4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékának felhasználása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás 2015-ben képzett fejlesztési tartalékát szeretné felhasználni. Felhasználható-e olyan ingatlan vásárlásra, amelyből csak egy részét (50 százalékát) vásárolná meg? Segítségét előre is köszönöm. Üdvözlettel:Nemes Istvánné

Áfa alanyi mentesség Kérdés

Tisztelt szerkesztőség! Egy könyvelői fórumon felvetődött, hogy ha egyéni vállalkozó a vállalkozása mellett, ingatlant is bérbe ad - bejelentetten magánszemélyként - akkor a bérbeadás bevétele is beleszámít az alanyi mentes értékhatárba. NAV állásfoglalást is mellékeltek, ahol az áfa alanyi mentességet személyhez kötik és nem vállalkozáshoz. De ha ez így van, akkor egy ingóság értékesítése is beleszámítana az értékhatárba, pedig azt egy bizonyos összegig nem is kell bevallani. Sőt, de nem akarok tovább menni, kérem szíves válaszukat. Köszönettel: Bertháné

Itt a legújabb adócsomag! Csökken a szocho, az eho, a tánya Cikk

Benyújtotta a nemzetgazdasági miniszter a legfrissebb adócsomagot a parlamentnek. A törvénymódosítás fő eleme, hogy minden vállalkozás esetében 9 százalékra csökken a társasági adó kulcsa. Ezzel egyidejűleg az egyéni vállalkozók által fizetendő személyi jövedelemadó mértéke is egységesen 9 százalék lesz. A munkáltatók által fizetendő szociális hozzájárulási adó (szocho) mértéke 27-ről 22 százalékra csökken, változnak a szochokedvezmények szabályai, a 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás (eho) mértéke is 22 százalékra mérséklődik. Csökken a kiva mértéke, nő a katások ellátási alapja.

Katás cseden Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Főállású katás egyéni vállalkozó a csed folyósítása mellett folytathatja-e vállalkozást, ha van alkalmazottja? A személyes közreműködés megengedett-e csed, gyed, gyes alatt? Köszönöm válaszát

Egyéni vállalkozó kiküldetési rendelvény Kérdés

Tisztelt Adózóna! Azt szeretném megkérdezni, hogy egyéni vállalkozó számolhat-e el költséget kiküldetési rendelvény alapján magának? Válaszukat előre is köszönöm!

Őstermelőből egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni azzal kapcsolatosan, hogy egy jelenleg nem főállású őstermelő, ha az őstermelői tevékenységét 2016. december 27-étől egyéni vállalkozóként szeretné folytatni – ugyanazon tevékenységi köröket meghagyva, ugyanazon eszközök továbbvitelével, melyek jelenleg az őstermeléshez kapcsolódnak, nincs továbbvihető veszteség –, megteheti-e? Az őstermelői státuszban is áfás volt, és áfás egyéni vállalkozóként menne tovább. A változás az lenne, hogy eddig alkalmazott volt, és nem főállású őstermelő, de 2017-től főállású egyéni vállalkozó lenne, az őstermelői igazolványát pedig leadná, és ezt a tevékenységét meg is szüntetné 2016. december 26-ától. Viheti-e tovább az áfakötelezettségét/vagy -követelését? Kell-e záróbevallást beadnia, vagy úgymond jogfolytonosan viheti tovább a vállalkozását egy magasabb vállalkozási formában? A változás szükségessége egy pályázathoz kapcsolódik, ahol egyéni vállalkozóként folytathat mezőgazdasági tevékenységet. Még abban is szeretném kérni a segítséget, hogy mik lehetnek egy ilyen átalakulás buktatói, mire kell adózóként odafigyelnünk? Sajnos jogszabályi hivatkozást a "jogfolytonos" továbbvitelről nem találtam, csak éppen fordított irányú változásra találtam meg a lehetőséget, tehát azt, hogy egyéni vállalkozóból lehet őstermelő. Köszönöm válaszukat. Tisztelettel: Törökné

Katából kilépett egyéni vállalkozó visszalépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2015 májusban kilépett a kata alól. 2017. január 1-jétől vissza szeretne lépni. Megteheti-e?

Befektetés filmgyártásba Kérdés

Egyéni vállalkozó filmet készít, amelynek költségeihez magánszemélyek befektetési céllal hozzájárulnak, néhány millió forinttal. Egyéni vállalkozás keretében hogyan lehet ezt kezelni? A "befektetők" a film forgalmazásának bevételéből bizonyos százalékban részesednek. Ezt milyen jogcímen lehet az egyéni vállakozónak kifizetnie? Milyen adóvonzata van a kifizetésnek?

Egyéni vállalkozó mezőgazdasági őstermelővé válna Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó – aki jelenleg is mezőgazdasági tevékenységet folytat – szeretne családi gazdaságot alapítani. Ebben az esetben mi a teendő az adóhivatal felé? Jelenleg áfakörös egyéni vállalkozó. A családi gazdaságot 2017 januárjában szeretné létrehozni. A Földművelésügyi Hivatal ekkor fogja őt nyilvántartásba venni a családtagjaival. A családi gazdaság tevékenységét őstermelőként szeretné végezni annak érdekében, hogy igénybe tudja venni az őstermelőre vonatkozó kedvezményeket (40 százalékos költségátalány, értékcsökkenés egyösszegű leírása...). Vagy abban az esetben is igénybe tudja venni a kedvezményeket, ha egyéni vállalkozóként lesz családi gazdálkodó?

Katás egyéni vállalkozás szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szüneteltetné a tevékenységét. Mi a teendő, hogyan kell bejelenteni a szüneteltetés tényét, illetve szükséges-e bevallást benyújtani a szüneteltetés ideje alatt? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Evás egyéni vállalkozó katába való átjelentkezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy egyéni vállalkozó – aki az idei évben eva szerint adózik – ez évi forgalma meghaladja a jövő évi kata szerinti adózás megengedett (nettó) mértékét, átjelentkezhet-e a jövő évre a kata hatálya alá? És amennyiben igen, akkor 8 millió forint forgalomig választhatja az áfamentességet, vagy a kezdetektől fogva köteles lesz a számláit áfásan kiállítani? Segítségét előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó szüneteltetés alatti bevételi számlája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában szeretnénk a segítségét kérni. Katás egyéni vállalkozó szünetelteti az egyéni vállalkozását, a szüneteltetést a NAV felé bejelenti. A szüneteltetés alatt mégis bevételszerző tevékenységet folytat, amiről egyéni vállalkozásának a számlatömbjéből, mint egyéni vállalkozó számlát bocsát ki. Kérdésem, hogy ebben az esetben a kérdéses bevétel hogyan adózik, valamint a számla kibocsátásának ténye megfelel-e a törvényi előírásoknak? Tisztelettel: Eco-Design Kft.

Leégett házban ragadt nyugtatömbök Kérdés

Tisztelt Szakértő! Másodállású egyéni vállalkozó 2014 novemberében kezdte a vállalkozását. A könyvelője sem 2014-re, sem 2015-re nem adott be szja-bevallást. A kezdetektől fogva keletkezett költségszámlák a könyvelőnél voltak. A nyugtatömböket a könyvelő nem kérte el, csupán a bevételeket kiírta belőle. Ennek semmilyen nyoma nincs. 2016 júniusában lakástűz volt, ahol az egész ház leégett, sajnos a nyugtatömbökkel együtt. Erről hivatalos igazolás van a Katasztrófavédelmi Hivataltól. A költségszámlák megvannak, mivel azok a könyvelőnél voltak. Most utólag kellene a 2014. és a 2015. évet újból lekönyvelni, mivel a korábbi könyvelő semmilyen könyvelést nem végzett. Kérdésem, hogy mi a teendő a bevételt igazoló bizonylatok megsemmisülése miatt? Sajnos, ahogy utólag kiderült, a Katasztrófavédelmi Hivataltól kapott igazolást sem küldte be a könyvelő az adóhatóságnak. 1.) Becsüljük meg a bevételt a költségszámlákhoz képes? 2.) A NAV-nak jelezzük a problémát, és majd a hivatal becsül? Előre is köszönöm a válaszukat. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Katás vállalkozó háziorvos Kérdés

Nyugdíjas egyéni vállalkozó háziorvosnak csak az OEP-től van bevétele. A kapott bevétel meghaladja a 12 millió forintot. Választhatja-e a katát? Havi 25 000 forintos adóval, és a 12 millió forint feletti 40 százalékos fizetési kötelezettséggel? Köszönöm.

Katás egyéni vállalkozó – bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó katás bevétele szolgáltatásból származik. Magánszemélyként bérbe adja a lakását. A bérbeadási tevékenységet bejelentette a NAV-nak a 16T101E nyomtatványon. Így neki mint magánszemélynek be kell adnia az szja-bevallást a bérbeadásról, de ez elkülönül a katás egyéni vállalkozói bevételtől, nem adódik azzal össze. Ön szerint is így van? 2017. évben is a fentiek szerint adózik a vállalkozó? Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink