4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Katás bevétel egy megbízótól Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi egyéni vállalkozó bejelentkezhet-e a kata hatálya alá: – főállású egyéni vállalkozó, de van őstermelői tevékenysége is; – egyéni vállalkozóként egyetlen céggel áll szerződéses kapcsolatban; akinek közvetítői szolgáltatást nyújt az alábbiak szerint; – munkavégzési idejét saját maga osztja be, nem időhöz kötött a tevékenysége; – munkáját saját eszközeivel végzi (telefon, számítógép stb.) – nem egy irodában ülve, hanem a partnerek felkeresésével; – a felkeresett partnereket saját maga választja ki; – megbízási díjat a szerződésben meghatározottak szerint kap, jutalékos formában; – ez a munka nem végezhető egy irodában ülve, mivel a partnereket személyesen kell felkeresni és akkor, amikor nekik ez megfelel. Ezt a fajta üzletviteli tanácsadást végzi egyéni vállalkozóként a megbízott, és szeretne a kata hatálya alá bejelentkezni. Úgy gondolom, hogy mivel ez a tevékenység munkaviszonyban nem végezhető – nincs meghatározva a munkavégzés helye, a munkavégzés ideje és a munkavégzés módja, valamint a munkát saját eszközeivel és nem a munkáltató eszközeivel végzi –, így talán nincs jogszabályi akadálya annak, hogy az egyéni vállalkozó bejelentkezhessen a kata hatálya alá. Várom szíves válaszukat köszönettel.

Csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben várnám segítségét. Kft. ügyvezetője kismama, a szülés várható időpontja 2017. május 15. Egyéni vállalkozó is, de a járulékait jelenleg a kft.-ben fizeti meg, nyilatkozat alapján. A minimálbér szerint fizeti a járulékokat 2016. június 14-étől. Amennyiben januárban nyilatkozat alapján az egyéni vállalkozásban fizetné a járulékokat, úgy a csed és a gyed alapját az egyéni vállalkozói jogviszonyában elért jövedelem alapján állapítanák meg? A garantált bérminium emelése miatt a magasabb alap képezné az ellátások alapját? Kb. február közepétől, március elejétől táppénzre menne, ez mennyiben befolyásolná a csed és a gyed alapját? Válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó és az ápolási díj Kérdés

Egyéni vállalkozó ápolási díjat kap idős rokona ápolása miatt. A vállalkozását szünetelteti. Folytatni szeretné a vállalkozási tevékenységét. Ápolási díj mellett lehet-e? Milyen járulékfizetési kötelezettsége lesz? Főállású egyéni vállalkozónak minősül? Válaszukat előre is köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Ügyfelem heti 36 órás munkaviszony mellett belépett a katába, de már évek óta mint adószámos magánszemély bérbe ad gazdasági épületet. Kérdésem, hogy így ez rendben lesz-e? Válaszukat köszönöm.

Egyéni vállalkozó – elekáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fuvarozó egyéni vállalkozó külföldi tankolási számláinak áfatartalmát visszaigényelteti egy erre szakosodott céggel, de az összeg majd csak valamikor 2017. évben érkezik vissza, amennyiben a visszaigénylésben mindent rendben találnak. Kérdésem, hogy az egyszeres könyvvitelben (pénztárkönyves vállalkozás) hogyan kell könyvelni ezeket a bizonyos tankolási számlákat 2016. évben? Helyes-e, ha a pénzforgalmi szemlélet miatt most a számlákat teljes összegben költségként számolja el, és a majd valamikor a visszatérített összeget elszámolja bevételként? Úgy gondolom, ha most követelésként írnánk elő, de valamilyen oknál fogva nem térítenék vissza az összeget, akkor pénzmozgás hiányában – ellentétben a kettős könyvvitellel – nem tudnánk költségként elszámolni.

Katás adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő 2016. évben katás egyéni vállalkozó összeghatár túllépése miatt át kellett, hogy lépjen az áfába. 2017. évben az alanyi adómentesség összeghatárának megemelése miatt milyen lehetősége van katásként tovább vállalkozni, egyéni vállalkozóként vagy 2017. évben alapított katás betéti társaság beltagjaként? Válaszát köszönettel várjuk. Könyvelde Bt., Liker Judit

Ültetvény értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában szeretnék segítséget kérni. Áfás egyéni vállalkozó saját területére ültetvényt telepített, amelynek jelenlegi könyv szerinti értéke nulla forint. Most értékesítené az ültetvényt és a területet. Kérdésünk, hogy mint magánszemély, értékesítheti a termőterületet, és mint vállalkozó az ültetvényt, vagy pedig egyben kell az egészet? Az ültetvény elválasztható-e a termőterülettől?

Családi gazdaság, őstermelő, mellette egyéni vállalkozó áfája Kérdés

Szabályos-e az alábbi eset? Van egy rezidens orvos, aki egyéni vállalkozóként ügyeletet tart, alanyi mentességet választott, az egyetemen munkaviszonya van, ott biztosított, ugyanakkor az édesapja családi gazdaságában, mely normál áfás, csak tag. Ő nem értékesít. A családi gazdaságban csak az apa végez munkát, aki a gazdaság vezetője. Jól gondolom-e, hogy mivel az orvosi ügyelet más tevékenységi kör, szó lehet a rezidens alanyi adómentességéről, miközben a családi gazdaságban normál áfás adzás van? Ha a rezidens orvos a katát választaná, akkor a családi gazdaságból rá osztott bevétel is katás bevétel lenne?

Egyéni vállalkozó – belépés katába Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, legyen szíves az alábbi ügyben állást foglalni. Egyéni vállalkozó heti 36 órás munkaviszony melett ügyvezető is egy kft.-ben. 2016-ban a kft.-ben a heti 40 órás munkaviszony után fizetjük a járulékokat. Ha az egyéni vállalkozásában 2017.01.01-től főállású kata adózásra tér át, akkor 2017-től milyen járulékfizetési kötelezettség terheli az egyéni vállalkozást és a társas vállalkozást illetően is? Tisztelettel: T.Mária

Nők 40 éves nyugdíjjogosultsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az illető jelenleg katás egyéni vállalkozó, havi 50 ezer forint katát fizet. Kérdésem, hogy a nők kedvezményes, 40 éves nyugdíjjogosultságához szükséges szolgálati időnél kell-e arányosítani a szolgálati időt, vagy pedig egy katás év egy évnek számít a jogosultság szempontjából? Tisztelettel várom szíves válaszát.

Katába bejelentkezéskor a készlet után az áfát be kell-e fizetni? Kérdés

Egyéni vállalkozó 2014-ben meghaladta az áfaértékhatárt és áfás lett. 2017-re választhatja-e az alanyi áfamentességet? Ha belép a katába, az árukészlete után be kell-e az áfát fizetnie?

Kata – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a katás egyéni vállalkozó áfaalany (nem választotta az alanyi mentességet), és mellette mint magánszemély a saját ingatlanját bérbe adja, akkor a bérbeadást is áfával növelt értéken kell számláznia, vagy mint magánszemély, 6 millió forintig számlázhat áfamentesen? Illetve össze kell adni az egyéni vállalkozásban elért bevételt a bérbeadás bevételével? És ha úgy eléri a 6 millió forintot, csak utána kell áfával növelt értéken számláznia? Mert a NAV oldala csak arra tér ki, hogy ha a kataalany alanyi áfamentes, és mint magánszemély is mentesen adja bérbe az ingatlanát, akkor össze kell adnia a bevételeket, és ha eléri az értékhatárt, akkor a bérbeadás is áfás lesz. Előre is köszönöm a válaszát.

Alanyi adómentesség választása vállalkozás szünetelése alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozását két éve szüneteltető, áfakörös egyéni vállalkozó vagyok. 2017 tavaszán újra kívánom indítani a vállalkozásomat (nem korábban, ugyanis bevétel hiányában nem szeretnék járulékot fizetni, tekintettel arra, hogy nincs legalább heti 36 órás biztosítási jogviszonyom máshol), azonban a tevékenység jellege alapján az alanyi adómentesség választása lenne megfelelő számomra. Kérdésem: 2016.12.31-éig jogszerűen bejelenthetem-e, hogy a 2017-es adóévre az alanyi adómentességet választom, figyelemmel arra a tényre, hogy a bejelentés pillanatában és azt követően is még néhány hónapig szünetelni fog a vállalkozásom, azaz a szünetelés ideje alatt egyáltalán tehetek-e ilyen bejelentést? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing keretében 8,5 millió forint értékben rakodógépet lízingelt (teljes lízingdíj), mely kizárólag üzemi célt szolgál. 2016–ban 1,6 millió forint + áfa lízingdíjat fizetett vissza tőkerész törlesztés címén. Kérem segítségüket, milyen összegű költséget számolhatok el 2016-ban az egyéni vállalkozónál (mind az 1,6 millió forintot, vagy ennek a 3 százalékát)? A személyi jövedelemadóról szóló törvény 11. számú mellékletének II. 21. pontja alapján számomra nem világos a megfogalmazás: de legfeljebb a teljes lízingdíj havi 3 százalékának, ingatlan esetén 1,1 százalékának megfelelő összeg, illetve ez alapján számított adóévi összeg. Köszönettel

Áfa katásnál Kérdés

TIsztelt Szakértő ! A kérdés, hogy bevételi nyilvántartást vezető katás egyéni vállalkozó is dönthet-e úgy, hogy a fizetendő áfát a teljesitési határidővel állapitja meg, vallja be, nem a befolyással, illetve a teljesitést követő 45. napig? Tisztelettel várom válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink