hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milyen ellátásokra tarthat igényt az apa az anya halála esetén?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A gyermekszületés öröm, azonban előfordulhat (szerencsére nem gyakran), hogy a szülés során komplikációk merülnek fel és az édesanya elhalálozik. Azt vesszük most végig, hogy egy ilyen szomorú esetben az apa milyen ellátásokra lesz jogosult gyermeke után.

Mint ismeretes, a csecsemőgondozási díj egy olyan egészségbiztosítási pénzbeli ellátás, amelyet nagyon ritka kivételtől eltérően, csak az anya igényelhet. Alapvetően csecsemőgondozási díjra az a szülő nő jogosult, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke

♦ a biztosítás tartama alatt, vagy
♦ a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül születik, vagy
♦ a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül születik.

Tehát elsősorban az anya veheti igénybe a csecsemőgondozási díjat, néhány kivételtől eltekintve. Ilyen kivétel: a szülő nő helyett csecsemőgondozási díjra jogosultságot szerezhet a csecsemőt gondozó vér szerinti apa, ha a gyermeket szülő nő meghal (az elhalálozás napjától). Elképzelhető, hogy az anya akár már a várható szülés előtt 28 nappal kérte a csedet, vagy szüléstől kapta egy ideig, és a csed folyósítása alatt hunyt el. Mivel a csed 168 napig jár, az anya jogán kapott időszakot ebből levonva, a maradék napokra jár majd apának is az ellátás. Amennyiben az anya semmit sem vett még igénybe, mert a szülés során hunyt el, és azzal a nappal kérték volna az ellátást is, akkor ettől a naptól kaphatja az apa a csedet. Természetesen abban az esetben, ha a fent már említett jogosultsági feltételekkel rendelkezik.

A kitöltött kérelmet az apának saját munkáltatójánál kell leadnia, amennyiben munkaviszonyban dolgozik. Ha egyéni vállalkozó vagy őstermelő, akkor a székhelye szerint illetékes kormányhivatalnak az egészségbiztosítási pénztári feladatkörében eljáró, megyeszékhelyen működő járási hivatalánál, illetve a fővárosban Budapest Főváros Kormányhivatala XIII. Kerületi Hivatalánál nyújthatja be kérelmét.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a gyermekgondozási díjat és a családtámogatási ellátásokat ki és miként kaphatja meg abban az esetben, ha az anya meghal!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink