881 találat a(z) költség cimkére
Egyéni vállalkozó 500 kilométer gépjármű gyed/gyes alatt
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozóként gyed és gyes alatt, 2017-ben egyáltalán nem végeztem keresőtevékenységet. A munkát egyszerűsített foglalkoztatás keretében egy magánszemély látja el. A kérdésem, hogy ezidő alatt van-e lehetőség a havi 500 kilométeres gépjármű-költségátalány elszámolására?
Magánszemély egyszeri lízingbe adása
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Van egy autó a nevemen, aminek az üzembentartója a párom. Az autót hitelből vásároltuk (amit közösen törlesztünk), és jelzálog kapcsolódik hozzá. Párom jelenleg egy barátjával közös vállalkozásban ügyvezető és tag is, és szeretné elszámolni a hivatali utakra eső üzemanyagfogyasztást a normák szerint, kiküldetési rendelvény alapján. Ehhez viszont – úgy olvastam a tájékoztatóban, hogy – saját tulajdonúnak kell lennie az autónak, vagy zárt végű lízing keretében kell nála lennie. Egyelőre az élettársi viszonyt bejegyeztetni nem akarjuk, tehát ez az opció nem lehetséges. Felmerült, hogy lízingbe adnám neki az autót – tekintettel arra, hogy bár az én nevemen van az autó is és a hitel is, azt közösen fizetjük, illetve ő a kezes. Viszont azt olvastam, hogy a pénzügyi lízing nyújtása engedélyköteles tevékenység. Tehát az a kérdéseim: Adhatom-e lízingbe az autót magánszemélyként? A lízingdíj lehet-e az a kamattal növelt összeg, amit ténylegesen fizet nekem a hitelembe? Harmadrészt pedig, hogy nekem magánszemélyként ez után hogyan kell adóznom? Jól értem-e, hogy így lehetségessé válik a normák alapján, kiküldetési rendelvénnyel számára a céges utak alatti fogyasztás elszámolása – ami így rendben bekerülhet a társasághoz költségként? A társaság felé kell-e, és ha igen, milyen dokumentummal azt, hogy "saját tulajdonú" az autó, ha ő lízingbe vevő? Köszönöm!
Tárgyi eszköz aktíváláskor figyelembe veendő
Kérdés
Tisztelt Cím! Számítógépes könyvelési és bérszámfejtési program használati jogának vásárlásakor a számlában megjelenő oktatás és beüzemelés költsége a program aktiválási értékébe beszámít-e, vagy külön mint oktatási költség kerüljön rögzítésre? Válaszukat előre is köszönöm
Anyag beszerzési értéke
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vitába keveredtem egy könyvvizsgálóval az anyagköltség könyvelése kapcsán. Én a beszerzési érték részének könyveltem a GLS futár költségét, ami az anyagvásárlás számla egy tétele volt. Szerintem a számviteli törvény 47. § (1) bekezdése is vonatkozik erre a gazdasági eseményre. Tehát egyértelműen hozzárendelhető volt az anyaghoz a fuvar. A könyvvizsgáló egyéb anyagjellegű szolgáltatásként könyveltetné a GLS költségét, a számlán lévő többi az anyag költség lenne. Ugyanez a könyvvizsgáló viszont a készlet értékénél elvárja, hogy a fuvarköltség is része legyen a készletnek. Véleményem szerint mindkét esetben az áru, illetve az anyag része a fuvar- vagy futárköltség. Ez az iparűzési adó alapjának megállapítása miatt is lényeges. Kinek van igaza? Ha a könyvvizsgálónak, akkor milyen rendelkezés alapján kell eltérően könyvelni a fuvart az anyag esetében az áruhoz képest? Köszönettel: Soltész Nóra
Otthoni iroda fenntartási költségének adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., aki a munkavállalóval kötött munkaszerződés szerint havi bruttó 360 ezer forint alapfizetést ad a munkavállalónak és ezen felül havi bruttó 20 ezer forintot az otthoni iroda fenntartására (ez így szerepel a munkaszerződésben), mivel ügynökként dolgozik, nem a kft. székhelyén. Kérdésem, hogy ebben az esetben a plusz 20 ezer forint, miként adózik? Ugyanúgy, mint az alapbér? Milyen esetben lehet erre az összegre költséget elszámolni? Tisztelettel: Papp Mónika
Mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó bevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő, a kérdésem az szja-bevallásra vonatkozik: Egyéni vállalkozó (nem rendelkezik őstermelői igazolvánnyal. csak mezőgazdasági tevékenységet végez: melyik szja-bevallási nyomtatványon (13 v. 12) számolja el a bevételeit és költségeit? Köszönöm válaszát.
Külföldi illetőségű társaság reklámadó-fizetési kötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Reklámszolgáltatást nyújt külföldi illetőségű társaság magyar adóalanynak. Külföldi adóalany kell, hogy regisztráljon a NAV-nál. Regisztrációval adószámot kap. De ugye a reklámszolgáltatást ő, mint EU-s adóalany fogja számlázni? Jól értem? Ebben a viszonyban EU-s partnerként kezeli majd a magyar adóalany. EU-s adószámmal köteles számlázni majd a külföldi partnere? Számlájára fel fogja tüntetni, hogy a reklámadó megfizetve. Így a magyar adóalanynak már nem kell reklámadóval foglalkoznia, és elismert költsége lesz a társaságiadó-törvény szerint is ez a reklámköltség? Köszönettel.
Nyugdíjasként dolgozó őstermelő a befizetett ehót költségként elszámolhatja-e?
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Családi gazdaságban ketten vagyunk tagok, mindketten öregségi nyugdíjasként végezzük ezt a tevékenységet. Adóbevallásunkat tételes költségelszámolás formájában készítjük, nem vagyunk egyéni vállalkozók, sem áfakörbe nem tartozunk, úgynevezett különleges jogállásúak vagyunk, vagyis kompenzációs felárra vagyunk jogosultak. Éves árbevételünk fejenként meghaladja a 8 millió forintot, vagyis tételesen adózunk. Jövedelmünk után negyedévente fizetjük a 15 százalék szja-t és a jelenleg 19,5 százalék (2017-ben 22 százalék) ehót . Az lenne a kérdésem, hogy a kettőnk részéről a negyedévente befizetett ehót a 2017. évi adóbevallás készítésekor költségként elszámolhatom-e? Azt tudom, hogy a 15 százalékos szja-t nem számolhatom el, de az ehóról nincs egyértelmű tudomásom. Várom szíves válaszukat: Csík Józsefné Szolnokról
Alkalmazott költségeinek tovább számlázása
Kérdés
Az anyavállalat (svájci székhelyű cég) részére tovább számlázzuk a nálunk állományban lévő foglalkoztatott munkabérét, járulékait és egyéb költségeit. Ezt az áfa-bevallásban a EU-n kívüli szolgáltatás sorban jelentjük. Helyesen járunk el, hogy számlát állítunk ki róla? Ha nem, mi lenne a helyes eljárás?
Szabadalom – magánszemély vs. cég
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. személyesen közreműködő tagja kifejlesztett egy új terméket, melynek költségeit a cégben számolták el. A költségek év végén befejezetlenként kerültek kimutatásra. Aktiválásra még nem került sehogy sem. Elkészült egy prototípus, mellyel kapcsolatosan a magánszemély tag szeretné elindítani a szabadalmaztatást. Ennek költségeit a cégből szeretné finanszírozni, de magánszemélyként ő szeretne a szabadalom tulajdonosa lenni. Kérdéseink: 1.) Van-e erre lehetőség? 2.) Mi történik ebben az esetben a már elszámolt költségekkel (amelyek befejezetlenként vannak kimutatva)? 3.) Kell-e aktiválni tárgyi eszközként a prototípust? Ha igen, akkor az eddig elszámolt költségek értékén, ami így nem K+F lesz, hanem eszköz? 4.) Hogy fog adózni a feleknél, ha a szabadalommal kapcsolatosan a magánszemély felhasználási jogot értékesít a cégnek annak érdekében, hogy a cég gyárthassa és értékesíthesse a terméket? Várom segítő válaszukat minden érintett terület és adózási kötelezettség tekintetében!
Ingatlant értékesít? Velünk kiszámolhatja fizetendő adóját!
Cikk
Az ingatlan értékesítéséből származó jövedelmet úgy kell meghatározni, hogy bevételből le kell vonni azokat a kiadásokat, amelyek az eladott ingatlannal összefüggésben az eladónál igazoltan felmerültek. Az Adózóna kalkulátorával kiszámolhatja e jövedelme utáni adóját.
Egyéni vállalkozó év végi készlete
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a pénztárkönyvbe be kell-e vinni az év végén elkészített alapanyag leltár értékét (vállalkozói jövedelem hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó esetén)? Ha igen, akkor hogyan? Következő évben ezzel a készletértékkel mi a teendő? A személyi jövedelem bevallásban a 13-03 49. során az éves beszerzési költséget csökkenteni kell a leltár értékével? Ha az egyéni vállalkozó kivétet nem számolt el (nem fizetett maga után 15 százalék szja-t), de a kötelező járulékokat megfizette maga után, akkor ezek elszámolt költségnek minősülnek? Válaszát előre is köszönöm!
Vagyonkezelői szerződés
Kérdés
Önkormányzati tulajdonú közhasznú nonprofit zrt. vagyunk. Az önkormányzat vagyonkezelésbe adja az önkormányzat tulajdonában lévő építményeket a vagyonkezelői jog a földhivatalnál bejegyzésre kerül. - műemlék épületekre is érvényes ez az eljárás? - működési költségünkre adhat az önkormányzat közfeladat ellátásáért támogatást? Elszámolható-e ennek a támogatásnak a terhére egyéb költség? (Például őrzés, takarítás.) Ebben az esetben önkormányzattal való elszámolás csak pénzügyileg történik (bérleti díj bevételekből fedezzük az éves kiadásokat /üzemeltetés, karbantartás /Év végén számolnánk el az önkormányzattal. Elég vsak pénzügyileg elszámolni?
Munkaruha megbízási jogviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Házi beteggondozást végző egyéni vállalkozó megbízási szerződéssel alkalmaz gyógytornászt, betegápolót, elszámolható költség-e a vállalkozó részére, ha a megbízottaknak munkaruhát biztosít (például nővér köpeny, póló, nadrág...). Köszönöm a segítséget.
Tv-előfizetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég olyan Telekom-szerződést kötött, amely a telefon, internet és a tv-előfizetés szolgáltatásokat is tartalmazza. Ezekből a tv-előfizetés is elszámolható a kft. költségeként Köszönettel