4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Társaság tagja egyéni vállalkozóként nyújthat-e be számlát a saját vállalkozásának? Kérdés
Egy társas vállalkozás tagja a társaságban nem végez díjazás ellenében személyes közreműködést, a társaságnak nem ügyvezetője. Saját egyéni vállalkozása van, amelyben kata adózó. A társas vállalkozás kapott egy nagyobb megrendelést, amelyhez szüksége lenne a tulajdonos munkájára. Köthet-e a vállalkozás megbízási szerződést a tulajdonossal, mint egyéni vállalkozóval és a tulajdonos az elvégzett munkáról nyújthat-e be számlát a vállalkozásnak?
Egyéni vállalkozó szünetelés alatti bevétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki másfél éve szünetelteti a működését, 2020-ban 1 millió forint bevételhez jutott. Ez az összeg egy része annak a vevői követelésnek, amiért a vállalkozó pert indított. Ez a per – 10 év után – a fenti összeg kifizetésével zárult. Hogyan kell elszámolnom a fenti összeget, ha a vállalkozás szünetel? Van-e lehetőség költséget (például végrehajtónak fizetett összeg, illeték) elszámolni ? Köszönöm.
Egyéni vállalkozó-fiatal gazda Kérdés
Tisztelt Adózóna! Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz, hogy annak az egyéni vállalkozónak, aki 2019. december 31-éig nem használta fel költségekre a 2015-ben folyósított fiatal gazda pénzt, hogyan és milyen módon kell a büntetőadót befizetnie a NAV-nak, ami 30%? Olvastam nemrég ezt a 30%-os kamatot azoknál a vállalkozóknál, akik nem tudták felhasználni a támogatási pénzt, de nem találom az szja törvényben. Kérem segítségüket! Köszönettel: Német Tünde
Autót lízingel? Így tudja az adókat és a biztosítási díjakat elszámolni Cikk
Sok vállalkozó dönt úgy, hogy a munkához szükséges személygépkocsit béréléssel biztosítja vállalkozása számára. Ennek egyik módja a lízing, ahogy ez olvasónk esetében nyílt végű pénzügyi lízing keretei között történt. A lízingdíj elszámolása általában nem okoz komoly fejtörést a cégeknél, de sokkal nehezebb kérdés a kapcsolódó költségek, mint a casco, gépjárműadó stb. elszámolása. Olvasói kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Családi gazdaság vezetője munkaviszony mellett Kérdés
https://adozona.hu/kerdesek/2020_2_4_Csaladi_gazdasag_vezetoje_munkavi_eux#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Tisztelt Lepsényi Márta! Egyéni vállalkozóként: mezőgazdasági gépi szolgáltatást végez (gépi földmunka elvégzése saját eszközökkel /traktor, eke stb.) Őstermelőként: növénytermesztést folytat, állattenyésztéssel nem foglalkozik. Feleség: napi 8 órás munkaviszonya van, nem kívánja munkaviszonyát megszüntetni. Gyermek: 6 éves. Családi gazdálkodásban továbbra is növénytermesztéssel kívánnak foglalkozni. Éves összbevételük több mint 50 százaléka növénytermesztésből, őstermelői tevékenységből származik. Kérdésem: munkaviszony megtartása mellett a férj lehet-e a családi gazdálkodás vezetője úgy, hogy az őstermelői 50 százalékos bevételi határ teljesül. Vagy munkaviszonyát meg kell szüntetni? Családi gazdaságot alapíthatnak úgy hogy munkaviszonyuk mind a kettőjüknek megmarad? Válaszát ismételten nagyon köszönöm!
Kata adóalanyiság választása Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy egyéni vállalkozó panzió szolgáltatásra választhatja e a kata szerinti adózást? A választás évében nem szerzett bevételt sem magántulajdonú, sem bérelt ingatlan bérbeadásából.
Egyéni vállalkozó – beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy áfakörbe tartozó egyéni vállalkozó a székhelyén (ami egyben magánszemélyként a lakcíme is) műhelyet szeretne építeni, amit kizárólag a vállalkozási tevékenységéhez használna. Kérdésem az alábbi: egy meglévő melléképület kerülne átépítésre (a főfalak és az alap megvan), a tetőszerkezet viszont lecserélésre kerül. Kell építési engedélyt, illetve külön helyrajzi számot kell kérnie ahhoz, hogy a vállalkozásában beruházásként el tudja számolni, illetve a költségszámlák áfáját hogyan és milyen módon tudja levonásba helyezni? Válaszát köszönöm! Üdvözlettel: Száldobágyi Mónika
Egyéni vállalkozónál érvényesíthető adókedvezmény Kérdés
Egyéni vállalkozó nagy értékű gépbeszerzést végzett 2019. évben. A gép gyári új, tehát nem használt. 2019. év folyamán használatba is vette, az értékcsökkenés elszámolását megkezdtük. Kérdésem: figyelembe veheti-e az új gép beszerzés árát kisvállalkozói kedvezményként, ezen felül figyelembe veheti-e ugyanezen gép nettó értékét mint adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételt? És ezen felül még elszámolhatja-e évente az értékcsökkenést ugyanezen gépre? Válaszukat előre is köszönöm!
Tárgyi eszköz eladása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2019-ben értékesítette a 2018-ban vásárolt tehergépkocsiját. A bevétele természetesen adóköteles lesz, de kérdésem, hogy az értékcsökkenés, hogy történik. 1. Csak a 2019-es évit lehet figyelembe venni? 2. A még hátramaradt 4 évnyi értékcsökkenés elszámolható most egyben? A 2018-as bevallásában a tehergépkocsi nettó értékével csökkentette az osztalékalapját (szja bevallás 97.sor), most az értékesítés miatt vissza kell-e növelni az osztalékalapot? Köszönettel!
Sorsjegy-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó megveszi a Szerencsejáték Zrt.-től a sorsjegyeket, amelyeket azonnal kifizet (NEM bizományos értékesítés). A Szerencsejáték Zrt. elszámolási bizonylattal átadja a sorsjegyeket, majd azonnal önszámlázás formájában számlázza a jutalékot, és az elszámolási bizonylat végén a sorsjegyek eladási árából levonva, megállapítja, hogy mennyi az egyéni vállalkozó által fizetendő összeg. Mit és hogyan kell az egyéni vállalkozónál könyvelni (az egyéni vállalkozó eredményébe számít-e a sorsjegyekből befolyt bevétel illetve kiadás)? A sorsjegy eladásakor az ellenértéket be kell ütni a pénztárgépbe? Amennyiben a vásárló nyer, akkor azt a pénztárgépben milyen jogcímű kifizetésként kell rögzíteni (csak 5000 forint alatti nyereményt fizethet ki az egyéni vállalkozó, a szemközti lottózóban váltható ki az efölötti nyertes összeg. Nap végén a lottózó által kifizetett összeget átadja az egyéni vállalkozónak.)? Hogyan könyvelendő? A kapott összeget szerepeltetni kell a pénztárgépben?
Járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Katás egyéni vállalkozás és kft. (egyszemélyes,és többszemélyes kft. esetében, de a katás vállalkozó tulajdonos a kft.-ben) járuléka. 1.Járulékfizetés szempontjából melyik az úgynevezett "erősebb". Muszáj-e minden esetben megfizetni a kft.-ben legalább a minimálbér után a járulékot abban az esetben is, ha a katás egyéni vállalkozásban 75 ezer forint katát fizet. 2. Egyéni vállalkozó (75 ezer forint katafizetés mellett) többszemélyes kft.-nél, ahol ő is tulajdonos, a feladatát részmunkaidős munkaviszonyban elláthatja-e? Köszönöm válaszát!
Ingatlanértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó házi orvos vásárolt egy lakást magánszemélyként, tehát nem vállalkozóként 1999-ben 10 millió forintért. A lakást átminősítette rendelőnek és 2 millió forintot a vállalkozásban elszámolt mint bérelt ingatlanon végzett beruházást még ugyanebben az évben. A 2 millió forintra értékcsökkenést számolt el. Ingatlanértékesítésre nem választotta az áfafizetést, áfalevonás a beruházásnál nem történt. Az orvos 2020. évben szeretné eladni az ingatlant 30 millió forintért. Kérdés: - van-e szja-fizetési kötelezettsége, - jól gondolom-e hogy áfa nincs. Köszönöm válaszukat!
Egyéni vállalkozói osztalékalap-növelő, -csökkentő tételek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szja-bevallása során a 19SZJA13-05 lap 91 sorában – az Szja törvény 49/C (6) bek. a) pontjában leírtak alapján – a tárgyi eszközök értékcsökkenési leírásának megkezdésének évében (vásárlás évében) a tárgyi eszközök nettó értékével csökkentem a vállalkozói osztalékalapot. Ezen tárgyi eszközöknél van-e figyelési idő, és ha értékesítem, akkor abban az évben növelő tételként figyelembe kell-e venni? Ugyanezen paragrafus 49/C (2) bek. d) pontját hogyan kell értelmezni, ott mire vonatkozik a 4 év? Kérdésem még, hogy 49/C (2)bek c) pontját hogyan kell értelmezni, ezen paragrafus alapján mikor és mivel kell az osztalékalapot növelni, mire vonatkozik az "ezt az évet megelőző években a vállalkozói osztalékalapját csökkentette...stb."? Válaszukat előre is köszönöm. Polyák Márta
Ingatlanfelújítás házastársak közös tulajdonában lévő ingatlanon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi adózási problémában szeretném segítségét kérni! Egy házaspár 2018-ban vásárolt egy ingatlant felújítási céllal, az ingatlan tulajdonjogát 2019-ben 1/2-1/2 arányban bejegyezték. A házaspár hölgy tagja egyéni vállalkozó, és a vállalkozása keretében szeretné felújítani az ingatlant, majd 2020-ban értékesíteni. Az eddigi költségekről a számlák 99 százaléka a vállalkozó nevére szól. Kérdéseim: 1. A 2019-ben felmerült költségszámlák, és az ingatlan vételára elszámolható-e költségként a vállalkozásban teljes egészében, vagy arányosítva, 50 százalékban lehet azokat figyelembe venni? 2. 2019-ben a magas kiadások miatt veszteséges lesz a vállalkozás. Az elhatárolt veszteség az ingatlan eladásakor a keletkező nyereségből levonható lesz-e? 3. A magánszemély házastárs a kiadások 50 százalékát költségként elszámolhatja majd értékesítéskor, ha felesége a vállalkozásában is a kiadások felét számolta el költségként? 4. A férj nevére kiállított számlákat csak a férj számolhatja el kiadásként az értékesítéssel szemben? 5. Ha teljesen tévúton járok, akkor mi a helyes elszámolás az szja-törvény alapján? Köszönöm válaszát!
Saját tulajdonú ingatlan bérleti díjának elszámolás egyéni vállalkozóként Kérdés
Három tulajdonosa van egy üres lakó ingatlannak, A, B és C. A tulajdonosok kötöttek egymással megállapodást arról, hogy az ingatlan hasznosítását, így esetleges bérbeadását átengedik az egyik tulajdonostársnak, A-nak. Úgy alakult, hogy egy másik tulajdonos (B) kibérelné az ingatlant, ott szeretne egyéni vállalkozói tevékenységet folytatni. Nem ingyen használná az ingatlant, hanem havi bérleti díjat és a felmerülő közüzemi díjakat és közös költségeket fizetné, eredeti megállapodásuk értelmében A tulajdonostárs részére. Megköthető-e ilyen szerződés a bérbeadó A és a bérlő B között, amely alapján a bérlő el tudja-e a bérleti díjat és rezsiköltségeket számolni egyéni vállalkozásában? Ha ez így nem működik, hogyan járjanak el?