4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Kata, anyasági ellátások Kérdés

Katás nem főállású egyéni vállalkozó, vagy főállású katás egyéni vállalkozó esetén: Táppénzen, gyeden, gyesen, gyeten van (a biztosításában egész évben kieső idő van, de alkalmazottja dolgozik, így bevételt szerez. Milyen katát kell megfizetni ezekre a hónapokra? A 25 ezer forintos/50 ezer forintos tételes katát, vagy a megszerzett bevétel 40 százalékát?

Egyéni vállalkozó: be nem vitt tárgyi eszköz utáni költség Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozó vásárolt egy tehergépjárművet, amiről a számlát a könyvelésre leadta, de visszaadtam a vállalkozónak, mert a számla adattartalma egyáltalán nem volt jó (összes-vissza volt írva, az áfa értéke el volt írva, és a cég nem jelentette le az online számlában sem (500 ezer forintot meghaladta az áfatartalma), hogy menjen és javíttassa ki a kibocsátóval. Próbált velük telefonon kapcsolatot teremteni, de nem sikerült, nem vették fel a telefont és úgy döntött, hogy ne legyen lekönyvelve. Azonban a járművel kapcsolatban felmerülő üzemanyag-, javítási, fenntartási költségeket el szeretné számoltatni a költségei között. Mit lehet ilyenkor tenni? Mivel ténylegesen a vállalkozásához használja a tehergépkocsit, ezért jó megoldás lehet-e, hogy nulla értékkel felvesszük a tárgyi eszközökhöz és így a felmerülő költségeket elszámoljuk? Válaszukat előre is köszönöm.

Mezőgazdasági egyéni vállalkozó kisvállalkozói kedvezménye Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérem, hogy az alábbi kérdés megválaszolásában szíveskedjenek segítséget nyújtani! Egyéni vállalkozó, aki főtevékenységeként növénytermesztéssel foglalkozik, vállalkozói tevékenységéhez 2019. évben tárgyi eszközt vásárolt (kombájn). A tárgyi eszköz alaptevékenységet szolgál és korábban még használatba nem vett, új tárgyi eszköz, ezért az egyéni vállalkozó a vállalkozói adóalap megállapításakor az úgynevezett kisvállalkozói kedvezményre lenne jogosult [szja-törvény 46/B. § 6. bekezdés d) pontja]. Az igénybe vett kisvállalkozói kedvezmény adótartalma csekély összegű „de minimis” támogatásnak minősül. „A de minimis támogatás összege bármely 3 adóévben legfeljebb - 200.000 eurónak megfelelő Ft összeg lehet általános csekély összegű támogatás esetén, - 25.000 eurónak megfelelő Ft összeg lehet mezőgazdasági csekély összegű támogatás esetén.” Nem tudjuk meghatározni, hogy mely tevékenység minősül elsődleges mezőgazdasági termelésnek. Esetünkben az egyéni vállalkozó nem termeléssel foglalkozik, hanem növénytermesztéssel. Ebben az esetben vonatkozik rá a 25.000 euró határösszeg, vagy a 200 000 euró keretösszeget lehet figyelembe venni? A kombájn beszerzési ára 90 000 ezer forint, a vállalkozó nyeresége pedig 100 000 ezer forint felett van, ezért lenne fontos annak megítélése, hogy meddig veheti figyelembe a csekély összegű támogatást. Segítségüket köszönöm!

Szakképesítéshez kötött tevékenység Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Egy egyéni vállalkozó tevékenységi körébe fel szeretné venni az 5912-es Teáor számú - film-, videógyártási tevékenységet. Kérdésem a következő a tevékenység folytatása szakképzettséghez kötött-e az egyéni vállalkozó, vagy az alkalmazott részére? Köszönettel: Gyurics Istvánné

Jutalék adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! MLM rendszerből havi, illetve heti rendszerességgel kapott jutalék adózásában kérném segítségét. Adott egy egyéni vállalkozó, közösségi adószámmal nem rendelkezik, nem áfás, a vállalkozói tevékenységi körében nem szerepel az a tevékenység, mely után jutalékot kap, magánszemélyként végzett tevékenységként sincs bejelentve. A svéd cég, akitől a jutalékot kapja, a magánszemély nevében állít ki számlát nettó jutalék összegről (a magánszemély adóazonosító száma szerepel a számlán). Kérdéseim: 1. A magánszemély élhet-e kijavítási kérelemmel, bejelentheti-e magánszemélyként végzett tevékenységként visszamenőleg, és akkor önálló tevékenységből származó jövedelemként kell-e leadóznia, megfelelő-e a cég számla kiállítási mechanizmusa? 2. Végezheti-e adóazonosító számmal a tevékenységet, amennyiben igen, milyen módon kell leadóznia a jutalékot? Köszönettel

Kkt.-tag lehet-e egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérem a segítségét, illetve válaszát, hogy a kkt. tagja lehet-e egyéni vállalkozó, indíthat-e egyéni vállalkozást?

Napelemes kiserőmű elszámolása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Áfakörös egyéni vállalkozó külterületi, művelés alól kivont szántó megjelölésű, ingatlanán ráépítési jogot is magában foglaló földhasználati jogot alapít egy gazdasági társasággal (Ráépítő) 25 évre. A földtulajdonos bérbeadó és Ráépítő a földhasználati jog ellenértékét 25 millió Ft + áfa díjban állapítja meg, amely összeget Ráépítő 25 évi egyenlő részletben köteles a földtulajdonos bérbeadó részére megfizetni. Ráépítő a szerződéssel jogosulttá válik az ingatlanon a ráépítő tulajdonát képező felépítményeknek az ingatlanon történő elhelyezésére, a használat tárgyát képező földrészlet birtoklására, használatára, hasznai szedésére, valamint viseli a földrészlettel kapcsolatos terheket is a földhasználati jogot alapító szerződés aláírásának napjától. Az ingatlanon napelemes kiserőmű létesül, amely önálló ingatlanként bejegyzésre is kerül az ingatlan-nyilvántartásban a használatbavételi engedélyt követően. A használatra átadott ingatlan tulajdonjogában nem történik változás. Kérdéseim: Földhasználati jog helyes kezelésével kapcsolatban: 1. A földhasználati jog ellenértékét a szerződés aláírásakor egy összegben vagy évenként kell számláznia földtulajdonos bérbeadónak? 2. Bérbeadó hogyan szerepelteti könyvelésében a tartós földhasználati jogot és az abból származó bevételt és kapcsolódó követelését, hogy az mind számviteli és adózási szempontból is megfelelő legyen? 3. Ráépítő szempontjából mi a helyes számviteli kezelése a földhasználati jognak és az ellenértéknek?

Ültetvény értékesítése egyéni vállalkozásból Kérdés

Egyéni vállalkozóként pályázati pénzből diófa ültetvényt telepítettem saját meglévő földterületbe 2012-ben. A 8 hektáros ültetvény be is van kerítve. A pályázati 5 éves fenntartási kötelezettség letelt, most el szeretném adni. Hogyan tudom ezt megtenni, mi lesz a vállalkozás bevétele és költsége, illetve van-e lehetőségem ingatlanértékesítésként magánszemélyként bevallani? Vállalkozóként az áfát az általános szabályok szerint számolom el. Eladáskor kell-e az áfával is számolnom?

Átalányadózás Kérdés

Kedves Hunyadné Szűts Veronika. Köszönöm válaszát. Annyi problémám lenne, hogy korábban tettem fel már hasonló kérdést, igaz ott nem átalányadó hanem általános adózás szerint kérdeztem hasonlót, ugynezen ügyfélre. Ott ezt a választ kaptam Horváthné Szabó Beáta-tól: A kérdéses esetben a magyar vállalkozó Ausztriában áll munkaviszonyban, ott biztosított, így az egyéni járulékokat és a szocho összegét Magyarországon az egyéni vállalkozás alapján nem kell megfizetnie. Mindkét tevékenység után az osztrák előírások alapján ott kell járulékot fizetnie. A válasz 2018.11.26-án érkezett a Külföldi munkaviszony és egyéni vállalkozás kérdésemre. Így a két válasz ellentétes egymással. Ön szerint meg kell fizetni a szochót, a kolléga szerint pedig nem. Kérem egyeztessenek melyik a helyes, vagy a különbség abból adódik, hogy egyszer átalányadóról, egyszer pedig normál adózásról volt szó.

Egyéni vállalkozó kft.-vé alakulása Kérdés

Ha az egyéni vállalkozó viszonylag sok ingatlannal rendelkezik, megéri-e kft.-vé alakulnia, vagy mi a legokosabb megoldás? Jelenleg apa az egyéni vállalkozó, a fiai munkaszerződéssel vannak foglalkoztatva. 100 millió forint az árbevétel, de főleg a fiúk folytatják a tevékenységet. Pályázási lehetőség alig van. Kérdés: megéri-e átalakulni?

Egyéni vállalkozó családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású áfás egyéni vállalkozó (tevékenységi köre: almatermésű csonthéjas termesztés) szeretne családi gazdaságot létrehozni, melyben ő lenne a családi gazdaság vezetője. Az egyéni vállalkozás nem szűnne meg, csak más tevékenységi körrel működne, a családi gazdaság pedig ezzel az almatermésű csonthéjas termesztésű tevékenységgel jönne létre. 1. kérdés: A családi gazdaságot így létre lehet-e hozni, és ha igen, akkor az egyéni vállalkozói tevékenységben megszerzett tárgyi eszközeit beviheti-e a családi gazdaságban és keletkezik-e fizetési kötelezettség (adó, áfa)? 2. kérdés: Hogyan adózik tovább egyéni vállalkozóként, családi gazdálkodóként és a tb-járulékokat hogyan fizeti meg? Válaszukat előre is köszönöm!

Kilépés áfakörből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2017. 11.01-én kezdte a vállalkozását az általános szabályok szerint az áfában. Január 1-jével kilépne az áfakörből, és alanyi mentes lenne. Bevételei jóval az értékhatár alatt vannak, így ez nem lesz gond. Vannak a figyelési időszakon belüli tárgyi eszközei, amelyek időszaki áfájának 1/5 részét a következő évek végén kell bevallani decemberi bevallással, ha összevontan meghaladja a 10 ezer forintot. Viszont a készletekkel kapcsolatban bizonytalan vagyok. Itt egy régebbi írásban azt olvastam, hogy nem kell bevallani sem az utolsó áfabevallásban, sem az alanyi mentes időszakban. Bevallom, a NAV 1819-es számát felhívtam korábban már emiatt, nem túl meggyőzően ugyanerre az álláspontra jutottak. Azonban Bonácz Zsolt adószakértő írása ezzel ellentétesen – hivatkozva az áfatörvény 11. 2. c pontjára – azt mondja, hogy ez alapján fizetendő áfa keletkezik, és azt a teljesítés idejére be is kell vallani? Amennyiben ez így van, egy olyan vállalkozónál, ahol a pénztárgépbe van "valami" beütve, hogyan kellene ezt helyesen megállapítani és bevallani? Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó pénzforgalmi számláról magáncélú kiadást intéz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pénzforgalmi számlanyitásra ugyan nem kötelezett egyéni vállalkozó a bankjánál pénzforgalmi vállalkozói számlát nyitott. A számláról esetenként magáncélú vásárlásait is intézte. Kérdéseim: – Hogyan kell ezeket tételeket a könyvelésben szerepeltetni? – Vállalkozói kivétnek minősül-e az ilyen jellegű ügylet? – Ha igen, 36 órás munkaviszony mellett milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségei keletkeznek? (alanyi adómentes, vállalkozói jövedelem szerint adózó egyéni vállalkozó) Köszönöm szíves segítségüket!

Egyéni vállalkozók, figyelem! Ideje felhasználni a fejlesztési tartalékot Cikk

Idén december 31-éig költhetik el szankciómentesen az egyéni vállalkozók a fejlesztési tartalék címén 2016-ban nyilvántartásba vett összeget.

Főállású katás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korkedvezményes nyugdíjas "katás" egyéni vállalkozást létesít, még nem töltötte be az irányadó nyugdíjkorhatárt. Főállású kell legyen, avagy sem? Köszönettel!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink