4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó fejlesztésitartalék-felhasználása bérbeadásra vásárolt ingatlanra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy fő tevékenységként kereskedelemmel foglalkozó egyéni vállalkozó 15 millió forint fejlesztési tartalékot képzett. Tevékenységei között szerepel ingatlan-bérbeadás is. Rendelkezik is a vállalkozásban ingatlanokkal, melyet üzlet, illetve raktár céljára bérbead. A képzett 15 millió forint fejlesztési tartalékot bérbeadás céljából vásárolt ingatlan vásárlásra felhasználhatja-e? Köszönettel!

Adósok figyelem! Alapíthat-e céget, ha tartozása van? A NAV tudja Cikk

Egyéni vállalkozónak 180 napon túli késedelmipótlék- és mulasztásibírság-tartozása van. Kft.-t szeretne alapítani, és az egyéni vállalkozásban végzett kereskedelmi tevékenységét szeretné a társaságban végezni. Lehetséges-e a cégalapítás, figyelik-e, hogy magánszemélyként 180 napon túli tartozása van? A sokakat érdeklő kérdésre dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszol.

Gyes-közreműködő bevonása Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Ha kiváltom az egyéni vállalkozóit (még munkaviszony mellett) és időközben gyermeket szeretnék vállalni, de egy pályázati feltétel, hogy főállású egyéni vállalkozóvá kell hogy váljak ebben az időszakban, akkor az milyen kötelezettségekkel jár? Akkor is meg fogom kapni a gyed, gyes összegét vagy mivel főállású lettem már ettől elesek és ráadásul még magam után kell fizetnem a járulékokat is? Esetleg elegendő lenne egy közeli hozzátartozót mint közreműködőt bevonni, ha igen, milyen feltételekkel lehet ezt és mennyi járulékot kell utána fizetnem? Válaszát előre is köszönöm.

Újrakezdő egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem katás egyéni vállalkozó, bejelentette a vállalkozás megszűnését. Ezután 5 nappal, újra bejelentette a tevékenység megkezdését. Alkalmazottja nem volt. A megszűnést jelentettem a helyi önkormányzathoz, és záró adóbevallást adtam be. Az újrakezdésnél ismét kérheti a kata adózási módot? Köszönettel: Km

Áfás egyéni vállalkozó családi gazdaság tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi gyakorlati kérdésekkel fordulok Önhöz. 1. Áfás egyéni vállalkozó, aki családi gazdaság tagja (később lett tag, mint egyéni vállalkozó) milyen módon különíti el a bevételeit és a kiadásait? Nem a könyvvezetés módjára gondolok, hanem arra, hogy a kiállított és a befogadott bizonylatokat hogyan különbözteti meg. Ha jól gondolom, a név, adószám megegyezik, de a családi gazdaság nyilvántartási számát fel kell-e tüntetni a gazdálkodóként kiállított bizonylaton (befogadott bizonylatokra rá kell-e íratni), illetve az okmányirodai nyilvántartási számot csak az egyéni vállalkozói minőségben kiállított bizonylatokon kell feltüntetni, ugye? Költségek esetében, ha a vállalkozás székhelye eltér a lakcímtől, akkor a költségszámlákat eltérő címre kell íratni attól függően, hogy milyen minőségben kívánja majd elszámolni? 2. Áfa tekintetében egy adóalanynak számít, ha jól értelmeztem a korábban olvasottakat, így egy áfabevallást kell benyújtani az egyéni vállalkozásban és a családi gazdaságban elszámolt áfás bevételei/költségei tekintetében? 3. Kötelező-e külön bankszámlát nyitni a családi gazdaság bevételeinek/kiadásainak elkülönítésére? 4. A családi gazdálkodóként, illetve az egyéni vállalkozóként végzett tevékenységeit milyen módon tudja elkülöníteni? A gazdálkodóként végzett tevékenységek bejelentése/módosítása a 101E-n történik? B01 lap, 5. pont, mint nem egyéni vállalkozóként végzett tevékenység? Köszönöm.

Egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy egyéni vállalkozó 2015. évben beszerzett használt tárgyi eszköz után, melynek értékcsökkenését 2015. évben kezdte el, érvényesítheti-e a 1553. számú bevallás 13-05 97. sorában adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételként a beszerzett eszköz nettó (beszerzési érték csökkentve az elszámolt értékcsökkenéssel) értékét? Az eszköz természetesen kizárólag üzleti célból volt beszerezve. 2. Ha érvényesíti ezt a kedvezményt, akkor kell-e növelnie a vállalkozói jövedelmét ezzel az összeggel a későbbi években? 3. Ha érvényesíti a kedvezményt, elszámolhatja-e az értékcsökkenést a következő években ezen eszköz után? Köszönettel.

Táppénz, csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő helyzetben kérném a segítségét. Munkaviszony állt fenn: 2015. 04. 01-06. 29-ig, majd 2015. 08. 01-2016. 01. 26-ig. 2016.01. 27-től főállású egyéni vállalkozó lenne a kismama. A szülés várható időpontja 2016. 08. 25. Egy hónap keresőtevékenység után megfizetné a járulékokat, és magasabb járulékalapot választana, nem a szakmás minimálbért. Mondjuk a minimálbér kétszeresét. Elegendő-e megfizetni a járulékokat a magasabb járulékalap után ahhoz, hogy a táppénz és a csed számításánál egy magasabb ellátást kapjon, vagy ez esetben a minimálbér kétszeresét ki is kellene, hogy vegye vállalkozói kivétként, és a személyi jövedelemadót is meg kell-e fizetni ez esetben? Így mi lenne az alapja a táppénznek és a csednek?

Csökkenthetik bevételüket az egyéni vállalkozók: mutatjuk, hogyan Cikk

Az adóbevallás határidejének közeledtével a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó nyereséges egyéni vállalkozónak – különösen akkor, ha négy éven belül tárgyi eszközök beszerzését, felújítását tervezi – érdemes átgondolnia, hogy a vállalkozói bevételét fejlesztési tartalékolás céljából az adóév lezárultával az adóbevallásában csökkentheti, és ezzel a most fizetendő adóját mérsékelheti.

Egyéni vállalkozó motel – Áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A válaszában közölt, "az ingatlant áfaköteles tevékenységhez használja" lefordítva az ő esetében májustól decemberig turisták részére szállást biztosít, vendéglátó egységet üzemeltet, pénztárgépet használ, akkor magyarul levonhatom-e a épülettel kapcsolatos felújitás áfáját? Kérem, szíveskedjen válasz adni, mivel elbizonytalanodtam, mert nem bérbeadásra használja. Előre is nagyon szépen köszönöm.

Egyéni vállalkozók, figyelem! Így kell leltárt készíteni Cikk

Egyéni vállalkozó kisboltos kereskedő hogyan állapítja meg a leltárt, könyveléssel hogyan kell alátámasztania? Milyen határidővel kell elkészítenie? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértő, mérlegképes könyvelő szakértőnk válaszolt.

Átalányadózás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, van-e lehetőség arra, hogy átalányadózási formát válasszon az az egyéni vállalkozó, aki szolgáltatásnyújtási tevékenységének majd 100 százalékát ugyanazon partnernek nyújtja? Illetve válaszható-e átalányadózás (vállalkozói szja helyett) fennálló adótartozás mellett? Válaszát, segítségét előre is megköszönve: K. P. Kitti

Kata – fejlesztési tartalék Kérdés

2014-ben tételes költségelszámolással adózó egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékot képzett. 2015. második félévétől kata hatálya alá jelentkezett be. Hogyan kell figyelembe venni a fejlesztési tartalék összegét a két adózási módnál? 2015. első félévében nem vásárolt annyi értékű tárgyi eszközt, mint a fejlesztési tartalék összege. Ha az egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékot képez, a kis értékű tárgyi eszközöket nem számolhatja el költségként?

Egyéni vállalkozó vagyoni betétje Kérdés

Korábban feltett kérdésemet szeretném kiegészíteni. A vállalkozó az adóköteles bevételéből úgy szeretné kivenni a vagyoni betétjét, hogy a nyeresége, eredménye után nem szeretne adózni. Véleményem szerint csak a leadózott eredmény után, veheti ki adómentesen a vagyoni betétjét. Kérem a véleményem megerősítését. Tisztelettel: PE

Egyéni vállalkozás és őstermelő értékcsökkenés-elszámolása Kérdés

Egyéni vállalkozó és őstermelő értékcsökkenés-elszámolása esetében "elszámolható" megfogalmazás szerepel. Vagyis, ha a vállalkozó vagy őstermelő úgy dönt, hogy nem számol el értékcsökkenést, gyakorlatilag adózik az értékcsökkenés után is, akkor szabályosan jár el?

Egyéni vállalkozásból ügyvédi iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Működő egyéni ügyvéd (egyéni vállalkozás keretei közt működő) ügyvédi irodává alakult 2016. 01. 01-jével. Erről van egy, az ügyvédi kamara által kiadott határozat, mely leírja, hogy az XY egyéni ügyvéd jogutódja az XY Ügyvédi Iroda és a változás időpontja 2016. 01. 01. Azt tudom, hogy az egyéni vállalkozásra záró bevallásokat kell beadni, és jogutódként az ügyvédi irodára már a taotörvény és a számviteli törvény vonatkozik. Viszont a NAV-törzset nézve az adószám nem változott, az adóalanyok közti lekérdezésnél is azt látom. Az egyéni vállalkozók nyilvántartásában azonban már nem látok nyilvántartási számot. Kérdéseim a következők: Milyen induló nyomtatványokat kell benyújtanom az ügyvédi irodára? Az esetlegesen új adószámot honnan tudom meg? Ha az adószám változik, akkor feltételezem, hogy a már meglévő dolgozókat újként be kell jelentenem (nekik a jogviszony kezdő időpontja 2016. 01. 01-je lesz?) Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kriszti

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink