261 találat a(z) szálláshely-szolgáltatás cimkére

Áfa szálláshely-szolgáltatás esetén Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Adószámmal rendelkező magánszemélyként szállásadással foglalkozom. Közösségi adószámom is van. Alanyi adómentesként végzem a tevékenységet. A Booking, Airnbnb és egyéb szállásfoglaló oldalon keresztül adok ki szállást. Ezek a cégek jutalékszámlát állítanak ki felém, mely nem tartalmaz áfát. Állítólag ilyen esetben nekem mint szállásadónak kellene "kiszámolnom" és bevallani az áfát. Ez valóban így lenne helyes? Ha igen, hogyan korrigálható visszamenőleg? Önellenőrzéssel? Utólagos bevallással vagy egyéb módon? Segítségét előre is köszönöm!

Vállalkozás és adószámos magánszemély egyszerre Kérdés

Egy magánszemély adószámos magánszemélyként – 552006. Üdülés, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s címen – bérbe adja az ingatlanát. Ebben a tevékenységben alanyi mentességet választ. Év közben vállalkozást indít falatozó, hidegkonyhás büfészolgáltatás címen, teljesen más telephelyen. Vállalkozásában év közben átlépi az alanyi mentes határt, ezért az áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint állapítja meg. Kérdésem: mi a teendő ilyenkor? A magánszemélyként végzett tevékenységét továbbra is áfamentesen végezheti, vagy itt is áfafizetési kötelezettsége lesz?

Egyéb szálláshely szolgáltatás-üdülés, egyéb átmeneti szálláshely adózása, pénztárgép használata, kötelezettsége Kérdés

Egy ügyfelem 2012-ben, Siófokon, a tulajdonában lévő lakásban alkalomszerűen 3 szobát kiadott vendégeknek. A NAV felé be is jelentette 559001 egyéb szálláshely-szolgáltatás tevékenység 2012-ben megjelöléssel. Minden alkalommal számlát állított ki a vendégnek fizetéskor, csak a szállást biztosítja a mai napig is. Most a NAV -tól kapott egy felszóllítást hiánypótlásra, mivel az 559001 helyett 552006-ra változott az ÖVTJ kód. A 2018. évre a tételes átalányadózást jelölte adózási formának, de ezt csak az 552006 tevékenységi kör folytatásával lehet. Kérdésem: ahogy utánaolvastam, az 552006 kód pénztárgép használatát írja elő, vagy be kellett volna jelentkezni, hogy számlát használ és adatszolgáltatástási kötelezettsége lenne. Pótolni lehetséges-e a bejelentkezést, adatszolgáltatást utólag be lehet-e adni, mivel utólag szembesültünk a fent leírtakkal? Hogyan lehet ezt helyretenni? Előre is köszönöm a segítő tanácsot. Üdvözlettel: Kutasi G.

Fizetővendéglátó tételes átalányadózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemély az, aki – nem egyéni vállalkozóként – a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló kormányrendelet szerinti egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenység keretében nyújt szálláshelyet UGYANANNAK A SZEMÉLYNEK, adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra. Kérdésem, hogyan kell érteni a "személy"-t a szja-törvény 57/A §-a alapján? Ha például a bérlő egy kft., amely 2018-ban 90 napig Kiss János részére, majd a következő 90 napban Szabó László részére veszi igénybe a szolgáltatást – akkor már a szolgáltató nem választhatja a tételes átalányadózást, mert a kft. minősül ugyanannak a személynek? Vagy ebben az esetben ugyan a kft. nevére szól a számla, de dokumentálható, hogy nem ugyanaz a személy vette igénybe a szolgáltatást 90 napot meghaladóan, és a szolgáltató adózhat a tételes átalányadózás szerint? Köszönettel!

Szálláshely-szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó turisztikai célra, nyáron, rövid távra bérbe adja a saját halastavát, illetve a tó szigetén álló faházát, ahol a vendégek 2-3 éjszakát töltenek el. Eddig tóbérletről állított ki számlát 27 százalékos áfával (bérbeadásra választotta az adókötelességet). Júliusban felvette a tevékenységi körei közé az 55.90 tevékenységet a célból, hogy a számlát már szállásról is ki tudja állítani. Kérdésem az, hogy ezt számlázhatja-e 18 százalékos áfakulccsal?

Kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásra jelentkezett be az egyéni vállalkozó, de ezt a tevékenységét mégsem végzi, akkor szüneteltetheti-e a vállalkozást, vagy mindenképpen meg kell fizetnie a szobánkénti 38 400 forintos átalányt? Illetve arányosan, ha év közben kért adószámot? Köszönöm: Burián Tamásné

Szálláshely-szolgáltatás: így folytatható Cikk

Nyáron megnő azon magánszemélyek száma, akik szálláshely-szolgáltatást nyújtanak a pihenni vágyóknak. Hogyan, milyen feltételekkel, milyen adózási mód mellett folytatható ez a tevékenység?

Adószámos magánszemély lehet-e egyben katás is? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni a következő kérdésekben: adott egy magánszemély, aki szeretne adószámos magánszemélyként, szobánkénti adózással szálláshely-szolgáltatást végezni egy lakásban, amiben ő haszonélvező. Katás egyéni vállalkozóként pedig szeretne egy másik ingatlanban szálláshely-tevékenységet végezni. Ez az ingatlan céges tulajdonban van, a katás egyéni vállalkozó bérelné a cégtől. Lehet-e egy magánsszemély egyszerre adószámos magánszemély és katás egyéni vállalkozó? Előre is köszönöm, üdvözlettel: Ági

Falusi szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik ügyfelünk adószámos magánszemélyként falusi vendéglátás keretében nyújt szolgáltatást. Szerződés szerint kiadja egy családnak a házat. Az ellenszolgáltatás nem pénzben történne, hanem a kiadásért cserébe megművelnék a kertet. Az átalányadót: (38 400 forint/szoba/év) befizetné, de bevétele, jövedelme nem keletkezik. Szükséges nullás számla kibocsátása ez esetben? Köszönettel.

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt szakértő! Segítségét kérném, mert kicsit összezavarodtam a teljesítéshely-megállapítás és áfa-alkalmazás szabályaiban. Következő az eset: belföldi adószámmal rendelkező cég szálláshely-szolgáltatást végez (hostel). A következőt szeretné csinálni: EU-s (szlovák, cseh) utazásszervező céggel kötne szerződést, aki embereket, csoportokat küldene Magyarországra és itt a magyarországi hostelben lennének elszállásolva. Viszont az embereknek a EU-s cég állítaná ki a számlát a szállás igénybevételéről, nem pedig a magyar. De nem igazán találok rá magyarázatot, hogy az itthoni cég milyen jogcímen és milyen áfával számlázhatna az EU-s cégnek. Előre is köszönöm a segítséget és a választ! Ildikó

Szálláshely-szolgáltatás: tételes átalányadózás két tulajdonossal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem az alábbi kérdésben. Egy házaspár tulajdonában álló telekre a tulajdonosok egy panziót szeretnének szintén közös tulajdonban építtetni. A panzióban 4 szoba apartmanos (konyha, fürdőszoba, nappali, hálóhelyiséggel) és 8 szoba klasszikus szállodai szoba (egy szoba ággyal és fürdő) lenne, ebből 8 szobát kiadásra használnának, és 4 szobát saját használatra tartanának fenn. A panzió egy épület lenne. Kérdésem, hogy ha a tulajdonosok 50-50% tulajdonban építenék ezt a panziót, akkor választhatják-e mind a ketten a tételes átalányadózást az Szja tv. 57/A § alapján, és bevételeiket megoszthatják-e úgy, hogy az építés során megállapodnak arról, melyik szoba kinek a tulajdonát képezni (például mindenki 2-2 apartmant és 4-4 szállodai szobát birtokol), és ebből 2-2 szobával rendelkezik privát célra, 4-4 szobával kiadás céljából? Problémát okoz-e az adózási mód választásában, ha a konyhát a 8 klasszikus szállodai szoba lakói nem használhatják és étkeztetést nem biztosítanának a panzióban? Helyesen gondoljuk, hogy ebben az esetben mindkét félnek külön van 8-8 millió Ft. áfamentes árbevételi keretük, ha mindketten áfamentes kiadást választanak? Köszönettel

Ingatlanhasznosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben szeretném kérni a segítségét: egy 5 szobás, az ingatlan-nyilvántartásban lakásként nyilvántartott 50-50% százalék tulajdoni arányú ingatlan 2 szobája bérleti jogviszony, a másik 3 szobája a BOOKING-on keresztül szálláshely-szolgáltatásként van hasznosítva. A számlát az egyik tulajdonos által kiváltott adószámra állítják ki. A bevétellel szemben tételes költségelszámolást alkalmaznak. Természetesen a költségek az egész ház tekintetében merülnek fel. A bevételek költséggel csökkentett része mint jövedelem kerül megosztásra 50-50 százalékban a tulajdonosok között, és ez képezi az adózás alapját a tulajdonosok közötti megállapodás alapján. Első kérdésem: ez a módszer megfelel-e a vonatkozó előírásoknak? A másik kérdésem az eho-fizetésre vonatkozik, mivel a 2017-ben a fenti módon képződött jövedelem mindkét tulajdonos esetében meghaladja a az 1 millió forintot. Gondolom, jelen esetben mind a bérlet, mind a szálláshely-szolgáltatás jövedelmét 14 százalék eho terheli. Ugyanakkor mindkét tulajdonosnak van főállása,ahol a levont 7 százalék meghaladja az 500 ezer forintot, tehát nem kell az ehót megfizetniük? Ha eho tekintetében eltérően adózna a bérbeadás, illetve a szálláshely-szolgáltatás, akkor mi alapján lehet a költségeket megbontani, hogy a jövedelem bérbeadásra és szálláshely-szolgáltatásra megbontható legyen? Válaszukat, segítségüket előre is köszönöm.

Kisadózó vállalkozás nyaraltathat-e a saját ingatlanjában? Kérdés

Kisadózó bt. ingatlanja a Balaton-parton van. Kiadhatja-e a nyaralóját napokra, hetekre szállásközvetítőként? Elszámolhatja-e a bevételt a katában, vagy ha nem, akkor hogyan folytathatja ezt a tevékenységet? Köszönöm a választ.

Szálláshely-szolgáltatás – jutalék, takarítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég szálláshelyet nyújt turisztikai jelleggel. A szállás igénybevételével együtt takarítás is jár, ami csomagban 18%-os áfával van kiszámlázva, a számlán tételesen fel vannak tüntetve a szolgáltatások. Ugyanakkor ez a cég közvetít is magánszemélyektől igénybevehető szállásokat. Ezekről az ügyletekről jutalékszámlát állít ki a magánszemélyeknek, de ezeken a számlákon is szerepel takarítás. Ezeket a számlákat 27%-os áfakulccsal állítja ki a cég. Az lenne a kérdés, helyes-e azon feltevésünk, hogy a takarítást minden esetben 27%-os áfakulccsal kellene, hogy kiállítsák, tekintve, hogy nemcsak takarítással, hanem anélkül is igénybe vehetőek a szálláshelyek (élve azzal a gondolatmenettel, hogy a jutalékos számlák esetében nem a szállást igénybe vevőnek állítják ki a takarításról a számlát, hanem szállást nyújtanak, és a szállás igénybevételéről nem ők állítják ki a számlát, hanem az a személy, akinek a jutalékot számlázzák)? Első esetben az ingatlanok üzembentartói, második esetben csak közvetítők. Vagy mivel első esetben abszolút kapcsolódó szolgáltatásról van szó, és a második eset élesen elhatárolható ezen esettől, helyes, ha első esetben 18%-ot, míg a másodikban 27%-ot számítanak fel a takarításért? (A NAV-val történt telefonos megbeszélésnél azt az információt kaptam, hogy a 27%-ot kéne felszámítani mind a két esetben.)Megtisztelő válaszát előre is köszönöm, üdv.: Ági

Ingatlan bérbeadása éven belül hosszú és rövid távra (céges) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az adóalany egy kft. A cég haszonkölcsön-szerződés alapján használ egy ingatlant, amelynek a tulajdonosa egy magánszemély, aki hozzájárult, hogy az ingatlanban egyéb szálláshely-szolgáltatás és hosszú távú szobakiadás történjen (6 szoba van). A közművek a tulajdonos nevén vannak. A cég nem áfakörös. Hogyan kell adóznia, ha mindkét tevékenységet folytatja, és milyen adók terhelik? Iparűzésiadó-bevallásnál be kell vallani a hosszú távú bérlőket is? ("A" pótlap 9 pontnál... bérlő). A hosszú távú bérlők mentesek az ifa alól, amit bérleti szerződéssel igazolnak? Kell-e ingatlan-bérbeadás után negyedévenként adóelőleget fizetnie a cégnek, vagy az csak magánszemélyekre vonatkozik? Válaszát előre köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink