667 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére
Ingatlan-bérbeadás és rezsiköltség számlázása Kérdés
Ügyfelünk a bérleti díjat tárgyi adómentesen számlázza. A rezsi öltségek áfáját visszaigényli, és áfásan számlázza tovább a bérlőnek. Helyesen jár el?
Egyéni vállalkozó magánszemélykénti ingatlan-bérbeadása – számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kataalany egyéni vállalkozó magánszemélyként ingatlan-bérbeadást végez egyrészt magánszemélynek, másrészt vállalkozásnak. Kötelező-e számlát kiállítania a magánszemély részére akkor, ha a magánszemély nem kér számlát? Milyen dokumentummal kell igazolnia a bérleti díj átvételét előző esetben? Helyesen jár-e el akkor, ha a vállalkozó bérlője részére a saját kataalany egyéni vállalkozása adószáma alatt ad a bérleti díjról számlát? Segítségüket köszönöm.
Magánszemély ingatlan-bérbeadása – szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély lakásokat és garázst ad bérbe. A jövedelem – mint szja-alap – megállapítása során a bevétellel szembeállítja az Szja tv. által megengedett kiadásokat, többek között az ingatlanok értékcsökkenését is. Kérdésem az, hogy a bérbeadásból származó jövedelemadó alapjának megállapítása során a három ingatlan bevételeit és a bevételt csökkentő tételeket összegezheti-e? (Az ingatlanonkénti esetleges negatív adóalap csökkentheti-e a másik ingatlan bérbeadásánál keletkezett pozitív adóalapot?) Válaszukat köszönöm.
Bérbeadás vállalkozás mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozás mellett bérbe adná kft.-nek ingatlanját egy vállalkozó. Úgy tudom, hogy mivel van adószáma, csak adószámos magánszemélyként teheti ezt meg. A 19T101E bevalláson kellene bejelenteni, viszont nem találom, melyik sorát kell a dokumentumnak kitölteni ehhez, természetesen a tárgyi mentességet is jelölve az áfa szempontjából. A bérbeadást számlázná, a rezsiköltségekről számviteli bizonylatot állítana ki. Ebben az esetben a 1953-as bevallásban csak a bevétel-költségelszámolást szabad alkalmazni? Vagy emellett a 10% költségelszámolás is lehetséges? Év közben lehet, hogy ha magánszemélynek adja ki az ingatlant a vállalkozás, akkor a 10% költséglevonást alkalmazza, az előlegnél viszont utána vállalkozásnak másik verzióval adja ki az ingatlant? Év végén természetesen csak az utolsó verzió szerint vallja be a költségeket? Köszönettel.
Közös tulajdonú lakás bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lakás tulajdonosa két magánszemély (szülő és lánya). A lakást 2018-ban vásárolták, felújították, és 2019-ben bérbeadták. A számlák egy része a szülő, más része a lánya nevére szól. Sőt, néhány számlán nem a bérbeadott lakás címe szerepel, hanem a lakóhelyük címe. A bérleti szerződésen csak a szülő neve szerepel mint bérbeadó. Kérdéseim a következők: - Elszámolhatók-e a 2018. évi felújítási számlák a 2019. évben? - Problémát jelent-e, hogy a költségszámlákat nem mindig ugyanarra a névre, illetve címre állították ki? - Az értékcsökkenés100%-ban elszámolható-e, ha csak az egyik tulajdonos a bérbeadó? - A vagyonszerzési illeték, ügyvédi költség, értékbecslés, hirdetési költség elszámolható-e? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
A bérbeadó egy kft., a bérbevevő újonnan alakuló kft., amelynek még nincs adószáma. A kauciószámlát hogyan lehet kiállítani? Megoldás az, hogy a leendő ügyvezető magánszemély részére kerül a számla kiállításra, majd ha a kft. megalakul, sztornózzuk ezt a kauciószámlát, és kiállítjuk a kft. nevére? A bérbeadó a kauciót áfásan állítja ki, ezért szükséges a számla.
Ingatlan-bérbeadás II. Kérdés
https://adozona.hu/kerdesek/2019_8_22_Ingatlan_berbeadas_yvu Tisztelt Szakértő! A tulajdonosok mint magánszemélyek nem váltottak ki az adószámot az ingatlan-bérbeadásra. Jól gondoljuk, hogy ha a szolgáltatókkal a közüzemi szerződéseket visszaíratják a saját nevükre és a díjakat mint magánszemély számlázzák tovább az új bérlő nevére, akkor ki kell váltaniuk az adószámot? Vagy megtehetik azt, hogy egy sima számviteli bizonylaton, adószám nélkül továbbszámlázzák a rezsidíjakat?
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely tevékenységét jelenleg nem folytatja. Ételkiszállítással foglalkozott, melyhez az ingatlant a kft. tulajdonosaitól bérelte, tehát az ingatlan nem a kft. tulajdona, viszont az ingatlanban található gépek és berendezések a kft. tulajdonában vannak. Most ezt az ingatlant (mivel nem folytatja a tevékenységét) bérbe adná. Magát az épületet a kft. tulajdonosai mint magánszemélyek adnák az új bérlőnek bérbe, a kft. pedig az ingatlanban lévő gépeket adná bérbe az új üzemeltetőnek. Kérdésünk az, hogy az ingatlanhoz kapcsolódó közüzemi díjakat, amelyek a kft. nevén vannak, a kft. továbbszámlázhatja-e az új bérlőnek? A kérdés azért merült fel, mert így, ebben a formában a kft.-nek végülis nem lesz köze az ingatlanhoz, csak a benne lévő gépekhez.
Katás vállalkozás ingatlan-bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíveskedjék tájékoztatni, hogy katás vállalkozás ingatlan-bérbeadás esetén hogyan adózik. Köszönettel.
Ingatlanok bérbeadásának, egyéb hasznosításának alapvető szabályai Cikk
A lakóingatlanok hosszabb-rövidebb időre történő hasznosításának legelterjedtebb módozatai a tartósabb jellegű bérbeadás, de egyre gyakoribb a rövidebb távú, leginkább turisztikai célú hasznosítás, szálláshely-szolgáltatás (fizető-vendéglátás). A Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) információs füzetben részletezi ezen hasznosítási formák adózási lehetőségein túl a termőföld bérbeadására vonatkozó szabályokat is.
Ingatlan-bérbeadás olyan magánszemélyként, aki katás egyéni vállalkozó is Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan bérbeadásával kapcsolatosan merült fel az alábbi kérdésem. Adott egy magánszemély, aki (nem mellékesen) mellékállású katás egyéni vállalkozó is. Az ingatlanján lévő épületrészeket szeretné bérbe adni, melyek egy részét ő hasznosítja, mint egyéni vállalkozó, egy másik épületrészt azonban egy kft. (amelyben tulajdonosi részesedése is van msz-ként) bérelné. Katásként ingatlan-bérbeadást nem végezhet, illetve ingatlan bérbeadásával foglalkozó egyéni vállalkozó nem lehet katás, az egyértelmű. Első kérdésem: folytathat-e ingatlan-bérbeadást magánszemélyként az ahhoz kapcsolódó szabályokkal (áfamentesség, 10% költséghányad, kifizetői adómegállapítás)? A bérbeadást mindenképp magánszemélyként szeretné végezni, hiszen ő az ingatlan tulajdonosa. Ha igen, információim szerint, mivel egyéni vállalkozó, be kell jelentenie az ingatlan-bérbeadást, mint tevékenységet, hiszen adószámmal rendelkezik. Feltételezem, ezt a T101E nyomtatványon, abban a rubrikában tudná megtenni, ahol azon tevékenységeket kell felsorolni, amelyeket nem egyéni vállalkozóként végez (megjegyzem ÖVJT kódot nem találtam az ingatlan-bérbeadásra). Mit kell ebben az esetben a nyomtatványon megjelölni? Egyáltalán jól tudom, hogy be kell jelenteni? S ha a tevékenységet magánszemélyként folytatja, véleményem szerint számviteli bizonylatot kellene kiállítania. Vagy számláznia kellene, mert rendelkezik adószámmal (de hát nem azt a tevékenységet végezné...)? Számomra nem egyértelmű. Hogy jár el helyesen?
Bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó az önkormányzattól bérel üzlethelyiséget, ahol szépségszalont szeretne üzemeltetni. Ő mint kozmetikus és két fodrász (akik szintén katás egyéni vállalkozók, tehát nem mint alkalmazottak). A szalonba minden berendezést ő biztosít a fodrászok részére. Ilyen esetben ez eszközhasználati díjnak számít vagy ingatlan-béradásnak? Mi szerepeljen a számlán? Segítségét előre is köszönöm!
Magánszemélyes adószám melletti vállalkozás Kérdés
Tisztel Szakértő! Ingatlan-bérbeadással foglakozó magánszemély (magánszemélyes adószámmal rendelkezik) katás vállalkozást szeretne indítani, más tevékenységre. Ebben az esetben új adószámot fog kapni, vagy meg kell szüntetni a magánszemélyeset? Alanyi mentesként indulna – az áfahatárba be kell számítani majd a bérbeadásból származó bevételét is? Ha igen, akkor ezt a kata indulásától kell összevonni, vagy már az eddig (01. 01-jétől) származó bérbeadási bevételét kell hozzáadni a katás bevételéhez és így figyelni a mentesség határát?
Ingatlan-bérbeadás üzletszerűen? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ingatlan-bérbeadással kapcsolatos kérdésben kérem állásfoglalásukat: Egy magánszemély 3 ingatlannak a tulajdonosa, melyből kettőt hosszú távú (nem AirBNB jellegű) bérbeadással, adószám nélküli magánszemélyként, áfa nélkül hasznosít, egyet sajátként lakik. Ez a magánszemély további 5 lakást kíván megvásárolni és szintén hosszú távú bérbeadással (a bérleti szerződések 1 évesek) hasznosítani. 1. Adózhat-e ez a magánszemély a 7 kiadandó lakása után továbbra is adószám nélküli magánszemélyként 10%-os költséghányad alkalmazásával, 15%-os szja-val önálló tevékenységből származó jövedelemként az összevont adóalap részeként, vagy ez a 7 lakás már kimeríti az "üzletszerűség fogalmát" és másképpen szükséges adóznia? Ha utóbbi, akkor mi a helyes eljárás? 2. A bérbeadás mellett, attól függetlenül lehet-e ez a magánszemély mellékállású egyéni vállalkozó kata adózással más tevekénységre (itt majdnem eléri a 12 millió forintos maximális keretet)? Köszönettel.
Elhatárolt kapott támogatás elszámolása Kérdés
Egy kft. pályázati pénzt nyert épületre és gépekre. A kft. ingyen bérbe adta az épületet és a gépeket is, mielőtt letelt volna a 3 év, illetve mielőtt még a támogatást jóváhagyta volna a bizottság. A kft. elszámolta az értékcsökkenést és a halasztott bevételt feloldotta. A NAV-ellenőrzés kifogásolta ezen eljárást, és a jegyzőkönyvben azt írta, hogy az értékcsökkenést és a kapcsolódó feloldott halasztott bevételt el kellett volna határolni. A kft. ezt megtette. Közben a kft. megkapta az engedélyt, és most már számláz bérleti díjat a bérlőnek. Kérdés az, hogy a cég a NAV-jegyzőkönyv alapján visszakönyvelt (elhatárolt) halasztott bevételt mikor oldhatja fel, illetve már feloldhatja-e 2019-ben? Köszönettel: Négyökrüné