1357 találat a(z) gyed cimkére
Ilyen következményekkel jár a fellebbezés megszűnése a társadalombiztosítási ügyekben Cikk
2020. március 1-jével számos hatósági ügyben – beleértve a nyugdíj, és egészségbiztosítási hatósági ügyeket is – megszűnt a hatósági határozatok elleni fellebbezés, azaz megszűnt a közigazgatáson belüli jogorvoslati jog, erre tekintettel 2020. március 1-jétől a jogorvoslatra csak közigazgatási perben kerülhet sor. Mit is jelent ez a gyakorlatban? Az alábbi cikkben erre kérdésre vonatkozóan keressük a választ.
Csed-gyed maximum vállalkozónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megerősítést szeretnék kérni csed-gyeddel kapcsolatos gondolatmenetre. A dolgozó határozott idejű munkaviszonya 2020. augusztus 31-ével megszűnik. Úgy szeretné, ha 2021. február körül szülne. Ha 2020. december 1-jétől egyéni vállalkozást indítana, s abban 322 ezer forint kivétet számolna el, 2021 januárjában, a szülés előtti 28 nappal pedig megigényelné a csedet, akkor megkapja a gyed maximumot. Ha nem lenne kivét, hanem csak a minimálbér után fizetné meg a járulékokat, akkor pedig a csed-gyed alapja a minimálbér másfélszerese (2020-ban 241 500 forint) lenne? Ha esetleg a két jogviszony (munkaviszony és egyéni vállalkozói) közötti időszakban bejelentkezik a munkaügyi központba s álláskeresési járadékot kap, az ez esetben sehol nem fog beszámítódni? Segítségét köszönöm!
Gyed mellett egyszerűsített foglalkozás ugyanannál Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ha teljes idejű munkaszerződéssel rendelkező munkavállaló gyeden van, vállalhat-e ugyanannál a munkaadónál egyszerűsített foglalkoztatással munkát a gyed ideje alatt? Válaszát előre is köszönöm!
Gyed-táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem a következő ügyben állásfoglalását! A dolgozó 2017. 08.15-én állt munkaviszonyba a társasághoz. 2019. 05. 24-én született meg az első gyermeke, jelenleg a dolgozó gyed-en van. Kizárólag telefonon, szóban jelezte 2020.02.21-én, hogy szeretné a fizetés nélküli szabadsága megszakítását, és ismételt terhessége miatt már táppénzen is van 1 hete, anélkül, hogy egyetlen napot is dolgozott volna. Lehetőségünk így nincs a felgyülemlett szabadság kiadására. Kérdésem, hogy a szóban jelzett fizetési nélküli szabadság megszüntetés jogos-e? Szükséges-e erről bármilyen írásban jelzett nyilatkozat? Köteles-e a munkáltató visszamenőleg figyelembe venni a fizetés nélküli szabadság megszüntetésének jelzését? Kaphat-e táppénzt abban az esetben, ha nincs írásos dokumentum a fizetés nélküli szabadságának megszüntetéséről, és nem is szünteti meg hivatalosan, és mellette a gyed-et folyamatosan kapja? Segítségüket előre is köszönöm!
Ellátási alap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adva van egy kismama, aki jelenleg gyedben részesül mellette fennál a jogviszonya munkahelyével, de fizetés nélküli szabadságon van. Egyéni vállalkozást indítana kata adózással, amelynek adója a munkavégzési kötelme nélkül 50 000 forint lenne. Mely jövedelmek képzik az ellátás alapját amennyiben megszületne a 2 babája még a gyes folyósítása alatt, de még szülési szabadságon lenne?
Gyed mellett katás egyéni vállalkozó Kérdés
40 órás munkaviszonnyal rendelkezem, ahonnan 2018 év elején jöttem el csedre, majd gyedre. A gyed időszaka alatt munkavégzés céljából katás egyéni vállalkozást indítottam 2019. február hónapban. Ekkor történt vállalkozói bejelentkezésemben mint munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozást jelöltem be, s így 25 000 Ft/hó katát fizettem. Most viszont most úgy értelmezem, hogy a gyed mellett legalább 50 000 Ft/hó kata-fizetési kötelezettségem lett volna. Ha ez így van, akkor ezt utólag tudom módosítani, s a fizetési kötelezettségemet rendezni? A másik kérdésem, hogy a gyed 2020. február hónapban jár le, viszont 2019. október hónaptól gyermekem állami bölcsődébe jár. Egyéni vállalkozásban továbbra is végzem a munkát, megfizetem az 50 000 Ft/hó kata összeget, de volt munkahelyemre nem mentem még vissza dolgozni, mert nem tudja a 6 órás munkát biztosítani, csak a 8 órásat. A gyed folyósításakor elismerik az egyéni vállalkozásban végzett munkát, vagy visszakövetelik tőlem a gyed összegét visszamenőleg 2019. október hónaptól? Köszönöm előre is segítő választ.
Egyszerűsített foglalkoztatott kismama szülés utáni pénzbeli ellátásai Cikk
Az egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozókra speciális szabályok vonatkoznak, ezért érdemes megvizsgálni, mi történik akkor, ha ezen keretek között munkát vállaló nő várandós lesz, milyen pénzbeli ellátásokra lesz jogosult.
Biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem tájékoztasson, hogy az adott állapotban (számmal jelölöm a különböző eseteket, amire választ várunk) milyen járulékfizetési kötelezettsége van az adott gazdasági társaságnak, adott személy után. Egy kft. munkaviszonnyal foglalkoztatott egy személyt, aki gyermeket szül, gyást, gyedet kap és fizetés nélküli szabadságon van. 1. Gyed és fizetés nélküli szabadság alatt, a fizetés nélküli szabadságot adó kft. egyik többségi tulajdonosa lesz, és megbízási jogviszony keretében ellátott ügyvezetője. 2. Gyed lejár és gyest kap, továbbra is a kft. egyik többségi tulajdonosa és a társasági szerződés szerint a megbízási jogviszonnyal az ügyvezető. 3. Megváltoztatják a társasági szerződést és az ügyvezetés munkaszerződés keretében végzi tovább. Ekkor lehet x órában munkaszerződést kötni az ügyvezetésre, és y órában a kft. által nyújtott adott szolgáltatás végzésére másik munkaszerződést bizonyos munkakörrel. Az x+y nem éri el a heti 40 órát, de ez teljesen életszerű, a kft. csak pár órában nyújt szolgáltatást egy héten. Ez így lehetséges? Köszönettel: Boros Zsanett
Szocho-kedvezmény a gyed megszűnése után Kérdés
Tisztelt Adózóna! A munkavállaló (apa) gyedet igényelt 2017-ben, és igazolást kért a Kormányhivatal Egészségbiztosítási szervétől, mely alapján szocho-kedvezmény lett érvényesítve a járulékbevallás során. A gyed lejárta után a gyest a feleség igényli. Az apánál meddig lehet a szocho-kedvezményt igénybe venni?
Gyed nagyszülőknek és nevelőszülőknek: 2020. évi változások a gyermekgondozási díjban Cikk
Idén január 1-jétől bővült az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak köre egyrészt az örökbefogadói díjjal, másrészt a gyermekgondozási díjon belül a nagyszülői gyermekgondozási díjjal, és a nevelőszülői gyermekgondozási díjjal.
Passzív csed Kérdés
A családi adókedvezmény érvényesíthető a passzív csed, gyed folyósításakor? Már nem biztosított a munkavállaló.
Passzív gyed Kérdés
A dolgozó határozott idejű munkaszerződése lejár a csed folyósítása alatt, passzív jogon folyósítom tovább. Biztosítása megszűnt, így gyedre ugye már nem jogosult? Vagy passzív jogon folyósítom azt is tovább, míg új munkahelyet nem talál? Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlanbérbeadás, osztalék után fizetendő szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy apa gyeden van. Gyed alatt munkaviszonyból származó jövedelmet nem vesz föl. Egyéb összevonandó jövedelme keletkezik hosszú távú ingatlanbérbeadásból: összege bruttó 700 ezer forint/hó. Az ingatlanbérbeadásból származó jövedelme után kell-e neki szociális hozzájárulási adót is fizetni az szja mellett. Ha osztalékot vesz föl a fenti ingatlanbérbeadásból származó jövedelemmel csökkenthető-e az osztalék után fizetendő szociális hozzájárulási adója.
Gyed, gyes alatti cafeteria Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató úgy döntött, hogy a gyeden, gyesen lévő munkavállalóinak is ad cafeteria juttatást (SZÉP-kártya, vendéglátás). A kérdésünk az lenne ezzel kapcsolatban, hogy az már diszkrimináció, ha azt mondja a munkáltató, hogy a fizetés nélküli szabadság 1. évében adja ezt a juttatást, a 2. és 3. évében pedig már nem? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Mire lesz jogosult az anyuka? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkavállalója (jogviszonya 2014-ben kezdődött) 2017.01.22-én szülte meg az első gyermekét, aki után csed (2017.01.22-2017.07.08. között), gyed(2017.07.09.-2019.01.22. között) ellátást kapott, jelenleg gyesen van. Újra kismama lett, a második gyermekét 2020.06.14-én várja. "9" kóddal táppénzen lesz a baba születéséig. Táppénzre és csedre jogosult lesz-e? Mi lesz az ellátás alapja? Kedvezményszabály az ő esetében alkalmazható? Köszönöm válaszát.