1058 találat a(z) kft. cimkére
Katás egyéni vállalkozó járuléka többes jogviszonyban Cikk
Ha valaki több lábon áll, vagyis többes jogviszonyban vállalkozik, többszöröződnek-e a járulékai? Olvasónk kérdésére szakértőnk, dr. Radics Zsuzsanna válaszolt.
Családi gazdaság alapítása Kérdés
Őstermelői igazolvánnyal rendelkezem emellett van egy mezőgazdasági tevékenységet folytató kft.-m 100% tulajdoni hányaddal, amiben tagként munkavállaló vagyok. Az őstermelői tevékenység alapján szeretnék családi gazdaságot alapítani. Kérdésem, hogy ezt kizárja-e az a tény, hogy a kft.-ben vagyok munkavállaló, az alapján fizetem a járulékokat?
Alanyi áfamentes igénybe vett külföldi szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes, EU-adószámmal rendelkező kft. külföldről vesz igénybe informatikai szolgáltatásokat. Az amerikai és német cégek szerverszolgáltatást (bérbeadást) nyújtanak, ami azt jelenti, hogy a kft. igényeinek megfelelő gépet összerakták, és a saját telephelyükön, interneten keresztül használhatja a kft. és a vevői. Ezenkívül szoftver-használati jogot fizetnek, licenszdíjat, IP címeket és domain neveket vásárolnak. Az EU-s cégek, áthárítják az áfát, a harmadik országbeli cégek saját áfájukat felszámolják, és megfizettetik. Kérdésünk ezen szolgáltatások áfamegítélése. Mindegyikre rá kell számolnunk az áfát, és megfizetni, vagy a licenszdíjra nem? Persze visszaigénylésre nem jogosult a kft., mivel alanyi mentes. A harmadik országnak kifizetett áfát a NAV-on keresztül vissza lehet kérni? Előre is köszönöm válaszukat: Kamocsai Gy. Krisztina
Kamat Kérdés
Tisztel Szakértő! Egy kft. kölcsönt nyújtott egy másik kft.-nek 5 évre. A szerződésben rögzítették a kamat mértékét, melynek megfizetése a kamattal együtt a lejáratkor vált esedékessé. Évente leegyeztették a kimutatott kamatokat. Évente a hitelező kft. könyveiben bevételként lekönyvelte, a társasági adót évente megfizette, és az adóssal szemben követelésként kimutatta. Kérdésem: helyesen jártak el a kamattal kapcsolatban? Le kellett évenként adózni a kamatokat? Köszönettel: GG
Nyugdíj melletti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha van egy háziorvosi kft., amely nyugdíjas asszisztenst szeretne foglalkoztatni, akinek nyugdíjat folyósítanak, akkor az ő esetében le kell mondania a nyugdíjról, vagy a nyugdíj mellett is végezhet munkát? Ebben az esetben a házorvosi kft .versenyszférának minősül vagy közszférának? Válaszát előre is köszönöm!
Pótbefizetés; katás bevétel, vagyonosodási vizsgálatnál Kérdés
Üdvözlöm Önöket! A következő kérdésben várnám állásfoglalásukat: a 3 000 eft jegyzettőkével rendelkező kft.-nek 50 000 eft kölcsönt nyújtó B Kft. a következőképpen szüntetné meg a követelését A Kft.-vel szemben: első lépésként tagként belépne úgy, hogy 10 százalékos tulajdonos lenne, az eredeti tulajdonostól történő üzletrészvásárlással. Második lépésként a társasági szerződés szerint pótbefizetést eszközölnének a tagok, de nem a törzsbetéteik alapján, hanem az eredeti magánszemély például 100 eft-tal, az új 10 százalékos tag pedig úgy, hogy a követeléséről lemond. A kérdés az lenne, hogy a pótbefizetés aránya eltérhet-e a törzsbetétek arányától, illetve az, hogy csak pénzeszközzel lehet-e teljesíteni a pótbefizetést vagy a fent vázolt módon is? (Esetleg elképzelhető, hogy csak kizárólag úgy teljesíthető, hogy először pénzügyileg ki kell fizetni a hitelezőt, és csak azt követően adhatja vissza a pénzt, mint pótbefizetés?) 2./ Katás adóalany kisvállalkozóként bejelentett bt. beltagja év folyamán a munkadíjaként saját számlájára utalja bizonyos időnként az esetenként változó összeget. Vajon egy vagyonosodási vizsgálatnál a bt. által pénzügyileg realizált bevétel 60 százalékát veszi majd figyelembe az adóhatóság, vagy ez csak az egyéb, például hitelfelvételnél figyelembe veendő adat lesz? Véleményem szerint egy vagyonosodási vizsgálatnál egyértelműen a magánszemély számlájára jóváírt összeget kellene figyelembe venni (legalábbis a számtan szerintem ezt kívánná). Kíváncsi lennék az Önök véleményére.
Társas vállalkozó járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Cím! Segítségüket szeretném kérni. Kft.-nél tag és ügyvezető elment egy szövetkezethez dolgozni, szövetkezeti tagként. Kérdésünk az volna, hogy a társas vállalkozói jogviszonya az erősebb, ott kell-e megfizetni a járulékokat, vagy a szövetkezeti tagság? Válaszukat előre is köszönjük: Péter Zsuzsanna
Korábbi évek vesztesége tulajdonosváltás esetén Kérdés
Tisztelt Adózóna.hu! Egy három magánszemély tagból álló kft. egyik tulajdonosa megvásárolja a másik két tag tulajdonrészét. Felhasználhatja ezek után a kft. a korábbi évek felhalmozott veszteségét? Ha ezután a fő tevékenység megváltozik, akkor is felhasználható az összeg? Köszönettel: Szentesi Péter
Társas vállalkozó 50 százalékban Kérdés
Egy kft.-ben a tulajdonosoknak 50-50 százalékos üzletrészük van. Az egyik tag az ügyvezető benne, a másik tagnak nincs máshol munkahelye. A társasági szerződésben nincs benne, hogy a nem ügyvezető tag nem működik személyesen közre. A kérdésem az lenne, hogy ezt mindenképpen kell-e, illetve érdemes-e szabályozni a társasági szerződésben? Illetve a nem ügyvezető tagnak kell-e járulékot fizetni, ha nincs máshol munkahelye, és nem veszt részt a cég tevékenységében? Az ügyvezető lehet-e munkaviszonyban? Hol tudnék ennek pontosan utánanézni? Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Értékcsökkenés (traktor) Kérdés
Egy kft. által vásárolt traktornak, amelynek rendszáma is van, mennyi az értékcsökkenése? A forgalmiban mezőgazdasági vontatónak minősítették.
Apport értékelése Kérdés
A kft. jegyzett tőkéje kb 25 millió forint lesz, amelyből 8 millió forint készpénz, 17 millió forint pedig gépekből álló apport. A berendezések árai az apport-listán euróban vannak feltüntetve, viszont a jegyzett tőkét a cégbejegyzési eljárásban forintban kell feltüntetni. Abban kérem a véleményét, hogy az apport lista végén szereplő összeget milyen árfolyamon számoljuk át forintra? A céges iratok aláírásának napján (december 6.) érvényes árfolyamon, vagy a gépek megvásárlásának napján érvényes árfolyamon? További kérdésem, hogy az apport további nyilvántartása hogyan történik a könyvvezetésben. Várom megtisztelő válaszukat! Tisztelettel:Szabó Anita
Kötelező tőkeemelés: hiába a haladék, sokaknak jövőre lépni kell Cikk
Több mint 200 ezer hazai kft.-t érint a 2014. március 15-én életbe lépő új Polgári Törvénykönyv törzstőke emelésével kapcsolatos változás – derül ki a Céginfo.hu által közölt adatokból. A kötelező törzstőke emelésről szóló moratóriumot tartalmazó törvényt október 28-án fogadta el az Országgyűlés, vagyis a Ptk. hatályba lépésétől még két év határidőt adnak a kft.-knek a törzstőke 3 millió forintra emelésére. Sokaknál azonban már 2014-ben aktuális lesz az új elvárások teljesítése.
Szüneteltethető-e a kft.? Kérdés
Szüneteltethető-e a kft., és milyen feltételekkel? A tulajdonos művésztanár, még nem nyugdíjas. Egész évben nem volt bevétele, nem kapott megbízást, kiadásait egy művészetéért kapott adózott pénzjövedelemből finanszírozza. Apadnak a leadózott pénztartalékai. Egyetemen térítés nélkül tanít. Szeretné a kft.-je működését szüneteltetni arra az időre, amíg további megbízást nem kap. Mit tehet, és milyen kötelezettségei vannak a NAV felé? Válaszát köszönve: N.I.
Kft vásárlása Kérdés
Egy magánszemély 3 millió forint értékű jegyzett tőkével rendelkezik egy x nevű kft-ben, melyet adásvételi szerződés keretében elad egy y nevű kft-nek 50 millió forintért. Ezzel a vevő kft y száz százalékos tulajdonosa lesz az x kft-nek. Kérdésem: 1. a magánszemélynek az Szja tv 67. § alapján, mint árfolyamnyereségből származó jövedelem után kell 16 % adót fizetni (47 millió Ft után),melyet a kifizetőnek vagyis a vásárló y kft-nek kell levonni és a 08-as keretébenbevallani? 2. számviteli elszámolás hogyan történik, hogyan könyvelem az 50 millió forintot?Köszönettel!
Egyszemélyes kft és munkaviszony Kérdés
Adott egy egyszemélyes kft, az alapító okirat nem rendelkezik arról, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. Van-e arra lehetőség, hogy a tag/ tulajdonos munkaviszonyban legyen foglalkoztatva a cég profiljához kapcsolódó munkakörben (nem ügyvezetőként?) Ha igen, a munkaszerződés hogyan jön létre: a tag aláírja + két tanú? Ez elég? Ha minimum heti 36 órában munkaviszonnyal rendelkezik (saját kft-ben), akkor mint ügyvezető után, ha az ügyvezetésért nem vesz fel juttatást, akkor nincs semmilyen adó és járulékfizetési kötelezettség?