881 találat a(z) költség cimkére
Munkaruha elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk kölcsönzött munkavállalókat is foglalkoztat, akiknek a munkavégzéshez cégünk biztosítja a munkavédelmi ruházatot a munka törvénykönyve és a munkavédelemről szóló jogszabályok alapján. Amennyiben a ruházat kihordási idején belül az adott munkavállaló kapcsán megszűnik a kölcsönzési jogviszony, a kölcsönbeadó cég felé a munkaruházat beszerzési értékének időarányos részét kiszámlázzuk, áfa felszámításával. A kölcsönbeadó és a kölcsönvevő írásban megállapodtak, amely alapján a kihordási időn belül le nem adott munkaruházat időarányos értékét érvényesítheti társaságunk. Kérdésem, hogy mindezt áfa felszámításával kell-e számlázni a kölcsönbeadó felé.
Hasznos év végi számtan egyéni vállalkozóknak, példával
Cikk
Ilyentájt célszerű átgondolnia a jövedelmét vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai szerint megállapító egyéni vállalkozónak, hogy az egyes kedvezmények és az adó feletti rendelkezési jog megtételéhez van-e elegendő összevonandó jövedelme vagy e jövedelem utáni adója.
Tárgyieszköz-e?
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Van egy markoló munkagépünk, tárgyi eszközként szerepel a nyilvántartásban. A munkagéphez vettünk egy nagyobb kanalat. Tárgyi eszköz vagy mint felszerelést egy összegben leírhatom költségként?
Boltitulajdonos-váltás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nyugdíjas egyéni vállalkozó szeretné átadni a boltját másnak, aki szintén egyéni vállalkozóként fogja működtetni, megtörténik a pénztárgép átírása is. A bolt a vállalkozó családi házával egybekötött épületben van, a bolthoz tartozó közművekhez külön mérőállás található. A kérdésem az lenne, hogy a boltban használatban lévő tárgyi eszközök értékcsökkenését az új vállalkozó elszámolhatja-e folytatólag, vagy azzal továbbra is a nyugdíjas vállalkozó élhet? A nyugdíjas egy kisebb boltot fog üzemeltetni a továbbiakban. Illetve át kell-e írni a bolti közüzemeket az új vállalkozó nevére, hogy elszámolhassa a költségeket? Köszönöm megtisztelő válaszát.
Szellemi tulajdon hasznosítása
Kérdés
Egy magánszemély élelmiszeripari technológiát dolgozott ki, melyet egy cégben hasznosítanak. A hasznosítás után a cég a magánszemélynek a szerződés alapján forgalomarányosan díjat fizet, melyet adóévente állapítanak meg, de a tényleges kifizetés éven túli (több év után) határidőben valósul meg szerződés szerint. A kérdés: - a cég a magánszemélynek kifizetett díjat elszámolhatja-e az érintett adóévben a költségei között? - a cég a kifizetendő összeg után milyen adókat köteles elszámolni, illetve levonni az oltalom alá nem helyezett szellemi tulajdon hasznosítása után? - a cég mikor köteles az fizetendő adókat levonni és bevallani? - a magánszemély milyen adókat, járulékot köteles fizetni amennyiben a szellemi tulajdon nincs oltalom alá helyezve?
Mezőgazdasági őstermelő
Kérdés
Mezőgazdasági őstermelő erdő, rét, legelő és szántó művelési ágú ingatlant vásárolt. Az a kérdés, hogy ezt költségként elszámolhatja-e 2017-ben? Agrárkamarai tagsággal rendelkezik, földművesként bejelentkezett a földhivatalban. Köszönettel Baloghné
Adomány – egyéni vállalkozó
Kérdés
Az év vége közeledtével egyre gyakrabban keresik meg a vállalkozásokat az alapítványok támogatásért. A kérdésem az egyéni vállalkozásokkal kapcsolatos. Egy egyéni vállalkozó adományt ad egy közhasznú alapítványnak. Elszámolhatja-e költségként a fizetett adományt, vehet-e igénybe utána adókedvezményt az szja törvény szerint?
Könyvelés
Kérdés
T. Szakértő! Vendéglátó Kft. az EURÓ M.O. Kft.-n keresztül pizzát szállít ki. Az EU Kft.-től online rendeli a vevő az árut, amit bankkártyával fizet ki az EU Kft. bankszámlájára, a Vendéglátó Kft. pedig kiszállítja. A kiszállító kft.-nek be kell-e ütni a pénztárgépbe az összeget? Véleményem szerint nem, mivel sem készpénzes, sem bankkártyás fizetés nem érkezik a kasszába. Az EU Kft. havonta összesítve küld egy számlát az összegről, levonva a költséget és utalja a vendéglátó kft. számlájára. Hogyan kell ezt könyvelni? A Vendéglátó Kft. futár, hogyan tudja igazolni, hogy a megrendelt pizza ki van fizetve, ha a NAV ellenőr esetleg megállítja? Válaszát köszönöm.
Közös foglalkoztatás költségelszámolása
Kérdés
Tisztelt Cím! Három társaság közös foglalkoztatással kíván alkalmazni egy magánszemélyt könyvelői feladatok ellátására. Kérdésem, hogy több munkáltató által létesített munkaviszonyról eredendő elszámolásnál mi a helyes elszámolás? Egyik lehetséges megoldás, hogy a több munkáltató által létesített munkaviszonyról rendelkező munkaszerződés szerinti teljes munkabért és annak közterheit javasolt először a kijelölt munkáltatónál számfejteni, azaz elszámolni bérköltségként és bérjárulékként, majd a nem kijelölt munkáltatókat terhelő (általuk megtérítendő) összegeket az elszámolt bérköltség és bérjárulék csökkentéseként és a nem kijelölt munkáltatókkal szembeni követelésként elszámolni. Ugyanezen összegeket a nem kijelölt munkáltatóknál bérköltségként és bérjárulékként, valamint a kijelölt munkáltatóval szembeni kötelezettségként veszik fel a könyvekbe. Másik megoldás, hogy teljes munkabért és annak közterheit a kijelölt munkáltatónál kell számfejteni, azaz elszámolni bérköltségként és bérjárulékként, majd a nem kijelölt munkáltatókat terhelő (általuk megtérítendő) összegeket egyéb bevételként elszámolni. Ezzel a megoldással a nem kijelölt munkáltatók nem számolnak el munkabért és bérjárulékokat, az általuk a kijelölt munkáltatónak fizetendő összeget egyéb bevételként számolják el. A KSH statisztikai előírások szerint a munkavállaló a kijelölt munkáltató statisztikai adatai között szerepel. A számviteli törvény előírásai is a KSH adatszolgáltatásra hivatkozik. Üdvözlettel
Házastársi közös vagyon megosztása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állattenyésztéssel foglalkozó őstermelő esetében válás után a közös vagyont képező állatok értékének bíróság által meghatározott részét kifizeti a volt feleségének. Hatással van-e ez az őstermelésből származó jövedelmére, illetve figyelembe vehető-e valamilyen csökkentő tételként? Ha igen, milyen jogcímen? (Az őstermelő ügyvédje szerint csökkenthető vele az szja.) A tenyészállomány vásárláskor már egyből költségként el lett számolva, de a növendék állatok nincsenek a könyvekben nyilvántartva, értékesítéskor bevételként jelenik meg a szaporulat értéke. Válaszát előre is köszönöm.
Magánszemély ingatlan-bérbeadásának költségelése
Kérdés
Kedves Szakértő! Az szja tv. 11 mellékletében II/2. pontban a felújításra vonatkozó részt úgy értelmezzük, hogy ha a megvásárolt ingatlanon jelentős felújítási munkálatokat végeztettünk 2017-ben (burkolatok pótlása, cseréje, nyílászárók cseréje, radiátorok cseréje, kerítés cseréje, festés, gipszkartonozások stb.), akkor ezek a költségek a felmerülés évében azonnal leírhatóak költségként? S nem az épület beszerzési árára jutó 2 százalékkal értékcsökkenthető? (Megjegyzés: amúgy sem 50 évre készülnek a mai padlók, csempék stb., sajnos). Köszönöm.
Munkába járáshoz használt céges autó üzemanyagának áfája
Cikk
Adott építőipari kft. rendelkezik saját hatszemélyes tehergépjárművel. Az alkalmazottak ezzel járnak dolgozni, illetve szállítják a munkavégzéshez szükséges anyagokat. Mivel távmunkáról van szó, ezért az alkalmazottak hétvégente hazajárnak 150-200 kilométerrel távolabb lévő lakóhelyükre. A kft. hozzájárul a hazajutásukhoz. Ugyanezen tehergépjárművel tudnak az alkalmazottak hazamenni. Ilyen esetben is jogosult a kft. az üzemanyagszámlák áfájának levonására, vagy van valami megkötés, esetleg külön nyilvántartás vezetése ezzel kapcsolatosan? Olvasói kérdésre Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési szakértő válaszolt.
Rendezvényköltség elszámolása a civil szervezetnél
Cikk
Kell-e a rendezvényt szervező egyesületnek a reprezentációs költség után szja-t és eho-t fizetnie? – kérdezte olvasónk. Magos Zoltánné adószakértő válaszolt.
Külföldi kiküldetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az ügyben, hogy egy cég ügyvezetője és 3 munkavállalója 4 napra Luxemburgba utaznának, 1-1 nap lenne az utazással töltött idő és 2 nap lenne a munkavégzéssel eltöltött idő, bútorokat pakolnának le és szerelnének össze Luxemburgban. Kérdésem, hogy ha a külföldi szállás, étkezés számláit a cég nevére kérik, akkor annak milyen adóvonzatai lennének, vagy ha a magánszemélyek külön számlát kérnek az étkezésünkről és a szállásukról, akkor annak milyen adóvonzatai lennének? Előre is köszönöm válaszát!
Őstermelő nyilatkozata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azoknak az őstermelőknek, akik élnek a nyilatkozattétellel, a számlás költségek között a banki költségeket, a kárenyhítési hozzájárulást, iparűzési adót el lehet-e számolni? Eddig ezeket nem vettem figyelembe, jól tettem-e? Vagy ezeket is figyelembe lehet venni? Korábban a NAV egyik munkatársa mindig kiemelte, hogy csak számlás költségeket lehet a 20%-nál elszámolni. Válaszukat köszönöm.