hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Veszteségleírás a társasági adóban 1. rész – amire mindig figyelni kell!

  • dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász

Több mint húsz éve él a szabály, hogy a vállalkozások – úgymond – magukkal hordozhatják elhatárolt negatív adóalapjukat, hogy a következő pozitív adóalappal rendelkező adóévükben leírhassák azt. Az immár örökzöld szabályra vonatkozó előírások útvesztőjében azonban még mindig elég könnyű elveszni. Négyrészes cikksorozatunkkal segítünk a könnyebb eligazodásban.

A veszteségelhatárolás lehetősége már a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (tao-törvény) bevezetése óta lehetőséget biztosít az adózók számára, hogy az (elhatárolt) negatív adóalapjukat a következő – pozitív adóalappal rendelkező – adóéveik során leírhassák az adózás előtti eredményükből (egy speciális adóalanyi kör, a mezőgazdasági ágazatba sorolt adózók pedig önellenőrzéssel a korábbi adóéveikre is érvényesíthetik a később keletkezett elhatárolt veszteségüket). Mégis elmondhatjuk, hogy örökzöld témáról van szó, amit érdemes jól ismerni, egyrészt azért, mert a társaságiadó-alanyok nagy részét előbb-utóbb közvetlenül is érinti, másrészt az átmeneti, illetve a speciális szabályok útvesztőjében könnyen eltéved az, aki csak a törvény szó szerinti szövegét (tao-törvény 17. §) olvasva próbálja értelmezni annak szabályait (és esetleg nem tudja, hol vannak még elbújtatva a törvényben kapcsolódó rendelkezések).

Az elhatárolt veszteség fogalma és leírása

Mindenekelőtt tisztázni kell, mit jelent az elhatárolt veszteség. Ez a negatív adóalapot jelenti, tehát az adóalap-módosító tételekkel korrigált (növelt, illetve csökkentett) adózás előtti eredményt, ha annak összege a korrekciós tételek alkalmazása után negatívvá válik. Hangsúlyozni kell tehát, hogy az elhatárolt veszteség nem azonos a negatív adózás előtti eredménnyel!

Az elhatárolt veszteség leírása azt jelenti, hogy a tao-törvény bizonyos feltételek teljesülése esetén lehetővé teszi, hogy az adózó az adóévben keletkezett negatív adóalapot más (az elhatárolt veszteségek keletkezése évét követő) adóévek adóalapjának megállapításánál elszámolja az adózás előtti eredmény csökkentéseként [tao-törvény 7. § (1) bekezdés a) pont, 17. § (1) bekezdés].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből pontokba szedve tájékozódhat mindarról, amit a veszteségelhatárolás, illetve az elhatárolt veszteség leírása kapcsán figyelembe kell venni.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink