761 találat a(z) katás egyéni vállalkozó cimkére

Társas vállalkozó kata mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. személyesen is közreműködő tagja megbízási jogviszony keretében látja el az ügyvezetői feladatokat, vagyis társas vállalkozónak minősül. Ezen kívül van egy katás egyéni vállalkozása is. A kérdésem az lenne, hogy az 50 ezer forintos katával kiválthatja-e a társas vállalkozásban a minimum járulékalap után fizetendő terheket. Vagyis megteheti-e azt, hogy a főállású katás jogviszonyára tekintettel a kft.-ben nem fizet járulékot? Köszönettel: V. Adrienn

Csed kata esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó április közepén indította a vállalkozást és rögtön a katázást választotta, így egész áprilisra megfizette az 50 000 Ft adót. Korábban semmilyen biztosítási jogviszonnyal nem rendelkezett. Jelenleg terhes. Három kérdés: A csed megállapításakor a kezdő dátum a vállalkozói jogviszony kezdete, vagy ez lehet már április 1-je, hiszen megfizette teljes hónapra a katát? Mi történik, ha esetlegesen betegállományba kerül – ez miként befolyásolja a csed megállapítását? A baba megszületéséig valószínűleg meg lesz az egyéves biztosítási jogviszonya. Ha mondjuk az egy év betöltéséhez hiányzik még 10 nap, akkor megteheti-e, hogy a csedet nem a szülés időpontjától, hanem csak az egyéves jogviszony betöltését követően igényli? Köszönöm.

Kisadózó munkaviszony mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szervezetünk alkalmaz egy munkavállalót heti 40 órás foglalkoztatásban, aki emellett katás egyéni vállalkozó. Mivel munkaviszonyára tekintettel biztosított, főállásúnak nem minősülő kisadózónak számít. Ha a munkahelye kérésére többhónapos fizetés nélküli szabadságot ad számára, akkor arra az időre nem lesz biztosított. Ez érinti-e a kisadózói státuszát? Főállású kisadózó lesz-e a fizetés nélküli szabadság idejére? Logikusnak tartanám, de nem tudtam ezt kiolvasni a jogszabályokból. Előre is köszönöm a válaszát!

Katás taxis egyéni vállalkozó két taxi gépkocsival, egy pénztárgéppel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Helyes-e az a módszer, ha az egyik gépkocsiban működteti a pénztárgépet, a másik gépkocsiban az alkalmazottja minden bevételről áfás számlát bocsát ki, amiről havonta a PTGSZLAH nyomtatványon adatot szolgáltat a bevételeiről? Ha nem helyes ez a módszer, akkor mi a helyes megoldás? Válaszát előre is köszönöm: Szakálné

Egyidejűleg kft.-tag ügyvezető és katás egyéni vállalkozó járulékai Cikk

Kft.-nek két ügyvezetője van, férj és feleség. Mindegyik önállóan eljárhat. A férj tagsági, a feleség munkaviszonyban látja el a feladatait. A férj főállású katásként egyéni vállalkozó lett. Kérdésem: lehet-e két főállásnak minősülő jogviszonya, vagy a kft.-ben – a bérösszeg megtartása mellett – módosítani kell a jogviszonyát 4 órás munkaviszonyra? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő jogász válaszolt.

Egyéni ügyvéd tevékenységének befejezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd jelenleg katás. Ügyvédi tevékenységét befejezi, az ügyvédi kamarának visszaadja a pecsétjét. Ezután indítana egy "normál" egyéni vállalkozást, ügyviteli tanácsadás és egyéb tevékenységekkel. Ez az egyéni vállalkozása lehet-e katás adózású az indításkor? A katatörvény 4. § (3) bekezdésének tiltó rendelkezése rá is érvényes-e, vagy nem? Egyéni ügyvédként jogilag nem egyéni vállalkozó, nincs benne a nyilvántartásban, csak adózásilag az. Ebben a szituációban mi a helyes eljárás? Válaszukat előre is köszönöm. Üdv.: B.E.

Katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019.01.01-03.31-ig főállású egyéni vállalkozó voltam (nem áfás) majd április 1-jétől főállású katás vállalkozó.(nem áfás). 1./ Az egyéni vállalkozó időszakáról mikor kell be vallást beküldeni? 2./ Katás vállalkozás bevétele április 1-jétől 9 millió forint lehet. Ezt az összeget augusztus 15-ei számlával meghaladtam. Mikortól kell számolni a 40 százalékot, és mikortól kell bevallani az áfát? Válaszát köszönöm.

Szórólapterjesztés Ausztriában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkalehetőséget kaptam, melyben Ausztria területén kellene szórólapot terjeszteni, de feltételként szabták a vállalkozói igazolvány meglétét. Azt szeretném megkérdezni, hogy ezen tevékenységet katás egyéni vállalkozóként folytathatnám-e? Úgy gondolom, hogy telephelyem nem keletkezne Ausztriában, minden nap saját autóval járnék ki, így jövedelemadó tekintetében Magyarországon kellene fizetnem az adót. Biztosítási jogviszonnyal itthon nem rendelkezem, a tételes 50 ezer forint megfizetésével itthon lennék biztosított, vagy mivel a munkát kizárólag Ausztriában végezném, ott is keletkezik bejelentési kötelezettségem? Gondolom, hogy az A1-es igazolást ki kell kérnem, amit mindig az autómban kellene tartanom. Áfa szempontjából kell közösségi adószámot kérnem? Valószínűleg egy magyar cégnek kellene számláznom, de ha mégis osztrák illetékességű cégnek kell kiállítanom a számlát, hogyan alakulna az adófizetési kötelezettségem? Segítő válaszát előre is köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás olyan magánszemélyként, aki katás egyéni vállalkozó is Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan bérbeadásával kapcsolatosan merült fel az alábbi kérdésem. Adott egy magánszemély, aki (nem mellékesen) mellékállású katás egyéni vállalkozó is. Az ingatlanján lévő épületrészeket szeretné bérbe adni, melyek egy részét ő hasznosítja, mint egyéni vállalkozó, egy másik épületrészt azonban egy kft. (amelyben tulajdonosi részesedése is van msz-ként) bérelné. Katásként ingatlan-bérbeadást nem végezhet, illetve ingatlan bérbeadásával foglalkozó egyéni vállalkozó nem lehet katás, az egyértelmű. Első kérdésem: folytathat-e ingatlan-bérbeadást magánszemélyként az ahhoz kapcsolódó szabályokkal (áfamentesség, 10% költséghányad, kifizetői adómegállapítás)? A bérbeadást mindenképp magánszemélyként szeretné végezni, hiszen ő az ingatlan tulajdonosa. Ha igen, információim szerint, mivel egyéni vállalkozó, be kell jelentenie az ingatlan-bérbeadást, mint tevékenységet, hiszen adószámmal rendelkezik. Feltételezem, ezt a T101E nyomtatványon, abban a rubrikában tudná megtenni, ahol azon tevékenységeket kell felsorolni, amelyeket nem egyéni vállalkozóként végez (megjegyzem ÖVJT kódot nem találtam az ingatlan-bérbeadásra). Mit kell ebben az esetben a nyomtatványon megjelölni? Egyáltalán jól tudom, hogy be kell jelenteni? S ha a tevékenységet magánszemélyként folytatja, véleményem szerint számviteli bizonylatot kellene kiállítania. Vagy számláznia kellene, mert rendelkezik adószámmal (de hát nem azt a tevékenységet végezné...)? Számomra nem egyértelmű. Hogy jár el helyesen?

Katás egyéni vállalkozó részére foglalt szállás költsége Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Köszönöm újabb válaszát a frissen felmerült kérdésemre https://adozona.hu/kerdesek/2019_8_7_Szamlas_partner_reszere_foglalt_s_ojt Utolsó kérdésként a témához felmerült bennem, hogy ez mind alkalmazható-e a katatörvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók esetén is? Köszönettel: Nagy Rita

Kata és telefon-magánhasználat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdésem van: 1. Kata alá tartozó egyéni vállalkozóként kell-e foglalkozni a telefon magáncélú használatával, hisz nincs költségként elszámolva a telefonszámla, de az egyéni vállalkozás nevére szól a számla? 2. Ha van egy nyugdíjas alkalmazott, akinek a munkaviszonya évekkel ezelőtt kezdődött és jelenleg is tart, 2018. 12. 31-ével nem kellett volna a T1041-en lezárni? És ha lezárjuk a jogviszonyt, kell-e valamilyen újabb bejelentést tenni, vagy elegendő a 08-as járulékbevalláson 8-as kóddal szerepeltetni? Előre is nagyon köszönöm a segítségét!

Katás egyéni vállalkozó áfa- és vámkérdései Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás, alanyi mentes egyéni vállalkozó webshopot szeretne indítani partykellékes áruk értékesítésére. Árubeszerzés közösségből, illetve harmadik országból történne. ÁT kell-e jelentkeznie a katás vállalkozónak az áfakörbe a külföldről behozott termékek miatt? Ezt mikor teheti meg: év közben vagy év végén, a 2020. évre vonatkozólag? Illetve át kell-e jelentkezni egyáltalán vagy csak esetenként ad be 65-ös és A60-as bevallást? Vámazonosító év közben kérhető-e? Webes értékesítésen kívül esetenkénti helyszíni árusítás (vásárokon) esetén a nyugtaadási kötelezettség pénztárgépköteles-e? Köszönettel Fidler Gáborné

Gépek selejtezése nulla értéknél Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy ha 30 év után megszüntetem a katás (áfakörös) egyéni vállalkozásomat, de a tárgyi eszközeim már több mint 10 éve állnak, akkor mi a teendőm velük? Köszönöm.

Saját termelésű gyógynövényt hogyan lehet értékesíteni? Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában: katás egyéni vállalkozó gyógytea-csomagolást, -értékesítést folytat a vállalkozásában. Eddig a gyógyteát nagy tételben vásárolta, de most egyfajta gyógynövényt (körömvirág) maga termel. Kérdésem: hogyan lehet ezt a növényt csomagolni, értékesíteni a vállalkozásban, milyen okmányok alapján kerül be a saját termelés a vállalkozásba? Előre is köszönöm! Kutasi Gabriella

Vállakozás inditására kapott támogatás Kérdés

A kérdésem a témával kapcsolatban a következő: katás egyéni vállalkozó kapott önkormányzattól vissza nem térítendő támogatást, amelyet minden hónapban utalnak. Ezt a bevételt be kell-e számítani a bevételbe, vagy a magánszemélynek kell év végén bejelenti és adózni kell-e utána? Válaszát előre megköszönve, üdvözlettel: Hável Györgyné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink