172 találat a(z) elhatárolás cimkére

Időbeli elhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy munkáltató a 2018. évre adott a munkavállalójának lakáscélú támogatást 5 millió forintot (cafeteria), azt a társaság, amely mikrogazdálkodói beszámolót készít ,elhatárolhatja-e több évre mint költséget annak érdekében, hogy a 2018. éve ne legyen így veszteséges? Köszönettel.

Számlázási ütemezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szerszámgyártás esetén – készültségi fok alapján –részteljesítéseket számláz ki a vevővel kötött megállapodás szerint. Megrendeléskor 30 százalék előleget fizet a vevő, melyet kapott előlegként könyvelünk. Konstrukciós jóváhagyást követően 20 százalékos, a termék átadásakor 40 százalékos részszámlát állítunk ki. A legyártott mintadarabok elfogadásakor a fennmaradó 10 százalékról végszámla kerül kibocsátásra. Helyesen járunk-e el, ha a részteljesítéseket árbevételként könyveljük, holott a termék még nem került átadásra? Az éven áthúzódó gyártás esetén el kell-e határolnunk az árbevételt a szerszám kiszállításáig? Válaszát előre is köszönöm.

Autópálya-matricák 2019-re... c. cikk Kérdés

Tisztelt Szakértő, Az "Autópálya-matricák 2019-re: idei vásárláskor idei költségelszámoás" c. cikkel kapcsolatban kérdésem lenne, hogy ha az autópálya matrica teljes időszaka 2019. (sőt már 2020) is, akkor ha 2018-ban megveszik, azt nem időbeli elhatárolásként kell-e könyvelni? Eddig legalábbis így tettük, hisz a számviteli tv. szerint a költségeket abban az időszakban kell elszámolni, amikor felmerültek. Márpedig az 2019. A költségelszámolás nem mindegy, főleg azoknál a cégeknél, ahol teljes flottára veszik meg előre az éves autópálya díjat. Mi a helyes eljárás: el kell határolni 2019-re a költséget vagy elszámolható 2018-ra? Válaszát köszönöm

Utazási bérlet juttatása 2018-ban és 2019-ben Kérdés

Számvitelileg mit kell elhatárolni, ha a 2019-es teljes éves utazási bérletet 2018 decemberében megvásárolja a munkáltató? Csak a személyi jellegű ráfordítást, vagy az adóterheket is? Az adóterheket még a 2018-as szabályok szerint állapítjuk meg.

Árfolyamveszteség elhatárolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk devizakölcsön, illetve devizafolyószámla-hitel visszafizetéséhez kapcsolódóan jelentős árfolyamveszteséget mutat ki, van-e lehetőség ennek az árfolyamveszteségnek az elhatárolására? Köszönettel.

Tao-támogatásból, felajánlásból megvalósított beruházás könyvviteli elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Ön véleménye szerint egy sportegyesület által kapott tao-támogatás, felajánlás összegéből megvalósított beruházás esetében el kell-e időbelileg határolni az ilyen jogcímen befolyt összegeket, és az értékcsökkenési leírás arányában visszaírni, vagy másképpen kell kezelni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Végelszámolás zárása utáni bérleti díj, számviteli szolgáltatás díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A https://adozona.hu/kerdesek/2017_8_2_Vegelszamolas_zarasa_utani_bankko_rpr linken megjelent kérdés-válaszhoz kapcsolódva lenne még kérdésem. A végelszámolás utáni költségekként könyvelésre kerülhet három havi bérleti díj is (tekintve, hogy a székhelyhasználatért bérleti díjat fizet a cég a bérbeadónak)? Számla alapján történjék? Számlázza ki a bérbeadó három hónapra? (Eddig havonta kapta és fizette a cég a számlákat.) Költségként közvetlenül lekönyvelem a tárgyévre? Vagy elhatárolás lehetséges az utolsó beszámolóban? A végelszámolás zárása utáni becsült számviteli szolgáltatás díja elhatárolás, vagy az utolsó üzleti év költsége? Köszönöm a válaszát előre is.

Veszteségleírás a társasági adóban 1. rész – amire mindig figyelni kell! Cikk

Több mint húsz éve él a szabály, hogy a vállalkozások – úgymond – magukkal hordozhatják elhatárolt negatív adóalapjukat, hogy a következő pozitív adóalappal rendelkező adóévükben leírhassák azt. Az immár örökzöld szabályra vonatkozó előírások útvesztőjében azonban még mindig elég könnyű elveszni. Négyrészes cikksorozatunkkal segítünk a könnyebb eligazodásban.

Mezőgazdasági kft. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most jött hozzám egy ügyfél, akinek mezőgazdasági kft.-je van. Ilyen témájú könyvelésem még nem volt. Szíveskedjen tájékoztatni, hogy milyen sajátosságai, illetve egyedi bevallási kötelezettségei vannak. Kap a MÁK-tól többféle támogatást. Ezeket el kell-e határolni, s ha igen, mivel szemben kell feloldani az elhatárolást? Kérem szíveskedjen teljes tájékoztatást adni ezzel a témával kapcsolatban. Segítségét előre is köszönöm. Üdvözlettel Huéber Józsefné

Támogatás elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk "elektromos gépkocsi beszerzésének támogatása" pályázaton nyert. A kiírásban 3 év fenntartási idő szerepel, az autót cégünk 5 évig tervezi használni (értékcsökkenés elszámolása során az 5. év végén maradványértékkel számolunk). A támogatás összegét a passzív elhatároláson mutatjuk ki, ennek feloldása évente (adott évi amortizáció)/(eszköz bekerülési értéke)*támogatás összege. Az 5. év végére a maradványértékre jutó rész elhatároláson marad, ez az összeg csak az eszköz kivezetésekor oldható fel? Addig marad elhatároláson, amíg az eszköz a könyveinkben szerepel? Köszönettel: Mónika

Lakásvásárlás plusz klubkártya II. Kérdés

Előző, azonos című kérdésem kiegészítését kérném. Kérdésem: a meghatározott juttatás adóját egyben, a pénzügyi rendezéskor kell befizetni? Ott nincs elhatárolás? http://adozona.hu/kerdesek/2018_3_24_Lakas_vasarlasklubkartya_ggc

Társasági adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem a segítségét: A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény hatálya alá tartozó, működési engedéllyel rendelkező nevelési-oktatási, illetve köznevelési intézmény (mely közhasznúsággal rendelkezik), az ingatlanvagyonát ingyenesen (térítés nélkül) átadja az intézmény fenntartójának, mely egy közhasznú nonprofit gazdasági társaság. A Tao. tv. 6.számú melléklet E.) fejezetének 1. pontjában foglalt "hármas feltételnek" együttesen nem felel meg, így az adott tevékenység közhasznú nonprofit gazdasági társaságnál nem minősül kedvezményezett tevékenységnek, így alanyává válik a taónak. Alaphelyzet szerint, (ha van nyilatkozat, akkor az átadózónak – mivel közhasznú –nem kell megnövelnie az adóalapot (könyvelés nála T 86 – K 1). Az átvevőnél T 1 – K 96. Vagyis taoalap lenne. A nonprofit gazdasági társaság is alanya értelemszerűen a számviteli törvénynek. Kérdés: A számviteli törvény előírásai szerint a térítés nélkül átvett eszköz esetében (T-1 - K 96) – nyilvánvaló, hogy piaci értéken.(esetünkben a NAV elfogadta az illeték-megállapítás alapja során a könyv szerinti értéket, a nonprofit még illetékmentességet élvez, illeték nincs), passzív időbeli elhatárolást kell könyvelni, T 48 - K 96. Majd ahogy az amortizáció felmerül, visszaírom. Jól gondolom, hogy így az eszköz (ingatlan) átadása évében nem a teljes összeg (T 1 - K 96) után? Segítségét előre is megköszönve, várom válaszát. Tisztelettel: Lajos

Támogatás elhatárolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pályázati úton nyert (GINOP) támogatással kapcsolatban szeretnék kérdezni. A kapott összeg egy része fejlesztéshez kapcsolódik (eszközbeszerzés), a jelentősebb része viszont költségráfordítás ellentételezésére szolgál (bérköltség-támogatás). A bérköltség a 2017. évben merült fel kizárólag. Az eszközöket 2a 017. évben aktiválták, de az elkövetkezendő két évben is értékcsökkenés lesz elszámolva rájuk. Az elszámolást beadták, hamarosan lezajlik a helyszíni ellenőrzés is. Tudtommal a fejlesztési támogatás bevétele pénzügyi rendezéskor könyvelendő, de nem határolható vissza akkor sem, ha korábban használatba vettük az eszközöket. Mi a helyzet a bérköltséghez kapcsolódó támogatással? Ott is szükséges a pénzügyi rendezés? Aktív időbeli elhatárolásként a 2017. évre ki lehet mutatni a bérre jutó támogatást (visszahatárolni?). Van-e különbség, ha mérlegkészítés előtt vagy után folyik be? Köszönöm.

15 évvel ezelőtti elhatárolás feloldása Kérdés

Cégünk könyvelését a korábbi években könyvelőiroda végezte. 2003-ban útépítésre támogatást kapott az önkormányzattól és pályázatból is. A fejlesztési költség kevesebb, mint amennyit ezen a címen elhatároltak, a különbözet 10 millió forint. Nem tudom, hogyan rendezzem le, valamint jelentős összegű hibaként hogyan nézne ki az eredménykimutatásom és a mérlegem. Egyéb bevételként kell könyvelni, ha fel akarom oldani? A 2017. évről szóló eredménykimutatásban és mérlegben hol kell szerepeltetni, ha lekönyvelem? Amennyiben konkrét adatokra tudnak válaszolni, adott címre elküldöm. Köszönöm a segítséget.

Mikrogazdálkodói beszámoló Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017 novemberében alakult egy bt., 2018.01.01-től a kisadózó vállalkozások hatálya alá bejelentkezett a beltag. 2018. évtől bevételi nyilvántartásra kötelezett a bt. A 2017. évre szóló beszámolót el lehet-e készíteni a mikrogazdálkodói beszámolóról szóló rendelet alapján? Az időbeli elhatárolásokat, amelyek a 2 évet nem haladják meg, ezen esetben sem kell könyvelni? Köszönöm válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink