261 találat a(z) szálláshely-szolgáltatás cimkére

Fizetővendéglátó tevékenység nyújtása, ugyanannak a kft.-nek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fizetővendéglátó tevékenységet folytató, átalányadózást választó magánszemély 7-es adószámmal egy kft-nek adja ki ingatlanát. Az szja törvény 57/A § (1) bekezdése szerint ugyanannak a személynek adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra lehet a szálláshely-szolgáltatást nyújtani. Kiadható-e egymást követő 90-90 napra ugyanannak a kft.-nek a szálláshely, ha nem ugyanaz a személy fog benne megszállni ? Válaszát köszönöm: Zsuzsa

Üdülési - egyéb átmeneti szálláshely szolgáltatás. Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Ügyfelem bérelt ingatlanban szeretne üdülési, szálláshely-szolgáltatást végezni. Megteheti.-e és milyen adózási formában?

Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás és csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Saját tulajdonomban lévő lakásomban üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatást folytatok, emellett normál munkaviszonyban is állok. Szeptembertől igényelnék csedet, a munkahelyemen természetesen szülési szabadságon leszek. A korábbi válaszokból arra következtetek, hogy a szolgáltatás folytatása mellett is jogosult vagyok a csedre. Amennyiben mégsem így lenne, szükséges-e a működési engedély visszaadása, vagy elégséges a tevékenység szüneteltetése? (A tevékenységgel kapcsolatban átalányadózást választottam, havi szinten riportálom a NAV felé a kiállított számlákat, illetve az önkormányzat felé az IFA-t) Segítségüket előre is köszönöm: R.Gy.

Szállás – alapcsomagok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni a szállás és a hozzá kapcsolódó egyéb szolgáltatások (vendéglátás, wellness) áfarendszerbeli kezelésében. Vendégeinknek több, különböző típusú szálláshelyet kínálunk (hotel, motel, faház, sátorhely). Az önálló értékkel nem bíró szolgáltatások – mivel azok a szoba áráért vehetők igénybe – a szálláshely-szolgáltatás járulékos költségének minősülnek, az áfatörvény 70. § (1) b) pontja alapján 18 százalékos kulccsal adóznak. Jelenleg a szállásainkat különböző csomagokban kínáljuk vendégeinknek, egy-egy időszakra több csomagunk van. Például ünnepi, akciós, hétvégi csomagok stb. Természetesen a csomagokon kívül foglalható szállás egy éjszakára, reggelivel is. Kérdéseim: 1) Mely csomag tekinthető alapcsomagnak? 2) Szállásféleségenként lehet alapcsomag? 3) Mikor számlázható a szállás részeként, 18 százalékos kulccsal a félpanziós vagy akár a teljes ellátás? 4) Hogyan állíthatjuk össze legkedvezőbben az ajánlatainkat? 5) Időnként (havonta, hetente) akár változhatnak az alapcsomagok? Mivel ezek a kérdések az árainkat, a fizetendő áfánkat jelentősen befolyásolják, nagy tisztelettel megköszönöm, ha válaszol nekem, és segít helyesen kezelni ezt a kérdést. Üdvözlettel: Véghné

Szálláshely-szolgáltatás egyesületnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Horgászegyesület a horgásztanyán szállást biztosít az oda érkező vendég horgászoknak, akiknek versenyeket is rendez. Az alapszabályban kell-e szerepeltetni szállásszolgáltatási, valamint rendezvényszervezési tevékenységet?

Airbnb jutalék áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfa szempontból általános szabályok szerint adózó adószámos magánszemély az airbnb-n keresztül nyújtott szálláshely-szolgáltatást. A napokban megjelent "UBER-es" cikkük olvasásakor gondolkoztam el azon, hogy vajon itt is fennáll-e az airbnb-nek fizetett jutalék miatt közösségi szolgáltatás igénybevétele miatti áfabevallási kötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm.

Adatszolgáltatási kötelezettség Kérdés

55.20 TEAOR besorolás szerinti szálláshely-szolgáltatás esetén, amennyiben minden esetben számlát állítunk ki a bérlőknek, kell-e adatot szolgáltatni a NAV felé, és hogyan, milyen nyomtatványon, és mikor? Pénztárgéphasználatra kötelezett a tevékenység, de mi nem használunk gépet, mert idényjellegű a bérbeadás, és az idényben sem folyamatos a szolgáltatás sajnos. A bevételekről minden esetben tudunk számlát kiállítani, mert a bérlőket teljes mértékben tudjuk igazoltatni. Válaszukat köszönöm.

Pénztárgép szálláshelyen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szálláshely-szolgáltatással szeretnénk foglalkozni, mely szerint magánszemélytől bérbe vett lakásokat adnánk ki rövidtávú tartózkodásra, belföldi és külföldi magánszemélyek részére. A lakások bútorozottak, teljesen felszereltek, és maximum 4 fő részére lenne bennük ágy. Kizárólag önellátással történne a lakások kiadása. Véleményünk szerint ez a TEÁOR 55.90 alá tartozik, így nem kötelező a pénztárgép használata. Ha Ön szerint ez mégis az 55.20 alá tartozik, akkor hogyan tudom megoldani a pénztárgép használatát, ha van egyszerre 5 lakás, és nem üzemeltetünk irodát, mivel a foglalások kizárólag internetes szállásfoglaló oldalon keresztül érhetők el? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

Booking.com Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kft. ügyfelem szálláshely-szolgáltatással foglalkozik, többször adott ki lakást a booking.com oldalon keresztül. Kérdésem lenne, hogy az itt igénybevett szolgáltatás közösségi szolgáltatásnak minősül-e, illetve igénybevételéhez szükséges-e közösségi adószám kiváltása? Köszönöm, Annamária

Eho elszámolása költségként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély adószámos magánszemélyként szálláshely-szolgáltatást végez, akkor az szja törvény szerint az általa fizetendő 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás az önálló tevékenység bevételével szemben elszámolható költségként. A kérdésem az lenne, hogy a ténylegesen tárgyévben utalt eho vonható-e csak le , vagy az adott évet terhelő adó (hiszen a IV. negyedéves előleg és az esetleges adókülönbözet csak a következő évben kerül utalásra). Ha ez utóbbi, akkor hogyan alakul az szja és az eho alapja? Például ha 200 000 forint a jövedelem, akkor abból előbb megállapítom a 27 százalék ehót, ami 54 000 forint és az szja-t már csak a 140 000 forint után fizetem? Eltérhet a két adó alapja egymástól? Előre is köszönöm a választ!

Illetékmentesség bővülése 2016-tól Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy a szálláshely-üzemeltetési engedély iránti kérelem illetékköteles-e? Azt olvastam, hogy az üzletek működésével kapcsolatos eljárás illetékmentes lesz 2016-tól. ez vonatkozik a szálláshely iránti kérelemre is (239/2009. kormányrendelet)? A választ előre is köszönöm!

Szálláshely továbbértékesítésének áfavonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi utazási iroda harmadik országból szálláshelyet vesz megrendelője kérésére (belföldi cég), amely továbbszámlázza a szolgáltatást egy szintén belföldi cégnek. Az utazási iroda által bekért nyilatkozat szerint a megrendelő nem utas. Kell-e áfát felszámítani, ha nem, akkor mely jogszabály értelmében? Mire kell még figyelni? (Például a számlán fell kell tüntetni, hogy közvetített szolgáltatást tartalmaz?) Köszönöm a segítséget!

Számlázás 2016. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy panzió számlázásánál a következő esetek fordulnak elő, és ezzel kapcsolatban a számla kelte, teljesítési idő és a fizetés határideje lenne a kérdésem. előlegszámla: átutalással érkezik például 01. 10-én, vendég érkezése: 06. 28.; előlegszámla: bankkártyával leemelve például 01. 10-én, vendég érkezése: 06. 28., 3 nap múlva írják jóvá a számlánkon; előlegszámla: SZÉP-kártyával, vagy elküldi a vendég az igazolást, hogy elindította az előleget, például 01. 10-én, ezt 5 banki nap után írják jóvá, vagy ha nem küld igazolást, akkor csak akkor tudjuk meg, amikor a bankszámlákon megjelenik, a számla fizetési mód bankkártya: vendég érkezik 01. 15., bankkártyával leemelve 01. 15. Az összeg 3 nap múlva kerül a bankszámlánkra, számla fizetési mód SZÉP-kártya: vendég érkezik 01.15. szép kártyával leemelve 01.15. Az összeg 5 banki nap múlva kerül a bankszámlánkra Előre fizetés átutalással, például a vendégek érkeznek 03. 30-án, de az egész szállásdíjat előre ki akarják fizetni 01. 20-án. Több hónapos vendégnél havonta történik a fizetés, a számla kiállítása után. Például a 01. havi számlának mi a teljesítési ideje, ha a számlázás kelte 01.10.? Válaszát köszönöm, Zsuzsa

Egyéni vállalkozó bérbeadási tevékenységének adózása Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi kérdésekre kérném álláspontjukat. Főállás mellett egyéni vállalkozó kataalanyként adózik ezen jövedelmei után, áfa tekintetében pedig alanyi adómentességet választott. Magánszemélyként a közeljövőben egyéb szálláshely-szolgáltatást kíván végezni. Ismereteim szerint ez áfa szempontjából adóköteles tevékenység, tehát az alanyi mentesség határába az ebből a tevékenységből származó bevételt is be kell számítani, azaz amikor az egyéni vállalkozói tevékenységből származó bevétel és a szálláshely-szolgáltatásból származó bevétel összege átlépi a hatmillió forintos alanyi mentesség határát, onnantól áfás lesz mindkét tevékenység bevétele. A katás bevétel adózásában viszont nem lép be a 6 millió forint fölötti 40 százalékos adó, hiszen az csak az egyéni vállalkozói tevékenységre vonatkozik. A szálláshely-szolgáltatásra pedig választhatja a magánszemély az átalányadózást. Egy másik verzióban a magánszemély ingatlan-bérbeadási tevékenységet végezne. Az ingatlan-bérbeadás áfa adónemben adómentes tevékenység. Tehát tudomásom szerint ez nem számít bele az alanyi mentesség értékhatárába. Az ingatlan-bérbeadás adózására az általános szabályok szerint kerül sor, a vállalkozó a bevételeiből levonja költségeit, a jövedelem pedig 16 százalékal adózik, és terheli még 14 százalék eho, amennyiben a bevétele 1 millió forint fölött van. Kérném álláspontjukat a fenti ügyletek adózásával kapcsolatosan.

Norvég állampolgár egyéb szálláshely-szolgáltató Kérdés

Tisztelt Adózóna! Norvég adóilletőségű és állampolgárságú magánszemély budapesti lakását turistáknak adná bérbe. Választhatja-e az átalányadózást (32 ezer forint/szoba)? Ha később a tételes költségelszámolásra térne át, mennyi idő után teheti ezt meg? Kell-e ehót fizetnie? Köszönettel: Komáromy Erika

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink