172 találat a(z) elhatárolás cimkére
Domain – Elhatárolás, készlet, közvetített szolgáltatás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.domain név, illetve webtárhely-szolgáltatás nyújtásával foglalkozik. A domain neveket, webtárhelyeket a kft. is úgy vásárolja egy másik cégtől, majd azokat adja tovább. Helyes-e, ha a megvásárolt domain neveket, webtárhelyeket 815-re könyveljük? (Eladott (közvetített szolgáltatások?) Vannak olyan domain nevek, tárhelyek, amiket megvásárol a kft. azzal a céllal, hogy egyszer továbbadja őket, de majd csak később. Ezeket a szolgáltatásokat év végén készletre kell venni? Ha "megmarad" a domain név (adott esetben évekig), akkor a kft.-nek folyamatosan fizetnie kell a cégnek, akitől megvette, ha meg szeretné tartani a neveket (hátha később eladja), amikor lejár az időszak. Ilyenkor mi az értéke a szolgáltatásnak, ha készletre kell venni? A szolgáltatásokat időszakra számlázzák. Jellemzően éveket érint (például 2016. 03. 15-2017. 03. 14.). Ugyanilyen időszakra történik a továbbszámlázás is. Ebben az esetben mind a költséghez, mind a bevételhez időbeli elhatárolást kell könyvelni? Az éves díjak nagyon csekélyek is lehetnek, például évi bruttó 965 forint. Illetve egy számlán akár 50 különböző időszakot felölelő domain név is lehet. Ezeket egyesével kell elhatárolni? Köszönöm!
Támopos pályázatból történt beruházás könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. támopos pályázatot nyert, melynek a költségvetésében jelentős összegű beruházás is szerepelt egyéb működési költségek mellett (bér, szolgáltatási díjak stb). A pályázat elszámolásra került, a támogatási összeg befolyt, azaz lezárult a projekt. A kérdésem az, hogy az eszközök el nem számolt értékcsökkenésének megfelelő összeget a bevételekből szükséges-e elhatárolni az eredménysemlegesség okán, azaz a pályázati összeg beruházásra eső részét úgy kell-e kezelni, mintha fejlesztési célú támogatást kapott volna a szervezet?
EU-s ügynöki jutalék időbeli elhatárolása Kérdés
Cégünk közösségi adószámmal rendelkező kft., és közösségi adóalany cégek részére területi képviseletet, ügynöki tevékenységet lát el. A külföldi partnerek által lebonyolított forgalom után jutalékot kapunk. Erről havonta megkapjuk az elszámolást. A németek saját Provisionsgutschrift jóváírásokat küldenek. Minden esetben kiállítjuk mi is a saját jutalékszámláinkat, melyeket a spanyolok, portugálok befogadnak, a németek a saját jóváíró számláikhoz ragaszkodnak, a mi árbevételi számláinkat nem fogadják be. A jutalékrészletezők minden esetben tartalmazzák azt az időszakot, amely után a jutalékot megkapjuk, de nyilván maga a kimutatás a 2015-öt követő dátummal érkezik, mi ezzel a 2016-os teljesítési dátummal állítjuk ki a saját számláinkat. Kérdésem az, hogy a 2015-ben külföldön realizálódó forgalom után járó, de 2016. januárban megérkező és 2016-ban kiszámlázott jutalék-elszámolásokat el kell-e határolnom 2015-re? Vagy a 2016. éb bevételét képezze, mert akkor kapom külföldről az elszámolást, és akkor írják jóvá a bankszámlánkon az összeget? Üdvözlettel: Marozsi Erika
Elhatárolás vagy nem elhatárolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Évek óta így év végén probléma a számlák pontos könyvelése. Ha egy számlán szereplő dátumok mind 2016. éviek, és a számla beltartalma 2015. évi, akkor erre van-e egzakt könyvelési kritérium vagy könyvelhetem választásom szerint 2015. évben és 2016. évben is? Vagy csak 2016-ra könyvelhetem, és elhatárolom a beltartalmát? Az áfát természetesen 2016-ra teszem. De ha 2015-re könyvelem a számlát, akkor a szállító hamis, hiszen még nem tartozom ezzel a tétellel. 2015-ben ebben az esetben a nem számlázott szállítóra kell tenni? Hogyan helyes a könyvelés?
Eva után tao Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely 2016-ban taoalany, 2015. december 31-éig azonban evaalany volt. Tavaly nyáron szerződést kötött, jutalék fejében értékesítési tevékenységet végez. Az elszámolási időszak július 1-jétől január 31-éig tart, most január végén kell a számlát kiállítania. Tételezzük fel, hogy minden hónap után 100 000 forint + áfa illeti meg, tehát összességében 700 000 forint + áfa lesz a szolgáltatás ellenértéke. Mekkora összeget kell ezek alapján elhatárolni a 2015-ös évre? Mekkora összeg után kell neki evát fizetni? Mekkora lesz az áfa-fizetési kötelezettsége? Köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Mikrogazdálkodó év végi számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015. 12. 08-ai számlakeltezéssel, 2016. 01. 01. teljesítési dátummal és fizetési határidővel kaptunk egy biztosítási számlát, amely a 2016. I. negyedévet öleli fel. A mikrogazdálkodóknál nincs elhatárolás ilyen esetben, ezért bizonytalanodtam el, hogy egyáltalán ezt könyvelni kell-e 2015-ben...Szerintem igen, hisz a számla dátuma a fontos, nem annak tartalma...vagy rosszul gondolom? Ebben az esetben az nem jelent problémát sem a taoban, sem a beszámolóban, hogy a számla dátumon kívül minden 2016-os és én mégis 2015-ösként számolok vele...
Szerződés alapján 5 éves időtartamra kapott támogatás Kérdés
Ügyfelem vendéglátással foglalkozik. Sörgyártól kapott szerződés alapján támogatást, amely 5 évre szól. Ennek elszámolása hogyan történhet, elhatárolható-e évenként, és milyen adóvonzatai vannak?
Egyezség alapján elengedett kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. bíróságon egyezséget kötött a bérleti díjról úgy, hogy 50 százalék elengedett követelésről született határozat. A "... 2008.október 1. napjától kezdődően a bérleti díjat 50 százalékkal csökkentik" (részlet a határozatból). Ez az összeg 16 020 000 forint. Kérdés: elengedett kötelezettség bevételként könyvelendő? Van arra lehetőség, hogy elhatárolnánk, és nem ebben az évben kellene az egész összeget bevételként könyvelni, hiszen költségként is 7 év alatt számoltuk el a bérleti díjat? Hogyan hat ez a társaságiadó-alapra? Üdvözlettel Ildikó
Elhatárolás szükségessége Kérdés
Az általunk könyvelt parkolóház bevételeinél felmerült az elhatárolás kérdése. A parkolóházban bérleteket heti, 10 napos, havi, negyedéves, éves változatban lehet vásárolni. Adott esetben ezek kedvezményekkel együtt járnak, így nem egységes áron, hanem a számla szerinti összegben kerülnek elszámolásra. Kérdésünk az elhatárolásra vonatkozik, mely szerint kell-e ebben az esetben is egyenként év végén minden egyes bérletre vonatkozóan az időarányosan jutó összeget elhatárolni, vagy miután az összeg összességében elhanyagolható, viszont nagyon magas adminisztrációs terhet ró a vállalkozásra, lehet-e az adott évi eredményben elszámolni a számlán szereplő teljesítéssel egyidejűleg? Köszönöm válaszukat előre is.
Veszteségelhatárolás közlése Kérdés
A társasági adóbevallás csökkentő tételeinél nem lett feltüntetve az "a"oszlopban a későbiekben elszámolható veszteség összege. Probléma-e ez a későbbi évek érvényesítésekor, vagy egy helyesbítő bevallást célszerű beküldeni?
Mikrogazdálkodói beszámoló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arról kérnék egy összefoglalót, hogy mikor nem tanácsos a mikrogazdálkodói beszámolót választani? Vannak-e tevékenységi körök, ahol nem javasolt, vagy devizás forgalmazásnál például lehet-e ugyanúgy az MNB-átlagárfolyammal számolni, mint az egyszerűsitett esetén? A mikrogazdálkodói beszámoló bevezetésekor voltak ugyan előadások, de ott csak szó szerint a törvény szövege hangzott el, de értelmezés nem. Ilyen például az elhatárolás kérdése is (mit kell, és mit nem kell elhatárolni a mikrogazdálkodói könyvelés esetén). Használható egy korábbi számlatükör is, vagy kötelező a mikrogazdálkodói számlatükörre áttérni, ami munkaigényes feladat, és nem egyszerűsíti a könyvelők munkáját? És 3 évig nem lehet visszatérni, ez komoly hátrány, ha nem látunk a jövőbe. Ha hitelt szeretne később felvenni a cég, elfogadja a bank a mikrogazdálkodói mérleget? Előre is köszönöm válaszukat. Ha van valamilyen részletes kidolgozott anyag ezzel kapcsolatban, szívesen fogadom.
Későn érkezett szja 1 százalékának elhatárolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesületünk 2014-ben jogosult lett a 2013. évi szja-bevallások során felajánlott egyszázalékos adóösszegekre, azonban technikai problémák miatt ez az összeg (körülbelül 20 000 forint) csak 2014-ben érkezett meg az egyesület bankszámlájára. Kettős könyvvitelt vezetünk. Jól gondolom-e, hogy elhatárolással már 2014-ben is szerepeltetni kell ezt a bevételt? Előre is köszönöm.
Kft. által nyújtott kölcsön Kérdés
2013-ban egy kft. kölcsönt nyújtott a tagjának. A 2013. évi beszámolójában nem lett elhatárolva a 2013. évi kölcsön után járó kamat. A kamatot a visszafizetéskor fizeti ki egyösszegben az adós. Ilyenkor mi a teendő? A 2013. évet hogyan tudjuk rendezni?
Pénztárgépelőleg Kérdés
Ügyfelünk 2014. januárjában előleg jogcímen az online pénztárgép teljes összegét kifizette az Alt Cash Kft.-nek 118 ezer forint összegben. Az ismert okok miatt az ügylet nem teljesült, a NAV a kifizetett előleg összegéből 109 ezer forintot visszatérített az ügyfélnek, továbbá 50 ezer forintot az új forgalmazó felé átutalt. Ügyfelünk ezáltal 159 ezer forint támogatást kapott. Az új forgalmazótól megrendelt pénztárgép áfa nélküli bekerülési ára viszont csak 127 ezer forint volt. Kérdésem: hogyan kell a 159 ezer forint (50 ezer+118 ezer forint) támogatást elszámolni ebben az esetben, amikor a bekerülési érték alacsonyabb, mint a támogatás összege? A teljes támogatási összeget el kell határolni? Milyen arányban kell feloldani az elhatárolást ebben a speciális esetben?
Ismételt érintésvédelmi felülvizsgálat ktgének elhatárolása Kérdés
Tisztelt Adószakértők! Cégünknél 3 évente végzik el villamos berendezések, villámvédelmi berendezések érintésvédelmi vizsgálatát, melyről hivatalos dokumentációt csatolnak. A dokumentáció tartalma szerint a következő időszakos felülvizsgálat 3 év múlva esedékes. Kell-e az idén felmerült érintésvédelem vizsgálati díját 3 évre elosztva elhatárolásként szerepeltetni, vagy a teljes költség könyvelhető 2015-re. Esetleg szükséges-e jövőbeni kötelezettségre céltartalékot képezni? Köszönöm válaszukat előre is! Üdvözlettel: Zsuzsanna