172 találat a(z) elhatárolás cimkére
Tárgyi eszköz káresemény Kérdés
2019 októberében a társaság egyik nagy értékű termelő gépénél (mely egy gépsor önálló eleme) az egyik központi elem tűzkár következtében használhatatlanná vált. A helyreállítást részben idegen kivitelező és részben a társaság munkavállalói végezték anyag- és munkaóra-felhasználással. A káreseménnyel kapcsolatban el kell-e számolni a kár miatt a részegységre jutó terven felüli értékcsökkenést és a részbeni kivezetést? A kár nagysága kb. 20 százalék. A gép a helyreállítást követően az eredeti műszaki állapotnak és kapacitásnak megfelelően működik tovább. A helyreállítási költségek és ráfordítások összegét felújításként kell-e könyvelni? Ha nem, akkor ez elhatárolható-e, mivel a kártérítést a mérlegkészítést követően (2020-ban) fogjuk megkapni, a kártérítés összege még nem ismert. Ebben a témában Pölöskeiné válaszolt meg egy 2017. február havi kérdést. Válaszukat köszönöm.
Kiva – utólagosan elszámolt kifizetések elhatárolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő témában kérnénk a segítségét. A kisvállalati adó (kiva) hatálya alá bejelentkezett, a számviteli törvény hatálya alá tartozó, normál üzleti éves vállalkozásnál (kft.), amely a hipában is az adólap egyszerűsített módját választotta, az adóévet (jelen esetben a 2019-es adóévet) követően elszámolt, de az adóévet érintő jövedelmek, kifizetések (például jutalom), valamint az ezek alapján számítandó hipa, valamint kiva összegét hogyan kell helyesen elszámolni a könyvekben? Alapjában véve, a számviteli törvény értelmében, a mérlegkészítésig (adott esetben 2020. februárban) felmerülő elszámolások terheit vissza kell határolni arra az évre (2019-re), melyet érintenek, a személyi jellegű ráfordítások közé. A kiva alapja azonban csak az adóévben járulékalapot képező jövedelem lehet, vagyis ezen utólagos kifizetések nem képezhetik a kiva (illetve ezen keresztül a hipa) alapját abban az évben, ahová vissza kell terhelnünk. Helyesen gondoljuk-e, hogy az utólag elszámolt jövedelmekre jutó kiva és hipa számított összege nem határolható vissza az adóévre, és annak összege csak a 2020. adóévben fog adóként megjelenni a könyvekben, és így a beszámolóban? Kérjük, szíveskedjen a tételek helyes főkönyvi elszámolását is részletezni! Köszönettel: Anita
Elhatárolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég gépeket készít, a gépeket be is programozzák. Kérdés: ha a programozással töltött idő 2019. december 1-jétől 2020. január 31-éig tart, akkor a bevételt el kell határolni, ha azt a 2020. évben állították ki, vagy az egész mehet a 2020. évre?
Jegyértékesítés bevétele. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk idén elkezdte értékesíteni a Tixa hálózaton, 2020. 06. hóban megtartandó fesztiválra a belépőjegyeket. Természetesen a számla dátuma idei,viszont a számlán feltüntettük, hogy ez a 2020. 06.havi rendezvényre szól. Kérdésem: ezt a bevételt el kell határoljuk a 2020-as év terhére, vagy a számla dátumára könyvelve kell idei bevételként kezelnünk? Köszönöm válaszát!
Osztalék EU-s magánszemélynek, magyar cégtől Kérdés
Magyar cég most szeretne osztalékot fizetni. • A 2018. évi beszámoló elfogadásával egyidejűleg nem hozott határozatot osztalékkifizetésről, ezért a felvett összeg 2019. évi osztalékelőleg lesz, így közbenső mérleget kell készíteni. Elegendő, ha a könyvelőprogramból lekérek egy július 31-ei állapotot, vagy elhatárolások, átértékelések is kellenek? A közbenső mérleg alapján határozatot kell hozni. • A magánszemély szempontjából nézve szerintem nem kell nekünk adót (szja-t és szochót) levonni és bevallani, ha ad egy illetőségigazolást a magánszemély. Olaszországgal van kettős egyezményünk. Milyen adózási szabályok vonatkoznak (forrásadó, egyéb) külföldi MAGÁNSZEMÉLYnek fizetendő osztalékra?
Támogatás elszámolása, 2. Kérdés
2. Az egyéb bevételt el kell határolni, majd az eszköz élettartama alatt fel kell azt oldani évente az elszámolt tárgyévi értékcsökkenés és a támogatási intenzitás szorzatával egyezően . A bevétel elhatárolása pontosan mikor, milyen bizonylat (dokumentum) alapján történik? Amennyiben a bevételelhatárolás különböző időpontokban valósulna meg – ha egyáltalán lehetséges ilyen –, úgy hogyan kell a feloldás szabályát alkalmazni? Mi a helyzet ha már az amortizálás hamarabb elkezdődött, mint a bevétel elhatárolása, vagy fordítva? 3. A fenntartási időszak alatti esetleges támogatásvisszafizetést hogyan kell lekezelni a feloldás során? Megtisztelő válaszukat előre is köszönjük .
Devizahitel átváltásának könyvelése Kérdés
Kft.-nek 2018 májusában a főkönyvében 35 000 svájci frank devizanemben volt hitelkötelezettsége a bank felé, 99 400 000 forint értékben. A kft. 2018. novemberben forintosította a hitelt, így a tartozás 150 millió forint, amit a bank kettébontott, így két szerződés jött létre, külön a kamatról (20 millió forint), illetve külön a tőkéről (130 millió forint). Az” új” tőkeösszeg (130 millió forint) jelentősen eltér a főkönyvben szereplő 99 400 000 forint tőkeösszegtől. Hogyan kell könyvelni a fenti gazdasági eseményeket? A különbözetet, 30 600 000 forintot 2018-ban pénzügyi műveletek ráfordításaként kell elszámolni egy összegben (árfolyam-különbözetként), vagy elhatárolható? De akkor hogyan oldom fel visszafizetéskor, mivel itt a teljes (régi+új) tartozás részletét fizetem havonta? A kamattartozást el kell határolni, és az évenként megfizetett tényleges kamat kerül év végén feloldásra? Segítségüket előre is köszönjük.
Építőipari kivitelezés évfordulón átnyúló teljesítése Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy építőipari cég, szerződést kötnek 2018. március 1-jén, amiben az áll, hogy 2019. 03. 31-éig egy csarnokot felépítenek. Számla kiállítására 2019. 03. 31-én jogosultak, teljesítési igazolás alapján. Az érték 20 millió forint. Az árbevételt hogyan kell könyvelni a 2018. és a 2019. évre? Elhatárolni vagy befejezetlen beruházásként elszámolni? Hogyan kell kontírozni? Köszönöm.
Támogatás elhatárolása közhasznú egyesületnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közhasznú egyesület 2018.12.27-én kötött szerződés szerint támogatást kapott egy cégtől a működési költségeihez. A támogatás összege nem folyt még be, csak 2019-ben fog. Ebben az esetben elhatárolható 2018-ra a támogatás, vagy erre vonatkoznak speciális szabályok? Köszönettel.
Veszteség elhatárolás 2018 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2017-ben 1 537 000 forint veszteséggel zárt. Ezt a veszteséget nyilvántartásba vette, valamint a 1753 bevallás 81. sor és 83. soraiban is szerepeltette. A 2018-as évben a 3,6 millió forint nyereséget ért el. Kérdésem, hogy milyen feltételekkel tudja felhasználni az előző évek veszteségét? Köszönöm.
Áfaelszámolhatóság és közösségi áruszállítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi gazdasági esemény esetében. Közösségi áruszállításról 2019. január 10-én állították ki a számlát (2019. februárban érkezett meg a céghez), melynek teljesítési időpontja 2018. december 27. El kell határolni, vagy elszámolhatom a költségek között 2019. február hónapban? Elhatárolás esetében kérem, segítsen a kontírozásban. Egyúttal kérdésem még, hogy jogos-e a szállító számlájában a teljes összegre/útra felszámított áfa, nem csak a határtól számítható az áfa? Köszönöm válaszát.
Magyarországi fióktelep vesztesége, adóalapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi fióktelep veszteséggel zárta a 2018. évet. Fióktelepeknél van-e a veszteséggel kapcsolatban valamilyen különleges eljárás számvitelben vagy adózásban, vagy ugyanúgy kell eljárni, mint bármely más gazdasági társaságnál? Van-e a fióktelepnél minimum társasági adó, illetve a veszteséget el lehet határolni? Köszönettel.
Áttérés társasági adóról kiva adónemre, elhatárolások könyvelése. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2019. január 1-jétől kiva adózási módot választotta. A 1871-es bevallás kitöltésénél a mérlegadatoknál nem szerepel elhatárolás sor. A kérdésem az lenne, hogy a 2018. évben kifizetett, de csak a 2019. évre vonatkozó költségeket a 2018. évi főkönyvben milyen főkönyvi számokra (elhatárolásként v. költségként) kell könyvelni? Válaszát köszönöm. Bognárné
Támogatások elszámolása Kérdés
Raktárépítésre (könnyű fémszerkezetű) nyert GINOP támogatást, és kölcsönszerződés megkötésére jogosult a kft. A raktárépületet 2018. 10. 01-jén aktiváltak. A támogatás összegét 2018. évben megkapták, a kölcsönszerződésben foglalt összeg egy részét 2018-ban, egy részét 2019 januárjában kapták meg. A támogatás összegét milyen arányban kell elhatárolni, mivel az értékcsökkenés 3 százalék? A kölcsön összegét is el kell határolni? Ezzel kapcsolatban kell tőketartalékot képezni?
Őstermelő – erdőtelepítési támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tételes elszámolást választó őstermelő vagyok, az értékesítés bevétele meghaladta a 4 millió forintot. Így nem nyilatkozhatok a 20 százalék számla meglétéről, tételesen kell elszámolnom a költségeket. A kérdés, amiben a segítségüket kérem, hogy az erdőtelepítésre kiutalt támogatást is a bevételekhez kell-e adni, ezzel is tételesen el kell-e számolnom. A teljes telepítési támogatás 60 százalékát kaptam meg 2018-ban a terület ellenőrzése után, a további 40 százalékot a következő három évben utalják majd ki, a további ápolási kiadásokra. Természetesen a munka nagy részét saját magunk végeztük, a támogatásból számlával keveset tudunk lefedni. Így nagyon nagy összeget kellene fizetnünk adóban. Tehát a kiutalt támogatás bevétel-e, el lehet-e határolni belőle? Kérem az erdőtelepítési támogatásról fejtsék ki részletes, gyakorlatias válaszukat. Köszönöm előre is a válaszukat.