4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Evás egyéni vállalkozó öt év szünetelés utáni megszűnése Kérdés

Evás egyéni vállakozó öt évig szüneteltette egyéni vállalkozását, majd az 5. év végén meg ins szüntette. Ugyanazok a bevallások vonatkoznak rá, mint a nem evás egyéni vállalkozókra? Vagyis nullás 01, 58, és az iparűzési? Itt is 30 nap a határidő? Evásként kell-e valamit jövedelemként elszámolnia május 20-ára?

Egyéni vállalkozóból egyéni cég: így lehet katás és alanyi adómentes? Cikk

Áfás egyéni vállalkozó átalakul egyéni céggé. Lehet-e az egyéni cég alanyi mentes és katás? Esetleg az átalakuláskor év közben is ki lehet lépni az áfakörből? Milyen lépései vannak az átalakulásnak? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adószakértő válaszolt.

Tagság társaságban egyéni vállalkozóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem katás egyéni vállalkozó. A közelmúltban 10 százalékos tulajdont vásárolt egy kft.-ben. Ennek a kft.-nek alvállalkozóként mint katás egyéni vállalkozó tervez munkát végezni, és számlázni, előre láthatólag 2-5 millió forint értékben évente. A hatályos jogszabályok szerint működhet-e ez így? Másrészt várhatóan az egyéni vállalkozói teljes bevételének a 90-100 százalékát fogja kitenni a kft.-ből származó árbevétel. Mivel 1 millió forintnál nagyobb lesz az egy ügyféltől (a kft.) származó bevétele, ezért fel fog merülni a bújtatott foglalkoztatás gyanúja. Ezt jól gondolom? Ha igen, megoldást jelent-e a helyzetre, ha nem egyéni vállalkozóként, hanem bt.-ként végzi ugyanezt? Válaszát előre is köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó plusz társas vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó ügyfelünk 51% tulajdonrészt vásárolt egy kft.-ben, amelyben a társasági szerződés szerint megbízási szerződéssel az ügyvezetői feladatokat is ellátja. A tulajdonszerzés napjától társas vállalkozónak minősül, és így mellékállású katás vállalkozó lesz, vagy marad főállású katás, és csak a megbízási díj – ami jelenleg 0 forint – után fizeti a társaság a járulékait?

Egyéni vállalkozó katára való áttérése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2015. 09. 30-ig volt katás. 2015.10.01-től értékhatár túllépése miatt ki kellett lépnie a katából a gyes miatt. 2016-ban nem lépte túl az alanyi mentesség értékhatárát. Kérdésem választhatja-e a kata szerinti adózást 2017. február 1-jétől. Köszönettel: Liker Judit Könyvelde Bt.

Katás egyéni vállalkozó és ügyvezető biztosítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Adott egy egyéni vállalkozó, aki egyben egy kft. résztulajdonosa és egyik ügyvezetője, továbbá részt vesz a társaság termelő tevékenységében is. A vállalkozó 2017.01.01-től kisadózást választott. Ezzel egyidejűleg a kft.-ben a főállású társas vállalkozói jogállását 2017.01.01-től munkaviszonyra változtatta (ügyvezetőként, de a munkaköri leírásában a kft.-ben végezhető munkatevékenységek is szerepelnek), ahol a heti munkaideje 10 óra. Ez a munkaidő elegendő a kft.-ben végzett valamennyi tevékenységének lefedésére. Mivel ez nem éri el a heti 36 órát, ezért kisadózóként „főállásúnak” jelentette be magát. Kérdésem, hogy helyesen járt-e el a 2017. évi bejelentésekkel, mert olvastam olyan véleményt is, hogy ha a társas vállalkozásban ügyvezetői feladatot ellátó tulajdonosnak nincs sehol „főállásnak” minősülő jogviszonya, akkor ügyvezetőként a társas vállalkozásban főállású társas vállalkozónak fogják minősíteni. (A katatörvény alapján a főállású kisadózói státusz nem minősül az egyéb jogviszonyok elbírálása tekintetében főállásnak). Azonban a Tbj. rendelkezései szerint csak az az ügyvezető lesz e tevékenységéből fakadóan társas vállalkozó, aki azt nem munkaviszony keretében – és e tekintetben nincs óraszámmegkötés – látja el. Tehát elegendő-e a részmunkaidős ügyvezetői munkaviszony megléte ahhoz, hogy a társas vállalkozókénti biztosítási jogviszonyt kizárja, ezáltal lehetővé téve a főállású kisadózói státuszt? Válaszát előre is köszönöm! Hatlaczki László

Katás egyéni vállalkozó, egyszemélyes kft. Kérdés

Tisztelt Adózóna! Eddig katás egyéni vállalkozó voltam, alanyi adómentes. Mellette őstermelő. A két esetben különböző tevékenységi kört végeztem, mert ugyebár így szabályos. Most egy egyszemélyes kft. tulajdonosává és ügyvezetőjévé váltam. A kft. főtevékenysége és egyéb tevékenységei már megegyezhetnek az egyéni, illetve az őstermelős vállalkozásokkal, vagy ebben az esetben sem lehet azonosság? Kérem az ide vonatkozó jogszabályt is legyen kedves megadni. Köszönöm!

Elektronikus ügyintézés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozónak magánszemélyként keletkezett bírósági illetékfizetési kötelezettsége decemberben. Fizetési kedvezményre nyújtott be kérelmet "hétköznapi" levélben. A NAV nem fogadta be kérelmét, nem indította meg az eljárást, felszólította a kérelem ügyfélkapun keresztül történő benyújtására. Így december 31-én az adózónak 100 ezer forintot meghaladó végrehajtható adótartozása lett, megszüntették kataalanyiságát. Jogos a NAV eljárása? Jól gondolom, hogy amennyiben befogadják a kérelmét, akkor a tartozása nem végrehajtható? Magánszemélyként is köteles elektronikus úton intézni az ügyeit az egyéni vállalkozó? Köszönöm válaszát! CSCS

Katás egyéni vállalkozó költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó pénztárkönyvet vezet, a költségeit, illetve a vállalkozási bankszámlájáról történő kifizetéseket le kell könyvelnie? Válaszát előre is köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó gyermeke után jelenleg csedet kap, ami 2017. január 28-án jár le. Ezt követő időponttól gyedet szeretne a vállalkozó igényelni, de 2017. február 1-jétől napi szinten szeretne a vállalkozásában dolgozni, amely helyileg nem esik egybe a lakhelyével. Kérdésem az lenne, hogy február 1-jétől, ha minden hónapban megfizeti az 50 ezer forintos kataösszeget, akkor a vállalkozásában megszerzett jövedelmétől függetlenül is jogosult lesz-e gyed igénylésére?

Családi gazdálkodó – egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni. Ha az egyéni vállalkozó egyben családi gazdálkodó is, hogyan kell megosztani a bevételét és a költségeit. Milyen nyilvántartásokat kell vezetni? A bevételszámlákat mi alapján kell kiállítani, honnan fog kiderülni, hogy a bevétel a családi gazdálkodásból vagy az egyéni vállalkozói tevékenységből van-e, milyen szabályok vonatkoznak erre?Az egyéni vállalkozó tételes költségelszámolású, a családi gazdálkodást is így kell figyelembe venni? Kérem, segítsen, hogy a két vállalkozási forma együttes megléte miként működik. Köszönöm. Várom válaszukat. Üdv: Éva

Többes jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2017.01.01-től katás főfoglalkozást választott. Mellette egy kft. tulajdonosa, ahol ügyvezető, és az ügyvezetői feladatokat alkalmazottként, heti 5 órában látja el, mivel a kft.-nek nincs folyamatosan sem munkája, sem bevétele. Megteheti-e, hogy az egyéni vállalkozása a főfoglalkozása? Köszönettel.

Kata Kérdés

Egyéni vállalkozó (szja vállalkozói jövedelem szerint adózó) 2017.01.01-től kata hatálya alá tartozik. Kérdésem, hogy 2016. évi szja bevallásban képezhet-e fejlesztési tartalékot annak ellenére, hogy 2017. februárban, az szja bevallás benyújtásakor már ismert, hogy 2017-től a kata hatálya alá tartozik? Mivel a kata hatálya alatt is nyilvántartást kell vezetni a képzett fejlesztési tartalék előírt időben történő felhasználásáról, tehát ellenőrizhető a beruházásra fordított összeg, ezért úgy gondolom nincs akadálya. Jól gondolom vagy vitatható? Köszönettel.

Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2017. január 01-től szünetelteti a tevékenységét. Kérdésem, hogy a szüneteltetés ideje alatt eleget kell-e tennie a járulék- és adóbevallási kötelezettségeinek nullás bevallás formájában? Gondolok itt a korábbi havi áfa- és járulékbevallásaira! Köszönöm segítségét!

Egyéni vállalkozó alkalmazottja utáni járulék 2017 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Testvéremmel sport tevékenységet kívánunk végezni, egyikünk kiváltaná az egyéni vállalkozóit, másikunk pedig alkalmazottként működne közre. A kérdésem az lenne, hogy egyéni vállalkozó esetében mi az a minimum idő, amelyben alkalmazott foglalkoztatható és ennek milyen járulékai vannak 2017-ben?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink