164 találat a(z) nyílt végű lízing cimkére

Új autó áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő Ha a társaság új személygépjárművet vásárol nyílt végű lízingre, az önrész áfáját vissza lehet-e igényelni.

Áfaügyek személygépkocsi nyílt végű lízingjének lejáratakor 2. Kérdés

Kedves Bunna Erika! Először is köszönöm mindazon kiváló válaszait, amivel segítséget nyújt a szakmánkban boldogulni vágyóknak, így nekem is! Ami a fenti címen megjelent válaszának számviteli részét illeti, szeretnék némi megjegyzést tenni. Azt írja, hogy a lízing nyelvén maradványértéknek nevezett részt a könyvviteli szakma bruttó módon ráaktiválja az eszközre, így az utolsó részletben felszámított, le nem vonható áfa nem lesz egyéb ráfordítás, hanem az eszköz bruttó értékét növeli. Ez az eljárás azonban nem felel meg a számviteli törvény előírásainak, a gyakorlat – véleményem szerint – helytelen. Mi történik valójában? A futamidő kezdetén a lízingbeadó számviteli bizonylatot bocsát ki az eszköz TELJES nettó értékéről, ami alapján a lízingbevevő beruházásként számolja el a beszerzést. Ez az érték magában foglalja az utolsó részletet is (a lízing nyelvén maradványértéknek nevezett összeget). Következésképp az utolsó részlet megfizetésével nem történhet újabb (rá)aktiválás, azaz az utolsó részletben felszámított, az Áfa tv. 124. §-a alapján le nem vonható áfa kizárólag egyéb ráfordítás lehet. Tisztelettel: Pap Attila

Autót lízingel? Így tudja az adókat és a biztosítási díjakat elszámolni Cikk

Sok vállalkozó dönt úgy, hogy a munkához szükséges személygépkocsit béréléssel biztosítja vállalkozása számára. Ennek egyik módja a lízing, ahogy ez olvasónk esetében nyílt végű pénzügyi lízing keretei között történt. A lízingdíj elszámolása általában nem okoz komoly fejtörést a cégeknél, de sokkal nehezebb kérdés a kapcsolódó költségek, mint a casco, gépjárműadó stb. elszámolása. Olvasói kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

Nyílt végű lízing áfalevonási lehetősége Kérdés

Tisztelt Szakértők! Cégünk egyik ügyfele nyílt végű piaci lízing keretében szeretne személygépjárművet vásárolni. Kérdésem, hogy a havi esedékes tőketörlesztés áfatartalma levonásba helyezhető-e, ha igen, akkor milyen mértékben abban az esetben, ha a lízingbe vevő üzleti célra minden megtett km után pontos útnyilvántartást vezet? Ugyanezen kérdésem, hogy ha útnyilvántartást nem vezet, azonban megfizeti a cégautóadót, akkor is levonásba helyezhető-e és ha igen, akkor mekkora mértékben a tőketörlesztés áfatartalma? Emellett szeretném kérdezni, hogy a nyílt végű pénzügyi lízing bérbevételnek minősül-e? Köszönöm előre is válaszunkat.

Nyílt végű lízing – áfa visszaigénylése Kérdés

Kft. személygépkocsi nyílt végű konstrukciós előlegszámla áfája teljes egészében visszaigényelhető vagy csak az 50%-a? (Útnyilvántartás nélkül, ha az ügyvezető nyilatkozik, hogy a személygépkocsit nem használja magáncélra.) Köszönöm.

Nyílt végű lízing – maradványérték megvásárlása Kérdés

Hogyan könyveljem azt, amikor a cég maga vásárolja meg a személygépkocsit nyíltvégű lízing maradványértékén?

Nyílt végű lízing – technikai számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. nyílt végű lízing keretében személygépkocsit lízingel. A futamidő lejártakor harmadik személyt jelölt ki az eszköz tulajdonosának. A lízingbeadó cég technikai számlát állított ki, amelyen helyesbíti az eredeti beszerzési árat, a számla értéke negatív előjelű. Kérdésem az, hogyan kell a fenti ügyletet könyvelni a számvitel rendszerében. Számvitel szerint gyorsított értékcsökkenést számoltak el, maradványértékkel, de marad különbözet a technikai számlán szereplő értékhez képest. Adótörvény szerint normál 20% értékcsökkenést számoltak el. Az így megmaradt érték a társasági adó rendszerében elismert költség? Áfaügyileg úgy értelmezem, hogy nincs semmilyen teendő. A lízingbeadó az eszközt a 3. személynek számlázta ki. Köszönöm válaszukat!

Lízingelt cég személyautó, üzemanyag áfájának visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk személygépkocsit lízingel (nyílt végű), a cégautóadót megfizeti. Kérdésem az, hogy mint gépkocsi-üzemeltetési költség, az üzemanyag áfája is visszaigényelhető 50 százalékban? Milyen költségekre vonatkozik az 50 százalékos áfa?

Lízingelt személygépkocsi könyvelése Kérdés

A lízingbe adó cég által küldött állásfoglalás szerint egy személygépkocsi lízingelése esetén az alábbiak szerint kell könyvelni egy lízingelt személygépkocsit: „Tárgyi eszközként nyilvántartásba venni a nettó értéken tudja az eszközt, erre a lízingbe adó cég által kiállított számviteli bizonylat alapján van lehetősége. Nyílt végű lízing esetén az áfa-visszaigénylésre az önerő és a havidíjak kapcsán van lehetőség (az önerőről már meg is kapta a számlát, a havi díjakról pedig folyamatosan kapni fogja). Ezen számlák áfatartalmát az üzleti használat arányában, illetve útnyilvántartás vezetése nélkül valóban 50 százalékban tudja visszaigényelni. Az áfa nem visszaigényelhető része ráfordításként számolandó el. A teljes vételárról NYVPL esetén nem kap számlát.” 1. kérdés: tudomásom szerint a tárgyi eszköz értékébe kell könyvelni a vissza nem igényelhető áfát, de a lízingelés esetében a havi számlákból nem tudom a tárgyi eszközre könyvelni? 2. kérdés: nyílt végű lízingnél a kft. eldöntheti, hogy maradványértéken megveszi a személygépkocsit, vagy nem?

Egyéni vállalkozó - személygépkocsi-javítás áfája, szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónál 2017-ben elszámolásra került egy nyílt végű lízingkonstrukció keretében egy személygépkocsi. A személygépkocsiban 2019-ben jelentős mértékű kár keletkezett (a számla áfatartalma meghaladja a 100 ezer forintot). A javítást a szerviz elvégezte, a biztosító pedig a javítási számla alapján a kárt megtérítette. Az egyéni vállalkozónak a javítást végző szerviz felé a számla áfatartalmát kellett pénzügyileg rendezni, a fennmaradó összeget pedig a biztosító utalja a szerviz felé. A számlában szerepel külön tételben munkadíj és alkatrészköltség (karoszériaelemek) cseréje is. Kérdésem: milyen mértékben számolható el, illetve helyezhető levonásba a javítási számla előzetesen felszámított áfatartalma, illetve szja vonatkozásában mi a helyes elszámolási mód? Köszönettel és tisztelettel!

Személygépkocsi-vásárlás – foglaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügynöki könyvértékesítéssel foglalkozó kft. tevékenységéhez személygépkocsit vásárolna. Nyílt végű pénzügyi lízing keretén belül kívánja ezt megvalósítani. Az autó szállítási határideje 2019.12.-2020.01.hó. Az autókereskedés "Foglaló szgk." megnevezéssel 07. hóban áfás számlát bocsátott ki. A kérdésem az lenne, hogy ezen foglaló áfáját 50 százalékban (áfatörvény 120. § 4. bek. b.) levonásba helyezheti-e a kft. attól függetlenül, hogy ez még nem a lízing első részlete? Valamint a könyvelésnél hogyan járunk el helyesen, ha követelésként vagy, ha a gépkocsi bekerülési értékeként könyveljük? Tisztelettel: Bodolai Marianna

Nyilt végű lízing áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyílt végű lízinges motorkerékpár-beszerzésnél, ha az ügyfél nem dokumentálja útnyilvántartással, hogy azt a gazdasági tevékenységéhez használja, akkor a tárgyi eszközök között veszem nyilvántartásba, a szerződés szerinti – áfával növelt – bruttó értékben. Így az áfa is része lesz a beszerzési árnak. Kérdésem: helyes-e az eljárás? Válaszukat köszönöm.

Nyílt végű lízing maradványértéke a nyilvántartásban Kérdés

Ügyfelem 10 millió Ft értékben nyílt végű konstrukcióban személygépkocsit bérel. A futamidő 5 év. A szerződésben a maradványérték 3 millió. Kérdésem, hogy nekem a tárgyieszköz-nyilvántartásban is a 3 millió maradványértéket kell vennem, ami a szerződésben van és ezután nem számolok számvitel szerint értékcsökkenést, vagy megállapíthatok több maradványértéket? Válaszukat köszönöm

Személygépkocsi áfájának levonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég személygépkocsit vásárolna. Természetesen a gépkocsi után megfizeti a cégautóadót. A személygépkocsit nem nyílt végű lízinggel vásárolja meg, továbbá bérbe szeretné adni, de nem tudja előre, hogy milyen gyakorisággal sikerül a bérbeadás, tehát a bérbeadás nem tartós jelleggel valósulna meg. Ebben az esetben levonható az áfa összege, vagy csak 50 százalékban, vagy egyáltalán nem vonható le? Köszönettel.

Nyílt végű lízing könyvelése Kérdés

2016. évben indult, személygépkocsi vásárláshoz kapcsolódó, nyílt végű lízing könyvelésével kapcsolatban szeretnék kérdezni. 2016-ban az személygépkocsi beszerzésekor a tőke + áfa összegével megegyezően került beruházásra, majd aktiválásra az autó, tekintettel arra, hogy a tulajdonos nem kívánt áfát levonásba helyezni. Elhatárolásra került a következő évek kamata is. 2019.01.01-től, a törvényi változások okán, úgy döntött, élni kíván az 50 százalék levonási joggal a havi lízing részletek után. Hogyan könyvelendő ennek a döntésnek a hatása? Helyes-e, ha 2019 elején az arányosan még ki nem fizetett áfa 50 százalékának megfelelő összeggel (amely még több évet érinthet) csökkentjük az eszköz bruttó értékét, melyet valamely átvezetési számlára helyezünk el? Ezt csökkentjük havonta a részlet számláknak megfelelő áfa 50 százalékának levonásba helyezésével szemben. Köszönöm segítségüket, örülnék egy minden tételre kiterjedő kontírozásnak is.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink