4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Tag közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 25 százalékos tulajdonrészű tagja közreműködéséért egyéni vállalkozóként számláz a társaságának, piaci árat meghaladó összegért. Társaságiadóalap-korrekció merül fel, vagy milyen más következménye van? Köszönettel: Papp Éva

Fejlesztési tartalék feloldása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó 2016. évben egy épületberuházásba kezdett, de ebben az évben még csak a hatósági engedélyekhez szükséges terveket, illetékeket, áramcsatlakozási díjat fizette ki. Ezeket beruházási értékként nyilvántartjuk, nem kerültek költségként elszámolásra, és aktiválás sem történt. 2017. 02.01-től a vállalkozó a kata szerinti adózási módot választotta az addigi vállalkozói bevétel-költség elszámolás helyett. Az alábbi kérdések merültek fel: 1. Feloldható-e a képzett fejlesztési tartalék a 2016-ban megkezdett, fent felsorolt kiadások beruházásként nyilvántartott összegében? 2. 2017-ben további előkészületek várhatók, de elképzelhető, hogy az épület felépítése még nem fog megtörténni. Ennek keretében kerítést épít a vállalkozó. A tevékenysége olyan jellegű, hogy szigorú hatósági engedélyek birtokában végezheti csak. Vegyszerek, méreganyagok tárolására lesz szükség, amelyre kerítés nélkül engedélyt sem kapna. Feloldható-e a kerítésépítésre a fejlesztési tartalék? 3. Az, hogy időközben a katás adózási módra tér át, befolyásolja-e a folytatott beruházás értékében a fejlesztési tartalék feloldásának lehetőségét? 4. Amennyiben az épület felépítése mégsem egyéni vállalkozásban valósulna meg, mert például hitelt csak a tulajdonában lévő egyszemélyes kft.-je kapna, akkor a fejlesztési tartalék feloldással érintett, még üzembe nem helyezett beruházási értéket átszámlázhatja-e a kft.-nek anélkül, hogy ehhez valamilyen szankció tartozna? Válaszukat köszönöm. Némethné

Egyéni vállalkozó 08-as, 58-as bevallás kiváltása (NY) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik, alkalmazottja nincs, vállalkozói kivétet nem vesz ki év közben. Kiválthatja-e a 08-as és 58-as bevallásokat NY nyomtatványon? A NAV azt a tájékoztatást adta, hogy a 08-ast a szakképzési hozzájárulás miatt havonta kötelező beadni, még akkor is, ha nullás. Valóban így van ez? Ha egyik hónapban (igaz, hogy nullásan) beadta valamelyik nyomtatványt, akkor a következő hónaptól az év hátralevő részéig lehet még NY jelűt leadni? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó gyes mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több válaszban is olvasható, hogy az egyéni vállalkozó, ha személyesen nem végzi vállalkozói tevékenységét, akkor gyes mellett nem köteles megfizetni a járulékait legalább a minimális járulékalapok után. Kérdésem az lenne, hogyan igazolható, hogy nem végzett személyesen vállalkozói tevékenységet? Elég ennek igazolásához az, hogy a gyes időszaka alatt nem származott bevétele, és nem számolt el költséget a vállalkozásában? Vagy ennek igazolásához szükséges, hogy alkalmazottja vagy megbízottja is legyen? Köszönettel: VL

Szüneteltetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2012. 09. 18-tól szünetelteti a vállalkozását, amit 2017. március végén újraindít. Ezzel kapcsolatban az a kérdésem, hogy amennyiben nem válik be az egyéni vállalkozás, és újból szeretne szüneteltetni, akkor az új szüneteltetés egy hónaptól két évig tarthat-e attól függetlenül, hogy már majdnem 5 évig szünetelt a vállalkozás?

Igazolások Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az előző munkahelyről hozott igazolásokkal kapcsolatos. Új munkavállalónk egyéni vállalkozóként dolgozott korábban, és azt mondja, hogy ezért nem tud leadni igazolványt a biztosítási jogviszonyról, valamint a szokásos igazolásokat a tartozásokról. Kérdésem, hogy egyéni vállalkozói tevékenységet nem kell szerepeltetni az igazolványban? Valamint, mivel a tartozással kapcsolatban sem tud leadni igazolást, akkor ez esetben csak arra van lehetőség, hogy a munkavállalót nyilatkoztassuk arról, hogy nincs tartozása? Köszönettel várom válaszát.

Szabadságszámítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szabadság kiszámításában kérném a segítségét. Egyik dolgozónk 1978-ban született. Szülés ideje: 2014.04.30-án, 1. gyermek. Csed ideje 2014.04.07-2014.09.21. Gyed ideje: 2014.09.22-2016.04.30. 2014-ben 8 nap szabadságot vett ki. Ha jól számoltunk, akkor 2014 évben 19 nap ki nem adott szabadsága volt. A segítségét a 2015. és 2016. évekre járó szabadság kiszámításában kérném. 2015-ben végig gyeden volt. Az erre az évre járó szabadság kiszámítását kérném levezetni. 2016. 04.03-án visszajött dolgozni, ekkor mindjárt megkezdte a szabadságát, ami 9 nap volt. Ezután 2016.04.15-től táppénzen volt a második gyermekével veszélyeztetett terhessége miatt, 2016.09.06-án megszületett a második gyermeke is, tehát a táppénz időszaka 2016.04.15-2016.09.05. A csed időszaka: 2016.09.06-2017.02.20, ezt követően gyeden lesz majd. Az első gyermeke után még gyesen van. Kérném a 2016. évre vonatkozóan is a szabadság levezetését, valamint a 2017. évre járót, amennyiben feltételezzük, hogy az idei évben végig gyeden lesz, és nem fog munkába állni. A kettő gyermekre és az életkora alapján más pótszabadságra nem jogosult. További kérdésünk, hogy ingatlan-bérbeadással foglalkozó hetes adószámmal rendelkező nem egyéni vállalkozó magánszemély jogosult-e alkalmi munkavállalót alkalmazni, a bérbe adott társasház takarítására?

Egyéni vállalkozó – kata választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, ha a tevékenységét saját elhatározásából megszünteti, akkor bármikor, akár két hét múlva is lehet újra egyéni vállalkozó? Úgy tudom, hogy ez nincs korlátozva. Ilyen esetben, ha két évnél rövidebb időn belül kezdi újra az egyéni vállalkozó a tevékenységét – már új adószámmal –, akkor választhatja újra a katatörvény szerinti adózási módot, vagy attól függetlenül, hogy új adószáma van, vonatozik rá a két éves korlát? Köszönöm!

Csed, gyed Kérdés

2013.06.10. óta katás, főállású egyéni vállalkozó nő gyermekvállalást tervez, a szülés tervezett időpontja 2018. február. 2013.06.10. óta folyamatos a biztosítása, 2013.06.10-től, jelenleg is a havi 50 ezer forint tételes adót fizet. Kérdésem: mennyi lenne a csed és a gyed bruttó összege az alábbi esetekben: 1.) A szülési szabadság kezdetéig (2018. január hó) havi 50 ezer forint tételes adót fizet. 2.) 2017. április hónaptól a szülési szabadság kezdetéig 75 ezer forint tételes adót fizet. 3.) 2017. november 30. napjáig 50 ezer forint tételes adót fizet, majd 2017. november 30. napjával szünetelteti a vállalkozását, és 2017.12.01. napjától munkaviszonyban dolgozik, havi bruttó bére 260 ezer forint. 4.) Változik-e a csed, illetve a gyed összege, ha a fenti munkaviszony 2018. március 31. napjával megszűnik? Előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó – személygépkocsi-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentességet választott, egyébként az áfatörvény 85. § hatálya alá tartozó tevékenységet folytató egyéni vállalkozó saját tulajdonában van egy nem kizárólag üzemi célt szolgáló személygépkocsi. Az egyéni vállalkozó új személygépkocsi beszerzését tervezi. A gépjármű vásárlása zárt végű pénzügyi lízingszerződés keretében, visszlízing formájában történne. Kérdéseim: 1. A vállalkozó tulajdonában lévő, régi személygépkocsi értékesítéséről kell-e, ha igen, milyen adattartalommal (áfás, mentes, különbözeti áfás) számlát kiállítania? 2. A zártvégű pénzügyi lízingszerződés során az egyéni vállalkozó által a pénzintézet felé számlázott új személygépkocsi értékesítéséről kell-e, ha igen, milyen adattartalommal számlát kiállítania? 3. Bármelyik személygépkocsi értékesítése vállalkozói bevételnek számít-e, vagy ingó értékesítéséből származó jövedelemként az elkülönülten adózó jövedelmek között adózik? 4. Ha az egyéni vállalkozó a fenti gazdasági események megtörténte és a felmerült költségek (illeték, átalány, amortizáció, gfb, casco, cégautóadó stb.) elszámolása után kivonná a vállalkozási tevékenysége köréből az újonnan beszerzett személygépkocsit – a továbbiakban kizárólag magánszemélyként használná, semmilyen formában nem számolna el költséget a gépjárműhöz kapcsolódóan –, azt megteheti-e, illetve milyen formában (esetlegesen szankciókkal) tehetné meg? Segítségüket megköszönve, tisztelettel.

Vállalkozás gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy egy jelenleg gyed-en lévő kismama ha egyéni vállalkozást indítana egy pályázat miatt, abban az esetben a gyed, illetve ezt követően a gyes változatlan formában jár-e neki tovább. Illetve, hogy ezen ellátások mellett főállású vállalkozónak minősül-e és így hogy alakulnak a járulékfizetési kötelezettségei? Illetve olyan információt olvastam, hogy ha nem személyesen látja el a vállalkozásban a feladatokat, akkor nem kell járulékot fizetnie az ellátásokkal fedezett időszakra. Ez kivitelezhető úgy, hogy megbízási vagy munkaszerződés keretében foglalkoztat valakit? Ha igen, akkor itt van-e foglalkoztatási minimum-korlát (akár időtartamban akár díjazásban), vagy egyszerűen ha nem szerez adott időszakra bevételt, akkor az is felmentést jelent a személyes közreműködés alól? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó szüneteltetést követő megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem ön felé, hogy amennyiben egy egyéni vállalkozó már 5 éve szüneteltette a vállalkozását, és mivel az 5 év szüneteltetés leteltét követően nem kérte a működés visszaállítását, kell-e neki valamilyen bevallást, bejelentőt benyújtania a NAV és önkormányzat részére, ha a törvény szerint automatikusan megszünt az egyéni vállalkozása? Tehát a megszűnéssel kapcsolatban van-e valami jelentési kötelezettsége? Mivel szünetelt a cég, így az utolsó 5 évben nem keletkezett sem bevétele, sem költsége. Köszönettel!

Jogviszonyok és járulék Kérdés

Egy főállású egyéni vállalkozó gyeden van jelenleg. Alkalmanként kisegítene egy vállalkozásnál egyszerűsített foglalkoztatottként. A saját vállalkozását nem folytatja. Ez járható út? Ő kozmetikus és egy másik kozmetikus egyéni vállalkozónál dolgozna alkalmanként. Válaszukat előre is köszönjük.

Őstermelő - csed - egyéni vállalkozás Kérdés

Van egy őstermelő, aki januárban szült. Jelenleg csed-en van. Szeretne indulni a fiatal gazda pályázaton, ahol a beadás feltétele az egyéni vállalkozói igazolvány kiváltása. Kérdésem: ha most kiváltja az egyéni vállalkozói igazolványt, akkor lesz-e járulékfizetése? (tevékenységet nem kíván folytatni ebben az évben).

Szüneteltetés Kérdés

Egy főállású egyéni vállalkozó jelenleg gyedet kap. Ha szüneteltetné a vállalkozását a gyed ideje alatt, akkor megszűnne a gyede? Válaszukat előre is köszönjük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink