4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Online pénztárgép több telephely esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Masszőr egyéni vállalkozónak január elsejétől kötelező a pénztárgép használata. A vállalkozó két telephelyen végzi a tevékenységét. Az ő esetében, ha az online pénztárgép használata mellett, és nem a számlázás mellett dönt, akkor mindkét telephelyre kell gépet vásárolnia? Vagy változó telephelyet jelölve használhatja a gépet mindkét helyen, külön lejelentések nélkül? Köszönöm előre is segítségét. Üdv.: Fazekasné

Áfabevallás katás egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállakozó az áfatörvény 58. paragrafusa szerint időszakosan számol el a megbízójával. Kérdés, hogy helyesen járunk-e el, ha az áfabevallásban az áfatörvény 58. paragrafusa alapján valljuk be az áfát, vagy mivel bevételi nyilvántartást vezető katás egyéni vállakozó a 61. paragrafus szerint, a vevőszámla befolyása szerinti időszakra kellene bevallani? Melyik az erősebb? A bejövő számlák áfatartalmát a számla szerinti teljesítési dátumra valljuk be. Ez így helyes? Tisztelettel várom válaszát.

Katás vállalkozók áfakörbe belépése Kérdés

Katás egyéni vállalkozó vagyok. 2017-ben a várható bevételem meghaladja a 10 millió forintot. Én 2017.01.01-től szeretnék az áfakörbe belépni. Néztem a 16T101E nyomtatványon, nem egyértelmű, hogy ezt megtehetem. Nem várnám meg, amíg átlépem az értékhatárt. Mi a teenedő? Tisztelettel.

Arányos szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha jól gondolom, akkor a 2016. évben a főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forintos fizetés mellett) csak 268 nap szolgálati időt szerez (1997. LXXXI. 39. § (2) bekezdés). Az egyéni vállalkozó másik két társaságban is tag. Innen is származik jövedelem teljes járuléklevonás mellett. A kérdés: hogyan alakul a 2016. évi szolgálati idő, ha az összes járulékköteles jövedelem (egyéni 12*81 300 + 575 000 tagi jövedelem) meghaladja a garantált bérminimum éves díját? Azaz 1 548 000 forintot. Jól gondolom, hogy így a megszerezhető szolgálati idő 2016-ban 366 nap lesz? Köszönettel: Soltész Nóra

Átalányadós egyéni vállalkozó adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a mellékállásban (heti 36 órás munkaviszony mellett) átalányadós egyéni vállalkozónak a bevétele utáni (60 százalékos adóalapra vetítve) 15 százalékos szja megfizetése után milyen egyéb járulék- és adófizetési kötelezettsége van még? Ha esetleg van járulékfizetési kötelezettség, akkor azt milyen módon kell bevallani? További kérdésem, hogy az átalányadó alól mikor és hogyan lehet kilépni (átlépni a katába)? Köszönöm előre is válaszát.

Vállalkozóból őstermelő Kérdés

Adott egy egyéni vállalkozó, aki a bolti kereskedelem mellett mezőgazdasági tevékenységet is végzett. Áfakörös. Az elmúlt években a mezőgazdasági tevékenységéhez kapcsolódóan ültetvényt telepített, gépeket vett. Most meg szeretné szüntetni az egyéni vállalkozását, és a mezőgazdasági tevékenységet őstermelőként szeretné folytatni. Még ebben az évben a tevékenységi köréből törölni szeretné a mezőgazdasági tevékenységet, és őstermelői igazolvány kiváltását tervezi. Eddig áfás volt, őstermelőként kompenzációfeláras szeretne lenni. Ebben az esetben a már meglévő tárgyi eszközei után van-e valami fizetési kötelezettsége? Számít-e ez a vállalkozásból való kivonásnak, hiszen az őstermelés is egyfajta vállalkozás? Van-e áfafizetési kötelezettsége ebben az esetben?

Egyéni vállalkozás megszűnése után adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Leírom a helyzetet, ami előállt. Áfakörös egyéni vállalkozó tevékenységét 03.07-ével szüneteltette, majd megszüntette 11.11-ével. Az egyéni vállalkozói tevékenységben idén már semmilyen bevétele, költsége nem volt, viszont emellett adószámos magánszemélyként ingatlant adott bérbe áfamentesen. Ezek a bérbeadások az áfabevallásban nem is jelentek meg. Az egyéni vállalkozás megszűnése után az adóhatóság értesítette a magánszemélyt, hogy törölte az egyéni vállalkozók nyilvántartásából, azonban az adószámát nem szünteti meg, tekintettel a bérbeadásra. Az a helyzet állt elő, hogy adószámos magánszemély maradt, "2"-es adószámmal, és negyedéves áfabevallói jogcímkóddal. Kérdéseim, hogy mivel a szünetelés alatt sem mentek áfabevallások, és mivel most is áfamentesen végzi a bérbeadást, kell-e utólagosan az évközi bérbeadásra tekintettel bevallást beadni (03.07-11.11. közöttre), illetve a korábbi időszakokra (03.07. előttre), a bevallásokat módosítani, és feltüntetni benne a bérbeadás nettó összegét (például a 8.sorban)? Továbbá, mivel negyedéves áfabevallói jogcímkódot kapott, 11.11-12.31. közötti időszakra áfabevallást beadni, és abban feltüntetni a mentes összeget? Jövőre átjelentjük alanyi mentesnek, azonban az idei évet már így, "2"-es adószámmal kell végigjárni. Köszönöm válaszát!

Őstermelés mellett egyéni vállalkozó Kérdés

7-es adószámmal őstermelő vagyok. Főállásban dolgozom heti 40 órás munkaviszonyban. Katás egyéni vállalkozó szeretnék emellett lenni, de nem mezőgazdasági tevékenységben. Mit kell tennem? Elég-e a NAV-nál változásbejelentőn bejelenteni a vállalkozást, vagy a kormányhivatalnál kell vállalkozói igazolványt váltani? Előre is köszönöm a válaszát.

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egészségügyi szolgáltatást nyújtó bt.-beltag személyesen közreműködik a vállalkozásban, a kültag nem vesz részt a vállalkozás tevékenységében. A bt. beltagja katás egyéni vállalkozóként is végezne tevékenységet január 1-jétől. Tudomásom szerint a bt.-beltag nem lehet egyéni vállalkozó is egyben. Ha a bt. beltagja lenne a kültag, a kültag pedig a beltag, akkor járható út lenne az egyéni vállalkozás is? A kültag (jelenlegi beltag) ezentúl is személyesen közreműködne a bt. tevékenységében munkaviszony keretében. A bt. beltagja (jelenlegi kültag, van 36 órát meghaladó munkaviszonya) továbbra sem venne részt a tevékenységben. Hogyan alakulna ebben az esetben az adó- és járulékfizetés a bt.-ben, illetve katás egyéni vállalkozóként? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Kata – Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély 682001 Lakásbérbeadás, albérlet tevékenységre adókötelessé tételt választott. Kérdésem az lenne, hogy jogszabály a katával összefüggésben csak a vállalkozási tevékenységben tiltja a bérbeadást? Lehet-e magánszemélyként bérbeadó valaki, egyéni vállalkozóként pedig vállalkozási tevékenységet végző katásként?

Háziorvos személygépkocsi-vásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Háziorvos egyéni vállalkozónak már van egy cégben lévő, régi, cégautója, nullás nettó értéken. Szeretne új személygépkocsit vásárolni, lízingelni. Több kérdés lenne: vásárolhat-e második személygépkocsit, vagy előbb el kell adnia a korábbit? Az újnál milyen lízinget válasszon, melyik előnyösebb számára? Értékcsökkenést számolhat-e el, és mennyit? Ha lehet két gépkocsija, két autóra kell cégautóadót fizetni? Egyáltalán mire ügyeljünk a második autó megvásárlásánál? Várom mielőbbi válaszát, mert még az idén szeretné a beszerzést.

Kataalany és ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (nem főállású katás) foglalkozásegészségügyi szolgáltatást végez. Egyszemélyes kft. tagja is, aki háziorvosi tevékenységet végez. A kft.-ben van a főállása. Mellette mint magánszemély bérbe adja a kft.-nek az orvosi rendelőt, amely a tulajdonában lévő ingatlanban van. Az áfa értékhatárba összevonandó-e az egyéni vállalkozás és a bérbeadás, tekintettel, hogy a foglalkozásegészségügyi szolgáltatás tárgyi adómentes szolgáltatás? Köszönöm válaszát!

Egyéni vállalkozó vehet fel év közben osztalékot/osztalékelőleget? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó főállású egyéni vállalkozó év közben vehet-e fel oszalékot/osztalékelőleget? Az így felvett "oszalékelőleget" később egy adóellenőrzés minősítheti-e vállalkozói kivétnek, a vele járó magasabb adóterheléssel (10% nyugdíjjárulék, 8,5% egészségbiztosítási járulék, 15% szja, 27% szocho)? Az egyéni vállalkozó a garantált bérminimum után fizeti a szokásos járulékokat és az ahhoz tartozó 80 300 forint vállalkozói kivétet is felveszi havonta. Negyedévente venne fel osztalékot/oszatalékelőleget. Kérdés, hogy ezt "büntetlenül" megteheti-e? A vállalkozói személyijövedelemadó-előleg utáni a 10%-ot negyedévente megfizeti.

Gyes mellett katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 14 hónapos gyermekemmel gyesen vagyok. Szülést megelőzően Ausztriában voltam/vagyok biztosítva. Decembertől szeretnék katás egyéni vállalkozó lenni. Jövő év február 16-án meg fog szűnni az osztrák jogviszonyom a korábbi munkáltatómnál. Kérdésem, hogy főállásúnak vagy másodállásúnak minősülök-e a kata keretében decembertől február 16-áig, majd február 17-étől ez változik-e? Előre is köszönöm válaszukat.

Áfa Kérdés

Ügyfelem áfás egyéni vállalkozó, uniós tagországban végez fuvarozást. Kérdéseim: 1. Tankolásnál csak nyugtát adnak neki, elszámolhatom -e költségként? Áfáját visszaigényelhetem? Milyen bevalláson? Milyen gyakorisággal? 2. Milyen lehetőségem van az áthozható áfa visszaigénylésére havi bevalló tehergépkocsit vásárolt, így levonásba került 600 ezer forint áfa amit 1 millió forintig nem tud visszakapni, s a továbbiakban nem lesz kiadás áfája! Mikor jut a pénzéhez? 3. A vállalkozás tulajdonában van egy épület, amit vendéglátó tevékenységhez használt. Jelen pillanatban ezt a tevékenységet nem végzi, szeretném kérdezni hogy állagmegtartás címen elszámolhatok rá költséget? S annak áfáját levonhatom?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink