881 találat a(z) költség cimkére
Levonható áfa
Kérdés
Tisztelt Cím! Van egy építőipari vállalkozásunk, melyben több munkaruhát is kaptak az alkalmazottak. A vállalkozás telephelye egy családi ház, melynek a szuterén alsó szintjén került kialakításra egy konszignációs raktár is a vállalkozáshoz. A munkaruhák mosásához szeretne a cég egy mosógépet venni, mellyel kizárólag a vállalkozásban használt munkaruhákat mosná. Ez esetben elszámolható költségként, és az ehhez és a tisztításhoz szükséges mosószerek áfája levonható-e? Köszönettel
Tárgyieszköz-beszerzés
Kérdés
Fuvarozó kft. havonta X Ft előleget fizet egy tehergépkocsi vételárába, több hónapon/éven keresztül. A tehergépkocsit, illetve annak üzembentartói jogát a bejegyzett tulajdonos az első előlegfizetés időpontjában átadta a fuvarozó kft.-nek, a forgalmi engedélyben üzembentartónak bejegyezték, a fuvarozást ezen tehergépkocsi végzi, költségeit elszámolja. Ezen eszközre az üzembentartó több millió forint értékben ponyvát szerzett be. Kérdésem a ponyvabeszerzés elszámolására irányul. A ponyva, bár erre az autóra készült, bármikor leszedhető az autóról. Nem tudom eldönteni, hogy a ponyva tárgyi eszköznek minősül-e, mert bár több évig használja a vállalkozás, de önmagában (az autóra szerelés nélkül) semmire nem használható. Ugyanakkor nem értéknövelő beruházás az autón, hiszen nem csak és kizárólag adott autóhoz kapcsolódik, a leszerelhetősége miatt. Az is "gond", hogy e tehergépkocsi nem szerepel a tárgyieszköz-nyilvántartásban, hiszen nem áll a kft. tulajdonában. Nem számolhatom el bérelt tárgyi eszköz értéknöveléseként, hiszen a tehergépkocsi nem bérelt autó, üzembentartói joggal, előleg fejében használja a kft. A tulajdonjog az utolsó előleg megfizetése után lesz a kft.-é. A ponyvabeszerzés költség vagy beruházás? És ha beruházás, azt hogyan kell kimutatni (külön "eszköz" vagy értéknövelő)? Ha értéknövelő, hogyan tudom "ráaktiválni" a nem kimutatott tárgyi eszközre? Milyen leírási kulcsot használhatok?
Számviteli elszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A beszámolónk könyvvizsgálata során merültek fel az alábbi költségek, ráfordítások elszámolásával kapcsolatos következő kérdések. Abban kérem a segítségüket, hogy mi a helyes elszámolás költségnemek vagy ráfordítások között: – az ásványvíz-beszerzésnek, ha az védőitalként szolgál és ha nem védőital – a tevékenység jellegéből eredő kötelező védőoltás megvásárlásának – a dolgozók ellátása érdekében beszerzett különféle gyógyszereknek (láz- és fájdalomcsillapító, kötözőszerek stb.) – a foglalkozásegészségügyi szolgáltatás számlázott díjának – a társaság tulajdonát képező személygépkocsi után fizetendő cégautóadónak – a dolgozók év végi szja-bevallását készítő cég számlájának. Válaszukat és segítségüket előre is köszönöm.
Cascós esemény és egyéb költségek, levonható áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018.04.01-én Szolnoki Béla szakértő nagyon pontosan megválaszolta a Cascós esemény könyvelését. Egy új ügyfelem kérésére teszem fel Önnek az áfa visszaigényelhetőségére vonatkozó kérdésem. Céges személygépkocsi esetén visszaigényelhető-e a javítás számláján lévő áfa értékének 50 százaléka? Kérem, írja meg, az összes egyéb költséget is, amelynek az áfája visszaigényelhető céges személyautó vonatkozásában.
Lakáseladás adózása
Kérdés
Lakást vásároltam testvéremmel 1/2-1/2 tulajdoni hányaddal 2016-ban 12,5 millió forintért, eladtuk 2017-ben 13,8 millióért, nem vásároltam újabb ingatlant. A reám eső 6,9 millióból levontam 6,25 milliót, a különbözetet, azaz 650 000 forintot csökkentettem a vásárláskor kivetett 125 000 forint illetékkel (első lakáshoz jutó), az ügyvédi dij felével, 31 250 forinttal, a 493 750 forint után szja fizetési kötelezettségem 74 063 forint. Helyesen állapitottam meg az adóterhet? Az illeték összegének levonása mint szerzésre forditott kiadás bizonytalanított el. Köszönöm válaszukat!
Lízingelt autó értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. lízingel egy kamiont, melyet bérbe szeretne adni oly módon, hogy az üzembentartó a bérbe vevő lenne. Ennek alapján az értékcsökkenést ki számolhatja el? A kamion fenntartásával kapcsolatos költségeket ki viseli? A válaszát előre is köszönöm!
Szemüveget az igazgatónak! Éleslátás cégköltségre?
Cikk
Olvasónk a következőket kérdezte: „Egyik cégem igazgatója csináltatott egy monitoros munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveget – optometrista igazolást mellékelve – 426 840 forintért. Van-e felső határa az így vásárolt szemüvegnek, és milyen jogcímen könyvelhetem el (munkaszemüveg)? Lehet-e 100 százalékban költségként elszámolni, vagy adózni kell utána?” Nagy Norbert okleveles adószakértő válaszolt.
Költség, ráfordítás?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy egy kft. (mezőgazdasági tevékenységű) az alábbi kiadásait minek számolhatja el: – ásványvíz vásárlása a dolgozóinak (télen, nyáron, áfalevonási jog úgy tudom, nincs), – adomány telefonhívással (sms küldés), – parkolási díj (áfalevonási jog úgy tudom, nincs), – autópályadíj (áfalevonási jog úgy tudom, nincs). Köszönöm.
Általános képzés és költségei
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gazdasági társaság (mezőgazdasági tevékenységet folytat) egyik munkavállalója általános képzésen vett részt (kombájn használat) a cég tevékenységéhez kapcsolódóan. A költségekről a társaság nevére szóló számlát kaptunk, amely tartalmazza a képzés költségét és az étkezés költségét. A társaság áfaalany. Az lenne a kérdésem, hogyan számolhatom el a költségeket, az áfát le lehet-e vonni (étkezését gondolom nem), van-e külön adóvonzata az étkezésnek? Válaszát előre is köszönöm.
Nem vállalkozói tevékenység terhei
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem az alábbi kérdésben legyen kedves megosztani álláspontját velünk: Az adóév folyamán többször előfordult már, hogy társaság vállalkozó ügyfeleink olyan tételeket fizettek bankkártyával, melyek saját használati céljaikat szolgálták. Ez jellemzően akkor fordul elő, mikor valamelyik tulajdonos tag a cégben meggondolatlanul vásárol. Ezeket az összegeket mi nem vállalkozói tevékenységgel kapcsolatos kiadásra könyveljük, de nem vagyunk tökéletesen tisztában az adóterheivel. Az világos, hogy ezen tételek adóalap-növelő hatásúak társasági adóban. De ezen túlmenően is kellene legyen (szerintünk) valamilyen kapcsolódó jogkövetkezmény, hiszen az így könyvelt tétel fogyasztja a cég házipénztárát/bankját, vagyis tulajdonképpen kiveszi a tag ezt az összeget a társaságából (olyan kicsit, mintha osztalékot kapott volna). Kérdésem az, hogy pontosan hogyan járunk el helyesen az ilyen módon lekönyvelt tételek esetében? Állásfoglalását előre is köszönjük.
Bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértö! Ügyfelem magánszemélyként egy lakást bérbead magánszemélynek, költség-elszámolással adózik. Most vett a Balatonnál egy ingatlant, s idény jelleggel üdülöknek bérbe ad, adózhat-e a balatoni ingatlannál szobánkénti átalánnyal? Tehát a bérbeadásnál .. alkalmazhat-e kétféle adózási módot, vagy a turizmus esetleg nem bérbeadás?
Cégautóadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. személygépkocsikat ad bérbe. Van-e cégautóadó-fizetési kötelezettség az autók után? Esetleg mi van abban az esetben, ha költséget számolok el az autókra tekintettel? Válaszát előre is köszönöm!
Cégautóadó
Kérdés
Tisztelt szakértő! Magánszemély tulajdonos a társas vállalkozásában saját gépjárművét használja, nem vezet róla nyilvántartást. Eddig az üzemanyag és a javítás költsége is el lett számolva, azonban a cégautóadót a vállalkozás fizette meg. Jól gondolom, hogy útnyilvántartás vezetése mellett, a céges használat arányában számolható el költség, és az adó alanya a magánszemély mint tulajdonos? Vagy valamennyi költség elszámolható? Válaszát köszönöm, F. József
Szünetelés alatti épület-karbantartás
Kérdés
Tisztelt Szakértö! Ügyfelem jelenleg szünetelteti a vállalkozását, anno éttermet üzemeltetett, majd ezt a tevékenységi körét megszüntette, s fuvarozással foglalkozott. Az étterem ingatlan benne van a vállalkozásban. A kérdésem: szünetelés alatt az épület karbantartását elszámolhatja-e, s a karbantartás áfáját visszaigényelheti?
Őstermelő, majd családi gazdálkodó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdés megoldásában kérem segítségüket. 2017 novemberében alakult a családi gazdálkodás, a családi gazdálkodás vezetője év elejétől őstermelő volt, ő lett a családi gazdálkodó, a belépő két tag nem volt őstermelő és nem egyéni vállalkozó. Hogyan kell figyelembe venni a megalakulás előtti bevételeket és a költségeket? A családi gazdálkodás megalakulása előtti időszak kizárólag az év elejétől őstermelő eredménye? Vagy az egész évi összes bevétel és az összes költség osztható a tagok között három részre? A problémát számszerűsítve: csak őstermelő: 1 fő családi gazdálkodás (3 fő) 2017.01.01.-tól 2017.10.31-ig 2017.11.01-től 2017.12.31-ig bevétel : 58 248 e Ft bevétel: 8 206 e Ft (2 735 e Ft/ fő) költségek: 53 228 e Ft költségek: 12 031 e Ft (4 010 e Ft/fő) Az őstermelő-családi gazdálkodó összevontan : 2017 összes bevétele: 58 248 + 2 735 = 60 983 e Ft összes költsége: 53 228 + 4 010 = 57 238 e Ft adóalap : 3 745 e Ft A belépő két tagnál 1 275 e Ft veszteség keletkezett . Ha a fenti példa szerint vezetem le a bevételeket és a kiadásokat, akkor a tagok esetében képződött veszteség elszámolása hogyan történik 2018-ban? Köszönettel