150 találat a(z) ingatlan értékesítése cimkére

Ingatlannal rendelkező cég üzletrészének értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ingatlannal rendelkező kft. egyszemélyes tulajdonosa értékesíteni szeretné cégét. Ennek adó-, illetve illetékkötelezettségéről szeretnék információt. A választ köszönöm.

Ingatlanértékesítés számlázási kötelezettsége Kérdés

Jogi személy eladja a résztulajdonában lévő külterületi ingatlant. Nem választja az áfás értékesítést. Kötelező-e számlát kiállítania az ügyletről, vagy elegendő bizonylat az adásvételi szerződés?

Ingatlan áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság lakásokat épített, mely lakások használatba vételi engedélyét az idén kapta meg. A kérdésem az, hogy ha ezeket az ingatlanok értékesíti egy másik társaság felé, 5%-os áfakulccsal, fordított adózással megteheti-e? Illetve, ha az új tulajdonos társaság magánszemélynek értékesíti, alkalmazhatja-e az 5%-os kulcsot (természetesen 2 éven belül)? Mi a helyzet akkor, ha nincs még használatbavételi engedély és így értékesíti a társaság a másiknak? Köszönöm a választ előre is.

Katás egyéni vállalkozó ingatlanértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó ingatlannal rendelkezik az egyéni vállalkozásban, amit még a nem katás időszaka alatt vásárolt. Alanyi mentes a vállalkozó. A kérdésem az lenne, ha értékesíteni akarja az ingatlant, akkor ez beleszámít-e a katás bevételébe? Ha nem számít bele, akkor bármi külön adófizetés terheli-e ezzel kapcsolatban? Egy 20 milliós ingatlanról lenne szó, tehát a katás bevételét semmiképp sem terhelhetné. Ki kell-e lépnie a katából előtte? Mi lenne a legoptimálisabb? Várom válaszukat!

Bánatpénz Kérdés

Egy ingatlan megvásárlásához pályázatot írtak ki, ahol a pályázat feltétele volt a bánatpénz befizetése. A nyertes pályázó 2018. 07. 25-én a bánatpénzt befizette, így ez a vételár részévé vált. 2018. 08 hónapban az adásvétel megtörtént. Kérdések: 1. 2018. 07. havi áfateljesítéssel ki kell-e állítani egy számlát áfásan a bánatpénzről és augusztusi teljesítéssel a teljes vételáról a számlát, amiből levonjuk a bánatpénzt? 2. Az ingatlan értékesítője nem jelentkezett be az áfakörbe az ingatlan értékesítésére. Így lesz áfás (telek) és áfamentes (ingatlan)értékesítés is. Ez befolyásolja-e a bánatpénzáfa-kiállítását? Mi a helyes számlázás, különös tekintettel a teljesítés dátumára? Válaszukat előre is köszönöm.

Telekértékesítés adózása magánszemélynél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni. Ügyfelem az idei évben egy telket értékesítene nyereséggel. A telek 100%-ban az ő tulajdona, azonban a tulajdoni részesedéseket különböző időben szerezte. 25%-ot 2000-ben, másik 25%-ot 2007-ben, a maradék 50%-ot pedig 2015-ben. Szeretném kérdezni, hogy ilyen esetben hogy számítandó az eladás utáni nyereség személyi jövedelemadója. Kérem, indoklását legyen kedves egy tetszőleges számpéldán bemutatni szíveskedjen. Köszönöm válaszát. Tisztelettel: Bakonyi Eszter

Katás ingatlan- és tárgyieszköz-értékesítése Kérdés

Tárgyi mentes tevékenységet folytató katás egyéni vállalkozó ingatlanát (telephely) és tárgyi eszközeit értékesíti. Az árbevéte átlépi a 8, illetve a 12 millió forintos értékhatárt. Kérdésünk: a tárgyi eszköz és ingatlan értékesítése áfaköteles-e és ezután mint katás kell-e adózni? Köszönöm a segítségüket.

Jövedelem ingatlanértékesítésből: így kell bevallani Cikk

Hogyan kell meghatározni a jövedelmet az ingatlan, illetve az ingatlanra vonatkozó vagyoni értékű jog 2017. évi átruházása esetén? Mutatjuk.

Örökölt ingatlan – értékesítés, vásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkatársam és testvérei 2013-ban édesapjuktól örökölték egy ingatlan felét. 2015-ben édesanyjuk odaajándékozta saját részét is, így a három gyermek lett az ingatlan tulajdonosa. Ezt az ingatlant sikerült 2017-ben értékesíteniük 30 millió forintért, egyenként tehát 10 millió forintért. Munkatársam a rá eső 10 millió forintból szintén 2017-ben vett egy telket, építkezés céljából. Kérdésem: hogyan és melyik soron kell ezt a 2017. éves szja-bevallásban elszámolni? Előre is nagyon köszönöm értékes válaszukat.

ingatlanértékesítés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság átalakulással jött létre az új áfatörvény hatálya alatt. Az átalakulás során a kivált kft.-be került ingatlanok értéke 20.millió forint volt a végleges vagyonmérleg szerint. A kft. az ingatlanok értékesítésére vonatkozóan bejelentkezett az áfa hatálya alá, ami óta már eltelt kilenc év. 1. Kérdésem az, hogy ha év végén a lakóingatlannak minősülő ingatlan vonatkozásában a kft. megszüntetné az értékesítés adókötelessé tételét, és a következő évben az ingatlanok közül értékesítené bekerülési értéken 5 millió forint értékű lakóingatlannak minősülő ingatlanrész, úgy az értékesítéssel egyidejűleg keletkezik-e a kft.-nek áfafizetési kötelezettsége, és az milyen összegű lenne? A kiválás óta ekkor már 9 év eltelt. 2. Amennyiben 2018. év végén a kft. a lakó- és lakóingatlannak nem minősülő ingatlanokra vonatkozóan megszüntetné az értékesítés adókötelessé tételét, úgy keletkezne-e ezzel kapcsolatban áfafizetési kötelezettsége kizárólag azon ok miatt, hogy az ingatlanok kiválással egyidejűleg kerültek a kft. tulajdonába, és az átalakuláskor nem keletkezett áfafizetési kötelezettsége a kft.-nek, és az átalakulás óta még csak 9 év telt el? A kft.kizárólag áfás tevékenységet végez az átalakulás óta. Köszönöm válaszukat.

Ingatlanértékesítés alanyi mentesként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes vállalkozás két évnél idősebb ingatlant értékesít belföldi áfaalany részére. Az áfatörvény 193. § (1)a) pont szerint tárgyi eszközként használt termék, illetve beépített ingatlan és ehhez tartozó földterület értékesítése esetén nem járhat el alanyi adómentes minőségében. Ezen ügylet az áfatörvény 86. § j) pontja alapján mentes az adó alól, vagy az alanyi adómentes adózó a 88. § (1)a) pontja szerint adókötelessé tételt is választhat (tárgyévet megelőző év utolsó napjáig bejelentve)? Ha adókötelessé tételt választhat, akkor a fenti ügylet esetén a 142. § (1) e)pontja szerint a fordított adózás szabálya érvényes? Köszönettel: Fischer T.

Ingatlan áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" és "B" cégek tevékenysége ingatlanforgalmazás, fő szabályszerint áfamentes, nem választották az adókötelessé tételt. A "B" cég "A" cégtől vásárolt 12 db lakóingatlant 2017-ben, a jogerős használatbavételi engedélyek jóval régebbiek 2 évnél, semmilyen átalakítás, felújítás nem történt, semmilyen bérbeadási tevékenységet nem végeztek. A "B" cég 2017-ben el is szeretné adni ezeket. A kérdésem, hogy a "B" cég szintén áfamentesen tudja-e értékesíteni, tekintettel arra, hogy nem választotta az adókötelessé tételt. Válaszát előre is megköszönve tisztelettel: Könyvelő

Ingaltanértékesítés – áfaarányosítás Kérdés

Tsiztelt Szakértő! Egy cég év elején nagy értékű ingatlant értékesített áfamentesen, az ingatlan után a le nem vonható áfát arányosítással megállapították, ellenőrizték is, ebben az időszakban a levonható áfát visszaigényelték. Kérdésem, hogy a vállalkozás egyébként adóköteles értékesítést végez, de a fenti adómentes értékesítése miatt kell-e az arányosítás miatt levonási hányadot megállapítani és aszerint megállapítani a visszaigényelhető áfát?

Ingatlan Kérdés

Egy kft. ingatlant vásárolt 2002. 02. 25-én. Az ingatlan értéke 65 millió és az áfa levonható volt 16 250 e értékben, amelyet le is vont. A kft. adóköteles tevékenységet végzett. 2017. 10. hóban értékesíti ezt az ingatlant 95 millió forintért. Az ingatlanértékesítésre nem jelentkezett be az áfakörbe, tárgyi mentes maradt. Hogyan alakul a fizetendő áfa összege? Válaszukat várva köszönettel.

Ingatlanértékesítés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk fuvarozással, ingatlan-bérbeadással foglalkozik, és áfaalany. 2012-ben vásároltunk egy félkész üdülőingatlant adóalany cégtől, fordított áfafizetéssel. Az ingatlan építését befejeztük, az építésnél áfás számlákat számoltunk el. 2014-ben kaptunk rá használatbavételi engedélyt. A jövő évben szeretnénk értékesíteni nem adóalany részére. Külön ingatlan értékesítésére adókötelessé tételt nem választottunk. Lehetséges-e az áfamentes értékesítés, ha nem, milyen áfafizetési kötelezettség keletkezik?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink