881 találat a(z) költség cimkére
Ingatlan bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Haszonélvezeti joggal rendelkező bérbe adja az ingatlan egy részét. Kérdésem: költségként elszámolható-e a tulajdonos nevére szóló közüzemi számlák összege? Az amortizáció területarányosan elszámolható-e, ha igen a teljes vételár után, vagy a haszonélvezeti vételár után időarányosan?
Pályázatírás díjának elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megbízási szerződést kötöttünk egy pályázatíró céggel, a következő tartalommal: A szerződés tárgya: 1. Pályázatírás: • a pályázati lehetőség véleményezése, • a pályázati dokumentáció elkészítése. A teljesítésigazolást megalapozó körülmény: • a pályázat benyújtása (fixdíj), • a pozitív tartalmú támogatási döntés megbízó általi kézhezvétele (sikerdíj az elnyert támogatás 1%-a + áfa). A számla a beruházások elkészülte, aktiválások( üzembe helyezés) előtt készül. 2. Pályázati projektmenedzsment • Segítségnyújtás a Támogatási Szerződés megkötéséhez. • Segítségnyújtás a Támogatási Szerződés módosításához. • Közreműködés a pénzügyi elszámolásokban. • Közreműködés a záró beszámoló elkészítésében és benyújtásában. • Részvétel a helyszíni ellenőrzéseken. A teljesítés igazolást megalapozó körülmény: • a támogatási részletek Megbízó általi kézhezvétele, ahol a teljesítés napja a záró kifizetési kérelem összeállításának napja ((projektmenedzsment díj a megítélt támogatás 2%-a+ áfa). A számlát az üzembe helyezés után kapjuk kézhez! Kérdezném: beruházás részeként vagy költségként mikor, mit számolhatok el? Köszönöm segítségét!
Nem a vállalkozási tevékenységgel összefüggő ráfordítások a számvitelben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Tao. törvény szerinti, nem a vállalkozási tevékenységgel összefüggő költségeket, ráfordításokat a számvitelben, pontosan a könyvelésben külön költségszámlákon kell-e könyvelni és ezeket évzáráskor a kötelező költségátvezetéskor a (8.) Ráfordítások közé melyik számlára kell átvezetni? Válaszát tisztelettel köszönöm. Rozika (könyvelő)
Így könyvelje a befejezetlen termelést és a hipát!
Cikk
Hogyan kell könyvelni az éven áthúzódó tevékenység bevételeit és költségeit? Miként alakul az iparűzési adó alapja? Olvasói kérdésre Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
HIPA - alvállalkozói költség levonás
Kérdés
Cégünk építőipari tevékenységet folytat. Az egyes munkák (projektek) évek között áthúzódnak. A munkákhoz (projektekhez) alvállalkozókat alkalmazzunk, akik a munka elvégzése után számlát állítanak ki, amit cégünk kifizet. A munkákhoz előlegszámlák kapcsolódnak (nem részszámlák!), és előfordult, hogy a számla csak a következő évben kerül kiállításra. A helyiiparűzésiadó-alap megállapításakor projektenként kell vizsgálni a nettó árbevételt és a vele szembe levonható alvállalkozói és anyagszámlákat, vagy cégre nézve projektektől függetlenül? Mivel előfordul, hogy adott munka (projekt) csak előlegszámlával bír, de van már hozzá alvállalkozói költség, akkor ezt mikor lehet levonásba helyezni, ha közben adóévet váltunk? Akkor, amikor az alvállalkozói költség felmerült, mert egyébként a cégnek más projekt (munka) esetében van árbevétele és az több, mint az azon a projekthez kapcsolódó alvállalkozói és anyag költség, vagy a következő évben, amikor az adott projekt (munka) végszámlája kiállításra kerül?
Rendezvény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogyha egy cég jubileumi vagy más hasonló ünnepséget tart és ebből az alkalomból lufikat vásárol/ugrálóvárat bérel, más szórakoztató elemeket helyez el, melyeket részben a lakosság is látogathat, akkor elszámolhatóak-e ezen költségek, illetve levonható-e ezekből az áfa? Van-e bármilyen közteher jellegű költség ezzel kapcsolatban, mely a céget terheli? Étel és ital fogyasztását a vállalkozás nem biztosítja. Van különbség a kérdésre adott válaszában akkor, ha a rendezvényt a lakosság nem, csak a cég dolgozói/meghívott vendégei és családtagjai látogathatják? Válaszát köszönöm!
Külföldi nyugta elszámolása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Fuvarozó egyéni vállalkozó az árufuvarozása során nyugtákat kapott tankolásról, útdíjról. Ezen bizonylatok szlovén, olasz és szerb nyugták, melyek sem a vevő nevét, sem a rendszámot nem tartalmazzák. A vállalkozó kimenetele előtt a vállalkozó bankból konvertált eurót, melyből fedezte e kiadásokat. Kérdés: 1. Költségként elszámolhatom-e ezeket a nyugtákat? 2. Ezen nyugták áfásak Elek áfába vissza lehet-e igényelni az áfát? Köszönöm válaszát!
Végrehajtási költségek
Kérdés
A végrehajtással kapcsolatosan felmerült költségeket szeretnénk a vevő folyószámláján is megjeleníteni. De ezek megtérülése elég bizonytalan, sok esetben semmit sem tudunk behajtani. Ezért nem szeretnénk egyéb árbevételként előírni. Mi ennek a könyvelési megoldása? Fontos lenne, hogy a vevő kartonon lássa a kolléga, esetleges befizetéskor ezen költségek megtérítése az első, azt követően jöhet a tőke.
Végelszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. a 2017. aug 1-jén tartott taggyűlésén a cég végelszámolásáról határozott. A végelszámolás kezdete 2017. aug. 1. A cég a Kincstár utalványmintája alapján az 15 000 forint illetéket, valamint a 3000 forint közzétételi költségtérítést július 25-én átutalta. A cégbírósági végzés aug 10-én kelt, ebben szerepel a fenti tételek megfizetésének ténye. Az ügyvédnek az általa kiállított egyszerűsített számla alapján társasági szerződés módosítása, eljárás a cégbíróságnál jogcímen készpénzben július 31-én fizetett szolgáltatási díjat. Hogyan kell szerepeltetni a kifizetett illetéket, költségtérítést és ügyvédi munkadíjat a tevékenységet lezáró (2017. 01.01 – 2017. 07. 31.) beszámolóban? Ezek már a végelszámolás költségei, és el kell határolni, illetve az illetéket és költségtérítést könyvelhetem költségként, vagy csak követelésként szerepelhet? Megtisztelő és mielőbbi válaszát előre is köszönöm.
Csapatépítő tréning, szabadulószoba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalat (Megbízó) saját telephelyén lévő helyiségben csapatépítő tréning szervezésére bíz meg ezzel foglalkozó vállalkozást (Megbízott). A résztvevők körét munkakör, beosztás alapján határozta meg a Megbízó, a munkavállalók szűk körét érintette. A program keretében „szabadulószoba” kerül kihelyezésre. Az ehhez szükséges kellékeket a Megbízó biztosítja. A program után a Megbízott írásbeli értékelést készít. A program keretében étkezés nem merül fel. Abban kérem állásfoglalását, hogy a „szabadulószoba” program elszámolható-e adómentesen? Vagy inkább szabadidő programnak tekinthető, egyes meghatározott juttatásnak minősül, ennek megfelelően adózik? Válaszát előre is köszönöm.
Családi gazdálkodás – áfamentes értékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemet már feltettem Önök felé, azonban nem sikerült jól megfogalmaznom, így nem kaptam egyértelmű választ: "Háromtagú családi gazdálkodás esetén, ha minden tag rendelkezik adószámmal, és mindenki az alanyi mentességet választotta, hogyan értékesíthetők a növénytermesztés termékei? Mindenki (nem csak a családi gazdálkodó) nevén értékesíthető 8 millió forintig adómentesen, összesen maximum 24 millió forintig? Ettől függetlenül, ha a tagok eltérő összegben értékesítettek, az összes tag bevételét és költségét együtt kell kezelni, és év végén elosztani háromfelé?" Kérdésemben az alanyi adómentességet áfa szempontból értettem. (Tudomásom szerint, 2017. januártól az áfamentes értékesítés értékhatára 8 millió forint.) Mindhárman azonos jövedelem-számítási módot, tételes költségelszámolást választottak. Kérdésemet egy példán keresztül levezetem. Ha a családi gazdálkodás keretében megtermelt mezőgazd-i termékekből a családi gazdálkodó 7 millió ft-ért értékesít áfamentesen, az egyik tag 5 millió ft-ért értékesít, szintén áfamentesen, a másik tag 4 millió ft-ért értékesít áfamentesen, helyesen járnak-e el, mivel az áfatörvény szerinti áfamentes értékesítés határa 8 millió ft? Vagyis értékesíthet minden tag áfamentesen, ha rendelkezik adószámmal és alanyi mentességet választott? Így összesen 16 millió ft az árbevétel, vagyis a tagok bevétele ennek egyharmada, 5,33 millió ft, melyből levonódik a felmerült költség és a kistermelői költségátalány?
Feles bérlet
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A feles bérlettel kapcsolatosan konkrét példára szeretnék választ kapni. Földtulajdonos magánszemély 15 hektár területet akar feles bérletbe adni. Bérleti díjként a megtermelt termény 30 százalékában egyeztek meg. A bérlő szeretné elszámolni költségei között a bérleti díjat, a földtulajdonosnak is pénz kell és nem termény. Szeretnénk szabályosan eljárni, mert úgy tudom, hogy a feles bérletnél pénzbeli elszámolás nem lehetséges. A válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel H.Marianna
Vagyoni értékű jog bekerülési értéke
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi számviteli kérdésben kérnénk szíveskedjék segítségünkre lenni. Filmgyártással és forgalmazással foglalkozó cég filmforgalmazási szerződést kötött a film előállítójával. A szerződés szerint egy film forgalmazására 2027-ig kizárólagos felhasználási jogot szerzett. A felhasználási díj a szerződés hatálya alatt a film forgalmazásáért kapott bevételek egyes költségekkel csökkentett összegének meghatározott %-a. Az elszámolás a tárgyévet követő évben a mérlegzárás előtt megtörténik. A kérdésünk, hogy a megszerzett jog bekerülési értékének mit kell tekinteni? Az előállítónak a fentiek szerint kiszámított és átadásra kerülő összeget tárgyévi költségként (elhatároltan) kell-e elszámolni, vagy a vagyoni értékű jogok között bekerülési értéket képez és csak az értékcsökkenés összege minősül tárgyévi költségnek? Köszönettel, Schmidtkáné Hartai Angela / EcoPartners Kft.
Külföldi kiküldetés költsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás rendszeresen kiküldi dolgozóit külföldi üzleti utakra. Előfordult, hogy a dolgozó a külföldi kintlétet a kiküldetésen felül meghosszabbította néhány nappal, a plusz napokat saját költségére. Kérdésem az, hogy ebben az esetben a ki- és hazautazás költsége teljes egészében elszámolható-e a kiküldetés költségeként? Válaszát előre is köszönöm.
Tárgyalóbérlés & vitorlásbérlés adózási megítélése
Kérdés
Tisztelt Szakértő Kollega! Az alábbi adózási helyzet áfa megítélésében és természetbeni juttatási kérdésében kérném segítségét. Ha én szeretnék találkozni 10 partneremmel és kibérelek egy tárgyalót óránként 20 000 forint + áfa összegért, és ott vagyunk 7 órát, akkor az elismert költség és áfa levonható. Ha 10 partneremmel üzleti tárgyalást folytatok és kibérelünk egy vitorlást, amely ugyancsak alkalmas üzleti tárgyalásra. és még kapitányt is bérelünk hozzá, és kifizetünk érte 140 000 forint + áfa összeget, akkor az természetbeni juttatásnak minősül vagy a valós üzleti tárgyalás alapján igazolható az üzleti tevékenység és nem természetbenizik és az áfa is levonható? Mindkét esetben üzleti megbeszélésről van szó (nem bújtatott költség érvényesítésről). Viszont egyes esetekben nem elhanyagolható a sikeres tárgyalás színpadi kelléke és helyszíne sem. Megtisztelő válaszukat köszönjük. UJ