6717 találat a(z) gazdaság-rss cimkére

Áfaváltozások az adócsomagban 1. Jogutódlási kérdések, EPR-rendszer miatti módosítások Cikk

Jelen cikksorozatban két részre bontva elemezzük az áfatörvény változásait. Az első részben a jogutódlás eseteinek kiegészítését, illetve az EPR-rendszer áfaimplementálását mutatjuk be. A cikksorozat második részében az ezeken túli egyéb változásokat fogjuk megvizsgálni.

Háziorvosok rezsitámogatásának könyvelése Kérdés

Pénztárgép Kérdés

Külföldi magyarországi foglalkoztatása Kérdés

Az ipari termelői árak az egy évvel korábbihoz képest 6,4 százalékkal emelkedtek Cikk

2023 júniusában az ipari termelői árak átlagosan 6,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest. A belföldi értékesítés árai 29,8 százalékkal nőttek, az exportértékesítéséi 5,0 százalékkal mérséklődtek. A nagy eltérést elsősorban az okozta, hogy az – alapvetően hazai piacra termelő, azon belül nagy súlyt képviselő – energiaipar belföldi értékesítési árai jóval meghaladták az egy évvel korábbiakat, miközben az exportértékesítési árai már csökkentek. Az ipari termelői árak alakulásában az alapanyagok drágulása és az előállítási költségek emelkedése, továbbá a forint euróval szembeni erősödése is szerepet játszott. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 2,4, az exportértékesítésiek 0,7 százalékkal csökkentek, így az ipari termelői árak összességében 1,3 százalékkal mérséklődtek, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.

Globális minimumadó – az új értelmezések, de még mindig sok a nyitott kérdés Cikk

Az OECD 2021 decemberében hozta nyilvánosságra a globális minimumadóra vonatkozó szabályokat. Ezt követően mind gazdasági szereplők, mind adótanácsadók részéről rengeteg értelmezési kérdés merült, és merül fel folyamatosan. Az OECD most újabb értelmezéssel kísérli meg a jogbizonytalanság eloszlatását. Ez vajon az eredeti szabályalkotás hiányosságainak elismerését jelenti? Az amerikai cégek haladékot kapnak a 15 százalékos minimumadó megfizetése alól? Ezeket a kérdéseket járják körbe a Deloitte szakemberei.

Elektronikus aláírás – sokan nem is ismerik, de jövőre nem tudjuk megkerülni a használatát Cikk

Míg a különböző technológiákon alapuló, illetve változatos eszközök segítségével létrehozott elektronikus aláírások jó ideje részesei a gazdasági életnek, a magyar lakosság tagjai az elektronikus aláírások közül leggyakrabban kézzel írt, azaz érintőképernyőn digitális tollal létrehozott elektronikus aláírással találkoznak a mindennapjaik során. Ez változik meg 2024 februárjától, amikoris életbe lép az a jogszabály, amely a társadalom széles rétege számára szükségessé teszi az elektronikus aláírás használatát: az új ingatlan-nyilvántartási törvény, illetve annak végrehajtási rendelete előírja, hogy a tulajdonjog-bejegyzési engedélyt egy arra rendszeresített űrlapon kell létrehozni, amelyet elektronikus aláírás elhelyezésével vagy azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés (AVDH) szolgáltatással kell hitelesíteni – foglalja össze a Niveus Legal | Halmos és Jánosi Ügyvédi Iroda.

Potyautasok az EPR-rendszerben Cikk

Minden rendszernek voltak és lesznek is potyautasai, a kérdés az, hogy mennyien. Átvitt értelemben egy kötelezettség esetében azokat nevezzük így, akik nem akarják teljesíteni a kirótt kötelezettséget, de a szolgáltatást igénybe veszik. Az új (kiterjesztett gyártói felelősség) EPR-díjat azért kell fizetni a társaságoknak, mert az állam, vagy rajta keresztül a koncesszor kezeli a hulladékunkat. Aki nem regisztrált az új EPR-rendszerbe, és ezáltal nem is fog EPR-díjat fizetni, de hulladékot termel, valamint EPR-köteles terméket hoz forgalomba, az a rendszer potyautasának tekinthető. Ugyanis az EPR-rendszerben a díj fizetésével kollektív teljesítés keretében finanszírozzuk a hulladékgazdálkodás új rendszerét, a hulladékkal kapcsolatos koncesszori feladatokat, írja honlapján megjelent elemzésében az RSM Hungary.

A nap kérdése: a visszaélés-bejelentési rendszerben a panaszok kivizsgálására kijelölt személy adatkezelőnek vagy adatfeldolgozónak minősül? Cikk

A visszaélés-bejelentési rendszer felállításához a cégnek (választása szerint) egy pártatlan személyt kell kijelölnie a beérkező panaszok kivizsgálására. A kijelölt személy adatkezelőnek vagy adatfeldolgozónak minősül? – kérdezte olvasónk, dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt rá.

Újraszámítható-e a korábban megállapított öregségi nyugdíj? Cikk

Számos kérdés merül fel arra vonatkozóan, hogy újraszámítható-e a korábban megállapított nők kedvezményes öregségi nyugdíja, ha az adott személy betölti a reá irányadó nyugdíjkorhatárát, vagy ha valaki az öregségi nyugdíja folyósítása mellett keresőtevékenységet folytatott, illetve van-e bármilyen lehetőség a korábban megállapított nyugdíjak újraszámítására.

EPR-kötelezettség: lebontott import csomagolás újrahasznosítása, forgócsomagolások szabályai Cikk

Cégünk nagykereskedőként importál nem EPR-kötelezett termékeket, amelyek a belföldi rendelés volumenétől függően vagy változatlan csomagolásban vagy kisebb egységekre csomagolva értékesít. A lebontott nagy kartonokat félretesszük, és későbbi időpontban belföldön gyártatott termékek csomagolásához használjuk fel. Ez esetben elkerülhető a kettős díjfizetés? Lebontást követően tarthatjuk készleten a kartonokat díjfizetés nélkül addig, amíg újracsomagolásként értékesítésre kerülnek? – kérdezte olvasónk. Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolta meg a kérdéseket.

Jogdíj könyvelése: hova kerüljön a könyvekben a névhasználati jog? Cikk

Társaságunk olyan terméket gyárt, melyhez az alapító vállalat tulajdonában lévő márkanevet használja. Ebből adódóan az alapító vállalat az eladások meghatározott százalékában jogdíjat számít fel. A könyvelés során hol kell elszámolnunk a kiszámlázott díjat? – kérdezte olvasónk. Kis Gábor, a Finacont Kft. adó és számviteli tanácsadási partnere válaszolt.

Adható-e SZÉP-kártya szimpátia alapján? Cikk

Megteheti-e egy munkáltató, hogy a 9 teljes munkaidőben dolgozó munkavállaló közül csak hétnek ad SZÉP-kártyára juttatást? Mennyi beleszólása van az ügyvezetőnek a döntésbe? Olvasói kérdésre dr. Koltay Zsolt Miklós a budlegal Ügyvédi Társulás ügyvédje válaszolt.

Kérdések és válaszok a külföldi munkavégzésről: kiküldetés, napidíj, adózási szabályok Cikk

Olvasónk külföldi munkavégzéshez kapcsolódóan több kérdést tett fel a kiküldetés szabályaival, a napidíjjal, az adó- és járulékszámítással, a számlázással kapcsolatban. A kérdéseket Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolta meg.

Van fény az alagút végén – a lakossági és az üzleti várakozások is ezt tükrözik Cikk

A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés eredményeinek összefoglaló mutatója, a konjunktúraindex, a júniusi jelentős csökkenés után, júliusban érezhetően emelkedett, s ezzel visszatért az áprilisi szintre. Az üzleti és a fogyasztói kilátások is javultak. Júliusban a foglalkoztatási várakozás enyhén élénkült, de a lakosság munkanélküliségtől való félelme kissé erősödött júniushoz képest. A cégek áremelési törekvése alig változott egy hónap alatt, a fogyasztók inflációs várakozása enyhén emelkedett, olvasható a GKI honlapján megjelent elemzésben.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 July
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink