1137 találat a(z) költségelszámolás cimkére

Szakképzéssel kapcsolatos költségek Kérdés

Elszámolható költség-e a társasági adóban a szakképzési centrum által számlázott gyakorlati képzés költsége? Hogyan kell elszámolni a saját magunk által fennartott tanműhellyel kapcsolatban felmerült költségeket a társasági adóban?

Kozmetikus tanuló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném abban, hogy egy jelenleg kozmetikus tanuló, aki hamarosan a kozmetikus vizsgájára készül, és a vizsga után egyéni vállalkozást szeretne indítani, ha a saját nevére szóló számla szerint megvásárolja az eszközöket, drága krémeket, anyagokat az induló egyéni vállalkozásához, van-e lehetőség arra, hogy elszámolja azok költségét, mint anyagköltséget?

Helyi adó – anyagköltség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fogorvos iparűzési adóalapját csökkentettük anyagköltségként a fogtechnikai számlákkal. A fogtechnikai számlákon többek között szerepelt: korona, műfog, kapocs, frézelés, fémerősítés... A fogtechnikus által kiállított számlában szereplő tételek igénybevett szolgáltatások vagy anyagköltség a fogorvosnál? Az adóhatóság álláspontja szerint, "ha az implantátum a gyártótól kerül megrendelésre, és nem személyre szabottan a betegre van elkészíttetve, akkor a fogorvosi kezelés keretében illeszti be azt a fogorvos a beteg szájába, és anyagköltségként csökkentő tételként figyelembe vehető. Az említett fogorvosnál a fogtechnikai tevékenység, mint igénybe vett szolgáltatás épül be a fogorvos által vállalt komplex fogászati ellátásba, és nem csökkenthető az iparűzési adó alapja, hivatkozva a Sztv. 47. és 51. §-aira, melyek szerint a fogorvos a fogtechnikus komplex szolgáltatását vette igénybe, melynek része a szolgáltatásnyújtás során felhasznált anyagok értéke is, és ezt a megrendelőnél, fogorvosnál nem lehet anyagfelhasználásként elszámolni.” Köszönjük.

Jogosítvány elszámolhatósága Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Egy kft. gépek, berendezések értékesítésével és szervizelésével foglalkozik. Az eszközök és a csereberendezések kiszállítását sok esetben a cég végzi. A megnövekedett feladatok miatt szükségessé vált, hogy két kolléga olyan jogosítványt szerezzen, amellyel a súlykorlátok speciális szabályait is betarthatják. Mivel ez a cég számára fontos, kifizeti a tanfolyami és vizsgadíjakat. Milyen feltételekkel (dokumentáció, esetleges járulékok,..) tudja költségként elszámolni ezeket annak fényében, hogy erre tanulmányi szerződés érzésem szerint nem köthető, és nem is a fő tevékenységhez kapcsolódik? A dolgozók sem sofőrök, hanem szerelők, karbantartók, de költséghatékonyan a feladat így látható el. Bár a költség egyértelműen a társaság érdekeit szolgálja, mégsem érzem egyszerűnek a döntést. A választ előre is köszönöm! Uley György

Haszonélvező felújít és bérbead Kérdés

Tisztelt Szakértő! Haszonélvezettel rendelkezem a lányom – aki külföldön él – tulajdonában lévő ingatlanban. Fel szeretném újítani az épületet, és kiadni bérbe. Fizethetem-e a felújítás költségét, és a nevemre szóló számlák alapján a bérletidíj-bevételt csökkenthetem-e ezzel az adózásnál? Amit az első év adóalapjánál nem tudok levonni, azt a költséget hozzáadhatom-e az ingatlan vásárlási értékéhez, és ebből számolhatom-e az évi 2 százalék amortizációt, amivel csökkentem a bevételemet? Bár az ingatlant nem én vásároltam, de a vételhez kölcsönt adtam a lányomnak, aminek a törlesztéséről most lemondanék. Ezekre vonatkozóan kell-e valamilyen megállapodást kötnöm a lányommal, illetve az adózás módja így helyes-e? Köszönettel, várom válaszát.

Fiatal gazda támogatás – Költség, kiadás, bevétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bevételnek kell tekinteni az összes, kiadásként teljesített összegnek megfelelő támogatási részt. Költségként az ekként elszámolható kiadási részt lehet figyelembe venni. Ebből következően a költségként figyelembe nem vehető kiadás jövedelmet képez. Józsa Károlyné Árgyelán Mária Fiatal gazdák támogatása című, 2015. 08. 05., 19:14 adott válasz apropóján kérdezem, az általam felvetettekről a véleményét.

Energetikai audit Kérdés

Tisztelt Szakértő! ISO Minőségbiztosítási auditot vezetünk be, melyre 3 évenként megújító auditot kell végezni. Hogy számolom el a költségeit? Elhatárolom? Egy összegben? Kérdésem továbbá: a nagyvállalatnak kötelezően előírt ( 2015. december 05-étől az EU-irányelv 8. cikk (4) bekezdés) energetikai auditot és azt követően 4 évente kötelezően előírt ismétlődő auditot kell végezni, a költségeit hogyan kezeljük? Alapítás-átszervezés aktivált értékeként állományba kell venni, és négy év alatt az eredmény terhére elszámolni, vagy a felmerüléskor egy összegben költségként elszámolni, vagy elhatárolni? A fent nevesített auditok elszámolása megegyezik? Köszönettel: Mátyás Józsefné

Önálló tevékenységnél költségelszámolás lehetőségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem ingatlan-bérbeadást végez magánszemélyként. A bérbeadás elszámolásánál tételes költségelszámolást választott, mivel a felmerült költségek jelentősen meghaladják a 10 százalékot. Azonban megbízási szerződéssel vizsgáztatási tevékenységet is végez. Itt a kifizetéskor nyilatkoznia kellett, hogy a 10 százalékos vagy a tételes költségelszámolást kéri alkalmazni. Mivel nem merült fel csak minimális költség, így a 10 %-ot választotta. Hogyan kell ezt a szja-bevallásban bevallani? Lehet-e kétfélét alkalmazni, mivel két különböző tevékenységről van szó? Köszönettel várom a válaszát.

Munkába járás vagy kiküldetés? Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az egyik kft.-nek az alkalmazottja munkaviszonyban atlétaedzőként dolgozik. A kft. székhelye vidéken van. Az edző Budapesten lakik. Az edzéseket Budapesten és egy vidéki városban tartja. Versenyszezonban személygépkocsival megy versenyekre Budapesten is és vidékre is. A személygépkocsi, amit használ, az édesanyja nevén van. Munkába járás címén a 9 forint/km elszámolható-e részére a fenti esetekben, vagy kiküldetési rendelvényt kell használni, és akkor az üzemanyag-költség megtéríthető a 9 forint viszont nem, mivel nem az ő nevén van a kocsi. Keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége magánszemélyként? Köszönöm a választ. Kné Irén

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jól értem, ha a munkaválalló például naponta 2 órát dolgozik, és arra kap naponta 11 880 forint összeget (szakképzett, 5940 forint x 2), az a vállalkozónál adómentes juttatás (nem kell adóalapot növelni) teljes mértékben vállalkozónál figyelembe vehető költség (például egyéni vállalkozónál)?

Kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy külföldi kiküldetés esetén (kiküldetési rendelvényen elszámolt úgynevezett kocsifutás) a kiküldött személy saját személygépjárművére meghatározott időpontra fizetett (4 nap) cascodíja elszámolható költség-e a cégnek? Válaszukat köszönöm!

TÁMOP 2.4.5. elszámolása év végén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Támogatás elszámolásával kapcsolatban szeretnék kérdezni. Olvastam, hogy a támogatást a kiutalással egyidőben lehet elszámolni. Példaként tárgyi eszköz beszerzéséhez nyújtott támogatás szerepelt a cikkben. Cégünk képzésekhez, tréningekhez, tanácsadáshoz nyert pályázaton összeget. A költségek 2015-ben merültek fel, ezek számláit ki is fizettük 2015-ben. Júliusban kaptunk egy összeget előlegként, s majd 2015-ben, részkifizetésként kaptunk további összegeket – a benyújtott számlák és azok kifizetési igazolásai alapján. Az elszámoláshoz a dokumentumokat 2015. december 31-éig kellett benyújtani az Emberi Erőforrások Minisztériumához, amely meg is történt. Tehát: 2015-ben felmerült a pályázathoz köthető összes költség. Kaptunk előleget, s kaptunk részkifizetést. A támogatási összeg egy részét 2016-ban utalták a bankszámlánkra. Kérdésem, hogy év végén az előleget kötelezettségként, s a részutalást bevételként kell elszámolni? A 2016-ban átutalt összeggel kapcsolatban van-e könyvelési feladat? A 2015-ben felmerült költségeket hogyan számolom el év végén? Várom válaszukat. Tisztelettel: Boskó Lászlóné

Elismert költség és számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Magyar cég szerződést köt egy EU-s céggel, miszerint az EU-s cég termékeit népszerűsíti EU-n belül és kívül is. Felveszi a kapcsolatot a kiszemelt cégekkel, lefolytatja a tárgyalást, amennyiben sikerül szerződést kötni (az EU-s cég nevében, mivel a magyar cég csak közvetítői szerepet tölt be), jutalékot kap az EU-s cégtől, ezt a jutalékot számlázza ki. Első kérdés: az közösségi szolgáltatásnak minősül, és nettó módon történik a számlázás? Második kérdés: hogyan tudja a magyar cég hitelesen dokumentálni a kiutazások, szállás...stb. költségeit? Hogyan bizonyítja, hogy például Dubaiban tárgyalt, és nem nyaralt? Válaszukat előre is köszönöm.

Külföldi anyavállalat dolgozójának szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Németországi anyavállalattól a magyarországi fióktelephez üzleti céllal érkező németországi munkavállaló szállásköltségét elszámolhatja-e a fióktelep rendes szállásköltségként? Levonható-e az áfa ebben az esetben? Előre is köszönöm a választ.

Ingatlan-bérbeadás bevételével szemben elszámolható költség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély különálló társasházban lévő, egyszobás lakását bérbe adta bérleti díj plusz rezsimegtérítés feltételével. Az időszakot érintő jövedelem kiszámításakor a bevételeket bérbeadás díja és a bérlő által megtérített rezsi összege alapján állapítottam meg. Költségek meghatározásánál az időszakban a bérbeadó által igazolt rezsikifizetéseket és az ingatlan időarányos értékcsökkenését vettem figyelembe. Felmerült az alábbi elszámolási korlát, amit a kiadott tájékoztatásokban és az szja-törvény 3. számú mellékletében sem találok leírva. Kérdésem a következő: az ingatlan-bérbeadás jövedelmének meghatározásakor csak azon igazolt költségeket lehet-e figyelembe venni, amelyeket a bérlő a bérbeadó felé megtérített? Az igazoltan a bérlő által elhasznált fogyasztásokat a bérbeadó megfizette a közüzemi szolgáltatók felé. Ennek ellenértékét nem kapta meg a bérbevevőtől. A bérbevevő fizetés nélkül távozott oly módon, hogy a postaládába dobta a kulcsot. Véleményem szerint ilyen korlát nincs. Adott időszakban a bérbeadással kapcsolatban felmerülő igazolt közüzemi számlák kifizetését a bérbeadás bevételével szembe lehet állítani. Függetlenül attól, hogy azt a bérbeadó felé megtérítették. Amennyiben későbbi adózási időszakban az mégis megtérülne, a kapott bevétel már 100 százalékban szja-alapot képez, mivel az korábbi időszakban kifizetésre és adóalapból levonásra kerültt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink