1137 találat a(z) költségelszámolás cimkére

Cégautó költségelszámolása, az áfa levonásba helyezése Kérdés

Tisztelt Szakártő! Kft. személygépjárművet vásárolt egy kereskedőtől, áfásan. Az áfát nem helyezte levonásba. Cégautóadót természetesen megfizeti. Az üzemeltetés során felmerülő költségek áfájának levonásba helyezésével kapcsolatban szeretnék kérdezni. 1.) A gázolaj áfájának 50 százaléka levonásba helyezhető? 2.) Az autóhoz vásárolt alkatrészek, kiegészítők (autószőnyeg, biztosíték, vonóhorog, ablakmosó folyadék, motorolaj stb.) esetében hogyan kell eljárni? Ezek áfája levonható valamilyen mértékben? 3. A szerelési költségek áfájának 50 százaléka szintén levonható? Ha a cégautóadót megfizeti a vállalkozás, akkor szükséges-e útnyilvántartást vezetni? Válaszát előre is köszönöm!

Lakásbérbeadás – tételes költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakásbérbeadás tételes költségelszámolásával kapcsolatban merült fel az a kérdés, hogy ha a lakásomat éveken keresztül kiadtam, tételes költségszámolást választottam, aminek keretében az értékcsökkenést is bekalkuláltam, 5 évet meghaladóan eladom, ebben az esetben is hozzá kell adnom a bekerülési értékhez az évenként elszámolt értékcsökkenést? Mivel 5 év elteltével a lakás után már nem adóznék egyébként sem. Vagy ez a beszámítási kötelezettség csak az 5 éven belül eladott ingatlanoknál merül fel? Köszönöm a válaszukat.

Kiküldetési költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozóink kiküldetése esetén, ha autópályát kell használniuk, elszámolható-e a költség áfás számla hiányában, ha azt csak a banki kivonattal, illetve saját névre szóló telefonszámlával tudják igazolni? Válaszukat köszönve: Andrea

Céges nyugdíjbiztosítás Kérdés

Nyugdíjbiztosítás szerződője cég. Milyen mértékben/feltételekkel írható le a díj költségként?

Önálló tevékenységből származó jövedelemhez választható költségelszámolási mód Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozó tagja ügyvezetői feladatait megbízásos jogviszonyban végzi X Kft.-ben. Y Kft.-ben alkalmazotti jogviszonyban heti 40 órás munkaviszonya van. E két jogviszonya mellett katás egyéni vállalkozó, ahol havi 25 000 forinttal adózik. Kérdésem az X Kft.-ben választható költségelszámolási módra vonatkozik. Kötelező a tételes költségelszámolási módot választania, tekintettel a katás egyéni vállalkozásra vagy alkalmazhatja a 10%-os költségátalányt? Befolyásolja a választási lehetőséget, ha vállalkozói jövedelem szerint adózik és van vállalkozói kivétje, illetve vállalkozói jövedelem szerint adózik és nincs jövedelemkivétje? Válaszukat köszönöm. Üdvözlettel: M. V.

Üzleti utazáskor, kiküldetéskor mi adható adómentesen és mi nem? Cikk

A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény tartalmazza a kiküldetés és a hivatali, üzleti utazás fogalmát. Ha az utazás megfelel a feltételeknek, akkor az utazás- és a szállásköltség számlával igazolt összege a magánszemélynél nem számít jövedelemnek. Költségként elszámolható, és így a magánszemélynek gyakorlatilag adómentesen adható az utazási jegy, valamint a szállásdíjban foglalt reggeli ára is.

Telephelybérlés házastárstól Kérdés

Tisztelt Szakértó! Egyéni vállalkozás ingatlant szeretne bérelni. A vállalkozás a feleségé, az ingatlan a férj kizárólagos tulajdonában van. Van-e lehetőség a férj és a feleség vállalkozása között szerződéskötésre? Az egyéni vállalkozásban elszámolható-e költségként ez a bérleti díj? Azt tudom, hogy jogi személy hiányában önmagával a vállalkozó nem köthet bérleti szerződést, de ebben az esetben a férj lenne a bérbeadó. Válaszát köszönöm. Üdvözlettel: V.M.

Itt vannak a márciusi üzemanyag-elszámoló árak a NAV-tól Cikk

Közzétette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján a számla nélküli költségelszámoláskor 2018. márciusban figyelembe vehető üzemanyagárakat.

Egyéni vállalkozó Kérdés

Vállalkozói osztalék után fizetendő 14 százalékos eho elszámolható a válalkozásban költségként?

Cégautóadó: mikor fizeti a társaság, és mikor a magánszemély? Cikk

Ugyan a cégautóadó-fizetési kötelezettség korántsem újkeletű, újra és újra felmerül a cikkünk címében is megfogalmazott kérdés: mikor fizeti a társaság, és mikor a magánszemély?

Egyéni vállalkozó költségelszámolása Kérdés

36 órás munkaviszony melletti taxizást végző egyéni vállalkozó a személygépkocsi beszerzési árát értékcsökkenés formájában elszámolhatja-e.? Van-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége? A felmerülő költségek (biztosítás stb.) teljes egészében elszámolhatók? Ha átalányadózást választ, mi lesz a járulékok és az adó alapja? Átalányadós egyéni vállalkozóként kell cégautóadót fizetnie? Köszönöm.

Gépkocsiköltségek elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában álló gépkocsi üzembentartója cég, ezzel kapcsolatos kérdéseim a következők: A cég mint üzembentartó elszámolhatja-e az összes felmerült költséget: üzemanyag, szerviz, biztosítás, parkolás, gépjárműadó stb.? Ha a cég fizeti a cégautóadót, a fenti költségek nemcsak az üzleti utak arányában számolhatók el? Az autó használatáért a magánszemély nem számítana fel díjat a cég felé. Köszönöm előre szíves válaszukat.

Nevezési díj tartalma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném segítségüket. Amatőr futóegyesület versenyt szervez. Ez a tevékenység szerepel az egyesület alapszabályában. A nevezési díj tartalmaz egy müzliszeletet, ami a nevezési csomagban van és tartalmazza a futás közbeni italfrissítéseket, amiket önkéntesek műanyag pohárban adnak a futóknak. Ebben az esetben ezeket anyagköltségként kell elszámolni? Van valamilyen adózási vonzata az étel, italnak ebben a formában? Köszönettel.

Tenyészállat elszámolása költségként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként állattenyésztéssel foglalkozunk, törzsliba állományunk van, azaz a több évig tartott libaállománnyal tojást termelünk, azt kikeltetjük és napos libaként értékesítjük. Az Szja tv. rendelkezései szerint a tenyészállatokat tárgyi eszközként kell nyilvántartani, a tenyészállat beszerzési ára, valamint a tenyészállattal kapcsolatban a tenyésztésbe állításig felmerült anyagkiadás és a mások által végzett munka igazolt összege tekintetében a magánszemély választhatja, hogy azt a felmerülés évében költségként elszámolja, vagy azzal az értékcsökkenés alapját növeli. A fentiek szerint a tenyészállatokat a felmerülés évében költségként elszámolhatjuk, vagy azzal az értékcsökkenés alapját növeljük. Egy tenyészliba beszerzési ára 5000-7000 Ft között van, az tenyészállatok beszerzés ára tárgyévben nem került kifizetésre, pénzügyi rendezésre. Az Szja tv. rendelkezése szerint el szeretnénk számolni a felmerülés (a beszerzés) évében a beszerzési árat költségként, kérdésünk, hogy a beszerzés évében elszámolhatjuk költségként egy összegben a libák beszerzési árát (mint kis értékű tárgyi eszközt), annak ellenére, hogy pénzügyileg nem kerültek rendezésre a beszerzési számlák?

Költség- és áfaelszámolási probléma Kérdés

Az egyik nagy szolgáltató társaság úgy állítja ki a számlát, hogy a vevő nevére a nála korábban szerződésben lévő céget tünteti fel. A számlafizető neve egy másik társaságé. Kérdésem, hogy a számlafizető jogosan számolja-e el a költséget és igényli vissza az áfát? Takács Gyula

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink