisan nyújtani a kft.-nek ahhoz, hogy szálláshely-szolgáltatást számlázhasson? A szálláshely-szolgáltatás számlázása esetén mi lesz a számla teljesítési időpontja? Segítségüket köszönöm.

Szálláshely-szolgáltatás online foglalási rendszeren keresztül Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném megerősítését, illetve véleményét. Szálláshely-közvetítő cégen (online) keresztül kerül kiadásra falusi ház. A szálláshely-közvetítővel van kapcsolat, neki fizetnek a bérbevevők. A kérdésem az, hogy a közvetítő cégnek a jutalékról kell-e számlát kiállítani, mivel ő a jutalékkal csökkentett összeget utalja a bérbeadónak. A bérbevevőknek van-e számlaadási kötelezettsége? Milyen nyilvántartásra kötelezett? Adószám kiváltásán és a helyi jegyzőnél történő bejelentkezésen túl van-e bármilyen jelentése kötelezettsége? Köszönettel.

Szálláshely-szolgáltatás: közvetítő számlázása, áfa – 2. Kérdés

Kedves László! Köszönöm a választ, de valószínűleg akkor rosszul fogalmaztam meg az előző kérdésem, mert a cég nem utazásszervező, erre nincs engedélye. Kizárólag utazásközvetítéssel foglalkozik (7911 TEÁOR). E tevékenysége mellett foglal külön még szálláshelyeket közösségben, 3. országban, illetve repülőjegyeket is foglal (7990 TEÁOR). Ezeket a szolgáltatásokat közvetített szolgáltatásként árulja önállóan, teljesen elkülönülten az utazásközvetítéstől. A repülőjegy rendben, mert nem áfás. A szálláshelyfoglalásban van bizonytalanságom, hogy ő mint a szolgáltatás igénybe vevője és nyújtója is egyben, a szálláshely-szolgáltatásra köteles-e A60 bevallást adni, ha igénybe veszi külföldi szervezőktől, az ingatlan fekvése szerinti teljesítési hellyel? Illetve amikor a magyar utasnak (adóalanynak) értékesíti ezt a szolgáltatást, akkor is mint eladott szolgáltatást, ezután kell-e a 92-es sorban (+A60) ismét feltüntetni ezeket az értékesített szolgáltatásokat? Konkrétan: szlovák utazásszervezőtől rendel szálláshelyet pár napra magyar magánszemélynek olaszországi hotelben. A pár nap foglalásról kap számlát a szlovák irodától, feltüntetve benne az olasz hotel nevét és a magánszemély nevét, a foglalt napok számát. A szlovák cég 0% áfásan számláz. Ezt az összeget egyben kiszámlázza a magyar közvetítő egy magyar adóalanynak 0% áfásan. Nekem az a fura, hogy senki nem fizet áfát. Én látom rosszul és tényleg jó ez így? Elnézést az előző, félreérthető kérdésemért. Köszönöm a választ és a türelmét.

Munkásszállás idegenforgalmi adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság idényjellegű tevékenységéhez ingatlant bérel, ahol dolgozói részére biztosít szállást. Az ingatlan frekventált üdülőhelyen helyezkedik el, így a bérbeadót megkereste az önkormányzat a személyforgalom láttán, ezért bérbeadó benyújtotta a bérleti szerződést. A bérbevevő társaságot levélben kereste meg az önkormányzat azzal, hogy jelentkezzen be szálláshely-szolgáltatásra és fizessen idegenforgalmi adót. A bérbevevő társaság ezen a településen telephellyel nem rendelkezik, iparűzési adót nem fizet. A társaság válasz levélben nyilatkozatot tett, amely szerint 1.) kereskedelmi szálláshely szolgáltatást nem végez, 2.) a bérelt ingatlant munkásszállásként használja, 3.) a szállásért munkavállalóitól szállásdíjat nem szed, mindezek miatt fizető-vendéglátási tevékenység nem valósul meg az ingatlanban, ezért nem kötelezett idegenforgalmi adó bevallására és megfizetésére. Az önkormányzat újabb levélben fordult a társasághoz, a tevékenység NAV felé történő bejelentését firtatja és felhívja a társaságot adóbevallás benyújtására. Kérem Önöket a fenti eset véleményezésére, Önök szerint helyesen járt-e el a társaság? Üdvözlettel: Pintér László

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 552006 TEÁOR számon folytatott üdülő bérbeadása pénztárgépköteles tevékenység lenne tudomásom szerint. Eddig még PTGSZLAH adatszolgáltatást nem adott le egyet sem az adószámos magánszemély, a számlát euróban állítja ki, évente egy számlája van. Kérem segítségüket, hogy tudnám ezt bepótolni, bevallani, a számlát forintban vagy euróban kell feltüntetni az adatszolgáltatásban? Köszönöm válaszukat.

Ingatlanok bérbeadásának, egyéb hasznosításának alapvető szabályai Cikk

A lakóingatlanok hosszabb-rövidebb időre történő hasznosításának legelterjedtebb módozatai a tartósabb jellegű bérbeadás, de egyre gyakoribb a rövidebb távú, leginkább turisztikai célú hasznosítás, szálláshely-szolgáltatás (fizető-vendéglátás). A Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) információs füzetben részletezi ezen hasznosítási formák adózási lehetőségein túl a termőföld bérbeadására vonatkozó szabályokat is.

Airbnb adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlant ad bérbe (szja szempontjából év elején a nyilatkozata szerint 90 százalék képezi az adóelőleg alapját) és év közben airbnb – fizetővendéglátó tevékenységet szeretne folytatni, amire elvileg választhatná a tételes átalányadózást. Kérdésem: lehet-e külön-külön figyelembe venni adózás szempontjából a két tevékenységet, vagy mivel mind a kettő önálló tevékenységnek minősül, ezért amilyen adózási módot év elején választott, az vonatkozik a szálláshely-szolgáltatásra is? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink